Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výsledky mise Chandrayaan 3

Určitě si vzpomenete na indickou sondu Chandrayaan 3, která v srpnu dorazila k Měsíci a vysadila na jeho povrch lander jménem Vikram s roverem Pragayan. Zdá se, že mise je nyní u konce. (délka blogu 3 min.)

Chandrayaan 3 je vlastně náhradnicí za dříve vypuštěnou a havarovanou misi Chandrayaan 2. Indická vesmírná agentura ISRO se z chyb při přistání původní sondy poučila a vypracovala nový projekt, který už měl úspěch. 

Určitě si vzpomenete na nedávné přistání, které jsme mohli sledovat na svých obrazovkách - a kterému jsme všichni fandili nejen proto, že krátce předtím na Měsíci havarovala Ruská mise Luna 25. Jaké byly další osudy malé indické sondy? 

Chandrayaan 3

Chandrayaan 3 přistála 23. srpna 2023 asi 600 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Stala se tak historicky první misí, která přistála v oblasti jižního pólu. Místo přistání dostalo jméno Shiv Shakti Point. Nachází se mezi krátery Manzinus C a Simpelius N.

Přistávací modul Vikram se měl zabývat studiem měsíčního povrchu. Jak sám lander tak malé vozítko Pragyan pak během 14 pozemských dnů (což je jeden lunární den) prováděly různé experimenty, než je zastavil nástup měsíční noci. 

Rover ujel na měsíčním povrchu zhruba 100 metrů a identifikoval přitom různé chemické prvky přítomné v měsíčním regolitu. Našel tu hliník, vápník, železo, chrom, titan, mangan, křemík a kyslík. Nejspíš nejzajímavějším a nejméně očekávaným se stal objev síry, která se podle vědců na jižní pól měla dostat hlavně díky vulkanické aktivitě, která nejspíš nějakou dobu existovala nejen na Zemi, ale i na Měsíci. 

Rover kromě toho také zaregistroval značný teplotní rozdíl mezi samotnou povrchovou vrstvou regolitu a vrstvou, která leží zhruba 10 cm pod povrchem. Rozdíl v teplotách různých vrstev naznačuje, že měsíční půda, známá jako lunární regolit, je velmi dobrým izolantem.

To bude důležité hlavně při budoucí stavbě vesmírných kolonií. Obydlí, ve kterých by mohli žít lidé, bude potřeba chránit před přebytečným teplem během měsíčního dne - ale i před chladem měsíční noci. Vrstva regolitu, kterou se pokryjí jejich obydlí, je bude také chránit před kosmickým zářením. 

Vědci provedli navíc jeden původně neplánovaný - a spíše hravý experiment. V landeru zbylo ještě něco málo paliva - a tak mu vědci zadali povel ke krátkému zapálení motorů. Landru se pak díky tomuto manévru podařilo “vyskočit” a přemístit se do vzdálenosti asi 40 cm. Zvedl se přitom do výšky zhruba 40 cm. 

Vědci si přitom vyzkoušeli možnost opětovného vzletu z povrchu Měsíce, což jim otevírá možnost pro budoucí dopravu vzorků měsíční horniny na Zemi. Tím by se stala Indie čtvrtou zemí, která dovezla na naši planetu měsíční regolit (předtím se to povedlo jen USA, SSSR a Číně). 

Mise Chandrayaan-3 také měřila hustotu měsíční plazmy. Měřením se zjistila hustota asi 5 milionů až 30 milionů elektronů na metr krychlový. Jejich množství se mění s postupem lunárního dne.

Nevyhnutelný konec mise

Misi ukončila lunární noc. Panují v ní tak nepříznivé podmínky, že lander ani rover prakticky nemohly toto období, trvající 14 pozemských dní, přežít ve zdraví. Přesto se vědci snažili oba objekty “zazimovat” a později je zkoušeli probudit k další aktivitě. Přistávací modul Vikram a rover Pragyan byly uvedeny do režimu spánku 2. září poté, co úspěšně dokončily své úkoly.

Během dalšího měsíčního dne se řídicí středisko snažilo s oběma přístroji spojit, nedostalo ale žádnou odpověď. Přitom by mělo být oživení landeru a roveru automatické. Jakmile se solární moduly landeru a roveru nabijí energií přicházející ze Slunce, měly by poslat na Zemi odpovídající signály. 

30. září nastoupila další měsíční noc a nyní už nic nenasvědčuje tomu, že by se mohly přístroje landeru nebo roveru během dalšího denního cyklu probrat k další aktivitě.

Mise se dá tedy považovat za ukončenou - a my můžeme gratulovat ISRO k obrovskému úspěchu. Nejen že se podařilo poprvé přistát na jižním pólu Měsíce - indická vesmírná společnost to uskutečnila za zlomek ceny, kterou mají k dispozici jiné vesmírné agentury. 

I když se Chandrayaan 3 samozřejmě nedá přímo srovnávat s americkými nákladnými misemi s komplikovanými přístroji nebo dokonce s přistáním lidí na Měsíci - i srovnatelně malé, levné a nenáročné mise mohou přinést zajímavé střípky do velké mozaiky znalostí o Měsíci, jak ukázala indická mise. 

 

Autor: Dana Tenzler | pondělí 9.10.2023 8:00 | karma článku: 20,81 | přečteno: 221x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Proč lidem nechutná stará a ohřívaná káva?

Možná jste si všimli, že káva, kterou jste do konvice zavařili ráno, vám odpoledne už nechutná. Jev, který dostal dokonce i svůj vlastní název „konferenční káva“, má vědecké vysvětlení. (délka blogu 3 min.)

4.11.2024 v 8:00 | Karma: 25,30 | Přečteno: 553x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Evoluce minerálů na naší planetě a ve vesmíru

Zamysleli jste se někdy nad tím, že je naše planeta výjimečná nejen co se týká existence života - ale také existence úžasně pestrého světa minerálů? (délka blogu 4 min.)

31.10.2024 v 8:00 | Karma: 18,60 | Přečteno: 213x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je to carbonado?

Carbonado - nebo také černý diamant - je zajímavý materiál s tajemným původem. Objevuje se ve stejných nalezištích jako běžné diamanty, přitom ale vypadá úplně jinak. (délka blogu 4 min.)

28.10.2024 v 11:30 | Karma: 22,13 | Přečteno: 441x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Následky dopadu obrovského meteoritu

Vědci zkoumali následky srážky Země s velkým vesmírným tělesem - ještě větším, než byl slavný meteorit, který vyhubil dinosaury. Životu na naší planetě kupodivu moc neuškodil, spíše povzbudil evoluci. (délka blogu 4 min)

24.10.2024 v 8:00 | Karma: 23,12 | Přečteno: 389x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nová taktika hledání mimozemské civilizace

Projekt SETI vyvinul novou strategii, s jejíž pomocí chce zachytit mimozemské signály. Otestoval ji na planetárním systému hvězdy Trappist-1. (délka blogu 3 min.)

21.10.2024 v 8:00 | Karma: 20,44 | Přečteno: 299x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Putinův fotbalista. Čech strhává vlajky Ukrajiny a šíří propagandu. Je za hrdinu

31. října 2024

Premium Příběh Jaroslava Dolejše je ukázkou, jak funguje ruská propaganda a jak se z amatérského sportovce...

Obyčejně nikoho nepodporuji, ale teď musím, řekl Schwarzenegger k volbám

30. října 2024  18:03

Herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger oznámil, že v prezidentských volbách v USA...

Vraťte nám kus země, žádá Polsko. Spor by vyřešilo darování budovy ambasády

3. listopadu 2024

Premium Ačkoli se zdá, že má Česko s Poláky bezproblémové vztahy, pod povrchem doutná mnohaletý spor. Týká...

V Rakousku bojují o život dva Češi. Jeli na střeše metra, srazil je nadchod

31. října 2024  12:09,  aktualizováno  16:02

V rakouské nemocnici bojují o život dva Češi, kteří se v úterý ve Vídni vážně zranili při jízdě na...

Astronomická pokuta. Rusko žádá po Googlu už 2,1 kvintiliardy dolarů

30. října 2024  15:27

Rusko požaduje po americké společnosti Google uhrazení rekordní pokuty v souvislosti s blokací...

Odpudivý Trump? Tehdy jsem nebyl prezident, hájí Pavel svůj starý výrok

5. listopadu 2024  20:26

Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených...

Čína poprvé ukáže svou „neviditelnou“ stíhačku, chce se vyrovnat Američanům

5. listopadu 2024  20:24

Čínské vojenské letectvo se chystá oficiálně odhalit svůj nový stíhací letoun J-35A s technologií...

Trump odvolil a sebejistě tvrdí: Nebude to těsné! Hlasují klíčové státy USA

5. listopadu 2024,  aktualizováno  20:04

Sledujeme online Volební stanice pro americké prezidentské volby se už otevřely ve všech sedmi „swing states“, které...

Americké volby na vlastní kůži. Na chvíli jsem byla celebritou, píše reportérka

5. listopadu 2024

Premium Od naší spolupracovnice v USA A je to tady. Po sedmadvaceti letech v USA poprvé volím amerického prezidenta, a tak jsem na minutu...

  • Počet článků 1025
  • Celková karma 21,24
  • Průměrná čtenost 1274x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.