Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Rok 1918, začátek cesty k Mnichovu

Seriózní rozprava o „Mnichovské dohodě“ však musí zahrnovat období od vzniku Československa 28. října 1918 až do dne jejího podpisu 30. září 1938. Zde také musí končit. Všechny následující události, do debaty o „Mnichovu“ nepatří.

Na konci září si připomínáme tzv. Mnichov, který znamenal konec první republiky. Ovšem vždy z pozice, jako kdyby tyto události „vznikly z ničeho nic“ a s plačtivým nerativem „co nám to jenom všichni provedli“. Seriózní rozprava o „Mnichovské dohodě“ však musí zahrnovat období od vzniku Československa 28. října 1918 až do dne jejího podpisu 30. září 1938. Zde musí vše končit. Všechny následující události, jako okupace a vznik Protektorátu, vyhlazování Židů, Romů či haydrichiáda do debaty o „Mnichovu“ nepatří. Proč? Protože budoucí události nemohou (nesmí) ovlivňovat pohled na minulost.  Mimochodem, Mnichovská dohoda (Wikipedie) byla technickým dokumentem pouze provádějící to, co vláda Československa (protiústavně) přijala 21. září 1938.    

Další podmínkou seriózní diskuse je oprostit se od schémat „my jsme tady byli první“, „toto je naše země“ a proto my Češi máme právo zde rozhodovat a určovat pravidla. Ono to s tím, kdo přišel první je složité. Žili zde Keltové, potom Germáni, následně Slované a potom se sem stěhovali opět Germáni (Němci). Pokud někdo není ochoten akceptovat výše uvedené postuláty a fakt, že pokud lidé žijí v zemi 800 let, tak se stali její součástí, ať nečte dál.

Konečné dějství tragédie v osmisetletém vzájemném soužití Čechů a Němců začalo právě 28. říjnem 1918 a to v důsledku opojení Čechů z „vítězství“ ve Velké válce. Tehdy byla promarněna šance urovnat jazykové boje trvajících od roku 1848 a nasměřovat obě znesvářené jazykové skupiny ke spolupráci. Jestliže T.G. Masaryk prokázal ve sporu  o Rukopisy i za hilsneriády odvahu vzdorovat davu, v této věci naprosto selhal.

Jeho nejbližší spolupracovník, Edvard Beneš, zastupoval v roce 1919 nově vzniklé Československo na mírové konferenci v Saint-Geirmain. Vítězným mocnostem, Francii a Velké Británii, poskytl mnohá ujištění. Třeba o budoucí „švýcarském“ uspořádání státu. Dále uvedl: „V praxi bude němčina druhým zemským jazykem …na základě rovnosti“.  Příznačné je, že tato nóta z 20. května 1919 zůstala utajena až do roku 1937. Sice z ní plynulo, že Beneš neměl o švýcarských poměrech ani ponětí, ale stejně se nic z toho nemělo realizovat. Lhal i v počtu Němců (prý jich je 800 000 – 1 500 000, v realitě 3 124 00 obyvatel dle sčítání lidu v roce 1921, 3 252 000 dle sčítání 1910), rozloze jimi osídleného území (8 000 km2 oproti skutečnosti 30 500 km2) a jejich koncentraci, kdy na území Sudet mělo německy mluvící obyvatelstvo zastoupení 95 procent). Reálná politika prvorepublikových vlád, v rozporu těmito s diplomatickými sliby a realitou byla určována tím, že Češi byli „na koni“, vycházela z principu „koho stát, toho řeč i vláda“. Se záměrem nějak „nahnat“ početní převahu nad Němci, byli Češi a Slováci slepeni do umělého československého národa. O jeho neživotaschopnosti vypovídá dvojí útěk Slováků od Čechů, a to v roce 1939 a 1992. Díky tomuto manévru se Němci stali v Československu „etnickou menšinou“, dodnes pejorativně označovanou za imigranty, kolonisty. Ve své době byli takto dehonestováni i ze strany T.G. Masaryka. Snažili se hodně, aby z německy mluvících Čechů, přesněji Bohemů udělali Němce.

Oblíbený argument zní, že první republika byla ostrůvkem demokracie uprostřed polototalitní Evropy, Němcům poskytovala dostatek menšinových práv, ve vládě seděli až dva jejich ministři a vůbec si zde tzv. minority žily spokojeně. Udržování tohoto mýtu je naprosto klíčové k obraně názorových pozic českých nacionalistů. Jenže výrok „Němci měli dostatek práv a zacházelo se s nimi slušně" nemůže být pronesen jinak než z pozice nadřízeného k podřízenému, toho, kdo stojíc mocensky výše blahosklonně hodnotí, co je dobré pro toho, kdo stojí níže. Uvedené tvrzení je v rozporu s tím, jak situaci vnímali samotní Němci a podle dobových pramenů v mnoha ohledech neodpovídalo realitě. 

Přitom bezprostředně po vzniku Československa dali Němci najevo, politicky i ozbrojeným odporem v Sudetech, že nic než rovnoprávnost nepřijmou. Varování přišlo nejen od nacionalistů, ale i sudetoněmeckých sociálních demokratů, například Wenzela Jaksche. Pamatujme na to, že Velká válka končila se sliby realizace práva na sebeurčení. Problémy Československa tedy nepřišly z vnějšku. Nástup Adolfa Hitlera v lednu 1933 a vznik jím podporované Sudetoněmecké strany v říjnu téhož roku rozpad státu urychlil a učinil jej nevyhnutelným.

V roce 1918, ke škodě všech, nikdo z českých politiků neuvažoval nad konceptem vícejazyčného státu.  Vyžadovalo by to přijmout fakt, že česky mluvící Češi neměli ve státě o nic větší právo rozhodovat než německy mluvící Češi (proč toto pojmenování jazykových skupin v článku Kostkový cukr není český vynález). Nestabilita Československa plynula z bludu o národní většině a přistěhovalé menšině, z pseudohistorického tvrzení „my jsme přišli dříve“. Vzor hodný následování existoval právě ve Švýcarku, kde nežijí Francouzi, Němci, Italové, ale francouzky, italsky, německy mluvící Švýcaři. V Československu však neexistovala snaha něčeho podobného dosáhnout. 

Když se pod tlakem okolností objevila (návrhy Beneše tajně předložené Anglii a Francii jeho emisarem Jaromírem Nečasem 15. září 1938 na odstoupení části pohraničí), bylo již pozdě. Úkolem česky mluvících Čechů bylo alespoň se pokusit přesvědčit německy mluvící Čechy, že vzájemné soužití je k vzájemnému prospěchu. 

Vzhledem k tomu, že nacionalismus představuje nejsilnější lidskou vášeň, ještě větší než komunismus, Adolf Hitler by Bohemii nebo chceme-li Česko -německo-slovensko-maďarsko zřejmě rozbil tak jako tak. Šance žít společně však existovala.

(vyšlo zkráceně v MF Dnes 7.října 2020)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 8.10.2020 14:17 | karma článku: 25,12 | přečteno: 821x
  • Další články autora

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 24,56 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,50 | Přečteno: 3545x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 18,80 | Přečteno: 526x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

8. května 1945 nedošlo k osvobození

Na 8. květen připadá Den vítězství, výročí porážky nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Jak si ale připomínat tyto události? Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo hovořit o osvobození?

7.5.2024 v 10:15 | Karma: 19,89 | Přečteno: 614x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 13,01 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

V církvi jich je opravdu moc. Papež šokoval hanlivým výrazem pro gaye

27. května 2024  21:50

V katolické církvi je už příliš mnoho homosexuálů, a proto by další neměli vstupovat do kněžských...

Jak to Němcům vtlouct do hlavy. Macron rok trénoval, aby jim to řekl po jejich

27. května 2024  21:33

Když v pondělí Emmanuel Macron střídal francouzštinu a němčinu při projevu k evropské mládeži v...

Pavel dorazil do Jordánska, přivezl humanitární pomoc pro civilisty v Gaze

27. května 2024  21:15

Český prezident Petr Pavel v pondělí večer přistál v jordánském Ammánu, kde bude v dalších dnech...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 23,90
  • Průměrná čtenost 2238x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik