Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mašínové: Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina!

Film Bratři o skupině Mašínů dostal v sobotu cenu za nejlepší film roku na Českém lvu. Jeho tvůrce na večeru prohlásil, že to byli hrdinové. Tak se pojďme podívat na jejich činy.

Tato skupina vlastně nikdy nebojovala proti režimu. Jen řešila svůj osobní problém, útěk za kopečky. Ale proč ne. Jediné, co by se trochu dalo považovat za boj proti režimu, bylo zapálení stohů slámy. Opravdu hrdinský čin. :) Za boj proti režimu by se dal považovat třeba atentát na nějakého vysoce postaveného komunistu, který byl v čele režimu. Něco jako atentát na Heydricha. Nebo na nějakého soudce politických procesů v padesátých letech. (Proces s Miladou Horákovou proběhl v roce 1950, se Slánským v roce 1952, Mašínové utekli v říjnu 1953.)

Dá se za boj proti režimu považovat podříznutí spoutaného příslušníka SNB? Možná do jisté míry, ovšem to zase nebylo hrdinství, že? Hrdina je člověk, který bojuje s nasazením vlastního života. Tohle byla spíš zbabělost. A odporný čin. Dovedete si představit, že byste něco takového udělali? Jasně, tenkrát byla hrozná doba, ale přesto člověk musí být k takovému činu fanatik. Nevidím proto moc rozdíl mezi Mašíny a režimnímu komunisty, třeba právě soudci politických procesů. Obě strany měly mozek vymytý agresivitou, ideologií, jen opačnou. Jinak si byli velmi podobní.

Milada Horáková, oběť justiční vraždy v procesu, kde byl státním zástupcem Urválek

Ano, můžete říci, že hlavní příčinou zde byl nesmyslně agresivní režim, ovšem oni na to reagovali nesmyslnou agresivitou stejného ražení. Nevidím toho mnoho, co by zde bylo hodno obdivu, tedy kromě samotného útěku. To ale zase nebyl boj proti režimu. Když obsadili služebnu SNB, udělali to proto, že si potřebovali pořídit zbraně k útěku. OK. Ale podříznutím spoutaného režimu spíše pomohli a vlastně pro mnohé ospravedlnili režimní agresivitu, protože byli exemplárním příkladem toho, jak hanebně se chovají nepřátelé režimu.

Co se týče zabití pokladníka, tak to bylo jen loupežné přepadení, nic jiného. Peníze pak použili pro osobní potřebu. Ten pokladník navíc nebyl ani komunista, ani jinak nepodporoval režim. Ostatně jen zaskakoval ten den, takže Mašínové netušili, má-li něco s režimem. Chtěli jen prachy, vůbec neútočili proti režimu, jak se můžete dočíst třeba v článku Odboj v režii zbrklých kovbojů. A zabití kvůli tomu, aby nebyli poznáni, je taky nesmysl. Když nechali naživu tři svědky události. A jestli měli jako program zabíjení komunistů, tak to trochu připomíná přístup "každý Žid je špatný". Jak nesmyslný a fanatický je takový přístup ukazuje i to, že by pak nejdříve museli zabít vlastní matku a strýce.

Sečteno, podtrženo: Kdo prohlašuje, že skupina Mašínů byli hrdinové, bojující proti režimu, tak buď neví, co udělali, nebo používá naivní logiku "kdo je proti komunismu, je spravedlivý". Ovšem i Hitler byl proti komunismu, že. A ještě je tu jedna možnost. Dotyčný má "komunistické" myšlení, primitivní, agresivní, třebaže namířené proti komunismu. Od komunistů se tak vlastně neliší.

-----------------------------------------------------

Mé nejčtenější politické blogy jsou:
Má Česko milióny chudých? Nebo je to výmysl podporující Babiše?Dá se v padesáti naučit anglicky?Proč už nejsem vlastizrádce a fašista

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | pondělí 11.3.2024 9:07 | karma článku: 45,75 | přečteno: 6467x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Kterak snadno maturovat za 1 z češtiny (či jiného předmětu)

Můj synáček se zrovna učí na zkoušky a chtěl nějaké rady. Jsme oba dost stejní, nikdy se nám nechce moc učit. Tak jsem rozumoval, že jsem to dělal tak, že jsem si řek, že se budu učit hodinu a pak si dám pauzu.

11.6.2024 v 9:36 | Karma: 17,48 | Přečteno: 501x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček, Ph.D.

Kolik váží informace

Fyzika je obor mnohdy tajemný. Opačná představa, že je to v podstatě zcela vysvětlená záležitost, která převládala kolem roku 1900, se velmi brzy ukázala mylnou jako máloco. Způsobí zahrnutí informace do fyziky další revoluci?

4.6.2024 v 9:07 | Karma: 20,67 | Přečteno: 487x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 25,24 | Přečteno: 782x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,42 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,69 | Přečteno: 672x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Na Islandu havaroval autobus s českými turisty, pět jich skončilo na JIP

16. června 2024  11:35,  aktualizováno  18:15

Při páteční nehodě autobusu na severu Islandu se zranilo dvanáct lidí, z toho pět skončilo na...

KOMENTÁŘ: Jsou cyklisté arogantní hlupáci? Nenávist se člověku vrátí, paní senátorko

16. června 2024

Premium Senátorce a bývalé ministryni spravedlnosti vadí každý, kdo jezdí na kole. Kurýři ve městech,...

Statisícům Ukrajinců chybí voda. V toxické se i sprchují, říká šéfka neziskovky

16. června 2024

Když byla před rokem zničena Kachovská přehrada, statisíce Ukrajinců přišly o zdroj pitné vody....

Německá policie v Hamburku postřelila muže, cepínem útočil na strážníky

16. června 2024  13:37,  aktualizováno  17:37

Německá policie v neděli po poledni poblíž hlavní hamburské třídy Reeperbahn postřelila muže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 315
  • Celková karma 23,48
  • Průměrná čtenost 3109x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.