Křtili Spiknutí

Zeman, Hašek, Volfová, Duka, Paroubek, Bohdalová, Mynář, Balák, Bobošíková, Lipovská, Slováček, Foldyna, Ovčáček, Konečná. Chyběl Sládek, Vandas a Rajchl. I tak: Tým snů!

A je to tady! Vyšla kniha popisující spiknutí, puč či snad dokonce pokus o palácový převrat, který se měl uskutečnit v době hospitalizace v té době úřadujícího prezidenta Miloše Zemana. Kniha byla už také za přítomnosti výše uvedené plejády celebrit pokřtěna, a to díky panu arcibiskupovi i s pomocí boží.

Knihu jsem dosud nečetl (bůh ví, seberu-li k tomu dostatek odvahy), ale autoři díla (Radim Panenka a Luboš Procházka), kteří asi nebudou aspirovat na cenu Magistra Litera, jsou mi povědomí. O Radimu Panenkovi lze říci asi jen to, že to byla Zemanova hlásná trouba v Parlamentních listech, ovšem Luboš Procházka je přeci jen o něco zajímavější persona. Bulvární novinář (Blesk, Aha), redaktor neúspěšného rádia (Radio Prostor) se mi však zapsal do paměti ještě jinak, a to jako autor pohádek.

Když jsem vnoučatům vybíral knížky pod stromeček, narazil jsem na dvě pohádková vyprávění Luboše Procházky (Fridolín a kouzelný Bambola a O tom, že i hrábě někdy rozkvetou), při jejichž pročítání jsem si říkal, jestli autor nezešílel. Dost možná se pohádkář a bulvární bijec Procházka nikterak neodchýlil od své cesty. Hrábě rozkvetly a kouzelnou zemí Bambólií je pro zemanovce asi Česká republika.

Dívám-li se na účastníky křtu, dere se mi na mysl cosi o těch vránách sdružujících se opět s vránami. Vím, že jsou lidé, kteří vzhlíží k nositelům pochybných ideologií, a ještě pochybnějších morálních a etických zásad a že jsou i umělci žijící z velmi podivné popularity, což ovšem ani paní Bohdalová ani pan Slováček snad nemají zapotřebí, i když druhý jmenovaný se aktuálně prezentuje více jako muž stižený stařeckou satyriázou než jako skvělý hudebník a první jmenované je koneckonců devadesát, což je věk, ve kterém je omluvitelné prakticky všechno.

Přejdu-li k meritu oné absurdity, tedy k tomu, jak někdo napíše knihu o spiknutí, které nebylo ničím jiným než zcela zákonným a zcela adekvátním postupem ústavních činitelů, vyvstane paradox, že v tomto příběhu měli roli spiklenců, pletichářů, lhářů a podvodníků lidé ze Zemanova okolí, které je oprávněně možné podezřívat z toho, že zatoužili chvíli vládnout místo indisponovaného prezidenta, který na základě oficiální lékařské zprávy nebyl schopen vykonávat úřad.

Přijde mi docela smutné, že se za vydání takovéto knihy postavili lidé, a to už nemám na mysli Slováčka či Bohdalovou, kteří by, na rozdíl od bývalého prezidenta, patrně ještě chtěli a mohli ovlivňovat tuzemskou politiku. Spatřuji v tom trend, v rámci kterého se ze standardní politiky stává bizár, politikaření bez pravidel, bez morálky a bez etiky. Je to politika lží, výmyslů, dezinformací, falešných nařčení a fatální nezodpovědnosti. Jsem přesvědčen, že právě bývalý prezident tento trend nastartoval a je politováníhodné, že má a stále nachází stoupence takovéhoto přístupu.

Vydáním nějakého senzacechtivého škváru se pochopitelně reálná fakta nezmění, ale v rámci systematického okopávání kotníků je spolehlivě vsazeno na to, že relevantní fakta řadu lidí nezajímají a jako bernou minci vezmou to, co někdo za podpory instituciálně důvěryhodných lidí, čímž myslím třeba pana arcibiskupa, podpoří.

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 18.4.2024 11:58 | karma článku: 28,58 | přečteno: 925x

Další články autora

Jiří Turner

Šílencům se neodporuje

Císař není nahý, má jen takové velmi neobvyklé šaty. Císař není duševně nemocný, má jen nové, neobvyklé názory a metody.

24.1.2026 v 10:00 | Karma: 29,12 | Přečteno: 1393x | Diskuse | Ostatní

Jiří Turner

Kdo je vaším vzorem?

Petr Pavel, T.G. Masaryk, Arnold Schwarzenegger, Andrej Babiš, Karel Gott, Tomio Okamura, Zdeněk Svěrák, Ježíš Kristus, Adolf Hitler, máma, táta nebo někdo úplně jiný?

21.1.2026 v 9:03 | Karma: 23,10 | Přečteno: 1749x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

Den české vlajky není ničím jiným než úlitbou českým nacionalistům

To jest těm, kteří drží současnou koaliční vládu a Sněmovnu v šachu a zhlížejí se v politice rozdmýchávání nacionálních vášní, jako se to děje na Slovensku nebo v Maďarsku.

19.1.2026 v 15:44 | Karma: 18,72 | Přečteno: 365x | Diskuse | Společnost

Jiří Turner

O morálních majácích

Už ani nevím, od kterého politika jsem ten posměšný výraz slyšel poprvé, ale je docela zřejmé, kdo ho používá a proč. Je to jednoduchý způsob, jak čelit kritice vlastního amorálního jednání.

15.1.2026 v 14:29 | Karma: 32,40 | Přečteno: 2153x | Diskuse | Politika

Jiří Turner

Turecké hospodářství

To bylo za krále Klacka, když tloukli špačky, lelkovali, prováděli medvědí služby, strouhali kolečka, dělali cavyky, okolky a ciráty, kuli pikle, a tak nakonec skončili na huntě.

15.1.2026 v 9:21 | Karma: 15,44 | Přečteno: 409x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Smrt účastníka Prostřeno! Petra Adamce: Kuchař z folklorního dílu odešel náhle v mladém věku

Petr Adamec zemřel náhle.
21. ledna 2026  14:54,  aktualizováno  23. 1. 7:31

Ve věku pouhých 32 let náhle zemřel Petr Adamec, známý z folklorního speciálu kuchařské soutěže...

Česká klasika se vrací do hry. U Rozvařilů znovu otevřeli v Bílé labuti

Jídelna U Rozvařilů
17. ledna 2026  8:10

Cinkající příbory dávají znát, že je čas oběda. Jsme v 5. patře obchodního domu Bílá labuť. Jídelna...

Zůstaly uvězněné pod vodou, přesto dál vozí cestující. Víte, jak poznat utopené soupravy metra?

Zatopená soupravy na Florenci po povodních roku 2002.
17. ledna 2026  11:59

Při srpnových povodních roku 2002 vtrhla velká voda i do metra a na dlouhé měsíce jej vyřadila z...

Poslední šance vidět český kubismus na Kampě. Výstava končí už za pár dní

V Museu Kampa se poprvé v takto rozsáhlém měřítku představuje jeden z...
23. ledna 2026  12:43

Už jen do 1. února je k vidění unikátní sbírka českého kubismu v pražském Museu Kampa. To má v...

Počasí v Česku: Do čtvrtka slunečno a mráz. Vrátí se v lednu ještě sníh?

Mrazivé počasí v Jablonci nad Nisou (7. ledna 2026)
19. ledna 2026  11:03

V Česku bude až do čtvrtka převládat slunečné počasí. Noci však zůstanou mrazivé a denní teploty se...

Letiště Václava Havla Praha

Letiště Václava Havla Praha
vydáno 24. ledna 2026  21:09

Sledování on line přenosu z Letiště Václava Havla Praha Spoj EK140 z Prahy do Dubaje dopravce...

V Čejči na Hodonínsku srazil řidič dva chodce na přechodu,jeden je těžce zraněný

ilustrační snímek
24. ledna 2026  18:45,  aktualizováno  18:45

V Čejči na Hodonínsku dnes řidič osobního auta srazil na přechodu dva chodce. Záchranáři jednoho s...

Barevné mozaiky v průchodu k Centru Kosatec v Pardubicích vybízejí ke snění

ilustrační snímek
24. ledna 2026  18:22,  aktualizováno  18:22

Průchod, který vede k Centru Kosatec v Pardubicích, krášlí pixelové mozaiky. Výzdoba vybízí...

Požár obydlené chaty na Frýdecko-Místecku způsobil škodu asi za dva miliony Kč

ilustrační snímek
24. ledna 2026  17:47,  aktualizováno  17:47

Škodu předběžně stanovenou na dva miliony korun způsobil dnes v noci požár střechy a podkroví...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.