Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Problémy reálkapitalokomunismu

Čínský komunismus s kapitalistickou tváří má stále větší problémy. Kromě fanoušků pražské Slavie by nám to mohlo být i jednu, řekl by si mnohý. Ale nemohlo. Stále hlasitější kuckání Číny může snadno skončit velkou krizí.

A to krizí ekonomickou i geopolitickou, každopádně světovou.

Množící se zprávy o sílících potížích Pekingu nicméně (skoro) nikdo nečte. Ztrácí se mezi informacemi z ukrajinských bojišť, dramatickými zvěstmi o vzpourách – nevzpourách v Rusku, záplavách na jihu a silných bouřích na severu našeho kontinentu a na hlavu je ve sledovanosti poráží epický souboj Barbie versus Oppenhaimer o přízeň filmových fanoušků.

Přitom začíná být zřejmé, že se čínskému vedení situace pomalu začíná vymykat z rukou. Země sice vykazuje stále určitý růst a jde o čísla, nad kterými by všichni ostatní jásali. Jenže čím dál tím jasnější zároveň je, že ten růst je velmi silně závislý na růstu veřejného i soukromého dluhu. Pokud si my zoufáme nad dynamikou našeho zadlužování, tak by si Číňané měli pomalu začít půjčovat od odvěkých japonských rivalů obřadní meče a přemýšlet o rituální sebevraždě. Vnitřní veřejný dluh země vzrostl od roku 2019 o 26 bilionů juanů na 66 bilionů. Pravda, to téměř nikomu nic neřekne. Ale můžeme si to přiblížit tak, že jde o více než 200 bilionů korun nebo třeba 9 bilionů USD. Jistě, rozměry čínské ekonomiky jsou obrovské, takže dluh ve výši třiatřicetináctinásobku českého hrubého produktu nemusí vypadat až tak strašně.

Jenže i při vědomí té obří velikosti je to hrozivé číslo. Čína má HDP dejme tomu nominálně 18 bilionů dolarů ročně (pro ilustraci USA asi tak 24 bilionů). Když si uvědomíme, že vnitřní dluh je primárně dluhem místních samospráv, tak je 9 bilionů velmi riziková suma. Ale růst o 55 procent za zhruba čtyři roky? To je extrémně nezdravé. Jistě, COVID-19 je dobré vysvětlení. Jenže to nic nemění na faktu, že regionální autority „napumpovaly“ do ekonomiky prostřednictví svým místních projektů během krátké doby na dluh 26 bilionů juanů. Tak jaký růst hospodářství se vlastně odehrává? Zdravý určitě ne. Vždyť 26 bilionů juanů za 4 roky je přes šest bilionů za rok. Což je skoro bilion dolarů. Jenom provinciální vlády tak zvyšovaly dluh o 5,5 procenta HDP ročně! Přičemž ještě ke všemu lze v mnoha případech pochybovat o racionalitě těch financovaných projektů.

Růst vládního dluhu je podobně drastický, jakkoliv určitě nepředstavuje takový problém jako dluh provincií. Za posledních deset let se v poměru k HDP téměř zdvojnásobil a ze zhruba 40 procent vyskočil (přes 57,2 procenta v roce 2019) na téměř osmdesát procent (bude dosaženo letos). To samozřejmě samo o sobě není žádné číslo, které by se vymykalo poměrům, jenže je třeba se vrátit k oné dynamice. Když vládní dluh roste v poměru k HDP o čtyři procenta ročně, provinciální dluh o dalších 5,5 procenta ročně a zároveň je průměrný růst HDP v daném období šest procent, tak co to říká o kvalitě onoho růstu? Kritik by řekl: Ale tady srovnáváte reálný růst HDP s indexy založenými na nominálních hodnotách! To není fér! Je. I proto, že Čína má několik let velmi nízkou inflaci a nyní dokonce vinou drasticky nízké domácí poptávky deflaci.

Není divu, že v takovém soustavném přehřívání ekonomiky (jak vidíme, ty poměry nejsou nové) se prohlubují její nerovnováhy. Nemovitostní trh zažívá vleklou krizi, která už stála centrální vládu obrovské prostředky vynaložené na sanaci odvětví. Jenže když řekneme nemovitostní trh, má to v čínských rozměrech poněkud jiný objem než českých. Mluvíme o neuvěřitelných třiceti procentech HDP. Na chvíli se podívejme zpět k provinciím. Klíčovým zdrojem pro splácení jejich dluhopisů je (což je dáno i zákonem) prodej půdy. Když ale developeři nestaví, prodej se zadrhává a provincie nejsou schopny krýt své maturující dluhopisy.

Vedle toho centrální moc pokračuje v utahování regulatorních předpisů v řadě podnikatelských oblastí, přibývá poměrně dynamicky různých omezení včetně tak na první pohled překvapivých oblastí, jako je poskytování doučování za úplatu (což je v Číně zaměřené na znalosti a úspěch mimořádně velké odvětví, tedy přesněji to bylo mimořádně velké odvětví). Přes veškerou snahu o snížení příjmových nerovností mezi regiony a sociálními skupinami se tyto spíše prohlubují a nabývají až patologických rozměrů. K těmto systémovým problémům se přidávají i klasické tržní potíže, jako je aktuálně velmi nízká domácí poptávka a chřadnoucí export zaviněný nízkou poptávkou ve vyspělých zemích (i když samozřejmě zase to chřadnoucí je v čínských rozměrech třeba brát s nadsázkou). To vede k dalším velkým problémům s dluhem, tentokrát s dluhem korporátním.

Nemám ráda, když někdo chodí po sdělovacích prostředcích s křišťálovou koulí a neustále věští krizi, aby pak mohl volat „Já jsem to říkal!!!“ Ale popravdě, bez nějaké touhy po senzaci, Čína je skutečně na hraně dekády, která nebude jednoduchá a která přinese více problémů než úspěchů.

V co musíme doufat všichni, to je, že se čínské vedení nerozhodne potíže něčím přehlušit a nezačne exportovat svoje domácí problémy. Že nepůjde cestou vyvolání nějaké vnější konfrontace. Protože už jen čínské ekonomické pokašlávání bude problém pro celý svět. Kdyby mělo přerůst v geopolitickou krizi, bylo by to mimořádně nešťastné.

Autor: Eva Kislingerová | pátek 11.8.2023 12:37 | karma článku: 20,38 | přečteno: 426x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,77 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,23 | Přečteno: 651x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 468x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3640x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,33 | Přečteno: 408x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik