Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem zápasil s veverkami

Řeknu vám, veverky jsou drzý škodlivý bestie! No, snad teda s výjimkou VIP Lenky Veverkové – i když člověk neví...

Veverka... Foto z blogu Radka Folprechta

Práce přírodovědce, zejména pokud má co dočinění s houbami, má mnohá úskalí a celá řada faktorů jde proti němu – především tedy houbaři. Češi jsou houbožrouti a zabývat se některými skupinami hub (jako jsou třeba hřiby) je velmi náročné na psychiku, protože z lesa jsou v košících bez milosti odnášeny i exempláře těch nejvzácnějších druhů, jejichž lokality u nás spočítáte na prstech jedné ruky. Na druhou stranu houby chutnají i kdejaké havěti. Jako člověk, který má v oblibě holubinky, mohu říci, že je zbožňují larvy hmyzu i slimáci (evidentně vědí, co je dobré) a přes svou nepatrnou velikost a směšnou pohyblivost jsou u nich obvykle mnohem dřív než já!

Jenže loni jsem na začátku léta svedl boj s docela jiným nepřítelem. Odjel jsem na pár dní na Vysočinu a suché počasí slibovalo, že bych si mohl od hub alespoň na chvíli odpočinout. Realita však byla  jiná. Sem tam přece jen něco rostlo, a především se objevily pošvatky – to jsou vlastně muchomůrky odborně řazené do sekce Vaginatae, které se od ostatních muchomůrek odlišují tím, že nemají prsten. V malé smrčině poblíž penzionu jsem našel několik plodnic, ve kterých jsem rozpoznal muchomůrku šedoblanitou (Amanita submembranacea). A tak jsem se těšil, že si jich nejenom pár vyfotím a usuším do herbáře ke studiu, ale že se mi třeba podaří nafotit plodnice v různém stádiu vývoje a také pár čerstvých odvézt do Prahy pro další pokusy.

Vypadalo to nadějně. Ve smrčině jsem našel a vyfotil několik mladých plodnic, hodně mě ale znepokojovalo příšerné vedro přes den. V zoufalé obavě, že mi v důsledku veder unikne Nobelovka, jsem vzal čtyři prázdné PET lahve od minerálky (tedy nějakých 6 litrů vody) a v okolí plodnic večer místa zalil. Ráno mě ale čekalo nepříjemné překvapení. Jedna nebo dvě plodnice skutečně povyrostly, zbylé ale zmizely – na místě zůstala jen drobná drť houbové dužniny. Zamotalo mi to hlavu – jaký blázen by sbíral tuhle muchomůrku?! No ale v lesíku jsem našel další plodnice, kterých jsem si předchozí den nevšiml, a tak jsem to nechal plavat, houby vyfotografoval a těšil se na zítřek, když jsem večer plodnice znovu zalil. Ráno jsem bezstarostně vešel do smrčiny a světe div se, žádná z hub, které jsem fotografoval, nepřežila noc. Zatímco na místě jedné z nich zůstala v z jehličí jen trčící nožička bez klobouku, na místě obou dvou dalších byly opět jen jakési roztroušené zbytky. V tu chvíli mi došlo, že je to nejspíš práce potměšilého zrzavého nepřítele, kterého jsem nedlouho před tím viděl ometat se kolem.

Nobelovka se opět ztrácela kdesi v mlze a o mě se pokoušely mrákoty. Už mi ani nešlo ani tak o to fotit svou "muchomůrku na pokračování", ale alespoň zachovat nějakou plodnici, kterou by šlo v den odjezdu sebrat a převézt do Prahy. Naštěstí se ukázalo, že muchomůrkám se ve smrčině daří – objevil jsem další 4 mladé plodnice a z České mykologické společnosti znám jeden "starej dobrej trik". S úspěchem se používá např. na některých místech růstu vzácného hřibu rudonachového v Polabí. Tam tyto hřiby rostou na velmi frekventovaném místě a dočkat se dospělých exemplářů je zhola nemožné, pokud tomu ovšem nepomůžete. Když jsem tam přijel na exkurzi poprvé, nejdřív jsem nedokázal pochopit, proč jsme se zastavili před vysokou hromadou větví, kterou náš průvodce začal opatrně rozebírat. Vystavěl ji totiž nad malými hříbečky, kterým v hromadě nechal dostatečný prostor pro růst – a fakt tam byly!

Prozrazuji tady sice tu taktiku, nicméně pravděpodobnost, že by někdo z vás na takovou ochrannou hromadu větví narazil, se téměř rovná nule. No ale tady se mi ta zkušenost hodila. Tři plodnice jsem večer obložil chrastím a větvemi a doufal, že veverce nebude stát za to se proplétat až ke šťavnatému soustu, pokud si ho vůbec všimne. Ráno jsem slavil úspěch, protože dvě plodnice přežily bez povšimnutí. Pečlivě jsem je vyjmul a v improvizované ledničce sestávající z papírové krabice od jogurtů vyžebrané v místní Jednotě, několika ručníků a sáčků s ledem převezl v petatřicetistupňovém vedru do Prahy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tak myslící lidská bytost (to jako já) opět slavila úspěch, když dokázala, ač soustavně degenerována vymoženostmi civilizace, zvítězit nad přírodou, v tomto případě ztělesněné v takovou všetečnou potvoru, jakou je mlsná veverka...

Česká mykologická společnost

Česká mykologická společnost - Facebook

Autor: Jan Borovička | pondělí 18.4.2011 9:09 | karma článku: 25,42 | přečteno: 4107x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadí armádu

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  20:03

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční...

Nezměrné Jakutsko počítá své padlé. A tiše sní o nezávislosti na Moskvě

25. června 2024

Premium Více než sedm set vojáků z Jakutska už padlo ve válce na Ukrajině. Jsou mezi nimi mobilizovaní,...

Hladomor na severu Gazy zatím není, uvedla OSN. Na jihu je situace horší

25. června 2024  19:53

Hladomor na severu Pásma Gazy podle dostupných informací zatím nevypukl, uvedly agentury OSN, které...

Hledání v Ďáblicích pokračuje. Ostatky hrdinů druhého odboje zatím nenašli

25. června 2024  19:29

V roce 1961 vyrazil Miroslav Kasáček poprvé na hřbitov do pražských do Ďáblic hledat místo, kde je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.