Odejít jen tak z trhu, to by bylo příliš levné
Ukončení činnosti několika překupníků s plynem a elektrickou energií zasáhlo přes milion lidí. Během týdne zůstali bez pevné smlouvy a za energie budou najednou platit o desítky i stovky procent více. Ve veřejnosti se objevila vlnka pohoršení, ale celkem jako by se nic moc nedělo. Přece, když to dobře půjde, dojde k vyúčtování záloh ke dni ukončení odběru, vrácení přeplatků a vše bude v pohodě. Majitel odfrčí ve svém Ferrari na svůj ranč kontrolovat štolby starající se o jeho parkúrové koně. Pamětníci divokých 90. let asi říkají, buďme rádi, že lidé nepřijdou ještě o peníze. Tak takhle ne. Po 32 letech budování právního státu jde o příliš nízké cíle.
Milion zákazníků uzavřelo smlouvy s tím, že po dobu měsíců či let budou kupovat energii za pevnou cenu. Vsadili na stabilitu, zřekli se možnosti zlevnění, doufali, že se zajistí před zdražením. Kdyby se chtěli z dlouhodobého kontraktu předčasně vyvázat, tak by museli zaplatit sankci. Ta v případě spotřebitelských smluv dosahuje obvykle 5000 korun. Určitě by jejich „odpojení“ nevyřešil dopis na Energetický regulační úřad (třeba, že vrací licenci „odběratele“), jak to udělala dodavatelská firma. V případě vyváženosti práv a povinností, by dodavatelé energií měli zaplatit milionu svých zákazníků hozených přes palubu, zhruba 5 miliard korun na sankcích za ukončení dodávek. Jenže to není zdaleka všechno. Dodavatelé nedodržením dlouhodobého kontraktu způsobili domácnostem majetkovou újmu. Její výše se odvíjí od rozdílu mezi nasmlouvanou cenou energií do konce fixace a dnešní aktuální cenou, kterou po tuto dobu budou muset spotřebitelé platit novým dodavatelům. Dokonce jedna z firem skupiny, která nedodržela kontrakty a ukončila dodávky konečným spotřebitelů, začala nabízet již nakoupenou elektřinu a plyn firmám, kde se dá "trhnout" více. Právě se ukázalo, jak moc v českém právu chybí institut hromadných žalob.
Ať se již vláda rozhodne pomoci lidem jakkoliv, za to, co se vydává za pouhý podnikatelský neúspěch zaplatí všichni poplatníci. Snížení daně z přidané hodnoty na energie, přesun úhrady na podporu tzv. OZE, obnovitelných, přesněji občasných zdrojů energie na stát, stejně jako případné zvýšení příspěvku na bydlení nebo jiné sociální kompenzace, vše bude placeno z erárního rozpočtu. Stejně se takto nic nevyřeší, půjde o pouhé plivnutí do ohně. Proto, až potkáte na dálnici Ferrari, kochejte se, možná jste na něj přispěli.
Obchodovat s energiemi je těžší, než hlídat rizika v bance. Platí, že kolik peněz a na jak dlouhou dobu vybere na vkladech, tolik a se stejnou splatností může rozpůjčovat. Když se bance zadrhne tok příchozích a odchozích peněz, poslední záchranou je centrální banka, která si nějaké ty miliardy pomocí počítačové klávesnice vyrobí. S hmotnými věcmi, elektřinou a plynem, to takhle jednoduše nejde. Snad tímto skončila éra firem „Energie z pod kamene“ a jejich mladých perspektivních „manadžerů“, kteří chtějí strašně uspět, vydělat peníze a ochotných riskovat kvůli tomu životní jistoty milionu lidí.
Problém má ještě trestněprávní rovinu. Ukázalo se, že dodavatelé nenakoupili plyn a elektřinu v ceně a objemu, v jakém je slíbili dodat domácnostem. Uzavřeli se spotřebiteli smlouvy na něco, co neměli, uvedli je prachsprostě v omyl. A to se nesmí. Přirovnal bych to neplnění termínovaného obchodu.
V závěrečné scéně filmu Záměna (Trading Pleces, 1983) s Eddie Murphym, burzovní firma Duke & Duke s vidinou obrovského zisku a v přesvědčení, že zná (pomocí podvodu) budoucí ceny pomerančového džusu, nakoupí jeho termínované dodávky za příliš vysoké ceny. Po uzavření obchodování se zjistí, že jej není schopna dodat ani vyrovnat závazky. Verdikt burzovního komisaře zní, okamžitě zajistit a prodat veškerý majetek Randolpha a Mortimera Dukových.
Další film s Eddie Murphym, Cesta do Ameriky (Coming to America, 1988) obsahuje krátkou epizodu, jak bývalí chamtiví burziáni Randolph a Mortimer leží jako bezdomovci na novinách v uličním výklenku. Stejně by měli dopadnout majitelé neúspěšných překupníků s energiemi.
(vyšlo v Lidových novinách 2.11.2021, bylo napsáno a zasláno redakci 27. října 2021, tedy předtím, než o tématu začal v neděli 31. října mluvit Andrej Babiš ve svých Čaulidech)
Vilém Barák
Přestaňme konečně čechoprznit cizí ženská jména
Za situace, kdy české ženy používají nepřechýlenou podobu jmen jako Laura Samson (tenistka) a Lurdes Gloria Manuel (atletka), Tereza Ramba (herečka), je dosavadní praxe přechylování absolutně neudržitelná.
Vilém Barák
Povodně 2024; včasné varování, větší odpovědnost, obce ať o sebe postarají
Obce v minulosti vždy důsledně trvaly na dodržování principu „státe, co je naše, potom ti nic není“. Takže v situaci, kdy samosprávy mají na účtech 400 miliard korun, není důvod, aby jim stát pomáhal.
Vilém Barák
Ukončeme placení sportu státem
Naše vnímání sportu se neliší od totalitního Ruska nebo Číny. I nám slouží jako nacionalistické opium a nástroj k zatmění mozku. Nevadí tupá státní byrokracie, neschopnost stavět dálnice, jen když budeme „mít“ medaili.
Vilém Barák
Válka, která nás může unudit k smrti
Než nás úplně rozloží ruské hybridní útoky a než se Spojené státy stáhnou za Atlantik, musí být Rusko poraženo, a to i za cenu zřízení bezletové zóny nad Ukrajinou či přímého vojenského střetu s NATO.
Vilém Barák
Levná ruská válka pomocí dezinformací
Podle odhadu západních bezpečnostních služeb, pouze 15 procent výdajů ruské rozvědky slouží pro financování klasických špionážních operací a zbývajících 85 procent je určeno na aktivní ovlivňování nepřítele.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér
Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o...
Stavební firmy spoléhají na opravy ruin. Získat povolení je pro ně rychlejší
Premium Dostatek vhodných budov a daleko rychlejší vyřízení stavebního povolení přitahuje developerské...
ANALÝZA: Antisemitských útoků přibývá. Proč teď evropská srdce bijí s Hamásem
Premium Od loňského 7. října, kdy teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael, nemá klidné spaní. Rabín židovské...
Japonská delikatesa dobývá svět. Cestu k onigiri si našli i Evropané
Po celá desetiletí se onigiri považovalo za japonskou svačinu, která se připravovala a jedla doma...
Nejen že zdražují, při výměně auta se platí znovu. Řidiči řeší dálniční známky
Premium Roční dálniční známka na jaře zdražila o 800 korun na 2 300 korun a od ledna se její cena zase...
Neviditelná rovnátka jsou gamechanger v léčbě dětských pacientů
Zjistili jste právě, že bude vaše dítko potřebovat rovnátka, a nevíte, jestli zvolit klasická fixní rovnátka, nebo ta neviditelná? Všechna rovnátka...
- Počet článků 301
- Celková karma 21,40
- Průměrná čtenost 2228x