Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy je matematika slepá

Richard Feynman prohlásil, že fyzika neví, co dělá matematika a matematika neví, co dělá fyzika. Pak by jen obě spolu mohly popsat svět. Ale nepotřebují k "vidění" občas ještě něco jiného?

Podívejme se do historie, která nám napoví. Byla to například kvantová mechanika, která už měla hotový dobrý a přesný matematický model, ale nikdo ho neuměl použít pro výpočet toho, co se děje v realitě. Důvod? Chybělo fyzikální pochopení, to, co dnes známe jako superpozici, tedy např. současnou existenci částic na mnoha místech částic, jako dualitu vln a částic, fakt, že se třeba částice na dvojité štěrbině chová taky vlnově. Bylo třeba vysvětlit kvantovou neurčitost, např. že nelze současně přesně změřit polohu a impuls částice, atd.

Schrödingerova kočka je napůl mrtvá napůl živá, dokud neotevřete krabici.

Tzv. Kodaňská interpretace, byť je dost nešikovná a nelogická, přesto uměla spojit matematický model s reálnými experimenty a měřeními, tedy se skutečností. Evidentně je tedy fyzika "okem" matematiky, ale také do značné míry mozkem, když umí spojit matematiku s realitou jako lepidlo. (Proč by měla být Kodaňská interpretace "nešikovná" si můžete přečíst zde - Měl Einstein pravdu, že je kvantová mechanika "špatně"?)

Druhým příkladem "slepoty" matematiky může být speciální teorie relativity. Tato teorie je matematicky vlastně velmi prostá, pro mnoho úloh postačuje středoškolská matematika nanejvýš s odmocninami. Matematické vztahy této teorie odvodilo do roku 1905 nezávisle na sobě více vědců (např. Lorentz, Poincaré, Einstein...), ale vítěze určil nejlepší fyzikální výklad této teorie, ne matematický model. Byl to Einstein, kdo vytvořil nejlepší fyzikální pochopení a třeba na rozdíl od Lorenze pochopil, že matematicky formulovaná dilatace času je skutečná, ne jen matematický trik. Lorenz poctivě přiznal, že jeho by nikdy nenapadlo, že by mohla být dilatace skutečná.

Na druhé straně ale elegantní matematický model umí otevřít okna k dalšímu fyzikálnímu "vidění". V roce 1908 to předvedl Einsteinův učitel matematiky, Herman Minkowski, který zformuloval matematický čtyřrozměrný model prostoročasu. Ten ještě lépe speciální teorii relativity vystihl Tady matematika byla očima fyziky. Dokonce v tu chvíli viděla matematika víc než fyzikálně geniální Einstein - viz Proč Einstein nerozuměl své teorii relativity 3 roky poté, co ji objevil. Matematika tu vidí 4D prostoročas, zatímco my lidé vidíme jen 3D prostor. A 4D "vidění" se pak stalo základem obecné teorie relativity, této novodobé teorie gravitace.

Ale vraťme se ještě k roku 1905 a k tomu, je-li dilatace času či kontrakce délku skutečná. Otázka, je-li něco skutečné, není totiž fyzikální otázka, ale otázka filosofická. Fyzika nemá v popisu práce zkoumat obecně, co je to skutečnost. Fyzika neví, co je skutečné, co je to skutečnost, protože to je na ni moc obecný pojem, který je důležitý třeba v politice (fake news) nebo v běžném světě (je skutečný tvar tyče ponořené do sklenice s vodou lomený?) Einstein se stal na chvíli filosofem.

On ostatně byl filosof pořád a studiu filosofie se věnoval soustavně, což mu zřejmě přineslo značnou výhodu před ostatními fyziky. Vlastně tak trochu i za filosofii dostal Nobelovu cenu. Popřel totiž Planckovu představu, že je kvantování jen matematický trik a názorem, že je skutečné představil v roce 1905 světu své fotony a vyřešil tím tzv. fotoelektrický jev, za který onu cenu pak dostal. Ona i ta filosofie občas k něčemu bude. Vždyť i výše zmíněná Kodaňská interpretace kvantové mechaniky je založena na pozitivistické filosofii Vídeňského kroužku vědců.

Více o roli filosofie si můžete přečíst v blogu Jsou humanitní obory k ničemu? Nebo je třeba filosofie "sopka", která zcela mění náš svět?

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | úterý 18.5.2021 9:07 | karma článku: 27,07 | přečteno: 1165x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 18,51 | Přečteno: 645x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 18,78 | Přečteno: 511x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,27 | Přečteno: 613x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 37,21 | Přečteno: 4184x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 23,06 | Přečteno: 969x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Blesk v Liberci zranil více než deset lidí, v zámeckém parku udeřil do země

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  16:49

Aktualizujeme V Liberci ve čtvrti Vratislavice nad Nisou se v neděli odpoledne zranilo po zásahu blesku několik...

Německá policie dopadla muže, který postřelil těhotnou i lidi v kadeřnictví

2. června 2024  16:21

Policie v Porúří na západě Německa dopadla muže, který podle ní v sobotu dopoledne na dvou místech...

Déšť škodí na západě Čech. Muže vytáhl z Úhlavy vrtulník, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  16:17

Na většině Česka se během neděle objevují bouřky. Vydatné deště zastavily odpoledne provoz na...

Na Zličíně srazil vlak člověka, provoz na trati Praha-Hostivice stála

2. června 2024  14:44,  aktualizováno  15:42

Na pražském Zličíně v neděli odpoledne srazil vlak člověka za železničním přejezdu. Muž utrpěl...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 26,26
  • Průměrná čtenost 3121x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.