Putin jako Hitler v osmatřicátém roce, ale na Ukrajinu nevtrhne

Rusku ukazuje svaly na západní hranici, ale nakonec z toho válka nebude. V každém případě má Ukrajina právo si zvolit svoji budoucnost bez cizího vměšování. Ukrajinci rovněž právem Rusům nedůvěřují.

V roce 1938 Adolf Hitler vykřikoval cosi o tom, že Češi utiskují v pohraničí sudetské Němce a nacistické Německo je musí chránit. V roce 2021pro změnu ruský prezident Vladimír Putin plácá cosi o tom, že Rusové jsou na Ukrajině utiskováni a on je musí chránit. Němci tak kdysi ohrožovali a Rusové nyní ohrožují slabšího souseda, Jsou to prý oni, kteří jsou hrozbou pro mír.

Ukrajinská vlajka

Na to stačí použít obyčejný selský rozum. Ukrajinci nejsou tak šílení, aby napadli silnější sousední zemi. A jinak je to přece jasné, když Rusko přesunuje svoji armádu na svém území, tak je to čistě jeho záležitost a nikomu do toho nic není. Když ovšem to samé dělá Ukrajina, tak je to provokace, no to je přece jasné. Nebo tomu snad soudruzi nerozumíte.

Ukrajinci právem nedůvěřují Rusům, protože s nimi mají historicky špatné zkušenosti. Ještě v 19. století v éře carského Ruska byla ukrajinština na Ukrajině zakázaná a ukrajinští vlastenci perzekuováni, zavíráni do vězení a posílání do vyhnanství. V třicátých letech minulého století pak stalinistický komunistický režim vyvolal na Ukrajině umělý hladomor, při kterém zemřelo minimálně pět milionů lidí. Stalo se tak na příkaz Moskvy. V červnu 1941 pak vojáci Rudé armády a členové NKVD zavraždili na Ukrajině při ústupu před Němci tisíce ukrajinských politických vězňů. A to je jenom několik málo příkladů ruského útisku Ukrajiny.

Rusko nyní požaduje okamžité jednání se Západem o Ukrajině. Kreml chce záruky, že ta nebude přijata za člena NATO. V tom případě je ovšem třeba s ním vyběhnout, protože Moskva nemá žádné právo diktovat jiným zemím, co smí nebo nesmí. Je jasné, že přijetí Ukrajiny do Severoatlantické aliance by nebylo jednoduchou záležitostí, protože by s ním musely souhlasit všechny členské státy a problémem je i situace na Donbase. Ovšem Rusko opět postupuje stejně jako nacistické Německo, když chce o Ukrajině jednat bez její přítomnosti. Tak tomu přece bylo i v září 1938 v Mnichově, kdy zástupci Československa se nemohli zúčastnit setkání představitelů Velké Británie, Francie, Německa a Itálie, při kterém se rozhodovalo o odstoupení našeho pohraničí. A dějiny nás i na tomto příkladu poučují, že násilníkům se nesmí ustupovat.

Přesto všechno si myslím, že Rusko na Ukrajinu nevtrhne. Více by totiž ztratilo, než získalo. Putinovi ale vyhovuje napětí, které mezi Moskvou a Kyjevem existuje, protože může odvádět pozornost od závažných domácích problémů, které Rusy trápí. Těmi jsou chřadnoucí a stagnující ekonomika, rostoucí chudoba (reálné příjmy Rusů klesly od roku 2014 o 10% a pak, že sankce nefungují), mizerné zdravotnictví a masivní korupce. Opakovala by se minulost, jsme na tom sice špatně, ale Krym naš.

V případě agrese proti Ukrajině by Rusové riskovali vleklé boje se spoustou mrtvých. Mnoho ruských vojáků by se domů vracelo v rakvích. Ukrajinská armáda je totiž daleko lépe připravena, vyzbrojena a vycvičena než v roce 2014 a ukrajinští vojáci s domobranci by odhodlaně bránili svoji vlast. Rusko by také čelilo partyzánské válce a v delším konfliktu by nemělo šanci zvítězit. A jak už jsem napsal, Rusko je ekonomicky slabé a dlouhotrvající válku si nemůže dovolit.

Jsem také rád, že i nyní existují slušní Rusové, stejně jako kdysi němečtí antinacisté, kteří agresivní chování Kremlu odsuzují.

Svobodní Rusové v České republice odsuzují nevybíravé ruské vyhrožování Ukrajině – Forum24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 16.12.2021 13:26 | karma článku: 27,01 | přečteno: 725x