Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PR

P87a78v22e85l 79R59u52s26ý

28. 5. 2024 13:19

S ohledem na to, že působením vlády poklesla plodnost jen za dva roky z 1,83 na 1,45 je třeba porodnost řešit. Ne k vyřešení problému z let 1993-2006, ale k tomu, abychom naprosto stejný problém neřešili kolem roku 2070-2080.

A není třeba porodnost podporovat, stačí, kdy stát přestane rodičům házet klacky pod nohy a obírat je o peníze.

0 0
možnosti
KK

No, ono to má ještě jeden háček. Počet lidí v produktivním věku může být jak chce velký, podstatnější je nabídka smysluplných míst na trhu práce.

On takový čupr děda, který posunutím hranice odchodu do důchodu někam za hranici 90 let sice nebude brát důchod, ale bude coby nezaměstnaný čerpat sociální dávky (pravda, citelně nižší, než onen důchod). Rozhodně nebude generovat nějaké prostředky pro ty, kteří oné hranice dosáhli.

0 0
možnosti
JH

J30a10n 61H28u59r56k75a

16. 5. 2024 5:22

na důchody by bylo peněz dost stačilo by nekrást způsobem nadlimitním rozhazováním zakázek všem kamarádíčkům a zkrotit bujaré bobtnání státního molochu a nemít mizerné podlimitní platy stačí vedle sebe dát tvrdou řeč dat tedy příjmy a výdaje...okecávačka typu dlouhý věk a natažené ruce na dávky...je jen zastírání skutečností že po kovidu se podnikavci urvali z řetězu zkusili nastřelit ceny a...ejhle vyšlo to...a svým způsobem to pokračuje vláda lže o krocení inflace ale enormním zdražováním poplatků a vymýšlením dalších a dalších poplatků pro poplatky či daně plus přidělováním drahých zakázek inflaci naopak způsobují lidé mají znehodnocené úspory prázdné kapsy neinvestují nenakupují ...přežívají...paradox vláda předražené zakázky na které nemá musí na ně někde vzít a hádejte kdo opět bude platit...

dlouhověkost se nás z principu týkat nemůže jen našich rodičů a jejich rodičů data z našich narození teprve vznikají... a až se spirála ekonomického propadu která v současné době už nabrala takovou rychlost že začíná levitovat se protočí tak v análech ekonomie nebude Argentina Itálie Řecko ale Česká kotlina která hyperinflačně převálcovala dějiny...lež o 2procentní inflaci místo součtu sumární inflace za loňský rok a tedy stálé x procentní zvyšování a k stálému propadu reálné finanční hodnoty ...stát naopak vyšší daní vydělává ovšem jen zdánlivě vzhledem k propadu průmyslu pracovnímu i ekonomickému trhu a úspor plus povinné sociální dokrytí způsobí nevratnou hyperinflaci (J.Bokšay Řízení lidských zdrojů doplněné vydání)

1 0
možnosti
MK

Zvýšená porodnost se na důchodech projeví nejdříve za 25 let. Takže pro současné řešení je bezcenná.

Ale pro zachování národa, pro prostou reprodukci je potřeba dosáhnout hodnoty 2,1 dítěte na jednu ženu. Pokud na to rezignujeme, musíme se smířit se zánikem našeho národa resp. s jeho vytlačením agresívnějším etnikem.

0 0
možnosti
JSS

Paní Kislingerová,

víme, že navýšení porodnosti nevyřeší důchody! Jenže tady jde i o udržení své národnosti a to v české populaci. Už teď tady bude spousta Ukrajinců, Vietnamců a jiných etnik. Tomu logicky má napomoci omezené přijímání migrantů !!

Nechceme navýšení odchodu do důchodu nad 65 let - kardinální! Takže zbývá omezení procent a to především u vyšších základů a logicky stimulace příspěvků k penzijnímu připojištění, což už se

děje - od 500 Kč měsíčně dnes. Nikdo tady neslyší na znatrelném pokrácení platů u politiků, vysoce placených stát. úředníků, ap. Platy i důlchody se úplně rozklížily - nepoříppustné, aby byly i 250 tis a celkem uplatňovaných 60 a více tisíc.

Pokud tohle zvedeme a je to jen jediné rozumné řešení, pak se musí situace narovnávat!

1 2
možnosti
ZH

I když souhlasím s tím, že někteří politici by měli naopak platit způsobené škody a ne brát peníze, případné snížení platů politiků je jen gesto, které problém nijak nevyřeší. Největší ztráty jsou na zbytečných dotacích a v nehospodárnosti. Prostě pokud stát financuje něco, co soukromá sféra umí líp, stát se do toho nemá co montovat.

A pokud něco nechcete, navrhněte funkční řešení. Jinými slovy, spočítejte to. Papouškováním výronů některých politiků nutný výpočet nijak nenahradíte.

0 0
možnosti
MP

Hezký rozbor. Ještě bych si dovolil k té porodnosti uvést jednu věc. Aby něco za těch 25 a více let řešila, tak by nestačilo jen i na těch 45 let porodnost zvýšit. Musela by se zvýšit trvale, protože jakmile by klesla, dostane se financování důchodů do naprosto stejného stavu jako nyní. Ti lidé, kteří se narodí totiž po uplynutí produktivního věku také půjdou do důchodu a musí na ně někdo dělat. Prostě i navýšení porodnosti důchody neřeší, jen problém odsouvá dál, přesně jako hra letadlo.

0 0
možnosti
Foto

To se stalo v devadesátých letech. Najdete to v textu v grafu. Nicméně ten způsob výpočtu trochu eliminuje podobné výkyvy. Nicméně právě proto používám jak počet narozených tak i plodnost.

0 0
možnosti
Foto

Já bych pracovat mohl, ale proč bych zabíral místo mladým?

A s tím počtem lidí v produktivním věku, kterých přibude zvýšenou porodností? Přece hlavní je ne jejich existence, ale to slovo PRODUKTIVNÍ. Pokud bude větší počet plátců daně, ale ti budou státní zaměstnanci, bude to znamenat vyšší daně - odvedené z toho, co dostanou od státu.

0 0
možnosti
JK

J80a32n 34K23y57š31k39a

15. 5. 2024 10:47

Máte jistěže pravdu, to ovšem nezabrání Okamurovcům, aby tímto způsobem dále blábolili ve sdělovacích prostředcích...

Jediné řešení vidím v rychle nastupující umělé inteligenci a s ní rychlé robotizaci průmyslu, služeb,atd. Já se toho už asi nedožiju, ale jsem si jist, že moje vnoučata budou mít doma humanoidního robota nebo více na zvládání běžných činností v domácnosti, kolem domu na zahradě. Robotické travní sekačky jsou zatím jen takový slabý čajíček.

0 0
možnosti
PD

Já to slyšel od Alenky, ale věřím, že i sekta japonského migranta si v tom libuje.

0 0
možnosti
VT

Plus minus čísla sedí, jen za "socíku" do roku 1993 jsou čísla včetně Slovenska, pak ten pokles porodnosti není tak dramatický. Za mě - i na tomto poli je nutné "pracovat", vyšší porodnost dnes zajistí vyšší příjmy právě v období, o kterém vláda mluví - tedy rok 2050... Je však potřeba se postarat také o prosperitu naší země a důsledně vybírat všechny daně, které by pak nebylo nutné zvyšovat.

0 0
možnosti
TM

Nene, to jsou data po přepočtu na dnešní ČR, fakt.

0 0
možnosti
  • Počet článků 120
  • Celková karma 28,27
  • Průměrná čtenost 1416x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Napsala jsem sama nebo s kolegy docela dost knih, třeba Manažerské finance, Podniková ekonomika, Úvod do podnikového hospodářství, Cirkulární ekonomika I až III, Podnik v časech krize a další. A samozřejmě publikovala mnoho článků v domácích i zahraničních časopisech o finančním řízení podniků, sanacích, insolvencích, rozhodovacích procesech a o makroekonomickém vývoji.

Seznam rubrik