Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

Rusko „převlečené“ za Sovětský svaz vpadlo v roce 1979 do Afganistánu ve vzdálené střední Asii. Přesto americký prezident Jimmy Carter tuto invazi označil „za největší krizi zahraniční politiky, jíž Spojené státy čelí od dob 2. světové války“. Vyzval k bojkotu nadcházejících olympijských her v Moskvě, vyhlásil embargo na vývoz obilí Sovětům, zvýšil zbrojní výdaje, obnovil vojenskou podporu Pákistánu, a zmocnil CIA k akcím proti sovětské armádě.

O 43 let později, bezprostředně po zahájení útoku Ruska proti Ukrajině, zemi ležící v Evropě, sousedící se členy Severoatlantické aliance, současný americký prezident Joe Biden ihned agresora ujistil, že Američané, ani jiné státy NATO za ni bojovat nebudou. Učinil tak navzdory bezpečnostním garancím, které Spojené státy, Velká Británie a Francie poskytli Ukrajině v roce 1994 v podobě Budapešťského memoranda. A jak se dnes asi Ukrajinci cítili při sledování zpráv, že Spojené státy a Velká Británie v noci ze 13. na 14. dubna pomáhali bránit Izrael před iránskými drony a raketami? Zemi, která disponuje moderní protivzdušnou obranou a jadernými zbraněmi, jichž se Ukrajina výměnou za plané sliby zřekla. Spojené státy i NATO jako celek ústy jejího generálního tajemníka Jense Stoltenberga současně hloupě porušily princip „nezaručovat nepříteli, co neuděláme“ a daly Rusku naprosto volný prostor k vraždění. Francouzský prezident Emmanuel Macron se snaží o návrat ke strategické nejednoznačnosti a pohrozil vysláním svých vojáků na Ukrajinu. Jenže situace se opakovala. Místo aby další členové NATO alespoň mlčeli, opět spěchali ujistit Rusko, že oni své vojáky na Ukrajinu nepošlou. Naposledy tuto zbytečnou rétorickou figuru zbabělců a diplomatické faux pas předvedl poradce českého premiéra pro otázky národní bezpečnosti Tomáš Pojar. Na domácí půdě pro vládu tím žádné body nezískal, kapitulanti z ANO se jistě tím nestanou voliči ODS, pouze opět ujistil ruské velvyslanectví, potažmo Kreml, že nálada v Evropě je proti přímé vojenské pomoci Ukrajině. Promeškal šanci o tomto mlčet.

Situace se podobá světu před nástupem Ronalda Reagana do funkce amerického prezidenta. Ustupování Rusku, nedůsledné sankce, křik Kremlem placených klak, tentokrát ne mírového hnutí, ale dezinformátorů, neochota jít do střetu naplno s cílem zvítězit.

Zákon, na jehož základě dostávala Ukrajina do 30. září 2023 od Spojených států pomoc, měl ideové kořeny v aktu o půjčce a pronájmu z doby 2. světové války. Oba vycházely z myšlenky podpory zemí, důležitých pro obranu Spojených států. Návrh prvního „ukrajinského zákona“ byl na začátku roku 2022 jednomyslně schválen v Senátu a poměrem hlasů 417:10 ve Sněmovně reprezentantů. Co se objektivně změnilo, že najednou obrana Ukrajiny nebyla v zájmu bezpečnosti Spojených států a v podstatě titíž členové Kongresu se stavěli proti pomoci? Nic, šlo pouze o vnitropolitické intriky ve Spojených státech. Jenže v dnešních Spojených státech platí, „Trump musí být prezidentem, i kdyby svět, včetně USA, měl zhynout“.

Rusko je pro Západ pořád stejný, ne-li horší nepřítel jako v době studené války a dnes se naskýtá šance porazit jej západními zbraněmi v ukrajinských rukou. Odtržení ruských kolonií na Kavkaze a Sibiři, následujících příkladu 14 svazových republik z roku 1991, by potlačilo agresivní schopnosti Kremlu. A na řešení by svobodnému světu zůstal jen jeden problém, Čína.

Nejhorší jsou lidé, kteří nemají nic v hlavě, protože potom se jim tam může objevit cokoliv. Slova Donalda Trumpa pronesená v prezidentské kampani: „Ne, neochránil bych vás (spojence v NATO). Ve skutečnosti bych je (Rusy) povzbuzoval, ať si dělají, co k čertu chtějí,“ lze přeložit následovně. Já, samozvaný ředitel Zeměkoule, bez ohledu na smluvní závazky, si podle své libovůle osobuji právo někoho pozdvihnou, jiného předhodit ruským hordám. Ve svém nekonečném narcismu je Donald Trump schopen s Putinem uzavřít podobný „deal“ jako byl pakt Hitler-Stalin (resp. Molotov-Ribbentrop).

Pro zajímavost, k aktivace článku 5 o kolektivní obraně NATO došlo jedenkrát v historii. Nikoliv na popud Evropy, ale byly to Spojené státy po útocích 11. září 2000, kdo žádal o pomoc. Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, několikaměsíční blokování pomoci Ukrajině kvůli vnitropolitickým intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na Spojené státy se již nedá spolehnout. Evropa se i za cenu federalizace musí ve vojenské oblasti osamostatnit.

Buď se někdo z vůdců Západu ujme po vzoru Ronalda Reagana vedení nové křížové výpravy za svobodu nebo si válku s Ruskem zasloužíme.

Autor: Vilém Barák | pondělí 29.4.2024 10:46 | karma článku: 13,34 | přečteno: 312x
  • Další články autora

Vilém Barák

Levná ruská válka pomocí dezinformací

Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.

11.7.2024 v 15:24 | Karma: 15,74 | Přečteno: 327x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Výsledkem Orbánovy cesty k Putinovi je bombardování dětské nemocnice

Z odpálení 38 střel na města protistrany a vybombardování dětské nemocnice po odjezdu „mírového emisara“ je vidět, že Putin Orbána nebere vážně, je pro něj onuce, pohůnek, pro Rusko užitečný „idiot“, nic více.

10.7.2024 v 13:25 | Karma: 20,38 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,94 | Přečteno: 1226x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3597x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 565x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Z kůlny na bojiště. Ukrajinci pracují na robotech, mají zabíjet i zachraňovat

21. července 2024  17:03

Zatímco ukrajinští vojáci na frontě svádí urputné boje s okupační armádou a čelí těžkým ztrátám,...

Shell odpískal recyklaci plastů. Plán byl příliš ambiciózní, vzkázal

21. července 2024

Zelené plány států i firem narážejí stále častěji na ekonomickou realitu. Jedním z posledních...

Z rekreace pro pošťáky opět zámkem. Rožmberk ukáže veřejnosti další části

21. července 2024

Premium Donedávna se na Horním zámku v Rožmberku nad Vltavou školili a rekreovali pošťáci. Loni sloužil...

Provoz na dálnici D46 na dvě hodiny oboustranně zastavila nehoda šesti aut

21. července 2024  14:31,  aktualizováno  16:49

Jeden jízdní pruh dálnice D46 ve směru na Prostějov je po odpolední nehodě šesti aut u Pustiměře na...

  • Počet článků 297
  • Celková karma 20,92
  • Průměrná čtenost 2233x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik