Voják Československé lidové armády stojí vždy ve správném zákopu

A nepochybuje o něm. Zatímco my pomýlení intelektuálové čteme knihy, sledujeme média, necháváme se ovlivňovat informacemi i dezinformacemi a dokonce chceme sami rozhodovat o jejich třídění, voják stojí v tom zákopu a nekolísá.

Už za totáče jsme věděli, že tito chrabří chlapi brání naši vlast proti západním imperialistům i proti zdejším ztroskotancům a samozvancům. Své chlapce a muže jsme posílali na povinnou vojnu s těžkým srdcem. Věděli jsme, že profesionálním vojákům beroucím pravidelný plat od státu se nemohou rovnat ani zdatností, ani ideologickou vyspělostí. Čekali jsme s obavami, až se nám od nich vrátí, a poslouchali časté historky o rozhodnosti, tvrdosti a intelektuální nedostižnosti komunistických lampasáků.

Jako slečna jsem se s armádou v akci setkala vlastně až na Národní a bylo to setkání nesmírně zajímavé (ačkoli tam to bylo pomíchané, jak mi oživuje paměť v diskusi pod panem Trčálkem jeden pán, byl tam i pohotovostní pluk vnitra a mnoho vojáků jen čekalo, jestli dostanou povel vyrazit mezi lidi). Uchvátili mě ti obrněnci se štíty, jimž jsem neviděla do očí, i ten obr v maskáčích a červeném baretu, kterému jsem se do očí koukla, než mě praštil přes záda. Věřím, že mnozí odhodlaní mladí muži litovali, že je na tu slavnou a zmedializovanou akci také nepozvali a oni museli tvrdnout v kasárnách nebo jiných institucích.

Je pozoruhodné, že vojáci Československé lidové armády mají i po třiatřiceti letech od Sametu stále místo v našich srdcích. Ba co více, že nám mohou zřetelně a bez jakýchkoli pochybností a velice intenzivně objasňovat, kde je naše místo a který zákop je pro nás ten jediný správný. Věřím, že nejen naše muže, kteří tou jejich vojnou prošli, to těší a hřeje na hrudi. I já se za ni v poslední době občas popadám.  

Inu, voják ČSLA bdí, když ty spíš, a má jistotu, když ty tápeš v mlze. Vždy na něj bylo v tomto směru spolehnutí a nepochybně to tak zůstane i nadále. 

Každému podle jeho gusta. Já budu dál držet basu s těmi věčně pomýlenými intelektuály a vlajícími umělci, kteří mají z žoldnéřů historicky podložený strach. Pěkný víkend všem.

PS: Omlouvám se, diskusi na chvíli ruším. Mám pro to své důvody.

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | pátek 16.6.2023 15:01 | karma článku: 31,60 | přečteno: 1170x

Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Novodobé ptydepe: utopeni v hodnotách

„Hodnoty“, „soudruh“, „ptydepe“, jak se to rýmuje? Aneb líbil by se Václavu Havlovi jazyk prezidenta Petra Pavla?

2.2.2026 v 13:17 | Karma: 32,15 | Přečteno: 970x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzali dezoláti?

Zcela výjimečně vkládám krátký (a krácený) úryvek z dlouhého připravovaného textu. To proto, že je Nový rok. Více až v knize (jestli mi ji někdo vydá). Jedná se o beletrii.

1.1.2026 v 20:54 | Karma: 30,98 | Přečteno: 1077x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

O prašivých koťatech v kumštu i v politice a o písních mužů

Glosa o málomluvném premiérovi, prezidentovi, který nezpívá, Nohavicově písni a jazyku některých žurnalistů vyšla v MF Dnes 15. 12.

18.12.2025 v 22:44 | Karma: 23,74 | Přečteno: 506x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Zženštilá kultura a hledání statečnosti

Glosa z konce listopadu reaguje na povyk kolem „skandálního“ spojení „zženštilá kultura“, jež na pohřbu Dominika Duky vyřkl Jan Graubner.

12.12.2025 v 0:02 | Karma: 23,47 | Přečteno: 651x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Tomio, Hayato a jiné bratrské zabijačky

Glosa z 8. listopadu. Sourozenecké vztahy (v literatuře i realitě) mě zajímají. Jsou i tématem mé knihy povídek.

24.11.2025 v 16:03 | Karma: 27,90 | Přečteno: 652x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 představila TOP 10 finalistek. Máte mezi nimi favoritku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
11. března 2026  7:25

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

U Dvoreckého mostu už jsou jámy. Krištof Kintera promění zanedbané místo ve světelný hit

Na vyústění Dvoreckého mostu v Praze 5 vznikne „park lamp“. Jeho autorem je...
11. března 2026  12:08,  aktualizováno  12. 3.

U Dvoreckého mostu vzniká světelný park, který má přilákat turisty i místní. Okolí zkratky mezi...

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Přehled výluk 2026: DPP ohlásil 4 omezení v metru, na povrchu je oprav ještě víc

Na trase metra C mezi Kačerovem a Pražského povstání se v těchto dnech mění...
6. března 2026  18:42

Pražský dopravní podnik zveřejnil přehled plánovaných realizací nových staveb, oprav a...

Umělecké školy v Ústeckém kraji žádají o peníze z EU na nástroje a modernizaci

ilustrační snímek
13. března 2026  7:10,  aktualizováno  7:10

Základní umělecké školy (ZUŠ) v Ústeckém kraji chtějí využít dotace z Operačního programu...

Nákladná zima. Částka za údržbu silnic na Vysočině se blíží ke 300 milionům

Sníh na silnici mezi Jabloncem a Libercem v úterý 19. února 2013
13. března 2026  8:42,  aktualizováno  8:42

Letošní zimní sezona na Vysočině sice nepatří co do množství sněhu k těm úplně rekordním, přesto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 501
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1620x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Sesterské domino - 7. 2. 2025

Sbírka povídek, jejichž zásadními tématy jsou sourozenecké vztahy, láska a hledání cest, které nás nezavedou do pekla. Kulisy se mění: divadlo, vodácký tábor, FFUK, nemocnice i taneční parket. Jsou to spíše ženské příběhy, ale pro pány se v knize také něco najde. Třeba povídka Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem či námořnická Sluneční dcera.

Češtinářky - 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Soukromý nebe - 2004 

Pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Moje stránky:
https://www.ver-valikova.cz/

Píšu glosy a články o literatuře do MF Dnes, nově se po vyjití v tištěných novinách objevují i v LN: https://www.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5586.
Můžete je najít i zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/komentare-glosy-nazory.K307000

Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530

Nově:
www.youtube.com/@veronika.valikova

mail: ver.valikova@seznam.cz

29. 5. v 17:00 zvu na autorské čtení do Café Martin, Sokolovská 29/75, Praha 8

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.