Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Houby, které hyperakumulují stříbro

Mnohé druhy hub, které znáte z lesa, dokáží v plodnicích akumulovat některé stopové prvky, např. arzén, kadmium a rtuť. Ale to není zdaleka všechno. Před několika lety jsem procházel výsledky analýz obsahů stříbra ve vzorcích hub z různých míst v České republice. A nad jedním číslem v tabulce se mi zatajil dech – bylo téměř 500x vyšší, než všechna ostatní...!

Muchomurka šiškovitá - Amanita strobiliformis.Jan Borovicka

Ukázalo se, že jde o vzorek vzácné muchomůrky ježatohlavé – Amanita solitaria (syn. A. echinocephala) z jedné lokality na okraji Prahy. Stanovený obsah stříbra byl 480 mg/kg v sušině. I když houby obecně z nějakého neznámého důvodu stříbro v plodnicích akumulují, obsahy se obvykle pohybují v jednotkách mg/kg. Pouze výjimečně (v žampionech) mohou dosáhnout až 100 mg/kg.

Bylo třeba prověřit, zda nalezená koncentrace stříbra není jen náhodným jevem. V průběhu let 2003-2006 se mi z různých míst v Evropě podařilo sehnat dostatečné množství vzorků muchomůrky ježatohlavé a také její blízké příbuzné muchomůrky šiškovité – Amanita strobiliformis. Pokud vám ta jména nic neříkají, není divu – jde o relativně vzácné muchomůrky, které rostou hojněji jen v teplejších oblastech a obvykle na vápnitém podkladu. Ukázalo se, že obsah stříbra je – až na výjimky – velice vysoký v muchomůrce šiškovité, nejvyšší nalezená koncentrace byla 1253 mg/kg (tj. 0,12 %).

Co je na tomto jevu tak pozoruhodné? Především to, že oba druhy je možné označit za tzv. hyperakumulátory. Obsahy stříbra v půdách jsou totiž obvykle nižší než 1 mg/kg a muchomůrky tak obsahují až 2500x více stříbra než substrát, ze kterého rostou. A to už je opravdu vysoký koncentrační faktor – zejména když si uvědomíte, že zdaleka ne všechno stříbro v půdě je houbám fyzicky dostupné. Přesto jej houby ze země doslova vysávají!

V říši rostlin je známa řada hyperakumulátorů niklu, arzénu a selenu, ale hyperakumulace stříbra doposud zaznamenána nebyla. Bohužel zatím nevíme nic o tom, jakým mechanismem a proč vlastně houby stříbro akumulují. Ve světě je nyní populární tzv. teorie obrany ("defense hypothesis"), podle které je akumulace prvků sama o sobě či v kombinaci s jinými látkami obrannou strategií proti škůdcům – což bylo experimentálně potvrzeno. Je otázkou, zda by podobná strategie nemohla hrát svou roli i hub, např. při obraně proti plžům.

V současné době se zabýváme tím, v jaké chemické formě je stříbro v houbách obsaženo (předběžné výsledky naznačují, že je vázáno na zvláštní typy proteinů, tzv. metalothioneiny). Zdravotní riziko konzumace hub s vysokým obsahem stříbra neumím posoudit, ale vzhledem ke vzácnosti obou druhů (které jsou v atlasech udávány jako jedlé) je pravděpodobnost jejich konzumace nízká. Běžné druhy muchomůrek stříbro neakumulují.

Pochopení mechanismu hyperakumulace by mohlo v budoucnu přinést některé zajímavé aplikace v biotechnologiích – ať již při využití pro těžbu ("phytomining") nebo pro dekontaminaci životního prostředí. No uvidíme…

Další zdroje informací:

Borovička J. (2006): Poznámky k muchomůrce šiškovité – Amanita strobiliformis a příbuzným druhům ze sekce Lepidella. Mykologický Sborník 83: 43–46.

Borovička J. (2007): Houby a stopové prvky. Vesmír 86 (8): 508-511.

Borovička J., Řanda Z., Jelínek E., Kotrba P., Dunn C.E. (2007): Hyperaccumulation of silver by Amanita strobiliformis and related species of the section Lepidella. Mycological Research 111: 1339-1344.

http://www.damyko.info/ForumB/viewtopic.php?t=106

http://www.damyko.info/ForumA/viewtopic.php?p=10586&highlight=strobiliformis#10586

Projekt výzkumu muchomůrek hyperakumulujících stříbro byl podpořen Grantovou agenturou AV ČR (IAA600480801).

Autor: Jan Borovička | úterý 4.3.2008 9:00 | karma článku: 31,62 | přečteno: 5777x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2213x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1931x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2687x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

Mladá řidička nestihla předjet seniora, způsobila hromadnou nehodu čtyř aut

18. června 2024  11:23

Nervy na uzdě zřejmě neudržela devatenáctiletá řidička, která na Orlickoústecku v pondělí odpoledne...

„Jsme symbol ohrožení.“ Muslimové ve Francii se bojí vítězství krajní pravice

18. června 2024  11:19

Muslimští voliči ve Francii se před předčasnými parlamentními volbami obávají možného vítězství...

Státní správa je pro pracovníky málo atraktivní, řekl Stanjura. Chce ji reformovat

18. června 2024  11:17

Česko by mělo reformovat systém odměňování státních úředníků a více řešit efektivitu výdajů ze...

Je tu tropický den. Ve středních Čechách a na Moravě bude přes 31 stupňů

18. června 2024  7:30,  aktualizováno  10:43

Česko čeká tropické úterý. Podle meteorologů stoupnou teploty na řadě míst nad 31 stupňů. Vysokými...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7784x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.