Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Satanské verše aneb mýty a pravda o satanu

S hřibem satanem je to jako s lysohlávkami. Každý o něm slyšel, ale jen málokdo jej na vlastní oči viděl. Satan a mýty o něm mě provázejí už celá léta (aby nedošlo k nedorozumění - mám na mysli skutečně jen ten hřib). Kdysi dávno mě překvapil jeden kolega, který ve smrkovém houští našel pěkného „praváka“ (hřib smrkový). Jenomže hned jak jej utrhl, pojal podezření, že je to satan. Inu, za každým rohem čekej ďábla… Jak to tedy se satanem vlastně je? A co s ním mají společného satanisti?

Hřib satan (Boletus satanas).Jan Borovička

Je zajímavé, že existenci satana a nebezpečí z něho vyplývající si často uvědomují lidé, kteří houby sbírají v oblastech, kde při nejlepší vůli satan nemůže vyrůst. Je to totiž houba, která roste na půdách bohatých na vápno v teplých oblastech naší země (např. okolí Prahy, Polabí). To ovšem nechápou houbaři např. ve středním Posázaví, kteří za satana někdy považují (když pomineme blouznivce pochybujícími nad smrkovými hřiby) třeba jedlé koloděje či kováře. V rámci mykologické osvěty bych měl tento mýtus začít rozvracet, ale nějak mi vyhovuje, že plodnice v lese za chatou zůstávají bez povšimnutí…

Jako satan je běžně označován i tzv. hořčák (hřib žlučník), což je úplný nesmysl, nemá s ním nic společného – snad jen to, že se také nedá jíst (protože je hořký jako chinin). Jestli je hořký satan, opravdu netuším. Už malý polknutý kousek satana totiž dokáže vyvolat několikahodinový šavlový tanec (a moje zapálení pro vědu má své hranice). Takže kdyby to někdo zkusil, dejte vědět, jaké to bylo!

Satan straší snad ve všech našich lesích. Zdá se proto téměř neuvěřitelné, že lidé, kteří houby sbírají právě na místech, kde se satan vyskytuje, na potenciální nebezpečí této jedovaté houby nikterak nedají. V pražské Chuchli plodnice satanů přežívají jen krátkou dobu – všechny jsou bez milosti sebrány (a sežrány). Je to přece hřib, ne? V Polabí se satani také sbírají celkem běžně. Když jsem se jednoho takového houbaře ptal na zdravotní potíže po konzumaci tohoto (skutečně ďábelského) pokrmu, zamyslel se, a pak připustil, že jedné paní bylo teď o víkendu po jídle opravdu špatně. Nicméně nikdo si tento stav nedal do spojitosti s houbami – to by přece bylo špatně všem, ne?

Termolabilní jedovaté látky v satanech tak způsobují čas od času problémy citlivějším jedincům anebo tomu, kdo houbu nedostatečně tepelně upraví. Osobně mě satan, byť by byl dokonale uvařený, k jídlu vůbec neláká – nepříjemně páchne po hnijícím zelí. Neznalým houbařům však tento pach, jak se zdá, přebije pěkný pohled na hřib. Kromě toho je satan vzácná houba uvedená v Červeném seznamu ohrožených druhů. Nedělám si však iluze, že by právě to mohlo přispět k tomu, aby ho houbaři v našich lesích ušetřili. Třebas satan – je to přece jenom také hřib...

------------------------------------------------------------------------------

Vysvětlující poznámky:

1/ Hřib satan je jedovatá houba, dokonalou tepelnou úpravou se však jedovatost dá zcela odstranit. Syrový je prudce jedovatý (ale ne smrtelně), problémy způsobují i plodnice nedostatečně tepelně upravené.

2/ Hřib satan je poměrně vzácný. Poznáte jej podle bílého klobouku (viz foto) a červeného až žlutého třeně se síťkou. Existují ale i jiné podobné vzácné hřiby.

3/ Nepleťte si satan s kovářem, kolodějem, kříštěm ani s hořčákem (hřib žlučový). Jejich popis najdete v každém atlase hub.

4/ A abych odpověděl na řečnickou otázku z úvodního odstavce: Houbař pojídající satany nemusí být nutně satanista. Ale nevylučuje se to : )

Autor: Jan Borovička | středa 5.9.2007 9:31 | karma článku: 30,86 | přečteno: 6659x
  • Další články autora

Jan Borovička

Znesvěcení Rudého náměstí musí být potrestáno!!!

Drzost nikým nevolených aktivistů, levičáků a zastánců různých falešných -ismů nezná hranic. Jedna taková skupina rozehrála své nekalé rejdy na Rudém náměstí v Moskvě.

25.8.2013 v 19:45 | Karma: 24,64 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Ostatní

Jan Borovička

Epigram "Vladimír a Livia"

Na hrubý pytel hrubá záplata. Ale podobnost se skutečností je samozřejmě jen čistě náhodná. Varování: ve verších padají sprostá slova, takže by je neměl nikdo číst!

13.8.2013 v 10:36 | Karma: 30,92 | Přečteno: 1932x | Diskuse| Politika

Jan Borovička

Více cedníků na hlavu, prosím!

Brněnský občan Lukáš Nový se na dočasný občanský průkaz nechal vyfotit s cedníkem na hlavě – je totiž pastafarián. Když jsem tuto informaci našel na internetu, udělalo mi to radost hned dvakrát. Jednak vždycky rád vidím, když z Brna dorazí do Prahy něco sympatického. Neděje se to často a bohužel to obvykle nemá dlouhého trvání, protože všechno pozitivní dokáže alespoň v mém případě hluboko do země zadupat svými blogy kolega Paulczynski. No ale to nechme stranou: největší radost mám z toho, že pastafariáni už začínají vystrkovat špagety i v Česku.

2.8.2013 v 9:35 | Karma: 30,90 | Přečteno: 2689x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Kdo může za povodně?!

Voda opadá a započal hon na čarodějnice - kdo může za povodně? Odpověď na tuto otázku má skoro každý, nikdy tu nebylo tolik vodohospodářů.

11.6.2013 v 8:08 | Karma: 42,92 | Přečteno: 6266x | Diskuse| Společnost

Jan Borovička

Klausova opice zase perlí

Petr Hájek, hradní exkancléř, co není z opice, ve čtvrtečním diskusním pořadu Máte slovo hovořil o používání „zdravého rozumu“. Vyprsknul jsem při tom smíchy – jak Hájek může vypustit z úst něco takového, když právě jím vedený internetový server protiproud.cz zdravý rozum brutálně znásilňuje?

10.6.2013 v 8:08 | Karma: 33,66 | Přečteno: 3079x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ministři obrany USA a Ruska si zvedli telefon, poprvé od loňského března

25. června 2024  21:47,  aktualizováno  21:55

Americký ministr obrany Lloyd Austin po telefonu hovořil se svým ruským protějškem Andrejem...

VIDEO: Výbuch poničil dům, je prakticky na odpis. Na vině může být fotovoltaika

25. června 2024  16:47,  aktualizováno  21:41

V Šonově na Náchodsku zasahovali hasiči u výbuchu v domě. „Pravděpodobná příčina výbuchu je...

Keňané protestující proti daním zapálili parlament, vláda nasadila armádu

25. června 2024  16:30,  aktualizováno  21:04

Keňská vláda večer oznámila nasazení armády proti protestujícím, kteří demonstrují proti finanční...

Zpět mezi muže, nebo tě čeká blázinec, slyší transgenderová politička v Rusku

25. června 2024  20:45

Své nedávné prohlášení, že se vrátí k původní mužské identitě, vysvětlila první ruská...

  • Počet článků 129
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 7785x
Jsem biogeochemik a mykolog, pracuji v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu Akademie věd ČR. Zabývám se environmentální biogeochemií kovů, rolí hub v geochemických cyklech prvků (geomykologie) a taxonomií a ekologií velkých hub. Jsem agnostik a antiklerikalista. Politická orientace: pravý střed. Mám rád přírodu, punkovou hudbu, víno, ženy a zpěv. Nemám rád kremlofilní báby, fundamentalisty a psychopaty všeho druhu, zejména náboženské a politické zprava i zleva.