Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Archeologie chaosu

Včera mě napadlo, že může existovat chaotická archeologie nebo chaotická paleontologie. Správný název by měl ale být "potenciálně infinitní archeologie". Využití metod deterministického chaosu je jen jednou z možný cest, jak získat více informací z nalezených stop v archeologii či paleontologii. Pokazuje však jak fascinující mohou být metody např. archeologie, jejichž úběžníkem je relativní "vševědoucnost", jaké možnosti mohou být otevřeny. Praktická zpráva je: vždy jde najít realizovatelnou metodu, která nám dá nové fascinující informace. Metody se budou dále vyvíjet.

Jde o to, že paleontologie zkoumá stopy, které jsou kompaktní - třeba lebku dinosaura. Jak se tento obor zdokonaluje, dokáže např. kostru dinosaura složit z čím dál tím menších kousků kostí, vlastně kamenů, které jsou navíc méně a méně odděleny od podloží, v němž byly nalezeny.

Když to domyslíme do extrémních důsledků, tak většina atomů dinosaura se např. nalézá roztroušená po naší planetě. Čistě teoreticky by za pomoci rovnic deterministického chaosu bylo možné "poskládat" velké množství atomů jednoho dinosaura, chce to jen neuvěřitelný počítač a neuvěřitelné množství dat.

Nebo, jestli bude možné časem překonat rychlost světla, jak to naznačuje kvantová provázanost, mohla by fungovat i taková šílenost, jako předběhnout paprsky světla a alespoň na Zemi se podívat "v minulosti". To by bylo velmi užitečné pro geologii planety třeba.

Podobnými metodami by paleontologie, geologie či archeologie mohly dávat daleko přesnější informace. Totéž platí i o oboru, který zkoumá cokoliv z materiální minulosti, a který jsem z nedostatku termínů nazval opět archeologií. Když se to domyslí do důsledku, lze to nazvat infinitní archeologií, do níž patří ale i kosmologie třeba.

Samozřejmě to berte jako limitu. Každá metoda má své principiální limity, které nelze překonat. Na druhé straně lze ale tuto metodu vždy překonat novou metodou, jejíž principiální limity umožní získat více informací než pomocí té předešlé.

Když se to vezme prakticky, chce to např. začít chemicky i jinak zkoumat okolí fosilizovaných kostí (to je pouze brainstormingová myšlenka bez hlubších znalostí současných metod. Paleontologie i archeologie jdou touto cestou stále větší skládačky a registrace stále méně výrazných stop. Infinitní archeologie je jen nedosažitelný cíl, leč relativně infinitní přístup říká, že každá metoda, každá hranice zkoumání bude překonána a proto má cenu nové metody hledat.

Autor: Jan Fikáček, Ph.D. | středa 21.1.2015 17:50 | karma článku: 30,91 | přečteno: 1369x
  • Další články autora

Jan Fikáček, Ph.D.

Jaký je seriál Netflixu Problém tří těles

Moc se i líbila grafika seriálu Problém tří těles, možná i proto, že někdy v devadesátých letech jsem na UK v Praze přednášel, že takhle nějak bude vypadat pokročilá virtuální realita. Ale co děj seriálu?

28.5.2024 v 9:07 | Karma: 18,07 | Přečteno: 630x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Není náhodou matematika poněkud subjektivní?

Ne, nebudeme pochybovat o tom, že je 1+1=2 platí. Kdyby byla matematika jen subjektivní, nefungovala by v realitě a proto by neexistovala. Nicméně, v každém matematické operaci je nenulový díl subjektivního.

21.5.2024 v 9:07 | Karma: 18,14 | Přečteno: 506x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček, Ph.D.

Fake news o historii vztahu Izrael-Palestina

To hlavní z historie oblasti najdete v minulém blogu, který překvapivě zařadila do „Zaujalo nás“ redakce blogů iDnes. Dnes uvedeme na pravou míru některé pomýlené pověsti o této oblasti a nahradíme je historickými fakty.

7.5.2024 v 9:07 | Karma: 20,26 | Přečteno: 607x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Proč jsou izraelská média daleko méně proizraelská než česká?

A nejde jen o izraelská média. USA jsou přece dlouholetý a věrný spojenec Izraele, ale ani ony nestojí teď vždy na straně Izraele. Proč? Proč se snaží válečné tažení Izraele brzdit a volají po příměří?

16.4.2024 v 9:07 | Karma: 37,21 | Přečteno: 4179x | Diskuse| Politika

Jan Fikáček, Ph.D.

Tak přece má foton hmotnost!?

Fyzika je úžasná věda, která proměnila celou naši civilizaci. Stačí vzpomenout třeba jen elektřinu bez níž by nebyly počítače, mobily, TV, osvětlení našich bytů atd. Ovšem výjimečně se v ní objeví i dost iracionální tvrzení.

9.4.2024 v 9:07 | Karma: 23,06 | Přečteno: 964x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Starosta platil vědmu z obecního rozpočtu. Věřil, že mluví s jeho mrtvým otcem

1. června 2024  18:17

Francouzský starosta Gilles d’Ettore skončil ve vazbě poté, co naletěl vědmě oblíbené mezi tamní...

Problémovou čtvrť ovládl islám. Vrací se tam klid a ze Švédů je malá menšina

1. června 2024  18:06

Migrace a problém se začleňováním migrantů do společnosti je ve Švédsku důležitým tématem voleb do...

Nikdo mi neřekl, jak o jizvy pečovat, říká zakladatelka organizace Císařovnám

1. června 2024  17:32

Seriál Před pěti lety čekala Eva Zubec svého prvního syna. Během porodu lékaři vyhodnotili, že bude muset...

V Indii po šesti týdnech skončily parlamentní volby. Očekává se vítězství Módího

1. června 2024  17:30

V sobotu završila Indie po šesti týdnech proces parlamentních voleb, ve kterých současný premiér...

  • Počet článků 313
  • Celková karma 26,10
  • Průměrná čtenost 3121x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.