Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Moje prodloužená stávka

Tento týden oficiálně opustím střední školství. Možná načas, možná natrvalo. Učila jsem od roku 1990 a s výjimkou desetileté mateřské a covidové pauzy jsem téměř každý rok do nějaké školy „chodila“. Letos mi došla motivace.

V posledních letech jsem neměla plné úvazky, jen dvoutřetinové, protože mám i jiné pracovní a rodinné povinnosti, slepé pravé oko a hodlám se dožít starobního důchodu.

Učit plný úvazek češtiny (na gymnáziu tak pět tříd, na odborné škole i sedm) je rumařina pro zdravé jedince. Každý týden musíte s každou třídou něco napsat (diktát, test, sloh), aby neupadla morálka. K tomu přidejte opravování domácích slohů, četbu knih, které jste zapomněli, přípravy na hodinu, přípravy classroomu (internetová učebna, na niž dává učitel materiály, úkoly, texty k četbě, odkazy, cvičné testy či otázky k maturitním rozborům), konzultace a individuální zkoušení...

Můj poslední plat byl 30 700 za 17 hodin PPČ (plný úvazek je 21 hodin). Byla to chudší škola, ale dost mě zaměstnala (někde bylo ve třídách přes třicet studentů). V té předešlé jsem měla exkluzivně 30 000 za 2/3 úvazku (14 hodin), protože jsem v lednu přebírala třídu zoufalých maturantů, kteří měli v literatuře nejméně roční skluz. V prvním případě jsem byla s platem spokojená, v druhém jsem ho akceptovala. Kvůli mzdám ze školství neodcházím.

Důvody svého odchodu jsem rozčlenila na tři okruhy:

1. ČEŠTINÁŘSKÉ

Státní maturita vtrhla do škol v roce 2011 a podoba češtiny postupně drasticky ovlivnila (ne) znalost moderní literatury i historie. Učitelské protesty přinesly ovoce – maturitní testy jsou těžší, ale zbavené zbytečných pojmů a teorie, ministr Plaga vrátil slohy do rukou učitelů. Vrátil i ústní zkoušky, ale ponechal seznamy četby, z nichž si studenti vybírají 20, někde už 30 děl.

Stalo se přesně to, co jsme na počátku SM předpovídali – mnohé školy si v průběhu let zavedly téměř neměnné seznamy „povinné četby“, studenti se vrčí rozbory z internetu. Náhodně si vybírají svých dvacet nejtenčích knih,  nepotřebují literární historii a moderní dějiny, nemusí srovnávat různá literární díla, jsou náchylnější věřit různým ideologiím a kolektivně blbnou.  

Učitel, který chce zaběhnutý systém narušit, často narazí.  Školní seznam četby schvalují ředitelé, ti potřebují mít s maturitním cirkusem co nejméně práce. Ze seznamů zmizeli křesťanští i židovští autoři, političtí vězni i ženské autorky. Téměř celá moderní literatura. A mě přestalo bavit rozebírat stále dokola Petra a Lucii, Krysaře a Válku s mloky.

2. OBECNĚ UČITELSKÉ

V devadesátkách jsme kupovali knihy, četli a učili to, co se dříve učit nesmělo. Na počátku tisíciletí přišel frontální útok nových metod, forma začínala být pomalu a nenápadně důležitější než obsah. Tomu nahrávaly i reformy shora, které šly často proti sobě.

Přidejme inkluzi, invazi asistentů, protože učitel není třicetihlavý mutant, který obhospodařuje každého žáka samostatně, nepružné fakulty (z nichž většina dodnes neučí budoucí češtináře moderní světovou literaturu či tvořivé psaní), udřenou masu učitelů, kteří se snaží vyhovět nárokům moderní pedagogiky a didaktiky, bandu expertů, která učitele ostřeluje zprava zleva, nespokojené rodiče, často politicky angažované ředitele a úředníky, které zajímají hlavně lejstra. To je aktuální stav českého školství.

A teď tu máme vládu učitelů a profesorů, jejíž prioritou mělo být školství. Vládu, která místo aby s učiteli komunikovala, vypouští na veřejnost výroky, jež mají veřejnost proti učitelům popudit. Vládní většina v parlamentu odhlasovala zákon, podle něhož učitel od nového roku nesmí používat metody, které neschválí ředitel. A nový ministr školství, vysokoškolský učitel, snižuje počty hodin ve školách (PH maxy), čímž útočí na všechny výdobytky moderní pedagogiky, tandemy, dělené hodiny, kdy se udělalo nejvíc práce, praktickou výuku i ty inkluzí přidělené asistenty.

3. POLITICKÉ

Tady asi nejvíc zafungoval fakt, že premiér Petr Fiala svěřil školství hnutí STAN, z něhož pochází i aktivistický ministr vnitra Rakušan. Když se ministr Balaš nechal slyšet, že učitel, který nerozezná dezinformaci, nemá ve škole co dělat, zablikalo mi v hlavě rudé světýlko. Už v devadesátkách jsem si říkala, jak je dobře, že to roce 89 prasklo, protože bych jako učitelka nikdy nemohla papouškovat oficiální ideologii.

Jistě, politika do škol nepatří, přesto chodí do škol osobnosti, jež se chovají neeticky a urážejí své politické konkurenty. A pak se vynoří kauza učitelky, která možná říká bludy, možná si zaslouží výpověď, ale honit ji po soudech jen proto, že ji udaly děti prominentních občanů, považuji za nemravnost.

Vybízet kohokoli, aby práskal na svého spoluobčana a odhaloval dezinformace, považuji za nemravnostNutit učitele, aby mysleli jednotně, považuji za nemravnost. Vytvářet atmosféru, v níž se lidé bojí říkat vlastní názor, považuji za nemravnost. 

A pod nemravnou vládou učit nechci.

27. 11. budu myslet na všechny své stávkující kolegy.

Autor: Veronika Valíková Šubová | neděle 26.11.2023 21:45 | karma článku: 36,65 | přečteno: 1218x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Zdravý duch naježené doby II

Postavit se oficiálním „pravdám“ bývá v ideologických dobách nebezpečné. Ale satečnost je jedna z křesťanských ctností...

16.7.2024 v 1:27 | Karma: 28,09 | Přečteno: 936x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Volit jen podle vlastního svědomí

Včerejší glosa, týká se tajnosti hlasování a rodinných tlaků při volbách. Věším v původním znění. Korespondenční volba prošla, jak se čekalo.

22.6.2024 v 13:03 | Karma: 28,65 | Přečteno: 862x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 37,19 | Přečteno: 1340x | Diskuse | Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,92 | Přečteno: 715x | Diskuse | Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,34 | Přečteno: 1941x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 466
  • Celková karma 30,61
  • Průměrná čtenost 1665x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz