VG

Turnere, Vy nejste havyř ani valcyř a asi ani počítačový specialista, ale jak říkáme v Ostravě jste cyp.

JK

Autore, je úředník a úředník. Třeba specializovaný na určitou věc. A např. běžný referent na úřadu práce, který lidem nabízí práci by zvládl snad každý. Jen dá do kolonky vzdělání uchazeče, využije i třeba o stupeň nižší než má a už mu říká nabídky práce. (pokud nějaké jsou) Na druhou stranu stranu tento úředník nemusí pracovat o víkendech svátcích. Pak ani těžce fyzicky v zimě, horku. Dokonce mají úředníci výhodu, že když teplota se zvedne o určitý stupeň nahoru, tak je pustí domů. Tohle v soukromém sektoru v kancelářích není. Pak má jen jednu směnu (stravenky i když jen 75 kč v Ostravě) stabilnost zaměstnání. Zase bych ty úředníky nepřeceňoval.

Problémy se nehledají, ale u nás vytvářejí. Kdyby každý musel odpracovat 40 let a pak by měl nárok na důchod, bylo by to jednoduché a přehledné. Do práce by se samozřejmě nepočítala škola. A že peníze na důchody nejsou? Máme druhý největší výběr pojistného a jedny z nejmenších důchodů......matematika nepustí. Divné, no ni?

JK

40 let je nemožné. Ledaže byste dělal práci třeba v kanceláři. Pak předsudky zaměstnavatelů kvli věku od 50 let. atd...

Foto

...poctivá práce by měla být samozřejmostí, stejně jako řádná výchova dětí...

Tuhle větu nám vtloukali do hlavy i za totáče. Smáli jsme se jí. Přesto se naše revoluční generace celkem snažila, věřili jsme, naivně, že totalitní tiky jsou za námi. Ale věk odchodu do důchodu se mi zvedl o devět let (mám dvě děti).

Adresujte ji mladým, mnozí z nich děti mít nechtějí, další je po změnách pohlaví mít nebudou. A mnozí mají takové psychické problémy, že raději pracovat vůbec nezačnou.

A pokud nespokojení občané odmítají zvyšování hranice věku odchodu do důchodu, já se připojuji. Stát chce šetřit na nesprávném místě. A poslední, kdo by to měli doporučovat, jsou ti, kteří už v důchodu jsou. Pěkný den.

MM

Co je na té úvodní větě špatně, to snad platí v jakémkoli režimu.

Jaké totalitní tiky, jako členka revoluční generace zažíváte dnes?

Kdysi jste napsala, že jste hrdá na svůj intelekt, nejsem si jistý jestli máte na co... Také pěkný den.

Foto

J93a10n 89Š39i84k

17. 4. 2024 12:54

Souhlas s tím, že každé povolání má své. Lidí co dělají s počítači jsou dnes mraky, hlavně v různých centrech a ti se od něj skoro nezvednou. Mají karpální tunely, problémy s krční páteří, kazí se jim oči, mají křečové žíly, cholesterol, stres, atd.. Zdánlivě je to tak, že oproti slévačům jsou jejich potíže k smíchu. Nejsou. Podobné problémy mají i řidiči z povolání, kde je třeba spousta lidí s cukrovkou. Takové ty knížecí rady jako, že "tak cvičte" jsou moc hezké. Ale dneska kvůli dopravě, děti do kroužků, atd. se většina bez auta neobejde, takže zase sedí a mnozí samozřejmě sedí i večer. Má velké štěstí ten kdo má časový prostor ke cvičení a může (nebo ještě lépe musí) chodit hodně pěšky. Potíž taky je, že jde fakticky o nové profese, protože je zažila pouze tato generace. Zatím se tedy pořádně neví, jak s nimi zacházet tak, aby jejich zdraví tolik netrpělo. Jistě, každý odpovídá i za to zdraví své, ale potřebuje nějakou podporu nebo možnosti. Protože ty samé knížecí rady můžete dát i hasiči nebo policistovi. Zkuste se zeptat lidí, kteří prošli některými coolcentry a neuvěříte. Hezký den

JK

Mohu vás ujistit, že ty nemoci, které jste jmenoval opravdu ldé nemají jen s počítače, ale z monotonních prací.

Foto

Když pracujete nikam nic neodvádíte. Vy, pokud pracujete živíte současného důchodce. Dnes jednoho důchodce živí dva pracující. Dříve to byli čtyři. Za třicet let to bude vyrovnáno. Už dnes stát důchody dotuje

MR

Problém rizikových profesí je ten, že někdo je dělat musí, protože jsou pro chod společnosti důležité. Takže ano je to volba každého z nás, ale to není důležité, protože tu činnost někdo vykonávat musí. Takže v nich vždy bude někdo pracovat. A v řadě těchto povolání je doba strávena v důchodu kratší, protože daný člověk díky opotřebení dříve umře. Prodlužování odchodu do důchodu znamená přesunutí problému částečně do jiné kolonky. Už nyní část i jinak systém nezneuzivajicich lidí před důchodem marodí klidně 10 měsíců. Ve věku 62+ to není tak velký problém.

P68a73v82e40l 39Š83i13m46s37a

18. 4. 2024 13:03

už definice rizikových profesí je obtížná, nyní jsou, tuším, čtyři skupiny, ale stejně to nepostihuje problematiku - fyzická x psychická náročnost, doba vykonávání, atd. Pokud je to potřeba, je to náročné (nebezpečné,...) má to být oceněno ZA tu práci, ne potom někdy.

Foto

V některých věcech lze souhlasit, ale s tím výpočtem, kolik je zaplaceno na odvodech do průběžného systému a kolik z něj člověk posléze vyčerpá, se velmi mýlíte. A navíc vůbec neberete v úvahu časovou hodnotu peněz.

TP

Článek stojí za přečtení, ale je tam jedna velká chyba a to ve výpočtu odváděných peněz na sociální pojištění. Chybí tam totiž odvody zaměstnavatele, což je dalších cca 10000 k uváděným 3000.

Zaměstnavatel není charita, ty peníze mu musí vydělat zaměstnanec, pokud zjednodušíme, že finanční náklady na zaměstnance (bez materiálu jako pracovní oblečení, bezpečnostní pomůcky apod) jsou mzdou, tak odvody musíte započítat. Důvodem, proč se to tak uvádí, není nic jiného, než aby zaměstnanci neměli pocit, že platí příliš mnoho. Ale oni platí.

Foto

Souhlasím, to je velký podvod na zaměstnancích i zaměstnavatelích. Na výplatním lístku by měl být celý odvod strhávaný z hrubé mzdy, aby všichni názorně viděli, kolik stát a jeho sociální výdaje stojí.