Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Moje prodloužená stávka

Tento týden oficiálně opustím střední školství. Možná načas, možná natrvalo. Učila jsem od roku 1990 a s výjimkou desetileté mateřské a covidové pauzy jsem téměř každý rok do nějaké školy „chodila“. Letos mi došla motivace.

V posledních letech jsem neměla plné úvazky, jen dvoutřetinové, protože mám i jiné pracovní a rodinné povinnosti, slepé pravé oko a hodlám se dožít starobního důchodu.

Učit plný úvazek češtiny (na gymnáziu tak pět tříd, na odborné škole i sedm) je rumařina pro zdravé jedince. Každý týden musíte s každou třídou něco napsat (diktát, test, sloh), aby neupadla morálka. K tomu přidejte opravování domácích slohů, četbu knih, které jste zapomněli, přípravy na hodinu, přípravy classroomu (internetová učebna, na niž dává učitel materiály, úkoly, texty k četbě, odkazy, cvičné testy či otázky k maturitním rozborům), konzultace a individuální zkoušení...

Můj poslední plat byl 30 700 za 17 hodin PPČ (plný úvazek je 21 hodin). Byla to chudší škola, ale dost mě zaměstnala (někde bylo ve třídách přes třicet studentů). V té předešlé jsem měla exkluzivně 30 000 za 2/3 úvazku (14 hodin), protože jsem v lednu přebírala třídu zoufalých maturantů, kteří měli v literatuře nejméně roční skluz. V prvním případě jsem byla s platem spokojená, v druhém jsem ho akceptovala. Kvůli mzdám ze školství neodcházím.

Důvody svého odchodu jsem rozčlenila na tři okruhy:

1. ČEŠTINÁŘSKÉ

Státní maturita vtrhla do škol v roce 2011 a podoba češtiny postupně drasticky ovlivnila (ne) znalost moderní literatury i historie. Učitelské protesty přinesly ovoce – maturitní testy jsou těžší, ale zbavené zbytečných pojmů a teorie, ministr Plaga vrátil slohy do rukou učitelů. Vrátil i ústní zkoušky, ale ponechal seznamy četby, z nichž si studenti vybírají 20, někde už 30 děl.

Stalo se přesně to, co jsme na počátku SM předpovídali – mnohé školy si v průběhu let zavedly téměř neměnné seznamy „povinné četby“, studenti se vrčí rozbory z internetu. Náhodně si vybírají svých dvacet nejtenčích knih,  nepotřebují literární historii a moderní dějiny, nemusí srovnávat různá literární díla, jsou náchylnější věřit různým ideologiím a kolektivně blbnou.  

Učitel, který chce zaběhnutý systém narušit, často narazí.  Školní seznam četby schvalují ředitelé, ti potřebují mít s maturitním cirkusem co nejméně práce. Ze seznamů zmizeli křesťanští i židovští autoři, političtí vězni i ženské autorky. Téměř celá moderní literatura. A mě přestalo bavit rozebírat stále dokola Petra a Lucii, Krysaře a Válku s mloky.

2. OBECNĚ UČITELSKÉ

V devadesátkách jsme kupovali knihy, četli a učili to, co se dříve učit nesmělo. Na počátku tisíciletí přišel frontální útok nových metod, forma začínala být pomalu a nenápadně důležitější než obsah. Tomu nahrávaly i reformy shora, které šly často proti sobě.

Přidejme inkluzi, invazi asistentů, protože učitel není třicetihlavý mutant, který obhospodařuje každého žáka samostatně, nepružné fakulty (z nichž většina dodnes neučí budoucí češtináře moderní světovou literaturu či tvořivé psaní), udřenou masu učitelů, kteří se snaží vyhovět nárokům moderní pedagogiky a didaktiky, bandu expertů, která učitele ostřeluje zprava zleva, nespokojené rodiče, často politicky angažované ředitele a úředníky, které zajímají hlavně lejstra. To je aktuální stav českého školství.

A teď tu máme vládu učitelů a profesorů, jejíž prioritou mělo být školství. Vládu, která místo aby s učiteli komunikovala, vypouští na veřejnost výroky, jež mají veřejnost proti učitelům popudit. Vládní většina v parlamentu odhlasovala zákon, podle něhož učitel od nového roku nesmí používat metody, které neschválí ředitel. A nový ministr školství, vysokoškolský učitel, snižuje počty hodin ve školách (PH maxy), čímž útočí na všechny výdobytky moderní pedagogiky, tandemy, dělené hodiny, kdy se udělalo nejvíc práce, praktickou výuku i ty inkluzí přidělené asistenty.

3. POLITICKÉ

Tady asi nejvíc zafungoval fakt, že premiér Petr Fiala svěřil školství hnutí STAN, z něhož pochází i aktivistický ministr vnitra Rakušan. Když se ministr Balaš nechal slyšet, že učitel, který nerozezná dezinformaci, nemá ve škole co dělat, zablikalo mi v hlavě rudé světýlko. Už v devadesátkách jsem si říkala, jak je dobře, že to roce 89 prasklo, protože bych jako učitelka nikdy nemohla papouškovat oficiální ideologii.

Jistě, politika do škol nepatří, přesto chodí do škol osobnosti, jež se chovají neeticky a urážejí své politické konkurenty. A pak se vynoří kauza učitelky, která možná říká bludy, možná si zaslouží výpověď, ale honit ji po soudech jen proto, že ji udaly děti prominentních občanů, považuji za nemravnost.

Vybízet kohokoli, aby práskal na svého spoluobčana a odhaloval dezinformace, považuji za nemravnostNutit učitele, aby mysleli jednotně, považuji za nemravnost. Vytvářet atmosféru, v níž se lidé bojí říkat vlastní názor, považuji za nemravnost. 

A pod nemravnou vládou učit nechci.

27. 11. budu myslet na všechny své stávkující kolegy.

Autor: Veronika Valíková Šubová | neděle 26.11.2023 21:45 | karma článku: 36,65 | přečteno: 1217x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 35,73 | Přečteno: 1076x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,22 | Přečteno: 690x | Diskuse| Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,24 | Přečteno: 1905x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,35 | Přečteno: 1132x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ještě slůvko o Markétce, Laře a Taťjaně...

Malý dodatek k velké aféře. Literatura je můj domov, literární postavy moji bratři a mé sestry. Píšu o tom mnoho let.

25.4.2024 v 12:50 | Karma: 18,76 | Přečteno: 698x | Poezie a próza
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Chtějí posílit liberální křídlo. V boji o Senát vsadili Piráti na stará jména

16. června 2024  16:12

S podporou Pirátské strany bude v letošních senátních volbách kandidovat 11 lidí. Obhajovat bude...

Nemocnice začaly odmítat ukrajinské lékaře, počáteční nadšení pominulo

16. června 2024

Premium Těsně po napadení Ukrajiny Ruskem české nemocnice přijímaly tamní lékaře s otevřenou náručí a samy...

Navrácení dětí a mír se zapojením všech stran, vyzvali lídři na závěr summitu

16. června 2024  14:45,  aktualizováno  15:35

Sledujeme online Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí...

ANALÝZA: EU už ví, jak na migraci. Bude platit flexibilní mechanismus solidarity

16. června 2024

Premium Země evropské sedmadvacítky mají před sebou dlouho diskutovanou dohodu o migraci. A Brusel nyní...

  • Počet článků 464
  • Celková karma 29,16
  • Průměrná čtenost 1667x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz