Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krach maďarské strategie

Česká inflace je špatná. Zářijových 17,8 procenta je strašné číslo. Maďarských 20,1 procenta je ale horší. Oslabování koruny je špatné. Ale volný pád forintu je horší. Tak kde udělali stratégové v Budapešti chybu?

Vzpomeňme si na druhou polovinu loňského a začátek tohoto roku. Kolik jste slyšeli o tom, jak maďarský premiér a vláda dělají dobrou politiku „pro lidi“, když určují pevnou (chápej nízkou) cenu paliv, energií, ovlivňují daňově cenu potravin, rozdávají příspěvky ve velkém a tak dále? Občas to skoro vypadalo, že část české veřejnosti vyhlásí program „Maďarsko, náš vzor!“

Ekonomové již tehdy oponovali starým dobrým „Čas ukáže“.

O několik měsíců později přišly další rady: „Měli byste jet do Moskvy a dojednat výhodné (levné) přímé dodávky plynu. Jako Maďaři.“ A nechybělo ono oblíbené: „Ti se umí postarat o svoje lidi“.

Ekonomové v odpověď trousili: „Nechme pracovat trh. Ten s energiemi je sice pokřivený, ale stejně zafunguje“.

Čas ukázal, že „o lidi“ se postarat neumějí. Čas ukázal, že sice se skřípěním a ztěžka, ale i pokažený energetický trh funguje. Ostatně Maďaři nyní nakupují v rámci dlouhodobého kontraktu plyn za cenu vyšší, než je na onom trhu.

Abychom si to ujasnili v kontextu. Česká inflace je hanebná a další rozvolněná fiskální politika proti ni skutečně nepomáhá (naopak). Korunu drží při síle především intervence národní banky, což není recept na nekonečně dlouhou dobu a někdy v prvním čtvrtletí příštího roku bude třeba se rozhodnout, co s tím udělat. Energetické ceny jsou stále vysoké (teď myslím na trhu) a celá Evropa se musí pořádně zamyslet, kde to tak strašně pokazila, že věci nefungují zdaleka tak, jak by mohly a měly.

Nicméně ve srovnání s Maďarskem jsme se v posledním roce zachovali (Bohu díky!) alespoň rámcově tržně, takže při současném mezisoučtu jsme na tom jednoznačně lépe. Konec konců inflaci brzdíme (alespoň tak nějak zhruba) při klíčových sazbách národní banky 7 procent. Inflace v Maďarsku akceleruje (skutečně strašným způsobem o 4 body za měsíc!!!) při sazbě 13 procent.

Tak to je, to říkají jasná čísla. A ani není třeba vytahovat takové spíše spekulativní věci, jako hrozící maďarskou platební neschopnost.

Maďarská ekonomická strategie? Nebo maďarská ekonomická tragédie? V tuto chvíli to vypadá na druhou možnost.

 

Takže kde dělají naši maďarští přátelé chybu?

Ta základní je, že věří státu, nevěří trhu. Budapešťská vláda přistoupila v letech 2020 a 2021 ještě k masivnějšímu přerozdělování na dluh než česká. Deficity dosáhly 7,8 a 6,8 procenta domácího produktu. U nás to bylo také hrozné, ale 5,8 a 5,9 jsou přece jenom snesitelnější čísla. A teď to hlavní. Kolik bude letošní maďarský schodek? Plán byl 4,9 procenta, revize 6,1 procenta a realita se dostane nejspíš nad 7 procent. Už teď je ale vládní dluh 80 procent HDP (v ČR zhruba 43 procent). Když před deseti – dvanácti lety Maďarsko v podstatě krachovalo (státní dluhopisy byly přeřazeny do sekce „odpad“), vládní dluh byl 73 procent.

Osobní poznámka. Čtyři roky jsem vedla pražský rozpočet. Kdybych měla veřejnosti vykázat takovéto procentuální schodky, tak snad raději spáchám rituální sebevraždu kalkulačkou. Ale zpět k věci.

Maďarská strategie boje s energetickou krizí narazila přesně na tu limitu, kterou řada ekonomů hlásila dopředu. Stát má vždy jen velmi omezené možnosti, jak bojovat s růstem cen. Všechny hodně bolí. Regulace sice oddálí aktuální bolest, ale o to smrtelnější rána přijde později. Pokud ceny stát nějak zastropuje, musí někde jinde platit a kompenzovat ztráty výrobcům a prodejcům. Nízké ceny znamenají zastavení poklesu spotřeby, nezačne se šetřit. Když dojdou možnosti, jak systém dotovat, inflační skok je pak o to větší a jako tsunami zasáhne celou ekonomiku. Výsledkem je, že ceny jsou ještě vyšší než jinde, veřejné finance ještě vydrancovanější než jinde.

Ne, Maďarsko skutečně není vzor, který by bylo dobré následovat. Obrovské přerozdělování dluhu vládou je kompenzováno masivním podfinancováním těch odvětví, kde by se pozornost státu naopak hodila. Především zdravotnictví a školství. Kvůli nedostatku peněz jsou uzavírána oddělení nemocnic, je omezována péče. Učitelé stávkují, školy nemají na platy, které jsou navíc vskutku nízké.

Populistická politika se (jako vždy) ukázala smrtící. Skutečně je velmi důležité zapamatovat si jednu věc: Hlavně si neberme příklad z Maďarska.

Autor: Eva Kislingerová | čtvrtek 20.10.2022 16:16 | karma článku: 31,50 | přečteno: 1080x
  • Další články autora

Eva Kislingerová

Nic není zadarmo. A málo co dobrovolně

Bouře kolem koncesionářských poplatků (za prvé zvýšených a za druhé uvalených na v principu každou domácnost) znovu otevřela jedno staré, avšak jak vidno přesto nové téma. Je na tomto světě něco zdarma?

5.6.2024 v 8:00 | Karma: 15,47 | Přečteno: 428x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Diskuse o dani z nemovitosti je jalová

Daně mají být co nejnižší. Stát má financovat pouze nezbytné věci přímo související s jeho účelem a s tím, proč je lidmi ustanoven. Tedy bezpečnost vnitřní, vnější a vymahatelnost práva. Tolik trocha Laissez faire.

3.6.2024 v 9:41 | Karma: 32,95 | Přečteno: 3592x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Nic proti sektorové dani, ale…

Sedm Čechů z deseti podporuje případné zavedení sektorové daně, uvádí průzkum veřejného mínění na toto téma. Třicet procent je pro jednoznačně, 40 procent takový krok podporuje „spíše“.

21.5.2024 v 9:00 | Karma: 16,60 | Přečteno: 394x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Porodnost důchody nezachrání

Některé politické strany se v otázce řešení důchodového problému uchýlily k nové formě konejšení veřejnosti. Místo reforem, nesporně bolestivých a nepříjemných, přicházejí se „zvýšením porodnosti“.

14.5.2024 v 23:27 | Karma: 30,18 | Přečteno: 1835x | Diskuse| Ekonomika

Eva Kislingerová

Se zataženou ruční brzdou zázraky neuděláte

Kterákoliv rozsáhlejší analýza české ekonomiky sepsaná v posledních desetiletích obsahuje pasáž nadepsanou nějak jako „limity rigidního trhu práce“. Nejen mezititulek, ale i obsah se až děsivě opakují.

18.4.2024 v 8:08 | Karma: 19,90 | Přečteno: 636x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

Do konce měsíce výrazně zúžíme tým, slíbil Bartoš po volebním debaklu Pirátů

15. června 2024  14:30,  aktualizováno  22:39

Reformy vnitřního fungování a kampaní Pirátské strany je třeba provést do konce příštího měsíce....

Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia
Realita práce s dětmi: Nikdy neuhádnete, co o svém povolání říká setra Lucia

Dětská sestra a laktační poradkyně Lucia Berešová se pohybuje ve zdravotnictví již 19 let. Přestože se ke studiu střední zdravotnické školy dostala...

  • Počet článků 106
  • Celková karma 25,76
  • Průměrná čtenost 1399x
Profesorka ekonomie a vysokoškolská pedagožka dříve na Vysoké škole ekonomické v Praze, nyní na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. V letech 2014 až 2018 členka Zastupitelstva hlavního města Prahy a radní pro finance a rozpočet. Autorka mnoha vědeckých publikací, mezi které patří monografie, sborníky a odborné články v domácích i zahraničních časopisech.

Seznam rubrik