Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Slovensko, Maďarsko a Evropa dnes stejně jako před 85 lety

V roce 1939 se Maďarsko a Slovensko staly spojenci nacistického Německa, nyní vyjadřují loajalitu k režimu, jenž jde v Hitlerových stopách. Tehdy to mohlo být proti vůli většiny občanů, dnes jsou Slováci i Maďaři zcela zodpovědní.

Režim Viktora Orbána, kterého Maďaři již čtrnáct let udržují u moci, je k Putinovskému režimu přinejmenším loajální, zříká se pomoci Ukrajině, s Ruskem udržuje přátelské styky, čímž fakticky oprávněnost napadení akceptuje. Těžko postoj Maďarska jinak interpretovat, protože Ukrajina je na pomoci Západu životně závislá a její porážka a návrat pod ruskou nadvládu by znamenal počátek nového uspořádání postsovětské Evropy či Evropy jako takové. To evidentně Orbánovi a jeho voličům, což je majorita maďarského obyvatelstva, evidentně nevadí.

Nedlouho po parlamentních volbách se velmi podobně počíná chovat i Slovensko. Vítěz voleb Robert Fico svými postoji k Ukrajině a k Rusku nikterak nepodvádí své voliče, jen naplňuje to, co před volbami prohlašoval a co sliboval. Opět z toho nevyplývá nic jiného, než že většina Slováků nemá problém s porážkou Ukrajiny a tím se zásadním posílením vlivu Ruska v regionu i v celosvětovém měřítku. Pokud je Fico schopen veřejně prohlásit, že Ukrajina není suverénní stát, stojí za úvahu, je-li ještě Slovensko stejně jako Maďarsko vojenským spojencem a partnerem.

Můžeme sice vzít v potaz skutečnost, že různé rétorické projevy zmíněných státníků, potažmo politiků jako takových, není vždy nutné brát doslovně a vážně, ale je jisté, že tito vůdci se radikálními výroky obrací ke svým voličům, kteří taková slova evidentně akceptují, případně jim mluví z duše. V kontextu všech hrůz 2. světové války je těžké zpětně pochopit sympatizanty hitlerovského Německa. V reálném čase však mohli mít a jistě i měli lidé v Německu i jinde ve světě v mnoha ohledech jiný náhled, imponoval jim charismatický a dominantní „führer“, který naplňoval jejich ekonomické nebo xenofobní (třeba antisemitské) zájmy a možná se i dokázali ztotožnit s jeho představami o uspořádání světa.

Memento světových válek patrně už není dostatečně silné a mnozí lidé jsou asi nepoučitelní. Důvěře a mnohdy i zjevné adoraci se těší vůdce, jehož imperiální představy se od těch Hitlerových příliš neliší, a metodika vyvolání válečného konfliktu je prakticky totožná.  Hitler toužil po Velkoněmecké říši a světovém dominátu, Putin touží obnovit Svaz se svými satelity a tím i ztracený celosvětový vliv.  Hitler po upevnění moci v Německu napadl své slabší sousedy, přičemž správně vsadil na zbabělost jejich mocnějších spojenců. Putin učinil totéž a aktuálně se opět hraje o to, jestli se demokratický svět diktátorovi postaví, nebo v bláhové touze po míru bude Ukrajina obětována stejně, jako kdysi Československo.

Nejen Maďarsko a Slovensko, ale každý stát a v něm každá politická síla a každý člověk, který má skrze svůj hlas možnost politiku ovlivňovat, a používá ho k podpoře Ruska, se stává příslušníkem oné páté kolony, tedy někým, kdo je posléze vnímán jako kolaborant, což platí pro jednotlivce, komunitu, politickou stranu i stát. Je z mého pohledu velmi smutné, jak sobecké a nacionální zájmy, aktuální antipatie a emoce zatemnily mozky lidem (třeba většina Slováků přeje vítězství Rusku), kteří mohou být ve svých osobních životech dobří, ale na základě svých slabostí a morální nedostatečnosti se přidávají na stranu zla. A právě o hlasy těchto lidí se aktuálně v Evropě i v USA bojuje. Počiny maďarských a slovenských politiků jsou ukázkou toho, jak to dopadá, když je tento boj dočasně prohraný.

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/slovensky-paradox-nacionaliste-vzhlizeji-k-budapesti-libi-se/r~10b76be05c5e11eea25a0cc47ab5f122/

https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/rusko-slovensko-ukrajina-valka-invaze-premier-robert-fico-suverenita-statni-navsteva.A240123_170317_zahranicni_dtt

 

 

 

Autor: Jiří Turner | středa 24.1.2024 13:23 | karma článku: 24,46 | přečteno: 519x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,36 | Přečteno: 3613x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,78 | Přečteno: 3832x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 388x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

KOMENTÁŘ: Anglický buldok jde do boje. Jeho útok může zničit konzervativce

20. června 2024

Premium Britské parlamentní volby, které proběhnou už 4. července, asi nebudou nuda. Do klidného předání...

Při výbuchu auta zemřelo v Chorvatsku dítě z Česka, dvě ženy jsou zraněné

20. června 2024  9:42,  aktualizováno  14:58

Při výbuchu poblíž chorvatského města Obrovac nedaleko Zadaru ve středu zemřelo dítě a dva lidé...

Kuriozity návštěvy Putina u Kima: rozpaky u auta, ponížení ministrů či dárky

20. června 2024  12:30,  aktualizováno  14:49

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v Severní Koreji se neobešla bez trapných,...

Kufr s neprůstřelnou clonou i šacování. Manévry kolem prezidenta jsou nebývalé

20. června 2024  14:45

Policisté se psy na vyhledávání výbušnin, kontrola tašek, batohů, kabelek. Asi dvě desítky členů...