Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umíte ještě psát rukou?

Měli bychom to stále umět všichni, ale když jsem se nedávno pokoušel napsat delší text “psace”, výsledek mě docela překvapil. Stejně jako mnozí mladí lidé jsem si řekl, že vlastně rukou psát nepotřebuji, ale je to tak opravdu?

Už v první třídě říkávala diskrétně soudružka učitelka mojí mamince: “Jiříčkovi to učení docela jde, jenom ta úprava a to psaní!” Viděl jsem onehdy své první “ literární pokusy” a moc hezký pohled to tedy opravdu nebyl. Kocour levou zadní, jak se říkávalo, by to napsal lépe. Na hranici čitelnosti jsou pak i mé písemné projevy z dalších typů škol. Počítače tak byly pro mě vysvobozením. 

Měl jsem štěstí, že první notebook jsem měl už v době, kdy se, s nadsázkou řečeno, všichni majitelé těchto zařízení u nás osobně znali. Nádherný IBM noťas jsem dostal k užívání od svého zaměstnavatele v roce 1994 a od té doby jsem bez této psací potřeby nedal ani ránu. Je sice zajímavé (spíše smutné), že i po třiceti letech píši dvěma prsty a mám pocit, že stále pomaleji, ale už i s tím mi technika pomáhá. Mohu si napsaný text přehrát a používám už i program, který mi převádí mé vlastní mluvené slovo do slov a vět. A o textovém editoru opravujícím mi překlepy i některé pravopisné chyby mluvím jako o svém příteli nejvěrnějším. 

Když ještě chvíli zůstanu v osobní rovině vzpomínám na to, jak psali mí prarodiče. Zvláště můj dědeček, kronikář a písmák napsal tisíce stran textu tak nádherným písmem, že je to až dojemné. Písmenko jako písmenko, stoprocentní čitelnost, žádné přepisování ani škrtání. To souvisí s tím, o čem vlastně chci psát. Kdo chce psát dobře rukou, musí si nejdříve celý text věty složit v hlavě, kdežto při psaní na stroji píšeme (tedy já píšu) to, co mi slina na jazyk přinese a pak to opravuji a různě měním. 

Jak jsem naznačil, psaní plnícím perem bylo pro mě utrpením, zamatlané od inkoustu bylo všechno, nejen sešit, ale i ruce, stůl, šaty, a dokonce prý i obličej. Kuličkové pero znamenalo určitou úlevu, ale mělo zásadní vliv na znečitelnění textu,a todíky mé snaze psát co nejrychleji. Když už to vypadalo jako projev určité psychické poruchy počal jsem na radu odborníků psát obyčejnou tužkou “tiskace”. To činím v případě nutnosti dodnes, nicméně ztratím-li sebekontrolu, jsem schopen i velká tiskací písmena spojovat, což může nezasvěcenému pozorovateli připomínat klínové písmo Chetitů, a jelikož po světě nechodí samí Bedřichové Hrozní, je takový text bezděčně i zašifrován. 

Je obecně známo, že psaní rukou je pro všechny, kteří jsou toho schopni, velmi dobré. Je to užitečné pro naši jemnou motoriku i ono blahodárné spojení mozku a ruky, jehož prostřednictvím jsme se kdysi počali stále více odlišovat od opičáků. Absence psaní může jaksi proces evoluce obracet, stáváme se díky strojům a vyspělým technologiím v řadě ohledu troglodyty často neschopnými jednoduchými nástroji a pomůckami našich předků vytvářet něco nejen účelného, ale i krásného. Podívám-li se na tento text, je to jen čitelné sdělní (pokud bych to psal rukou, bylo by to nečitelné sdělení), kdyby ovšem totéž napsal můj dědeček, mohlo by to mít i “duši” a výraz autorovy osobnosti, kterou počítačový zápis postrádá. 

Své děti jsem nutil, aby psaly krasopisně, ale nejsem si jistý, jestli mé úsilí mělo nějaký pozitivní efekt, nicméně jsem přesvědčen, že krasopisu úplně neodzvonilo, ale jen se přesunul do jinéoblasti – dokaligrafie. Máme sice automobily, ale mnozí z nás rádi jezdí na koni, máme letadla, ale existují stále balóny, máme moderní lodě, ale to nás nezbavuje radosti s plachtěním ne nepodobnému, jaké provozovali Féničané před čtyřmi tisíci lety, a konečně i když máme všemožné prostředky přepravy, baví nás překonávat vzdálenosti i velká převýšení po svých. S ručním psaním to může být podobné. 

 

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 13.4.2023 9:55 | karma článku: 19,26 | přečteno: 375x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,47 | Přečteno: 3672x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,87 | Přečteno: 3846x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4999x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3196x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Běloruské vojenské jednotky se stahují z hranic s Ukrajinou, oznámil Lukašenko

14. července 2024  9:25

Napětí na hranici mezi Běloruskem a Ukrajinou se zmírnilo a dodatečné vojenské posily, které byly...

Zvednutá pěst jako gesto nezlomnosti. Atentát na Trumpa stvořil ikonické fotky

14. července 2024  9:16

Dvě fotografie, na nichž zkrvavený americký exprezident Donald Trump na předvolebním mítinku v...

Svět odsuzuje útok na Trumpa. Šílené, míní Babiš. Násilí nemá místo, řekl Fiala

14. července 2024  8:17,  aktualizováno  8:54

Čeští i světoví politici odsuzují útok na amerického prezidentského kandidáta a bývalého prezidenta...

Trumpa při pokusu o atentát zranili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...