Jaroslav Janota

Skeptický optimista, idealista, melancholik, náročný, tradiční socialista.
  • Počet článků 220
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2294x

Jaroslav Janota

Zámek Napajedla-když se vlastník považuje za nadčlověka

Za posledních téměř 80 let, od doby kdy se majitelem zámku stal Jan Antonín Baťa blahé paměti, jen dva vlastníci uzavřeli přístup veřejnosti do zámeckého parku. Ale to už každý obyvatel malého města v údolí řeky Moravy dávno ví. Pan Jan Antonín Baťa byl jistě tvrdý kapitalista, úspěšný podnikatel, vyznavač korporativismu a snad i to co si lze představit dnes pod pojmem oligarcha. Přesto měl v sobě něco co většině současných podnikavců zoufale chybí. Lidskost, pokoru, úctu ke svým spoluobčanům. A to z něj dělá legendu, součást historie této země. Na rozdíl od mnoha současných hokynářů, kteří se dnes považují za nadlidi a zítra po nich ani pes neštěkne. Jan Antonín Baťa hned po koupi zámku v Napajedlích otevřel zámecký park široké veřejnosti. Proč? Jednalo se přece o jeho soukromý majetek. Proč by se měl majitel dělit o svůj privátní majetek s obyčejnými lidmi, občany města? Protože slovy klasika, nikdo nejsme ostrov. Všichni žijeme ve společnosti ostatních lidí a i když si to někteří nechtějí připustit, nikdo nestojí nad ostatními.

5.8.2014 v 9:57 | Karma: 19,39 | Přečteno: 1131x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Z historie mistrovství světa v kopané 3

Chile 1962 7.MS Další mistrovství světa se konalo opět v Jižní Americe. Bohužel Chile bylo dva roky před šampionátem postiženo velkým zemětřesením, které způsobilo těžké škody. Nejen majetkové, ale v průběhu katastrofy zemřelo přes 5 tisíc lidí. Přesto Chile svátek fotbalu uspořádalo. Po festivalu útočného fotbalu na šampionátech ve Švýcarsku a Švédsku ovšem bylo mistrovství světa v Chile dost velkým zklamáním. Převažovala defenzivní taktika a tvrdá hra. V zápase Chile-Itálie odpískal rozhodčí 48 hrubých faulů. Dva Italové byli vyloučeni. Byl to ostudný zápas. Kvalifikace zúčastnilo více než 50 zemí. Československo postoupilo až po vítězství v prodloužení dodatečného zápasu se Skotskem na neutrální půdě v Bruselu. Od tohoto týmu se však nic nečekalo. Zvláště, když byli nalosováni do skupiny s mistry světa z Brazílie, s týmem Španělska jehož osu tvořili hráči Realu Madrid a týmem Mexika. Hned v prvním zápase Československo zvítězilo nad Španělskem, za které mimo jiné nastoupil i Ferenc Puskas, 1:0.

17.6.2014 v 10:41 | Karma: 13,31 | Přečteno: 422x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Z historie mistrovství světa v kopané 2

Brazílie 1950 4. MS Po dvanáctileté odmlce způsobené 2.světovou válkou se další mistrovství světa opět konalo na jihoamerickém kontinentu. Brazílie postavila pro tuto příležitost nový, největší stadion na světě pro 200 tisíc diváků, zvaný Maracaná. Už kvalifikace měla problémy. Spousta týmů se odhlásila aniž by sehrála jediný zápas. Některé týmy se neúčastnily ani kvalifikace. Poprvé se mistrovství světa účastnila Anglie, která postoupila z britské kvalifikační skupiny tvořené ještě týmy Skotska, Walesu a Severního Irska. Nakonec bylo 16 týmu rozlosováno do čtyř čtyřčlenných skupin. Protože se ale nakonec odhlásily týmy Skotska, Turecka a Indie, snížil se počet účastníků na 13. To znamená, že ve své skupině zůstala Uruguay jen s Bolívií a vítězství 8:0 ji posunulo rovnou do finálové skupiny, kterou hráli vítězové čtyř skupin.

14.6.2014 v 13:26 | Karma: 10,36 | Přečteno: 497x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Z historie mistrovství světa v kopané1

Každé z dosavadních 19.mistrovství světa v kopané mělo svou atmosféru, půvab a napětí. A nebylo to vždy způsobeno jen samotnou hrou. Fotbal se stal světovým fenoménem a dávno překročil hranice samotného sportu. Je součástí světové kultury, historie a politiky. Určitě více než kterýkoliv jiný sport na této planetě. Historie mistrovství světa začala ve 20.letech minulého století. Když se mezinárodní fotbalová federace rozhodovala komu přidělí pořadatelství prvního mistrovství světa v roce 1930, výběr byl vcelku jasný.

12.6.2014 v 17:11 | Karma: 7,59 | Přečteno: 627x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Byl atentát vedoucí k tragédii Lidic nezbytný?

Vždycky, když si uvědomím bezmocnost obyvatel protektorátu Čechy a Morava, kteří stáli naprosto bezbraní proti bezcitnosti nacistické mašinérie, napadne mne jediná otázka. Opravdu byl atentát na říšského protektora tak důležitý, či dokonce nezbytný? Nemohu si pomoct, ale akce včetně samotného atentátu mi připadá naprosto zbytečná. Zvláště, když dnes víme, co po něm následovalo za teror. Každý soudný člověk si, ale mohl spočítat, jak krutá bude odveta za vraždu jednoho z nejvyšších představitelů nacistické strany. Samotný atentát neměl z vojenského hlediska absolutně žádný význam. Šlo o záškodnickou akcí, která měla čistě politický význam. V podstatě měla význam jen pro Edvarda Beneše a jeho politické ambice. A upřímně řečeno, tento politik se z mého úhlu pohledu velmi negativně zapsal do historie českého národa.

12.6.2014 v 10:04 | Karma: 19,48 | Přečteno: 1481x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Vlajka pro Tibet je symbolem humanismu, Zemane.

Tak nám hlásný trouba z pražského hradu zase sdělil další moudro. Tak nějak po Zemanovsku. Člověk se má prý starat především o sebe a nějací Tibeťané mu mají být ukradení. Jen další důkaz, že tento podivný politik vydávající se za levičáka, má mnohem blíže k pravicové ideologii bezohledného neoliberalismu, kterou vyznává jeho dlouholetý kolega a spolupachatele z doby opoziční smlouvy Václav Klaus. Vlajka pro Tibet je bohulibá akce, která má upozornit na brutální porušování lidských práv obyvatel Tibetu ze strany ústřední, čínské, okupační vlády. Akce vznikla v 90.letech minulého století v západní Evropě. V roce 1996 se přidala i města v Česku. Tedy čtyři města, obce či městské části. Letos to bylo již bezmála 600 radnic v českých městech a obcích. Vyvěšuje se 10.března na počest velkého národního povstání Tibeťanů v roce 1959 proti čínským okupantům a jejich chování na území Tibetu. Toto povstání trvalo bezmála tři roky a v jeho průběhu bylo Číňany zavražděno 86 tisíc obyvatel Tibet.

10.6.2014 v 9:39 | Karma: 14,41 | Přečteno: 607x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Český hazardní průmysl se stal společenským problémem

To, že se Česko stalo hazardním centrem celé Evropy a blízkého okolí nás rozhodně nemůže nijak těšit. Množství vydaných licencí k provozování heren přesáhlo zejména za ministrování lidovce Kalouska všechny civilizované meze. Už fakt, že hazardní průmysl do roku 2011 prakticky neodváděl do státního rozpočtu žádné peníze, je šokující. To že počet kasin v Praze dělá skoro dvě stovky, zatímco v 7,5 milionovém Londýně funguje kasin asi třicet by mělo být varováním české společnosti. Hazard se naprosto vzepřel jakékoliv kontrole. V počtu hracích automatů na osobu Češi suveréně vedou světové žebříčky. A jsou to zejména herny provozující výherní automaty, které způsobují nejvíce problémů. Právě tyto stroje způsobují nejrychleji vznik závislosti. A proto se také odpor veřejnosti soustřed téměř výhradně tímto směrem.

9.6.2014 v 16:19 | Karma: 15,85 | Přečteno: 514x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Janota

Kam se ztrácí zisky vytvořené prací zaměstnanců?

Vykořisťování zaměstnanců se neustále zvyšuje. A nejhorší na tom je, že se tomu nikdo nediví. Je to asi 40 let co se ideologie neoliberalismu úspěšně pokouší zrušit ochranu a práva zaměstnanců. Práva, které si museli zaměstnanci vybojovat za posledních 200 let. Je pozoruhodné jak se hokynářům, vyznavačům neoliberalismu podařilo deformovat veřejné mínění. Snaha vytvořit ze zaměstnanců lenochy a flákače, je dost hloupá. Přesto se úspěšně šíří. Přitom jsou to právě zaměstnanci, kteří vytváří hodnoty a produkují bohatství a zisk. Těmi parazity a zloději jsou majitelé a zaměstnavatelé. Či alespoň jejich převážná většina. Je zábavné sledovat jak v souladu s ideologickou doktrínou neoliberalismu, je veřejnosti předkládána legenda o poctivých, vzdělaných, pracovitých podnikatelích, kteří z čiré charity a dobrého srdce dávají práci a výdělek líným, nevděčným a nevzdělaným zaměstnancům. Navíc je tak zachraňují od nevyhnutelné smrti hladem.

5.6.2014 v 15:33 | Karma: 26,34 | Přečteno: 2103x | Diskuse| Ekonomika

Jaroslav Janota

Kdo chce zlepšovat vztahy s totalitní, čínskou vládou?

Uplynulo už čtvrt století od masakru demonstrantů na Náměstí nebeského klidu. Demonstrace probíhaly více než měsíc. A Číňané, kteří se tu sešli chtěli konec totalitního režimu. Chtěli demokracii, svobodu, lidská práva. Inspirovali se ve východní a střední Evropě. V Polsku se právě chystali na první svobodné volby. V Maďarsku se otevíraly hranice s Rakouskem. A do pádu Berlínské zdi, Sametové revoluce a událostí v Rumunsku scházelo jen pár měsíců. Totalitní čínská komunistická strana vyhlásila výjimečný stav, který vyvrcholil brutálním útokem armády proti neozbrojeným demonstrantům. Toto nelidské násilí si vyžádalo podle některých odhadů až tři tisíce mrtvých. Šlo o jednu z největších demonstrací za demokracii v dějinách. Prý se jí účastnil v jejím průběhu až milion osob. Jako vždy se v řadách demonstrantů sešli demokraté z obou stran politického spektra. Pravice i levice navázaly na odkaz vlády skutečné Čínské republiky.

3.6.2014 v 12:26 | Karma: 10,83 | Přečteno: 268x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Proč podnikavci brečí, že jim chybí kvalifikované síly?

V poslední době se nesmírně bavím, když si podnikavci všeho druhu, zejména ti vyznavači neoliberálního náboženství, stěžují do sdělovacích prostředků, jak je těžké najít v Česku kvalifikované zaměstnance. Čím to asi tak bude? Inu, úzce to souvisí s postavením zaměstnanců ve společnosti. Pokud chce někdo kvalifikované zaměstnance musí se k nim podle toho také chovat. Pocházím z města, které v podstatě postavil skutečný podnikatel. Tedy ne podnikavec současného, česko- veksláckého typu, který chce levně koupit a draze prodat, ale skutečný vizionář. Ten neplakal, že mu chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Zkrátka si ty zaměstnance sám vychoval. Jmenoval se Tomáš Baťa. Ten člověk měl dlouhodobou vizi. Vytvářet firmu na příštích sto let. Nikoliv s dobou trvání do příštích vánoc. Stavěl pro své dělníky školy, byty, domky, obchodní domy, banky či dokonce celá města. Kolik firem to dnes dělá?

31.5.2014 v 13:57 | Karma: 37,55 | Přečteno: 3044x | Diskuse| Ekonomika

Jaroslav Janota

Problém dnešní doby je nízká úroveň komunikace.

Největší problém dnešní doby je mezilidská komunikace. Je to docela absurdní. V dnešní době internetu a sociálních síti, chytrých televizorů a mobilních telefonů má stále více lidí problém s obyčejnou, mezilidskou komunikací. Stále více mám pocit, že žiju v době těsně po pádu Babylonské věže, kdy došlo k onomu zásadnímu zmatení jazyků. Stále více a více lidí není schopno srozumitelně vyjádřit svůj názor, vyslechnout toho kdo má názor jiný a přednést racionální argumenty na obhajobu vlastního názoru. Docela to chápu u lidí mé generace, kteří prožili prvních 20 a více let v totalitním, bolševickém režimu. Žádné kurzy komunikace se tehdy jaksi nevedly. Od občana bylo požadováno, aby držel hubu a krok a příliš nevyčuhoval z řady. Zemi řídili prověření členové státostrany, kteří bez přípravy nedokázali dát dohromady rozvitou větu. Vlastní, originální myšlenky nebyli schopni ani před namířenou pistolí.

30.5.2014 v 14:55 | Karma: 18,29 | Přečteno: 2042x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Nové heslo Kremlu, Extremisté všech zemí spojte se!

Jestli někdo v záchvatu šíleného, iracionálního antiamerikanismu uvěřil, že Putin je bojovníkem za svobodu, splakal nad výdělkem. Samozřejmě od tlupy osob s mozkem vymytým stovkami konspiračních teorií se už racionálního uvažování dočkáme jen těžko. V těch teoriích globálního spiknutí a různých polotajných spolků řídících planetu se už nevyznají ani ti kdo tyto teorie vymysleli a začali je šířit. Nicméně poslední události zejména na Ukrajině a v blízkém okolí ukázaly v plném světle pokrytectví a lživou propagandu ruské vlády. Když před půl rokem pár měsíci začaly demonstraci, většinou nespokojených studentů na Kyjevském hlavním náměstí šlo jen o další nevýznamnou epizodu. To co poté rozpoutal šílenec a zločinec Janukovyč překročilo všechny meze. Speciální oddíly pod přímým velením prezidenta, zvané Berkut vyvolaly masakr, který nikdo civilizovaný nemůže omlouvat.

27.5.2014 v 12:44 | Karma: 22,92 | Přečteno: 1004x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Existuje vůbec něco jako mezinárodní právo?

Poslední události zejména na Krymu jasně ukázaly, že cosi jako mezinárodní právo je pouze virtuální pojem, který nemá žádný reálný základ. Mezinárodní právo, stejně jako kterékoliv jiné, je totiž jen soubor jistých společenských norem, jejichž nedodržování musí být potrestáno a dodržování naopak, vynucováno silou. Státy si za tímto účelem vytváří ozbrojený sbor nazývaný POLICIE, jehož úkolem je dbát na dodržování dohodnutých společenských norem a v případě, že tyto normy někdo svévolně porušuje, aby znovu zavedl pořádek a viníka zadržel a předal nezávislému soudu. Není to nic složitého. Bohužel na mezinárodní úrovni takový ozbrojený policejní sbor chybí. Mezinárodní právo v současnosti je také jistý soubor společenských norem, na kterých se státy dohodly. Bohužel v případě nedodržení těchto norem neexistuje reálná síla, která by byla schopná nastolit pořádek a vynutit si dodržování psaných a dohodnutých norem chování.

13.5.2014 v 19:29 | Karma: 9,58 | Přečteno: 430x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Bojovat s komunistickou ideologií je směšné

Boj českých pravicových bolševiků, vedených bývalými komunisty proti komunistické ideologii je směšný. Možná to není jen česká specialita. Je ale pravda, že malá, česká záliba v kádrování všech a všude je tak trochu národní úchylka. Z pohledu zvenčí se musí české žabo-myší války o tom, který bývalý komunista je ten správný a který je ten špatný, jevit jako dokonalá absurdní komedie. Jako by vyšla z pera absurdního dramatika Havla. Dokud bývalí komunisté až s bolševickým fanatismus bojují proti bývalým spolustraníkům či dokonce současným členům vcelku standardní strany běžného, demokratického politického spektra KSČM, je celkem všechno v pořádku.

20.4.2014 v 15:09 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1096x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Stalinistka Semelová, svoboda slova a Osvětimská lež

Tak stalinistka, poslankyně Semelová zase předvedla své zvrácené myšlenkové pochody ve vysílání Pražské televize. Nevím proč nýmandi z televize vůbec vysílají takový hnus. Semelová je ostuda české politiky. Je to jen důkaz, že extremisté typu Okamury či Grebeníčka si tady mohou dělat a hlavně říkat co se jim zlíbí. Za svobodu slova a svobodu vyjádřit názor se dá skrýt jakákoliv hrůza. Ale to je problém české justice. Poslankyně Semelová předvedla nikoliv názor, jak vehementně tvrdil předseda KSČM Filip, ale normální lež a sprostou urážku oběti zinscenované a pečlivě naplánované, justiční vraždy paní Milady Horákové. Výroky stalinistky Semelové jsou nejen vulgární urážkou samotné oběti bolševické, justiční vraždy, ale také urážka jejich pozůstalých a koneckonců každého slušného a civilizovaného člověka. Svoboda slova a názoru je stejná jako kterákoliv jiná lidská svoboda. Svoboda jednoho zkrátka vždy končí přesně tam, kde začíná svoboda jiného člena společnosti. A to platí po celé civilizované Evropě.

27.2.2014 v 11:01 | Karma: 31,43 | Přečteno: 1336x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Sport je pokračováním politiky jinými prostředky

Vždycky mne rozesměje názor některých expertů, kteří tvrdí, že se do sportu nemá míchat politika. Takoví lidé mají značné mezery v oboru historie a to nemluvím o historii sportu. V nadpisu jsem si dovolil parafrázovat klasika Klausewitze a jeho známý výrok o tom, že válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky. Když si vezmeme historii už starých antických olympijských her je zřejmé, že ve sportovním klání mezi členy různých řeckých městských států šlo pouze o pokračování války jinými prostředky. To, že se v době konání antických olympijských her zastavovaly skutečné války o něčem svědčí. Sportovní soutěž tak vlastně nahrazovala bitvu. Některé sportovní soutěže končily často smrtí jednoho ze soupeřů. Nebylo to nic výjimečného. Ale i historie moderního sportu je od samotného počátku spjata s politikou. Zejména s politikou mezinárodní. Už ten fakt, že sportovci soutěží v barvách svých národů a států,že na počest vítěze je vztyčována státní vlajka a hraje se státní hymna je důkazem politiky, která je ve sportovní oblasti všudypřítomná.

6.2.2014 v 15:52 | Karma: 9,45 | Přečteno: 366x | Diskuse| Sport

Jaroslav Janota

Zámek Napajedla-ukázka bezohlednosti současné majitelky

Historie Napajedelského zámku je dlouhá. Ovšem v posledních sto letech neměla tato budova příliš mnoho majitelů. Po šlechtické rodině Baltaci, která postavila proslulý hřebčinec, se majitelem zámku stal v roce 1935 Jan Antonín Baťa. Altruismus tohoto soukromého vlastníka zámku je v přímém protikladu k sobectví a bezohlednosti současné majitelky. První čin, který pan Baťa udělal, bylo totiž otevření starého a vzácného zámeckého parku pro veřejnost. Zámecký park se tak stal veřejným parkem, sloužícím všem obyvatelům a občanům Napajedel bez rozdílu. Čin, který současní tzv.podnikatelé nejsou schopni svou omezenou myslí vůbec pochopit. Od majitele firmy Baťa šlo o čistý altruismus. Otevření zámeckého parku, jeho hlídání a údržba stály samozřejmě nemalé peníze navíc. Peníze, které nepřinášely žádný okamžitý zisk. Ovšem dlouhodobě přinesly hlavně velmi dobré vztahy s většinou občanů města a zástupcích občanů na místní radnici ani nemluvě. Chodník přes zámecký park tak začal sloužit jako veřejná komunikace pro pěší a podstatně zkrátil cestu obyvatel z jižní části Napajedel do centra města. To bylo před téměř 80 lety!

6.2.2014 v 14:21 | Karma: 35,38 | Přečteno: 8545x | Diskuse| Zlín

Jaroslav Janota

Cestou z hospodářské krize je návrat k ochraně vnitřního trhu EU.

Je třeba začít znovu chránit vnitřní trh EU! Až do konce dvacátého století byl vnitřní trh Evropské patnáctky velmi dobře chráněn. Existoval složitý systém dovozních kvot, celních a administrativních bariér, které chránily vnitřní trh Evropské Unie. Odbourání těchto ochranných opatření ze strany neoliberálů, kteří se zmocnili vlády v Evropské unii a předhodili nic netušící obyvatele Evropy před hladové vlky divokého a vulgárního neoliberálního kapitalismu, reprezentovaného lokaji nadnárodních společností z Mezinárodního Měnového Fondu a Světové Banky, vedlo k hospodářské krizi v roce 2008. Krize takového rozsahu neexistovala v Evropě od Velké hospodářské krize v třicátých letech minulého století. Souvislost se zrušením ochrany vnitřního trhu EU je naprosto zřejmá.

29.1.2014 v 15:12 | Karma: 12,66 | Přečteno: 566x | Diskuse| Ekonomika

Jaroslav Janota

Kdo dělá politiku, je politikem, pane Babiši

Andrej Babiš by si měl uvědomit, že kdo dělá politiku je politikem. Žádný nepolitik nemá v politice co dělat. Založit politické hnutí, kandidovat s ním ve volbách, získat politickou funkci poslance nejvyššího zákonodárného sboru České republiky, vstoupit do politické vlády, přijmout politickou funkci ministra financí zkrátka nemůže žádný nepolitik. Ono i politika je profese, bez ohledu na to, že doktoráty z politiky se neudělují. I když taková politologie a její základy by měly být základní, znalostní výbavou nejen každého politika, ale také každého voliče. Přesto fungování politiky musí člověk, který se rozhodl, že se v ní bude aktivně angažovat, nejlépe poznat přímo v praxi. Politika jako správa věcí veřejných a spravování čtvrti, obce, města, kraje či státu, je prakticky všudypřítomná a lidé dělají politiku i když si to neuvědomují, či dokonce to nechtějí. Když člen zastupitelstva obce řekne, že nemá rád politiky, vypovídá to opravdu hodně. Hodně o jeho osobním úsudku a jeho inteligenci. A to co to vypovídá není nic pozitivního.

27.1.2014 v 13:44 | Karma: 18,04 | Přečteno: 609x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Kdy se stal ze Zemana pokrytecký kádrovák?

Patrně nedávno. Snad je to věkem. Někdy v září bude Zemanovi 70 let a to je podle génia Okamury věk, kdy by bylo dobré seniorům plošně omezit jejich svéprávnost. Tomio to myslel dobře. Chtěl jen naše ubohé seniory ochránit před různými šmejdy. Ovšem obávám se, že prezident by jeho snahu příliš neocenil. Samozřejmě selektivní přístup prezidenta ke kádrování ministrů jednotlivých premiérů nevypadá příliš dobře. Zatímco premiér Rusnok mohl do vlády jmenovat svého debilního bratrance z Horní Dolní, premiéru Sobotkovi neprojde ani bývalý eurokomisař a ministr sociálních věcí ve vládě jakéhosi premiéra Zemana, Vladimír Špidla jako ministr, protože je málo odborně vzdělán. Tak tomu, že prezidentu Zemanovi jde o nějakou odbornost nevěří v těch málo střízlivých chvílích, ani sám Miloš Zeman. Je pozoruhodné, že Zemanovi vadí jistý Chovanec na postu ministra vnitra. Zatímco v době, kdy jej zval po volbách na tajnou schůzku mu tato osoba ani příliš nevadila

23.1.2014 v 15:54 | Karma: 24,00 | Přečteno: 762x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Kam dovedlo českou společnost spiknutí průměrných?

Kam dovedlo ČSSD víme. K nejhoršímu volebnímu výsledku ve sněmovních volbách od roku 1992. Politické strany byly, jsou a budou vždy odrazem skutečných poměrů v celé společnosti. A vždy budou její součástí. Každá politická strana má ve svém středu v podstatě dva základní typy členů. Jedni vstupují do politické strany s jistými ideály. Zkrátka mají pocit, že by měli aktivně dělat něco proto, aby zlepšili ten malý kousek světa kolem sebe. Někteří, zejména mladší by chtějí rovnou změnit k lepšímu celý svět. To je normální. Jenže až zestárnou, většinou pochopí, že jeden člověk svět nezmění, ale může změnit ten malý kousek světa kolem sebe k lepšímu. A nebo se o to aspoň může snažit.

13.11.2013 v 17:37 | Karma: 17,01 | Přečteno: 707x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Janota

Premiérem snadno a rychle-metoda Michala Haška.

Cesta k premiérskému křeslu je ve standardní demokracii opravdu dlouhá a strastiplná. Takový premiér musí mít za sebou plno práce. Musí se vypracovat na předsedu velké politické strany, která je schopna vyhrát volby a sestavit sama vládu, případně sestavit koalici s většinou v parlamentu. To není nic lehkého. Když si vezmeme, jen třeba takové Rakousko. Největší rakouska politická strana, Lidová strana, má 700 tisíc členů! Zkuste přesvědčit tolik členů, že zrovna vy jste ten pravý na předsedu strany. Rakouská sociální demokracie má těch členů celých 300 tisíc. Je to sice méně, ale dostat se do křesla předsedy strany není o mnoho jednodušší. To Česká republika je úplně jiná liga, tedy ve srovnání s našimi jižními sousedy a jejich úrovni demokracie a politické kultury, spíše okresní přebor! Komunisté mají asi 50 tisíc členů, Lidovci 40 tisíc a ČSSD asi 24 tisíc.

8.11.2013 v 7:05 | Karma: 21,77 | Přečteno: 530x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Proč je volební účast stále nižší?

Poslední troje volby do poslanecké sněmovny se objevuje nový trend. Každé čtyři roky se snižuje počet aktivních voličů. Tentokrát zůstalo doma více než 40% voličů s volebním právem. Je to hodně nebo naopak málo? To je relativní. Vycházíme li z celkového počtu voličů, tedy 8,4 milionů obyvatel s volebním právem, potom se k volbám nedostavilo asi 3,4 milionu voličů. To je docela hodně. Těžko říct v čem je příčina. Někdo tvrdí, že není koho volit.Ve sněmovních volbách kandidovalo 24 politických stran a hnutí. Samozřejmě ne ve všech krajích. Ale přesto je to dost pestrý výběr. Světových názoru zase není tolik, aby se volič nemohl k některému přiklonit. Někdo tvrdí, že voliči svou neúčastí vlastně trestají politické strany a hnutí, zejména však politiky, za jejich chování. To také nebude důvod. Politikům je srdečně jedno kolik voličů k volbám přijde. Jestli to bude jedno, pět, padesát či sto procent výsledek to neovlivní. Když nepřijdou zadní voliči, budou se politici klidně volit mezi sebou.

4.11.2013 v 6:34 | Karma: 10,40 | Přečteno: 517x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Je to TOP 09 a STAN, kdo porušují ústavu a ohrožují demokracii!

Je neuvěřitelným pokrytectvím, když se do role ochránce ústavy a demokracie sama pasuje strana, která od svého vzniku záměrně porušuje ústavu, listiny základních lidských práv a svobod, demokratická pravidla a civilizované normy chování. Už vznik této strany z části bývalých poslanců za Lidovou stranu byl mírně řečeno nestandardní. Ve sněmovně vznikla v roce 2009 strana, kterou nikdo z voličů nevolil. Strana, jejíž vznik by v civilizované, standardní, demokratické společnosti ani nebyl možný. Tato nová strana, starých politiků získala ve volbách v roce 2010 neuvěřitelných více než 800 tisíc hlasů. To je docela rekord. Vzhledem k tomu, že měla v té době asi 800 členů! Pomohlo jim spojení se stranou Starostové a nezávislí, tedy STAN do jejíhož čela se dostali politici typu Gazdík či Polčák u nichž touha po moci převládla nad morálkou a slušností.

24.10.2013 v 7:36 | Karma: 22,21 | Přečteno: 866x | Diskuse| Politika

Jaroslav Janota

Nechci žít v Černého hnusné, mafiánské společnosti!

Pamatuji si na období bolševické totality. Žil jsem v ní prvních dvacet let života. Nechci se vrátit a také nevidím nikoho, kdo by chtěl tento návrat realizovat. Ale co rozhodně nechci je život v současném hnusu. V současné vekslácko-mafiánské postbolševické společnosti žít nechci. Možná tento hnus panu Davidu Černému vyhovuje. Možná mu nesmrdí špinavé peníze od mafiánů, zlodějů a dalších privatizačních miliardářů. Jak známo někteří mamánci z rodin bolševických papalášů ani neumí rozlišit špinavé peníze od čistých. Jsou to ti, co stejně jako Černý kašlou zvysoka na zákony, právní stát, demokracii, svobodu a lidská práva. Ti u kterých primitivní antikomunismus nahradil morálku, etiku, svědomí a také existenci vizí a idejí.

22.10.2013 v 14:25 | Karma: 32,71 | Přečteno: 1986x | Diskuse| Společnost