Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tam v Karviné aneb karvinská hospoda není pražská kavárna

„Hledám zase temnej kout, kdepak moh bych obejmout jeden den tam v Karviné. Hebkej vítr do očí s černou vášní zakročí, jeden sten tam v Karviné. Nebe mělo plno stuh, slunce mělo rudej pruh a...

…a dítě bylo nevinné“, zpíval kdysi Yo Yo Band a i z textu se dá odtušit, že v Karviné to bylo a stále je trochu jinak než třeba na pražské Hanspaulce, kde Yo Yo Band vznikl. Že karvinská hospoda není pražská kavárna se mohl přesvědčit i ministr Rakušan.

Začal jsem trochu nekorektně, přestože si myslím, že lidská blbost je v zásadě rozšířena po planetě homogenně a izotropně. Jen občas dochází k určitým výkyvům, které se ve společenských a politických aspektech odrazí například tak, že třeba v tradičních těžařských, hutnických a obecně industriálních regionech převládají levicové ideologie, jejichž nositelé aktuálně snadno podléhají vábení dezinformačních sfér, což je jedním ze zdrojů nenávistných projevů. Ty se aktuálně týkají Ukrajiny a Ukrajinců, Evropské unie, USA, NATO, vlády apod. Podotýkám jen, že obecně není na levicové orientaci nic špatného, problematické bývá jen to, že se lidé zříkají vlastní zodpovědnosti a požadují, aby tuto úlohu za ně převzal systém, tak jak tonu bylo například v dobách komunistické totality.

To, co bylo slyšet v karvinské pivnici, můžeme slyšet v kterékoli tuzemské hospodě, v obchodě a samozřejmě na sociálních sítích a v médiích obecně. Lidé často a velmi ochotně viní z příčin své nespokojenosti a frustrace někoho jiného, jiné lidi, etnika, národy, politické strany, vlády, státy i nadnárodní struktury, jenom ne sebe samotné. Schéma je stále stejné, takže všem, kteří z tohoto stavu chtějí něco vytlouci, stačí jen tyto nálady správně uchopit. Tak, jak snadno se onehdy dal využít lidový antisemitismus založený vesměs na úplných bludech, tak lze vyvolat i nenávist k Romům, muslimům, Ukrajincům či komukoli jinému, kdo je aktuálně na tapetě.

Rakušanova mise na sever Moravy nepřinesla nic překvapivého. Za sebe oceňuji to, že do toho ministr vnitra šel a musím říci, že se toho zhostil se ctí. Z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké, a hlavně nepříjemné čelit v diskusi lidem, kteří nepřemýšlí, neposlouchají argumenty, a naopak argumentují narativy, frázemi a hesly, o jejichž pravdivosti a relevanci nepochybují, a to ani tehdy, nejsou-li vůbec ničím podložené. Nabízí se sice otázka, jestli má vůbec nějaký smysl s těmito lidmi diskutovat, ale na druhou stranu může někdo oprávněně nabýt přesvědčení, že je to nutné, protože se zdá, že množina takto smýšlejících lidí neustále roste. Navíc je také prakticky nemožné diskutovat se skandujícím davem, ve kterém se identita jednotlivce mění v identitu skupinovou.

Nedokážu odhadnout, jestli a jak může taková akce někomu nebo něčemu pomoci. Řekl bych, že Vít Rakušan (a Starostové obecně) nějaké ty politické body nahrál, což bylo po všelikých kauzách pro stranu užitečné. Možná trochu naivně se také domnívám, že ti, kteří záznam „diskuse“ shlédli, si mohou sami pro sebe říci, že takhle se my nechováme, a to i přesto, že jsme ke všemu výše uvedenému kritičtí. Jinými slovy, jedním z prostředků snahy o kultivaci diskuse včetně té společenské je také ukazovat, jak se diskutovat nemá.  „Dobrým příkladem“ mohou být diskutéři z řad aktuální opozice, ale i „aktivisté z lidu“, od jejichž projevů i názorů se může snadno distancovat i dost radikálně naladěný občan.

https://www.youtube.com/watch?v=lG1dYhtSmpA

 

 

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 25.1.2024 10:27 | karma článku: 33,30 | přečteno: 4975x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3639x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...