Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Vyšetřujme střelbu na Filozofické fakultě veřejně

Zasahujícím policistům patří poděkování a obdiv za odvahu, naplnili heslo "pomáhat a chránit". Uvnitř třídy byla na videu vidět minimálně jedna policistka, takže i ženy šly do "první linie".

                                        

Úřad vnitřní kontroly Policejního prezidia vyšetřoval od loňského 21. prosince činnost policie při střelbě na Filozofické fakultě UK. Výsledky prezentoval 9. ledna 2024 na dvouhodinové tiskové konferenci. GIBS zřejmě pouze zopakuje to, co již bylo řečeno. V Uherském Brodě (2015) zvolila variantu několikaměsíčního vyšetřování, aby si nikdo na událost ani nevzpomněl. V případě střelby v Praze zase variantu co nejrychlejšího uzavření případu, než začnou vylézat pochybení. Je to oboje špatně a na věc má dohlížet parlamentní vyšetřovací komise. Vím, všichni se chytnou za hlavu s výkřiky, že nikdy nic nevyšetřily a jenom vytvořily prostor pro politikaření. Ne, komise v zastoupení veřejnosti musí policii klást otázky, a zajistit, aby všechny závěry byly veřejné. Zatím to vypadá, že vše „odskáčou“ pouze majitelé zbraní.

První co stojí za povšimnutí, že oba střelci, z Uherského Brodu i z Prahy, se léčili s psychickými problémy. V roce 2015 i 2023 platila povinnost pro psychiatra, informovat o problémech praktického lékaře. Tehdy i teď nebyl ten, kdo povinnost poruši, trestně ani správně trestán. Trestáni budou držitelé a prodejci zbraní.

Video o délce 5:38 minuty (mimochodem již nedostupné) ukazovalo pachatele na balkónu fakulty, jak střílí po lidech a autech v ulicích. Byli při tom zraněni tři lidé. Objevil se tzv. expertní pokus soukromé firmy napojené na policii, který měl simulací dokázat, zda bylo či nebylo možné proti střelci zasáhnout. Logicky z něj vyplynulo, že krátkou zbraní nikdo neměl šanci a kdo říká opak, je hlupák. Jenže to nikdo nechtěl. Problém byl jinde. Z vyjádření policie na předmětné tiskovce plyne, že v daný okamžik před budovou nezůstal nikdo s dlouhou zbraní. Všichni byli uvnitř. Toto si žádá změnu postupů při zásahu.

Karlova univerzita si stěžovala na nedostatečnou komunikaci policie. To se ale nějak pletou. Komunikace by byla přínosná pouze za situaci, kdyby policie věděla, co se má provést a v tomto duchu vydal příkaz. Zda k evakuaci budovy (studenti by vybíhali střelci přímo do rány) nebo k zabarikádování ve třídách (studenti by čekali na střelce). Policie ale sama nevěděla (pokyny tohoto druhu v těchto situacích nebyly dosud v jejím repertoáru), protože pouze pátrala (poptávala se) po střelci.  

Chronologie případu vzbuzuje otazníky. První informace o osobě, která se později stala pachatelem hromadné střelby, měla policie v 12:19. Ve 12:47 byly shromážděny poznatky, že dotyčný chce spáchat sebevraždu, jede do Prahy, v jeho bydlišti se nachází mrtvý muž (v 13:03 identifikován jako otec možného pachatele), v domě bylo nastraženo výbušné zařízení a pravděpodobný pachatel má několik střelných zbraní (ze svědectví matky a sestry). Reakce policie ale vypadala, jako by nepracovala s informací s databáze, že je vlastníkem osmi zbraní (do informačního systému policie to bylo vloženo až ve 13:30, hodinu a čtvrt po vzniku problému, samo o sobě důvod pro rezignaci odpovědných osob), včetně samonabíjecí pušky vybavené optickým zaměřovačem (tou těžce zranil 3 lidi na ulici střelbou z ochozu, vraždil pistolí).

Co chtít když hlavní vyšetřovatel případu do usnesení uvede: „Co se týče střeliva, tak to nepodléhá registraci v Centrálním registru zbraní. Ze strany policie tak nemohl být automaticky detekován rizikový nákup. I kdyby Policie ČR chtěla využít konkrétní nástroje pro zjištění okolností jednotlivých nákupů, musela by pro to mít zákonné zmocnění,“ konstatoval vyšetřovatel letos v červnu.

Pokračuji z níže uvedeného článku....Problém je v tom, že policie má o nákupech nejen zbraní, ale i střeliva dokonalý přehled. Prodejci jsou totiž povinní ho hlásit do elektronického systému, do kterého mají policisté přístup. Serveru Lidovky.cz Irena Pilařová z Policejního prezidia uvedla, že data jsou složitě dostupná. „Zápisy se však nezaznamenávají k držitelům zbrojního průkazu, ale zůstávají v archivní části evidenční knihy střeliva daného podnikatele,“ doplnila Pilařová. Jestli si vyhledali nakupovanou munici Davida K., neodpověděla.

https://www.lidovky.cz/domov/strelba-filozoficka-fakulta-munice-david-k.A240701_155008_ln_domov_halu

K čemu jsou data, když nejsou pohodlně přístupná? Jak vidět, od Uherského Brodu 2015 se nic moc nezměnilo.

Vedoucí oddělení vražd pražské policie Aleš Strach bezprostředně po činu tvrdil: „Nebyla jediná indicie, že chce někomu ublížit. Bylo podezření, že chce spáchat sebevraždu.“  Sorry jako, asi do Prahy nejel spáchat jednoduchou sebevraždu skokem z Karlova mostu. To mohl udělat v klidu doma. Naopak, všechny kamínky mozaiky zapadaly do obrazu osamělého střelce. Ne, není pravda, že pachatel nechtěl nikomu ublížit. Situace měla od 12:47, resp. 13:30, závažnost honu na „živou bombu“. Ostatně ze lži policii usvědčují úřední záznamy hlídek vyslané jednak do budovy na nám. Jana Palacha (pátrá po podezřelém z vraždy otce) tak do budovy v Celetné, která byla následně vyklízena (“....měl být podezřelý z vraždy svého otce, přičemž zároveň vyhrožoval sebevraždou. Podle dalších informací by se mělo jednat o psychicky narušeného člověka, který je zároveň držitelem několika zbraní“).

Rozdíl v obou hlášení může být dán různým způsobem zápisu příslušného policisty nebo tím, že týmy v budovách měly různé informace o intenzitě hrozby a proto jednu budovu vyklidili a druhou nikoliv.

Zde je výsledek vyšetřování střelby publikovaný 17.6.2024.

Sama policie v tomto ohledu ze sebe dělá hloupou. Teorii o pátrání po "sebevrahovi, co se pouze jede zasebevraždit" odporuje aktivizace zásahové jednotky hl. m. Prahy i vyklízení budovy UK v Celetné ulici. 

Práce analytika v takovém případě znamená ze známých skutečností, mnoha a mnoha faktů, z podobnosti s minulými událostmi, na základě zkušenostmi atd., aproximovat budoucnost, tj. odhadnout chování pachatele. Jestli mají u policie analytiky, kteří pouze vyplňují tabulkové místo, aniž mají analytické vlohy, tak to dopadlo jak to dopadlo. Ještě zajímavější by bylo vědět, jako informace šly v řetězci velení shora dolů. Podle mě šlo pouze .....udělejte to a to.
Podle mě, kdyby měli policisté v celém řetězci povědomí, že zabil chlapa (otce), má na sebe 8 zbraní koupených skoro naráz, doma nechal bombu a kromě sebevraždy naznačuje „velkou věc“, vyhodnotili by si někteří policisté jeho nebezpečnost úplně jinak, než se snaží namluvit ono velení. Otázkou je, jakou by měli volnost jednání v rámci jednotného velení, tedy jak by se zásah zlepšil.

„Do pátrání v Praze byly nasazeny další síly a prostředky, mj. služba kriminální policie a vyšetřování, speciální pořádková jednotka, tříčlenná hlídka velitele policie z pohotovostní motorizované jednotky, dvoučlenná hlídka pohotovostní motorizované jednotky. Na místo (do centra Prahy – pozn. red.) byl vyslán také tým zásahové jednotky,“ popisují policisté. Pro pochopení – není standardní nasadit zásahovou jednotku na sebevraha.

Ostatně, kriminalisté museli také znát notoricky známý případ Viktora Kalivody z roku 2005, přezdívaného „Lesní vrah“. Ten při „tréninku“ na hromadný útok v pražském metru zastřelil tři jemu neznámé lidi, které nic nespojovalo. Šlo o stejný modus operandi jako u vraždy muže a dítěte v Klánovickém lese. Dospělý muž, to mohl být omyl (jako vražda osobního řidiče bývalého ředitele Sazky), ale dítě v kočárku? To je naprosto mimo běžné motivy, a tak zbývá ten nejhorší možný, tj. člověk, co chce vraždit bez důvodu. Kromě toho, policie věděla, že v Klánovickém lese se střílelo pistolí Glock a ona už prověřovala, resp. tipovala mezi 4000 majiteli. Najednou k tomu přijde informace, že výše zmíněný podezřelý má na sebe Glock. To tedy mohlo někoho trknout a spojit si tyto věci, že jde o Kalivodu č. 2.

V 14:59 přichází zpráva o střelbě v budově na náměstí Jana Palacha.   

Nechci být označován za generála po bitvě. Přiznávám naprosto otevřeně, že nevím, co by se dalo se správně vyhodnocenými informacemi podniknout lepšího, aby škody způsobené například panikou nebyly ještě větší než případná střelba. Zda zvýšená aktivita policie v ulicích i před budovami (každý státní i městský policista drží portrét podezřelého a vede se usilovné pátrání) nebyla lepší i za cenu možného vyprovokování přestřelky. Nevím, nevím, nevím.  

Policistům zasahující v budově Filozofické fakulty patří poděkování a obrovský obdiv za projevenou odvahu, naplnili své heslo "pomáhat a chránit". Na záběrech jsou vidět, mezi příslušníky zásahové jednotky s helmami, vestami a dlouhými zbraněmi i policisté "naholo" jen s pistolí v ruce. Uvnitř třídy byla na videu vidět minimálně jedna policistka, takže i ženy šly do "první linie". Také schopnost ošetřit na místě raněné jako u elitní vojenské jednotky, to bylo opravdu nečekané.      

Celá věc má ale vztah k obecnému chování státu. Česko plánuje koupit za 150 miliard korun letadla F-35, které jsou létajícími platformami pro sběr informací. Představme si, že letouny detekují přesun baterie ruských raket Iskander, možná s jadernými hlavicemi a do odpalu budou zbývat pouhé desítky minut. Co se stane? Také bude tato informace 3 hodiny kolotat v útrobách armády a někdo anonymně řekne, že bombardování by mohlo ohrozit nevinné houbaře v okolí? Státe, tohle není jako stavební řízení, oprava dálnic nebo odstraňování bigboardů, kde, co se vleče neuteče. V případě války už nemusí zůstat nikdo, kdo by selhání vyšetřoval ani komu by se co zatajovalo. Takže se pohádejme o operační postupy, zpracování a předávání informací tady a teď.

 

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 15.1.2024 13:32 | karma článku: 29,31 | přečteno: 3411x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 16,23 | Přečteno: 329x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,56 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3598x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

Už nemám moc v úmyslu zasahovat do daní, brání premiér Fiala tiché víno

25. července 2024  13:05

Boj o to, zda má být zdaněno tiché víno, čemuž dosud úspěšně brání vládní lidovci a spolu s nimi...

Existuje plán na výrobu i zachování části míst v Liberty, oznámili ministři

25. července 2024  9:42,  aktualizováno  13:01

Existují reálné plány na zachování takzvané druhovýroby ve firmě Liberty Ostrava a podstatné části...

Elektroauta se pečovatelům prodraží, ani s dotací se jejich koupě nevyplatí

25. července 2024

Premium O „svatého“ tažení Evropské unie proti autům se spalovacími motory už jsou zapojeni i tuzemští...

Ruské drony pronikly na území NATO. V Rumunsku našli jejich úlomky

25. července 2024  12:59

Sledujeme online Rumunsko na svém území nedaleko ukrajinských hranic našlo úlomky ruského dronu. Oznámilo to...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 21,01
  • Průměrná čtenost 2234x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik