Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hloupí Švédové vstupují do NATO a prozíraví Slováci možná opráší Varšavskou smlouvu

A kdo ví, třeba se k nim společně s Maďary přidáme časem taky, a jako za starých dobrých časů zatneme západním imperialistům tipec. Rusové přeci nejsou a nikdy nebyli agresoři, ale jenom si hájili a hájí své zájmy.

Ta myšlenka, že Rusko není agresor, ale jen si hájí své zájmy, není z hlavy nějakého pomatence, ale vyslovil ji předseda vládní Slovenské národní strany (SNS) a místopředseda slovenského parlamentu Andrej Danko, čímž se lež a stupidita stávají výrazem aktuální slovenské politiky, respektive pokud je napadení suverénního státu a páchání válečných zločinů pouhou obhajobou vlastních zájmů, nejsou a nebyly ničím jiným žádné války a žádná válečná zvěrstva v historii.

Slyším a čtu od představitelů aktuální opozice a jejích obdivovatelů, jejichž řady utěšeně rostou, že jsou postoje české vlády proti proruské politice Slovenska nepřípustné, že je nepatřičné ochlazovat naše bratrské svazky jen proto, že většina Slováků, jejichž ústy mluví lidem zvolení představitelé, má jen jiný názor.  Mám pocit, jako bychom se v této souvislosti bavili o vkusu či názorech na nějaké banální téma, a ne o otázkách a definicích mezinárodního práva a o zcela obecných principech morálky a lidskosti.

Tyto skutečnosti jsou pro mne natolik znepokojivé, že se stále pokouším pochopit, co se to s většinou Slováků, Maďarů, ale i velkou částí našinců proboha stalo. Jak příslušníci civilizovaných národů, jejichž předci na vlastní kůži zažili kolaboraci svých vlád s nepřáteli a také pocítili, jak chutná „bratrská“ pomoc, a jak vliv domnělých osvoboditelů a přátel zdevastoval vazalské státy, jimiž se naše země staly, a to nejen ekonomicky, ale i morálně.

 Jak může někdo, a tím nemyslím prosťáčka po deseti pivech v hospodě, ale vrcholného politika v médiích, srovnávat guberniální poměry v předlistopadovém Československu s naším dobrovolným členstvím v EU? Jak může být srovnávána Varšavská smlouva a NATO? To jsme my, kteří jsme v těch dobách žili, ztratili vlastní paměť a národ jako celek přišel o svou paměť historickou? Cožpak si uvážlivý a přemýšlivý člověk může neuvědomovat ono zlo, které se už více jak sto let na území Ruska pouze metamorfuje a ohrožuje ne dokonalý, ale přesto stále demokratický svět?

Je možné, že se oni uvážliví a přemýšliví lidé stali v nějaké civilizované zemi menšinou, že nám zatemnil mozek strach, že jsou mnozí bez váhání ochotni vyměnit svá práva a svobody za pofiderní příslib nějakých existenčních záruk a lepšího žvance?  Opravdu jsme jako příslušníci vyspělých národů ochotni skočit na špek užvaněným populistům, kteří sledují pouze své zájmy, a občané jsou pro ně jen prostředkem k jejich naplnění? Nechce se mi tomu věřit, ale to, co vidím kolem sebe, není iluze zlého snu, ale je to realita.

Vojensky i ekonomicky silné Švédsko, které uniklo vlivu sovětského Ruska a profitovalo na své neutralitě během obou světových válek i v době poválečné, má z putinovského Ruska oprávněný strach, a tak upustilo od své vojenské neutrality a stalo se součástí Aliance. A postkomunistické státy, které zdaleka nemají skandinávskou životní úroveň a ekonomickou sílu možná jen kvůli tomu, že shodou okolností a na základě ruské imperiální politiky skončili ve sféře vlivu Sovětského svazu, nyní spekulují o tom, není-li lepší se od Západu distancovat a se zločinným putinovským režimem se nějak dohodnout.

Kdybych se všemi svými blízkými sledoval tuto situaci z Marsu, řekl bych: „Dobře vám tak, nestačilo vám těch čtyřicet let nesvobody, tak si to vyžerte znova!“ Jenomže nejsem vesmírným pozorovatelem, ale součástí lidstva, které řeší dilema, v jakém světě budou žít naše děti a vnoučata. Velká část Ukrajinců, stejně jako občanů pobaltských a dalších republik bývalého Svazu, nechce už nikdy být součástí Ruska. Slováci a Maďaři se počínají chovat tak, jako by jim to snad ani nevadilo. Myslím si, že by rychle prozřeli, ale ve své malověrnosti si to asi nechtějí přiznat a už brzo může být pozdě.  

Autor: Jiří Turner | úterý 12.3.2024 15:50 | karma článku: 45,09 | přečteno: 7413x
  • Další články autora

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,15 | Přečteno: 3564x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,33 | Přečteno: 4953x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,61 | Přečteno: 3184x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,92 | Přečteno: 380x | Diskuse| Ostatní

Jiří Turner

Noční vlci na Olšanech? Jak je to vůbec možné?

Naše liberálnost už překračuje snad všechny meze. Po Praze se prohánějí Putinovi hoši, kterým sekundují proruští kolaboranti, a nic se neděje.

7.5.2024 v 15:07 | Karma: 41,28 | Přečteno: 4193x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Kazaň a Helena. Ruská a americká jaderná ponorka se přiblížily na dohled

13. června 2024  22:12

Na Kubě, kam tento týden dorazily ruské bojové lodě, se nachází i americká jaderná ponorka USS...

„Jako impérium si musíme podrobit barbary.“ Ruský moderátor rozzuřil Číňany

13. června 2024  22:11

Ruský propagandistický moderátor Sergej Mardan silně pobouřil čínské uživatele sociálních...

USA se bezpečnostně zavázaly Ukrajině na 10 let. Koordinovat zbraně má NATO

13. června 2024  21:18,  aktualizováno  21:41

Zelenskyj a Biden v Itálii podepsali desetiletou americko-ukrajinskou bezpečnostní dohodu zaměřenou...

Medveděv nevyloučil do budoucna pokoutní jaderné útoky proti Západu

13. června 2024  21:29

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv zveřejnil ve čtvrtek nové výhrůžky namířené proti Západu....