Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Také váš dědeček neúspěšně obléhal Leningrad?

Míra ruského propagandistického zoufalství nezná mezí. Putin se nechal slyšet, že Rusko vlastně chrání Ukrajinu před polskými nacionalisty a obléhání Leningradu se zúčastnili po boku nacistů evropští nepřátelé včetně Čechoslováků.

Odborník žasne, laik se diví, respektive si odborníci klepou na čelo, dobře věda, že příslušníky německé branné moci mohli být jen říšští občané, tedy v případě Čechů sudetští Němci, kteří německé občanství přijali. Konečně, i kdyby to tak nebylo, proč, proboha, řešit, co dělali před osmdesáti lety něčí předci.

Je zjevné, že aktuální ruský režim se ocitá v absolutně morálně neobhajitelné situaci, a dost možná si to počínají uvědomovat i někteří Rusové, kteří ještě nedávno počiny putinovského režimu podporovali. Kremelská propaganda na skutečnost, že svět řeší ruské válečné zločiny, reaguje tak, že se vrací do doby blokády Leningradu, kterou prezentuje coby projev genocidy. Má to asi vyznít takto: Vy jste se dopustili válečných zločinů před osmdesáti lety u Leningradu, my nyní u Charkova, tak jsme si kvit.  

Idiocie takovéhoto přístupu je do nebe volající. Sovětský svaz napadlo hitlerovské Německo, přičemž ne každý německý odvedenec chtěl Leningrad dobývat, potažmo vůbec válčit. Navíc málokdo se následně od nacismu distancoval více než právě Němci. Takže, co by se v tomto ohledu vlastně mělo dnes řešit? K těmto historickým událostem má smysl se vracet jen v tom smyslu, když se někdo opakovaně chová tak, jak ti, kteří byli celým světem odsouzeni, což jsou aktuálně Rusové. Pokud v řadách hitlerovské armády bojovali proti Rusku příslušníci jiných národů, byl to problém zcela konkrétních lidí, a v případě Ukrajiny či Finska by si Rusové měli prodělat svoji vlastní historickou sebereflexi, na základě které by snadno přišli na to, proč se tak stalo.

Velmi pravděpodobně existují i polští ultranacionalisté snící o „Velkém Polsku“, jehož součástí by měl být i západ Ukrajiny. Takoví lidé jsou asi v každém státě, ale rozhodující je, kolik jich je, jaký mají vliv a jak se k nim staví oficiální politika příslušné země. Polsko je aktuálně nejvýraznějším podporovatelem Ukrajiny, což se projevuje i tak, že přijalo miliony ukrajinských běženců. V tomto kontextu podezírat Polsko ze snahy anektovat ukrajinské území a stavět Rusko do role ochránce Ukrajiny, je jedním z aktuálně nejabsurdnějších výroků ruského režimu.

Neexistovala žádná jednotka českých dobrovolníků bojující ze 2. světové války na straně Německa, což platí i o příslušnících mnohých jiných států.  Češi se dokonce nesměli dobrovolně hlásit do německé armády či SS ani jako jednotlivci. Nevzali by je, pokud by se předtím úředně nestali Němci. Jako Češi tam v žádném případě vstoupit nemohli. Na tom se asi shodnou všichni svéprávní historici. Myslím si, že to dobře vědí i ruští historici, jenomže Rusko není a nikdy ani nebylo ochotno prezentovat vlastní dějiny bez ideologické zátěže, která jejich vnímání odjakživa deformuje do takové míry, že je to až k nevíře.

Pokud Čechoslováci nějak významněji působili na území Ruska, byli to československé legie. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy bude tato skutečnost kremelskými ideology použita jako záminka pro „vyhlášení války“ České republice. V tomto ohledu mohu jen vyjádřit svou osobní lítost nad tím, že se tenkrát s přispěním našich legií nepodařilo svrhnout bolševický režim, který napáchal tolik zla, že mu ani nacisté nemohou konkurovat, protože ono zlo se už více jak sto let pouze metamorfuje a jeho aktuální podobou je právě putinovský režim.   

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cesi-misto-nemcu-ze-sudet-jak-rusky-soud-prekroutil-valecnou-historii-220749#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 8.12.2022 14:24 | karma článku: 42,90 | přečteno: 7834x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3639x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!