Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Relax se ženou za pultem

Nemám na mysli relaxování s nějakou ženou za nějakým pultem, ale sledování osudů Jiřiny Švorcové alias Anny Holubové v seriálu Žena za pultem na TV Relax. To je takový relax pro masochisty. Osobně bych asi raději dostal tím bičem.

Onehdy mi žena (ne ta za pultem, ale ta po mém boku) říkala, že jsem jaksi mediálně mimo realitu. Má pravdu. Nesleduji žádný z aktuálně běžících seriálů, přestože prý jsou ideologicky neškodné, nejsou nikterak kontroverzní, hrají v nich z existenčních důvodů i někteří docela slušní herci a sledují je i vzdělaní a inteligentní lidé. Asi to mají jako ten relax. V této souvislosti si vždy vzpomenu na onu repliku z Vratných lahví, kdy se Svěrák diví tomu, na co se Kolářová, vzdělaná to žena, dívá, a ona mu říká: „Žehlil ‘s někdy? Nežehlil! Tak mlč!“

To, že nesleduji současné seriály, však neznamená, že budu civět s pocitem nostalgie na Ženu za pultem, přestože se prý na ní tehdy dobrovolně dívalo docela dost lidí a mnozí z nich to snad i prožívali. Vybavuji si, že jsem jakési fragmenty tohoto Dietlova díla zhlédl a pamatuji si, že jsem byl upřímně zhnusen. Asi proto, že mě moji blízcí ideologicky indoktrinovali a Jiřina Švorcová byla pro mě femininním zosobněním režimu, a navíc mě ta dramata mezi bramborovým salátem a eidamem asi příliš nevzrušovala.

Ovšem proti gustu žádný dišputát, každý ať civí, na co chce, to platilo tehdy (spíše to bylo tak, že se mohl člověk buď dívat nebo nedívat), a platí to i dnes, kdy je nabídka nezměrná. Není také pravdou, že se za socíku tvořily jen ideologicky podbarvené slátaniny, které se přežily nejen ideově. Zrovna zmíněný autor natočil i pěkné věci a vznikly i nadčasové snímky, které baví úplně stejně jako před třiceti, padesáti či sedmdesáti lety. Konečně ani jako vymývárna mozků Žena za pultem vůbec nemohla konkurovat skvostům jako Okres na Severu, Muž na radnici či 30 případů majora Zemana, jehož tvůrci se rozhodli vyložit naše poválečné dějiny způsobem velmi osobitým.

Jestli očekáváte v tomto blogu nějakou pointu, tak to se nedočkáte. Náhodně přečtená zpráva o vysílání tohoto seriálu mi jen sepnula jakési synapse a dala průchod toku asociací směřujících od normalizační kultury po kulturu dnešní a také mě donutila zamyslet se nad kvalitou, dočasností a nadčasovostí různých uměleckých počinů. Řekl bych, že je těžké odhadnout, který z nich přetrvá věky nebo alespoň roky a po kterém se slehne zem dříve, než ho stačí všichni shlédnout. Tvůrci normalizačních uměleckých děl v oblasti televizní zábavy měli asi ambice, že režim bude jejich díla reprízovat do zblbnutí, což se jim v podstatě vyplnilo, přestože se režim tak nějak změnil. Je ovšem otázkou, jestli se změnili i lidé.

Dnešní doba je naopak typická tím, že se produkuje rychloobrátkové zboží na jedno použití, a to i v sortimentu televizní a filmové tvorby. Nevím, jestli je to pravda, ale televizní seriály je prý možné sledovat ještě dříve, než jsou v řádném termínu odvysílány. Možná, že to spěje k tomu, že se budou časem sledovat paralelně s natáčením a pak se prostě vyhodí jako to ztvrdlé nebo gumové pečivo. Pokud takováto sarkastická prohlášení působí staromilsky, tak to není náhoda.  Mám rád staré, osvědčené, vyzkoušené, prověřené, poctivé věci s onou krásnou patinou a vůní zašlých časů. Platí to v mnoha ohledech i o umění, což sice není nic, čím by se člověk mohl chlubit, ale je to tak. Do určité míry by se to dalo říci i o ženách (důrazně podotýkám, že jen do určité míry), ale rozhodně ne o té za pultem.

Autor: Jiří Turner | sobota 3.10.2020 8:28 | karma článku: 15,60 | přečteno: 796x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,14 | Přečteno: 3563x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,64 | Přečteno: 3773x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 387x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Evropu čeká vlna veder, dorazí i do Česka. Ve Španělsku čekají 45 stupňů

11. června 2024  15:34,  aktualizováno  15:49

Teploty v Evropě od víkendu výrazně vzrostou. Od pondělí do čtvrtka příštího týdne bude letní až...

KOMENTÁŘ: Zvíře není jenom věc. A patří to i do české ústavy

18. června 2024

Premium Je ústava jen přesným návodem k použití státu, anebo by měla obsahovat i obecné a vznešenější...

Slovenští politici letěli na Euro vládním speciálem, pracovní cestu nehlásili

18. června 2024  11:50

Slovenský vládní speciál byl v německém Frankfurtu nad Mohanem v době, kdy tam slovenský národní...

Během deseti dnů hořely hned tři elektrokoloběžky, vždy za to mohla baterie

18. června 2024  11:50

Tři elektrokoloběžky během deseti dnů vzplály na jihu Čech. Ve všech případech o šlo o technickou...

Opilec napadal zdravotníky, kteří ošetřovali pacienta. Zamkli se v sanitce

18. června 2024  11:46

Muže ze Sokolova, který letos koncem května ohrožoval a vulgárně urážel zdravotnické záchranáře při...