Také váš dědeček neúspěšně obléhal Leningrad?

Míra ruského propagandistického zoufalství nezná mezí. Putin se nechal slyšet, že Rusko vlastně chrání Ukrajinu před polskými nacionalisty a obléhání Leningradu se zúčastnili po boku nacistů evropští nepřátelé včetně Čechoslováků.

Odborník žasne, laik se diví, respektive si odborníci klepou na čelo, dobře věda, že příslušníky německé branné moci mohli být jen říšští občané, tedy v případě Čechů sudetští Němci, kteří německé občanství přijali. Konečně, i kdyby to tak nebylo, proč, proboha, řešit, co dělali před osmdesáti lety něčí předci.

Je zjevné, že aktuální ruský režim se ocitá v absolutně morálně neobhajitelné situaci, a dost možná si to počínají uvědomovat i někteří Rusové, kteří ještě nedávno počiny putinovského režimu podporovali. Kremelská propaganda na skutečnost, že svět řeší ruské válečné zločiny, reaguje tak, že se vrací do doby blokády Leningradu, kterou prezentuje coby projev genocidy. Má to asi vyznít takto: Vy jste se dopustili válečných zločinů před osmdesáti lety u Leningradu, my nyní u Charkova, tak jsme si kvit.  

Idiocie takovéhoto přístupu je do nebe volající. Sovětský svaz napadlo hitlerovské Německo, přičemž ne každý německý odvedenec chtěl Leningrad dobývat, potažmo vůbec válčit. Navíc málokdo se následně od nacismu distancoval více než právě Němci. Takže, co by se v tomto ohledu vlastně mělo dnes řešit? K těmto historickým událostem má smysl se vracet jen v tom smyslu, když se někdo opakovaně chová tak, jak ti, kteří byli celým světem odsouzeni, což jsou aktuálně Rusové. Pokud v řadách hitlerovské armády bojovali proti Rusku příslušníci jiných národů, byl to problém zcela konkrétních lidí, a v případě Ukrajiny či Finska by si Rusové měli prodělat svoji vlastní historickou sebereflexi, na základě které by snadno přišli na to, proč se tak stalo.

Velmi pravděpodobně existují i polští ultranacionalisté snící o „Velkém Polsku“, jehož součástí by měl být i západ Ukrajiny. Takoví lidé jsou asi v každém státě, ale rozhodující je, kolik jich je, jaký mají vliv a jak se k nim staví oficiální politika příslušné země. Polsko je aktuálně nejvýraznějším podporovatelem Ukrajiny, což se projevuje i tak, že přijalo miliony ukrajinských běženců. V tomto kontextu podezírat Polsko ze snahy anektovat ukrajinské území a stavět Rusko do role ochránce Ukrajiny, je jedním z aktuálně nejabsurdnějších výroků ruského režimu.

Neexistovala žádná jednotka českých dobrovolníků bojující ze 2. světové války na straně Německa, což platí i o příslušnících mnohých jiných států.  Češi se dokonce nesměli dobrovolně hlásit do německé armády či SS ani jako jednotlivci. Nevzali by je, pokud by se předtím úředně nestali Němci. Jako Češi tam v žádném případě vstoupit nemohli. Na tom se asi shodnou všichni svéprávní historici. Myslím si, že to dobře vědí i ruští historici, jenomže Rusko není a nikdy ani nebylo ochotno prezentovat vlastní dějiny bez ideologické zátěže, která jejich vnímání odjakživa deformuje do takové míry, že je to až k nevíře.

Pokud Čechoslováci nějak významněji působili na území Ruska, byli to československé legie. Myslím si, že je jen otázkou času, kdy bude tato skutečnost kremelskými ideology použita jako záminka pro „vyhlášení války“ České republice. V tomto ohledu mohu jen vyjádřit svou osobní lítost nad tím, že se tenkrát s přispěním našich legií nepodařilo svrhnout bolševický režim, který napáchal tolik zla, že mu ani nacisté nemohou konkurovat, protože ono zlo se už více jak sto let pouze metamorfuje a jeho aktuální podobou je právě putinovský režim.   

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cesi-misto-nemcu-ze-sudet-jak-rusky-soud-prekroutil-valecnou-historii-220749#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Autor: Jiří Turner | čtvrtek 8.12.2022 14:24 | karma článku: 42,90 | přečteno: 7833x