Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

Psycholog a ekonom Dan Ariely o tom už kdysi dávno, tuším tak bezmála před dvaceti lety, napsal knihu, která v Čechách vyšla pod názvem Jak drahé je zdarma (v originále Predictably Irrational). Základní myšlenka je jednoduchá. Jakkoliv si myslíme, že něco „dostáváme zdarma“ (klasická akce 2+1 zadarmo) vždy za to platíme. Tak nebo onak. Vědomě nebo nevědomě, chtěně nebo nechtěně.

Jak to souvisí s těmi proklatými deseti miliardami korun na činnost České televize a Českého rozhlasu? Trochu oklikou, ale přesto jednoduše.

Jedno z častých tvrzení na téma „je to krádež za bílého dne“ zní, že komerční televize jsou zadarmo (tedy samozřejmě kromě placených kabelových), tak proč platit za televizi veřejné služby?

Říct však o této myšlence, že to je „argument“, znamená urážet skutečné argumenty.

Samozřejmě komerční televize zdarma nejsou. Je tady přece reklama. Na to někdo řekne, že ho neovlivňuje, takže v následné koupi zboží nic nezaplatí. Sice to není pravda (reklama ovlivňuje i ty, co by to nikdy nepřipustili), ale pro chvíli tomu uvěřme. Jenomže i když na tuto krkolomnost přistoupíme, tak kolik minut „navíc“ zabere reklama vložená do běžného dvouhodinového filmu? Nedívám se moc na televizi, z vlastní zkušenosti proto úplně nevím, ale podle televizních programů a krátkého zkoumání (čas vysílací mínus čas uvedený distributorem jako délka filmu podle ČSFD) mi to vychází na minimálně plus 30 minut. Ve skutečnosti tedy 40, ale nechci být krutá. Takže vezměme za základ půl hodiny.

V ekonomii se tomu říká náklady obětované příležitosti. Náš čas má nějakou cenu. Obvykle se přepočítává mzdou. Takže kdo vydělává 250 korun za hodinu, měl by si obdobně cenit i hodinu svého volného času. Čili půlhodina strávená s reklamou znamená 125 korun obětované příležitosti.

Což není málo, že?

Představme si někoho, kdo v komerčních televizích shlédne za měsíc osm filmů. Normálně by to trvalo 16 hodin. Na „reklamní“ TV se nám to stejné protáhne na 20 hodin. Divák tedy zaplatí jeden tisíc korun v podobě čtyř hodin svého času. Na což někdo může říct, že si alespoň dojde na záchod, otevře pivo nebo udělá kafe. Avšak to ve skutečnosti na propočtu vůbec nic nemění.

Aby to bylo správně pochopené. To není obhajoba koncesionářských poplatků, jejich vybírání od naprosto každého na potkání a celkově ničeho podobného. Koncesionářské poplatky jsou forma daně, bylo by fér to přiznat. Když už stát chce televizi veřejné služby (zda správně nebo ne, to skutečně nechám k diskusi jiným, to není ekonomická otázka), měly by být platby od občanů jako daň nazvané a vybírané. Ale proboha, nechť nikdo neargumentuje tím, že komerční „neplacenou“ televizi má zadarmo.

Nemá. Ve skutečnosti stojí ve formě promarněného času průměrného diváka samozřejmě více než 135 korun aktuálního koncesionářského poplatku za Českou televizi.

Jakou hodnotu za to diváci tam či onam dostávají, to nechám na nich, to je individuální pocit.

Dalším argumentem z podobného hnízda je, proč by měl platit každý bez ohledu, zda televizi veřejné služby sleduje nebo nesleduje. Protože, a to je fakt, televizní přístroj či vysílání na tabletu si člověk nemusí pustit celý život, když na to přijde.

Jenže tak to u daní je (opakuji: tak zvaný koncesionářský poplatek je daň, pouze ale trochu podvodně nazvaná). Každý z nás platí v daních i věci, které platit skutečně nechce. Notoričtí odpůrci automobilismu přispívají na silnice. Notoričtí nevoliči na státní příspěvek politickým stranám i pořádání voleb. Modernisté na udržování památek. A dokonce alkoholici na boj proti alkoholismu či pacifisté na armádu.

Že to není fér? Tak to ale chodí, použitelný lepší způsob zatím nikdo nevymyslel.

Tedy zpět k tématu a pozor! S tím placením za komerční televizi je to ještě vtipnější. Když producent pasty na zuby koupí reklamní čas v komerční televizi, kde divákovi vysvětluje, že bez jeho pasty na zuby si může rovnou začít spořit na protézy, vynaloží na vysílací časy vcelku nemalé peníze. A to jsou náklady. Náklady mají jednu pro finálního spotřebitele mimořádně nepříjemnou vlastnost. Stanou se součástí ceny výrobku, tedy v našem příměru pasty na zuby. Nebo bonbónů. Nebo auta. Nebo zájezdu. Tu reklamu v cenách zboží prostě zaplatí naprosto každý včetně lidí, kteří si komerční televizi nepustili deset let.

Ceníkové výdaje na reklamu v TV dosahují v České republice aktuálně odhadem nějakých 70 miliard korun, v čistých (skutečných) cenách to bude výrazně méně, řekněme 45 miliard. To je 45 miliard v cenách spotřebního a dalšího zboží navíc. Je to trochu strašidelné, ale na jednoho občana (ať se dívá nebo nedívá včetně nevidomých a nemluvňat) to jsou 4000 korun za rok.

Absurdní a neférové? Možná. Ale tak to prostě chodí. Nicméně dodám, že v tržním prostředí má reklama svůj smysl a význam, čili (prosím) neberte to jako kritiku poměrů.

Opravdu ani nechci obhajovat koncesionářské poplatky, nechci je zatracovat. Jak říkám, to není ekonomická otázka. Stejně, jako ekonomickou otázkou není ani samotná existence nebo neexistence televize veřejné služby. Avšak nazvěme poplatky tím, čím jsou, tedy daní. Bylo by na čase říkat pravdu.

Ale proboha a to opravdu: Neříkejme, že stejnou službu, za jakou je vyžadována televizní daň pro ČT (a ČRo), může mít někdo „zadarmo“. Takové tvrzení skutečně není argument, to je urážka elementární schopnosti myslet.

Autor: Eva Kislingerová | středa 5.6.2024 8:00 | karma článku: 16,74 | přečteno: 464x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Zábava s dluhem je u konce

Vládní globální dluh přesáhnul 91 bilionů dolarů. Tím se skoro dotáhnul na jednoletý výkon světové ekonomiky. Tedy na souhrn hodnot, které jsou za jeden rok všemi státy dohromady nově vytvořeny.

8.7.2024 v 8:00 | Karma: 18,76 | Přečteno: 502x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Život otroka a jiné internetové báchorky

Sociální sítě jsou plné naprostých nesmyslů. Některé asi vznikají cíleně, obávám se však, že většina pochází z nevzdělanosti a jisté nedostatečnosti autorů. Jako ta o středověkém ráji ekonomických svobod.

18.6.2024 v 9:11 | Karma: 22,22 | Přečteno: 644x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3635x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 17,32 | Přečteno: 403x | Diskuse | Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,51 | Přečteno: 1855x | Diskuse | Ekonomika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Před překážkou zastaví, komunikuje s okolím. Autonomní tramvaj prošla testy

22. července 2024

Tramvaj, která sama zastaví před překážkou nebo zpomalí, když se její cesta kříží s houkající...

KOMENTÁŘ: Čeští řidiči jsou sněhové vločky. Kdeco je rozhodí

22. července 2024

Premium Některým lidem se nezavděčíte, kdybyste se rozkrájeli. Ať děláte, co děláte, ať jim snášíte modré z...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 108
  • Celková karma 23,14
  • Průměrná čtenost 1386x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik