Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

91 bilionů je nesporně pořádná kopa peněz.

Je to tak velká hromada peněz, že její splacení v nějakém rozumném termínu v principu nepřichází do úvahy. A také tak velká hromada peněz, že i u lidí klidných a otrlých, kteří (jako třeba já) už zažili a bez následků přežili pár desítek naprosto zaručených předpovědí kolapsu světové ekonomiky, vyvolává obavu, zda někde na obzoru přece jenom není tentokrát skutečný kolaps světové ekonomiky.

Tváří v tvář 91 bilionům dolarů dluhu se totiž těžko hledá optimismus. Abychom si představili tu sumu. Řekněme to tak, že naprostá většina tohoto dluhu vznikla v posledních padesáti letech. Samozřejmě ne celý, ale většina ano. A jde o jednoletý výkon světové ekonomiky. Takže v těch padesáti letech jako by jeden rok přibyl, rok, který byl naprosto celý od A do Zet koupený na dluh. Lze to říct i jinak: Nemalý kus životní úrovně světa je půjčený, dočasný. Bude třeba ho zaplatit. I s úroky.

Jak říkám, těžko na to koukat optimisticky.

Takže pokud by to bylo možné, hodil by se v čele světa Ronald Reagan. Když se ho kdysi dávno ptali, co hodlá dělat s dynamicky rostoucím deficitem, a tedy i dluhem Spojených států, odpověděl rozšafně, že naprosto nic. „Náš dluh už je dost velký na to, aby se o sebe postaral sám,“ dodal.

Byla to geniální odpověď v rámci politického boje. Lidem řekla, ať hodí starosti za hlavu, že to nějak dobře dopadne. Prostě injekce optimismu přímo do žíly. Jenže to také zároveň byla trochu děsivá odpověď z hlediska ekonomické stability. Jakkoliv z dnešního pohledu měl Reagan vlastně pravdu. Tehdejší deficity a dluh jsou ve srovnání s dnešním banalita. Navíc Reagan měl ekonomickou vizi a jeho deficit vznikal nikoliv kompletně, ale z nemalé části snižováním daní, tedy podporou ekonomické aktivity jedinců. Dluh se tedy (alespoň do jisté míry) splácel růstem ekonomiky. Přítomnost vize a ekonomického programu je u současných politiků spíše výjimkou, většina dluhu vzniká v rámci přerozdělování bohatství jako úplatky skupinám voličů. Jde tedy o deficity vyvolané novými výdaji. V tom jsou současné deficity a reaganovské deficity naprosto odlišné.

Samozřejmě na světový dluh neexistuje žádný světový recept. Je to součet hříchů jednotlivých států a jejich vlád či prezidentů, oni se s věcí musí vyrovnat. Dluh Spojených států má naprosto jiné charakteristiky než dluh Japonska nebo Venezuely. O afrických zemích ani nemluvě. A v Evropě máme značné rozdíly mezi například Estonskem a Řeckem. Doslova jsou to z hlediska dluhu dvě rozdílné planety.

Každopádně Evropa na tom ve srovnání se světem není zdaleka tak špatně, jak se občas všichni tváříme. A dokonce ani eurozóna ne. Celkově je stav dluhu starého kontinentu hluboko pod celosvětovým stavem. A ve srovnání vyspělých bohatých zemí jsou průměry EU a dokonce i zadluženější eurozóny relativně v dobré kondici. Přičemž Česká republika je ve světovém i evropském srovnání přes všechny potíže skutečně premiantem.

To nic nemění na tom, že celosvětový vládní dluh začíná být opravdovým strašákem. Jistě, bylo by možné asi namítnout, že kdybychom vzali konsolidovaný dluh veřejných institucí (tedy včetně regionálních vlád a kvazi vládních struktur) dojdeme k datům nižším. A že tento souhrnný dluh je z hlediska veřejných financí podstatnější. (Ona podstatnost je do diskuse, ale ta se sem nevejde.)

Co se týká nižší nebo vyšší úrovně konsolidovaného veřejného dluhu oproti vládnímu, i ta je do diskuse. Pro příklad:

Ve Spojených státech by to znamenalo určité snížení ukazatele, protože významným věřitelem federálního vládního dluhu jsou přebytkové penzijní fondy, zdravotní fondy a některé jednotlivé místní vlády.

V Číně by toto měřítku naopak přineslo nemalé zvýšení dluhu. Centrální vláda příliš zadlužená není, dejme tomu kolem 75 či 80 procent HDP, ale vlády provincií dluží dalších minimálně 60 procent HDP, k tomu státní banky a státní podniková sféra mají dluh skutečně gigantický. Takže dohromady jde o doslova astronomický balík úplně jiných rozměrů než dluh centrální vlády.

Přesto prakticky nikdo nijak zásadně neřeší ani čínský, ani americký dluh. V čem je tedy problém? Proč by měla vůbec nějaká krize vypuknout?

Protože potíž je v důvěře.

Dluh může být v podstatě jakýkoliv. Pro příklad: Japonsko roky vcelku spokojeně žije s vládním dluhem převyšujícím výrazně 200 procent HDP. Ten dluh v naprosté většině drží Japonci (90 procent) a plně důvěřují solventnosti své země. Při refinancování nechtějí vyšší úroky, než měli dosud. Když ale věřit přestanou a budou požadovat třeba dvojnásobek nebo trojnásobek úroku, celý systém se velmi brzy začne hroutit.

Vlastně úplně stejné je to u všech vlád s vysokým nebo vyšším dluhem.

A pak samozřejmě platí, že čím vyšší ten dluh je (ať již nominálně či v poměru k HDP), tím pravděpodobnější je ztráta důvěry.

Hranice 100 procent světového dluhu vůči světovému HDP je tak především hranicí psychologickou, reálně je samozřejmě téměř jedno, zda je to 98 nebo 102 procent. Každopádně je jasné, že zábava za cizí peníze pomalu končí. Rizikových zemí je příliš mnoho a některé z nich nesporně uvíznou v dluhové pasti. Pokud totiž příštích pět let nebude obdobím mimořádného globálního růstu, což není úplně pravděpodobné, tak můžeme očekávat velké přituhování na trhu s dluhy řady zemí a ztrátu důvěry v jejich schopnost splácet. Když se toto stalo před lety v eurozóně, zakročila ECB a jakkoliv diskutabilními postupy, situaci dokázala uklidnit. Otázkou ale je, kdo zakročí v oblastech mimo její působení, když světové instituce jako MMF či Světová banka nezažívají nejlepší časy a neoplývají kredibilitou.

Zároveň vidíme velmi malou ochotu politických špiček a především občanů tento problém řešit. Kdybychom se rozhlédli po celém světě, najdeme aktuálně minimum politiků ve vůdčích pozicích nebo o ně reálně usilujících, kteří by byli ochotni předstoupit před své voliče s plánem úspor.

Nu, bude to zajímavých pět let a je dobře, že jakkoliv v problémech, česká ekonomika do nich vstupuje v dobré finanční kondici.

Autor: Eva Kislingerová | pondělí 8.7.2024 8:00 | karma článku: 19,66 | přečteno: 594x

Další články autora

Eva Kislingerová

Americký celní šerm z jiného úhlu

Jsem daleka tomu, abych se jakkoliv pletla do řemesla komukoliv, dokonce ani americkému prezidentovi ne. Konec konců dostal hlasy svých občanů, je jejich společnou věcí, jak s tím naloží.

17.2.2025 v 8:00 | Karma: 35,83 | Přečteno: 2416x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Konec jedné šílenosti

Dejme tomu asi tak třicet let porovnáváme poctivě počty nezaměstnaných s počty volných pracovních míst. Už roky (třeba 29 let a 11 měsíců) víme, že tam něco nehraje. Nová statistika MPSV o nezaměstnanosti za leden ukázala, co.

13.2.2025 v 11:49 | Karma: 34,26 | Přečteno: 4250x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Ten bitcoin nám ale řádí

Nápad guvernéra České národní banky Aleše Michla zařadit bitcoin mezi rezervní měny ČNB (přesněji mezi devizové rezervy) vzbudil širokou škálu reakcí od nadšeného obdivného Ááááách! až po vyděšené pohrdlivé Uffff!

31.1.2025 v 15:45 | Karma: 29,67 | Přečteno: 2021x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

PF: Snad ty volby nějak přežijeme

Naše PF, tedy pour féliciter, „péefka“ vznikla v dynamicky rostoucích městech 19. století. Přestal být čas na osobní návštěvu přátel, kartička s PF a začínajícím letopočtem tak sloužila jako náhražka za fyzický kontakt.

31.12.2024 v 0:46 | Karma: 25,71 | Přečteno: 589x | Diskuse | Společnost

Eva Kislingerová

Vítězný argentinský dřevorubec jako inspirace pro Česko?

Potkala jsem před svátky dávného známého, zapovídali jsme se na ulici. Padla jedna věta, která mne v duchu trochu rozesmála, ale v tu chvíli jsem to nechala být. Zněla asi takto: Kéž by u nás žil někdo , jako Javier Milei!

29.12.2024 v 8:35 | Karma: 30,71 | Přečteno: 991x | Diskuse | Ekonomika

Nejčtenější

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

24. března 2025  20:43

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

20. března 2025  20:59,  aktualizováno  22:44

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

27. března 2025  10:01

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

26. března 2025  15:24

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

24. března 2025  13:34

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...

Víc států zvažuje poslat vojáky na Ukrajinu, Rusko o tom nerozhoduje, řekl Macron

27. března 2025,  aktualizováno  16:48

Od naší zpravodajky v Paříži Zatím nenastal čas rušit sankce proti Rusku, které pokračuje v agresi proti Ukrajině. Po pařížském...

Trumpova administrativa zrušila rozhodnutí o konci financování Svobodné Evropy

27. března 2025  16:46

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa zrušila své předchozí rozhodnutí ukončit financování Rádia...

Armádní nábor netrápí jen Česko. Vázne v Austrálii a v USA ho zachraňují ženy

27. března 2025  16:37

České armádě chybí tisíce profesionálů i záložníků a efektivní nástroje, jak zároveň na jedné...

Útočník pobodal v centru Amsterdamu pět lidí, jejich stav není znám

27. března 2025  16:13,  aktualizováno  16:26

Pět lidí utrpělo zranění při čtvrtečním útoku nožem v centru Amsterdamu. Policie už útočníka...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 126
  • Celková karma 31,24
  • Průměrná čtenost 1440x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik