Petr Hlinomaz
- Počet článků 273
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 808x
Seznam rubrik
Petr Hlinomaz
Teplota vzduchu v centru Prahy - únor
Také i letošní únor lze charakterizovat jakož období ve znamení teplejšího (až velice teplejšího) počasí, přesto byl chladnější než leden...
Petr Hlinomaz
Teplota vzduchu v centru Prahy - leden
Letošní leden byl ve znamení teplejšího počasí. Nemohu porovnávat odchylky od průměru, poněvadž nemám k dispozici dlouhou časou řadu naměřených hodnot.
Petr Hlinomaz
Aktualizace globální průměrné odchylky od normálu
Podle NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) rok 2014 byl historicky globálně nejteplejší od doby měření meteorologickými přístroji.
Petr Hlinomaz
Média stále špatně interpretují dlouhodobé předpovědi počasí
Z praktického důvodu ČHMÚ změnil podobu vydávání měsíčního výhledu počasí. Na stránkách ústavu opakovaně vědečtí pracovníci uprozorňují, že výhled pojednává o ničem jiném než klasická střednědobá a krátkodobá předpověď, přesto stále dochází v interpretaci k závažným chybám.
Petr Hlinomaz
Vliv skleníkových plynů na oteplování se zvýšil
Vědci monitorují globální emise skleníkových plynů, na jehož základě se vydává výroční zpráva. Index ukazuje jejich vliv na globální oteplení a zároveň odhaluje, kterými plyny dochází k největšímu příspěvku v každém roce.
Petr Hlinomaz
Klimatická změna: od vědeckých poznatků k politickému řešení
Dne 5. listopadu v dopoledních hodinách se konala panelová diskuse o klimatických změnách. Nejprve akce měla vědecký charakter, poté to mělo tendenci se zvrtnout k nepolitickým ambicím.
Petr Hlinomaz
Po stopách meteorologů
Nekonečná cesta trnitým terénem. Takto jednoduše by se dala definovat dlouhá pouť vědeckého poznání pozorovatele počasí. Jaké úsilí musí člověk vynaložit, aby se mohl stát meteorologem?
Petr Hlinomaz
Jaké období bylo nejteplejší za posledních 11300 let?
Během 4,5 miliardy let vývoje klimatu na Zemi bylo několik období teplejších než dnes. Přesto se zjistilo, že pohledem "nedávné" minulosti průměrná globální teplota je nyní vyšší, než tomu bylo po většinu 11300 let.
Petr Hlinomaz
Zneužívání informací při předpovědi počasí
O zvláštních praktikách v mediálním prostoru už možná každý slyšel, přesto je tu přeci jenom ještě jedna věc k zamyšlení. Týká se to předpovědí počasí. Budu se snažit být konkrétní.
Petr Hlinomaz
Metodiky zpracování průměrné globální teploty - úvaha
Klimatologové zpracovávají data a poté různými metodami vyhodnocují průběh určitých meteorologických prvků. Nejhlavnějším indikátorem při sledování změn v klimatu se označuje průměrná teplotní odchylka.
Petr Hlinomaz
Výsledky testu z klimatologie
Jak jsem slíbil, tak jsem učinil. Zde máte k dispozici správné odpovědi z předchozího testu. Něco z toho možná bylo těžké, ale času jsem vám na to dal dost ...
Petr Hlinomaz
Standartní postup v klimatologii
Nedávno jsem napsal článek "Vážení (ne)klimaskeptici, oteplilo se... ", ke kterému mám ještě dost připomínek. Je důležité se držet pravidel klimatologie, neustoupit a nevšímat si jiné hry. Tak trošku jsem na ní přistoupil a to se mi nelíbí.
Petr Hlinomaz
Vážení (ne)klimaskeptici, oteplilo se ...
Někteří tzv. klimaskeptici se snaží najít vhodné období tak, aby jim vycházelo zastavení oteplování. Každý má k dispozici informaci o tom, že v poslední době průměrná globální teplota stagnuje, jim to však nestačí a neustále nám předkládají zkrácené grafy, které neukazují dlouhodobější vývoj globálních teplot na základě meteorologického měření.
Petr Hlinomaz
Březen, první jarní měsíc
Zatím to vypadá, že nám letošní březen svým nadprůměrně teplým počasím vynahrazuje dlouhou chladnou epizodu v minulém roce. Začátkem března 2013 sice odpolední maxima vystupovaly nad dlouhodobým průměrem, přesto, i vzhledem k pokračování přílivu studeného vzduchu během dubna 2013, jsme zažívali nekonečně dlouhou zimu.
Petr Hlinomaz
Nepochopení významu předpovědi počasí
Nedílnou součástí předpovědi počasí jsou nejistoty, protože bez nich bychom nemohli ani o předpovědi hovořit. Během interpretace je důležité být si vědom alespoň přibližné míry nejistoty.
Petr Hlinomaz
"Pražský tepelný ostrov" a tropické noci
Po předchozím článku jsem si uvědomil, že jsem nenapsal vše, co jsem chtěl. Velice zajímavá diskuse se může vést ohledně zvyšování tropických nocí v souvislosti s pražským tepelným ostrovem.
Petr Hlinomaz
Úskalí meteorologie - fenomén "městský tepelný ostrov"
Každý ví, že velká města působí jako izolant uměle vyvolaného tepla způsobený lidmi. Ve městech by tedy mělo být o něco tepleji než ve volné krajině. Jak to tak v meteorologii bývá, není to úplně tak jednoduché.
Petr Hlinomaz
Ve jménu dobra, aneb začátky moderní české meteorologie
Základem moderní české meteorologie bylo systematické zaznamenávání meteorologických prvků. První dlouhodobé úspěšné zapisování zavedl Antonín Strnad, velká osobnost té doby. Uvědomoval si, že charakter počasí na základě měření je potřeba zapisovat pečlivě každý den po delší dobu. Bylo to tehdy něco nového, což vyžadovalo obdivuhodné přesvědčení ve věci dobra konání. Takové dobro, které přinese užitek budoucí generaci. První začátky moderní meteorologie u nás vznikaly právě metodou pravidelných záznamů.
Petr Hlinomaz
ČHMÚ předběžně vyhodnotil povodně 2013
V případě vyjimečných přírodních katastrof zprůsobené extrémním počasím, pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu vyhodnocují celkové období, které právě bylo postižené neobvyklou povětrností situací.
Petr Hlinomaz
Televizní předpovědi počasí
Sledování televizních předpovědí počasí bylo, je a alespoň i v blízkém budoucnu bude nedílnou součástí moderního člověka. Postupně s vývojem techniky se předpovědi znatelně změnily. Jelikož tento článek je dalším přínosem rubriky meteorologie, musím ohodnotit jejich kvalitu interpretace.
Petr Hlinomaz
„Globální oteplování od roku 1997 bylo podhodnoceno o polovinu“
Po vydání první části z páté zprávy IPCC jsme mohli očekávat mnoho reakcí. Nyní se vědci pokouší výsledky zpřesnit. Nová studie britskými a kanadskými vědci ukazují, že globální oteplení v posledních 15 letech byla značně podhodnocena. Důvodem jsou nedostatky v měření, týká se to zejména Arktidy. Pokud se přidají chybějící mezery pomocí satelitního měření, trend oteplování se více než zdvojnásobí. Doplněním údajů tolik diskutovaná „pauza v oteplování“ prakticky zmizí.
Petr Hlinomaz
Změny globální anomálie (1980 – 2012)
Období 1980 až 2012 jsem rozdělil na tři desetiletí, přičemž čtvrté desetiletí je pochopitelně neúplné. Snažil jsem se držet standartního postupu. Vyhodnocovat jedno desetiletí nelze, proto je nutné alespoň poslední desetiletí (2000 – 2009, + 2010, 2011 a 2012) porovnávat z delším úsekem nejlépe min. od roku 1980.
Petr Hlinomaz
Luboš Motl, aneb základy klimatologie
Koncem září vyšla první část páté zprávy IPCC. Mnoho specialistů na klimatologii mají potřebu se k tomu vyjadřovat. Jeden z nich je fyzik, publicita a překladatel Luboš Motl.
Petr Hlinomaz
Počasí během Parlamentních voleb
V článku jsem uvedl tabulku naměřených maximálních a minimálních teplot (°C) a naměřených srážek (mm) ve stanicích v Praze během všech probíhajících Parlamentních voleb na území ČR. V uvedeném odkazu si také můžete zjistit další jiné zajímavosti.
Petr Hlinomaz
Globální oteplování pohledem klimatologů
Tento týden klimatologové pečlivě schvalovali znění 5. zprávy IPCC o současných změnách klimatu. Již v pátek bylo k dispozici Shrnutí celé zprávy. Kompletní podrobnější informace budou oficiálně dostupné v pondělí.
předchozí | 1 2 3 4 5 6 | další |