Putin jako Hitler v osmatřicátém roce, ale na Ukrajinu nevtrhne

Rusku ukazuje svaly na západní hranici, ale nakonec z toho válka nebude. V každém případě má Ukrajina právo si zvolit svoji budoucnost bez cizího vměšování. Ukrajinci rovněž právem Rusům nedůvěřují.

V roce 1938 Adolf Hitler vykřikoval cosi o tom, že Češi utiskují v pohraničí sudetské Němce a nacistické Německo je musí chránit. V roce 2021pro změnu ruský prezident Vladimír Putin plácá cosi o tom, že Rusové jsou na Ukrajině utiskováni a on je musí chránit. Němci tak kdysi ohrožovali a Rusové nyní ohrožují slabšího souseda, Jsou to prý oni, kteří jsou hrozbou pro mír.

Ukrajinská vlajka

Na to stačí použít obyčejný selský rozum. Ukrajinci nejsou tak šílení, aby napadli silnější sousední zemi. A jinak je to přece jasné, když Rusko přesunuje svoji armádu na svém území, tak je to čistě jeho záležitost a nikomu do toho nic není. Když ovšem to samé dělá Ukrajina, tak je to provokace, no to je přece jasné. Nebo tomu snad soudruzi nerozumíte.

Ukrajinci právem nedůvěřují Rusům, protože s nimi mají historicky špatné zkušenosti. Ještě v 19. století v éře carského Ruska byla ukrajinština na Ukrajině zakázaná a ukrajinští vlastenci perzekuováni, zavíráni do vězení a posílání do vyhnanství. V třicátých letech minulého století pak stalinistický komunistický režim vyvolal na Ukrajině umělý hladomor, při kterém zemřelo minimálně pět milionů lidí. Stalo se tak na příkaz Moskvy. V červnu 1941 pak vojáci Rudé armády a členové NKVD zavraždili na Ukrajině při ústupu před Němci tisíce ukrajinských politických vězňů. A to je jenom několik málo příkladů ruského útisku Ukrajiny.

Rusko nyní požaduje okamžité jednání se Západem o Ukrajině. Kreml chce záruky, že ta nebude přijata za člena NATO. V tom případě je ovšem třeba s ním vyběhnout, protože Moskva nemá žádné právo diktovat jiným zemím, co smí nebo nesmí. Je jasné, že přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance by nebylo jednoduchou záležitostí, protože by s ním musely souhlasit všechny členské státy a problémem je i situace na Donbase. Ovšem Rusko opět postupuje stejně jako nacistické Německo, když chce o Ukrajině jednat bez její přítomnosti. Tak tomu přece bylo i v září 1938 v Mnichově, kdy zástupci Československa se nemohli zúčastnit setkání představitelů Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, při kterém se rozhodovalo o odstoupení našeho pohraničí. A dějiny nás i na tomto příkladu poučují, že násilníkům se nesmí ustupovat.

Přesto všechno si myslím, že Rusko na Ukrajinu nevtrhne. Více by totiž ztratilo, než získalo. Putinovi ale vyhovuje napětí, které mezi Moskvou a Kyjevem existuje, protože může odvádět pozornost od závažných domácích problémů, které Rusy trápí. Těmi jsou chřadnoucí a stagnující ekonomika, rostoucí chudoba (reálné příjmy Rusů klesly od roku 2014 o 10% a pak, že sankce nefungují), mizerné zdravotnictví a masivní korupce. Opakovala by se minulost, jsme na tom sice špatně, ale Krym naš.

V případě agrese proti Ukrajině by Rusové riskovali vleklé boje se spoustou mrtvých. Mnoho ruských vojáků by se domů vracelo v rakvích. Ukrajinská armáda je totiž daleko lépe připravena, vyzbrojena a vycvičena než v roce 2014 a ukrajinští vojáci s domobranci by odhodlaně bránili svoji vlast. Rusko by také čelilo partyzánské válce a v delším konfliktu by nemělo šanci zvítězit. A jak už jsem napsal, Rusko je ekonomicky slabé a dlouhotrvající válku si nemůže dovolit.

Jsem také rád, že i nyní existují slušní Rusové, stejně jako kdysi němečtí antinacisté, kteří agresivní chování Kremlu odsuzují.

Svobodní Rusové v České republice odsuzují nevybíravé ruské vyhrožování Ukrajině – Forum24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 16.12.2021 13:26 | karma článku: 27,01 | přečteno: 725x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Jan Ziegler

Putinovské Rusko snese srovnání s nacistickým Německem

Toto přirovnání, které použil prezident Pavel je naprosto přesné. Je konečně třeba tuto pravdu říkat naplno bez ohledu na to, co si myslí Putin a jeho banda. Oni mají k nacismu blíže než si myslíme.

9.5.2025 v 15:04 | Karma: 18,56 | Přečteno: 382x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Stalin nechtěl mír, ale masivně zbrojil a chystal třetí světovou válku

Uvádí to ve své knize Dobře promyšlený soudný den historik Alexander Gogun. Sovětský vůdce a masový vrah hodlal rozšířit komunismus do celého světa i za cenu rozpoutání globálního válečného konfliktu s miliony mrtvých.

8.5.2025 v 17:02 | Karma: 14,57 | Přečteno: 272x | Diskuse | Ostatní

Jan Ziegler

Falzifikátor dějin Tomio Okamura popírá osvobození Plzně americkou armádou

Myslel jsem si, že komunistické lži o osvobození Plzně Američany jsou minulostí. Nehorázností o se o tom za socialismu vyrojilo opravdu hodně. Šéf SPD však dokázal, že rudí mají v přepisování historie zdatné následovníky.

7.5.2025 v 12:34 | Karma: 30,11 | Přečteno: 1994x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Zabavení ruského majetku bez náhrady je možné, nutné a správné

Někteří právní experti před tímto krokem varují, jiní připouštějí, že je to přípustné. Vyvlastnění bývá krajním řešením, nicméně v případě Ruské federace, která není státem, ale zločineckým spolčením, je na místě.

5.5.2025 v 11:34 | Karma: 13,79 | Přečteno: 374x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Romský hrdina Imrich Horváth bojoval proti nacistům na Dukle, v SNP i v západních Čechách

Stal se elitním výsadkářem 2. čs. paradesantní brigády, přežil sovětské zajatecké a německé koncentrační tábory. S americkou armádou osvobozoval západní Čechy. To vše má za sebou rodák z východního Slovenska.

29.4.2025 v 16:31 | Karma: 12,73 | Přečteno: 222x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nový poplatek za televizi a rozhlas: kdy se platí poprvé zvýšený a komu vznikne dluh

5. května 2025  14:53

Od 1. května se zvýšil poplatek za televizi a rozhlas. Pro Českou televizi o 15 korun na 150 korun...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Česko dělá vše, aby zastavilo Rusko, řekl Zelenskyj. Pavel slíbil další podporu

4. května 2025  5:32,  aktualizováno  18:34

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je po necelých dvou letech znovu na návštěvě Česka, do...

Žena chtěla působivé selfie, z hradeb se zřítila do desetimetrové hloubky

12. května 2025  14:27

Snaha o co nejpůsobivější snímek se o víkendu vymstila sedmapadesátileté ženě. Při pořizování...

Noční potyčka u koupaliště ve Vlašimi skončila pobodáním, útočníkovi hrozí dvacet let

12. května 2025  14:25

Bodným zraněním vyvrcholila o víkendu potyčka mezi dvěma muži u koupaliště ve Vlašimi na...

Prodej bytu byl trestný čin, trvá Bradáčová na vině exstarosty Lomeckého

12. května 2025  14:15

Nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová podala dovolání v kauze bývalého starosty Prahy 1...

Čínská stíhačka se poprvé předvedla v boji. Nad Kašmírem sestřelila Rafale

12. května 2025  14:05

Premium Velká válka mezi Indií a Pákistánem byla naštěstí zažehnána, čtyřdenní konflikt ale armádám obou...

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Záchranář / Záchranářka pro VZ Tachov

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje, příspěvková organizace
Plzeňský kraj

  • Počet článků 3521
  • Celková karma 19,17
  • Průměrná čtenost 1749x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.