Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zachraňte nadporučíka Svobodu!

Mohlo by se totiž zdát, že mu hrozí převelení na “východní frontu”, kde by pak náš olympijský vítěz měl stejně jako zločinci na straně nepřítele padnout, aby tím odčinil pochybení, kterého se ve veřejnoprávní televizi dopustil. 

Rozhovor s Davidem Svobodou jsem sledoval v přímém přenosu a bezprostředně jsem ho komentoval tak, že nerozumím tomu, proč tenhle člověk mluví za naši sportovní obec. Nešlo ani o to, jaké má pan Svoboda názory, kteréžto, jak se ukázalo, byly toliko jeho osobními názory či spíše pocity, ale jak hloupě argumentoval.   

To, co bývalý úspěšný pětibojař a s ním i část veřejnosti patrně nechápe, je skutečnost, že sice politická diskriminace do sportu opravdu nepatří, ale válka na Ukrajině ve všech ohledech překročila rámec toho, co zveme politikou, a kromě faktických projevů války má zásadní přesah morální, etický a také právní, jinými slovy, že nejde o to, jestli je někdo pravičák nebo levičák, liberál nebo konzervativec, vlastenec nebo kosmopolita, ale o to, že bylo fatálně porušeno mezinárodní právo a režim jednoho státu vede zločinnou válku proti svému sousedovi, přičemž na jeho hlavu padá utrpení a zbytečná smrt nevinných lidí, a to i těch vlastních. 

To, co se strhlo po Svobodově vystoupení může mít legitimitu. Minimálně má každý v rámci téže svobody, jakou disponuje pan Svoboda, jeho slova, názory a argumenty zkritizovat, nicméně politikové, v tomto případě vládní politikové, by měli svá vyjádření a kroky dobře zvážit a promyslet, a to právě s ohledem na tu část veřejnosti, která má sklony válku na Ukrajině vnímat jako nějakou ideologickou šarádu, a která více než hrůzy války vnímá její důsledky, které pociťuje na vlastní kůži. Pro tyto lidi se stal Svoboda mučedníkem, kterého kvůli vyjádření názoru establishment a “váleční štváči” šikanují. Neuvážených vyjádření i faktických kroků politiků pak okamžitě využila opozice, která se aktuálně bez ohledu na soudnost i morálku stává mluvčím výše uvedených občanů. 

Osobně si myslím, že Svoboda se ve své naivitě a díky poněkud zúženému vnímání reality vlastně jen snažil obhájit touhu sportovců účastnit se vrcholné sportovní akce, která by mohla být ohrožena. Možná je mu i líto neutrálních ruských sportovců, bez kterých také mohou mít soutěže mnohých sportů nižší úroveň. Možná si myslí, že se sport nachází někde úplně mimo reálný svět a platí tak pro něj nějaká jiná morální pravidla. Myslím si však, že ani David Svoboda nemůže nevidět, jak právě v Rusku je odjakživa sport propagandisticky zneužíván, a jakou tudíž křivdou páchanou na Ukrajincích a jakým absurdním precedentem by bylo tuto skutečnost ignorovat. 

Myslím si, že právě o tom je třeba mluvit se všemi těmi Svobody, a to bez toho, aby to působilo jako dehonestace, výsměch, či je dokonce trestat. Jsem přesvědčen, že tvrdě se má vystupovat jen proti těm, jenž porušují zákony a také těm politikům a veřejně činným lidem, kteří jen s ohledem na vlastní prospěch zjitřené společenské klima zneužívají. K té části občanů, kterých může být David Svoboda typickým reprezentantem, je pak třeba přistupovat obezřetně, s respektem a se záměrem vysvětlovat, přesvědčovat, a ne je kárat, odsuzovat a trestat. 

https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministryne-obrany-jana-cernochova-se-sesla-s-petibojarem-davidem-svobodou--242996/ 

https://www.irozhlas.cz/sport/petibojar-david-svoboda-vyroky-o-valce-na-ukrajine-reakce-ministryne-obrany_2303311603_mim 

Autor: Jiří Turner | pondělí 3.4.2023 13:43 | karma článku: 23,47 | přečteno: 865x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3639x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!