Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bludná planeta - první kandidát na osamělou planetu podobnou Zemi

Astronomové se věnují nejen exoplanetám v cizích planetárních systémech, ale také planetám, které jsou při své pouti vesmírem osamělé. Jak se dá nalézt temná bludná planeta? (délka blogu 4 min.)

Nejzáhadnějším typem planet jsou planety, které plují nekonečným mezihvězdným prostorem, aniž by byly gravitačně vázány na nějakou hvězdu. Většina z nich sice původně vznikala v některém z četných systémů exoplanet, během jeho vývoje jej ale opustila. Důvodem byly většinou gravitační vlivy ostatních planet nebo třeba i blízkých hvězd.

Bludné planety

Bludné planety mohou mít různé rozměry.

Ty, které jsou mnohem těžší než nejtěžší planeta naší soustavy Jupiter, se mohly dokonce tvořit i zcela nezávisle - nikdy neměly žádnou centrální hvězdu. V podstatě by se mohlo jednat o zárodky hvězd, které měly nakonec příliš málo hmoty nato, aby se z nich stala skutečná hvězda, která by ve svém centru zažehla termonukleární reakci. Takové obří planety září v infračervené oblasti spektra - a dají se tedy s trochou štěstí nalézt příslušnými teleskopy.

Planety, které se svou hmotností podobají spíše Zemi než Jupiteru, ovšem skutečně vznikaly v některé z cizích planetárních soustav. Působením gravitačních vlivů ostatních tamních těles pak soustavu kdysi opustily. V rané fázi formování soustavy se to prý děje poměrně často, ukazují počítačové simulace. Nejspíše k tomu docházelo také v mladé Sluneční soustavě. Napovídá tomu zvláštní složení Slunci nejbližší planety Merkuru. Ten má na svou velikost příliš rozměrné kovové jádro - jako by byl v minulosti účastníkem srážek s jinými mladými planetami a přišel přitom o část svého kamenného pláště. Také poměrně velká proluka mezi Sluncem a Merkurem svědčí o tom, že tu kdysi mohla existovat jedna nebo hned několik planet, o které později soustava přišla. Mohly ji buď opustit a staly se z nich bludné planety - nebo byly gravitačními vlivy ostatních těles vrženy do Slunce.

Malé a Zemi podobné (kamenné) bludné planety samozřejmě (na rozdíl od svých daleko větších sester) moc vlastního záření nevyzařují. Proto je jejich pozorování mnohem náročnější. Naše teleskopy (ať už pozemské nebo ty, které jsou umístěny ve vesmíru) nejsou dostatečně citlivé.

Gravitační mikročočka

Jedinou metodou, jakou by se dnes daly podobné planety detekovat, je působení dané planety coby gravitační mikročočky.

Planeta přitom z našeho úhlu pohledu přechází na nebi přes nějakou vzdálenější hvězdu. Gravitační pole planety působí jako malá čočka, která dočasně zvyšuje jas hvězdy. V posledních letech vědci objevili hned několik takových případů. Typicky trvají taková zvýšení jasu jen několik hodin a někdy jsou tak nevýrazná, že je pozemské dalekohledy jednoduše nezaregistrují - a tak máme zatím jen hrstku kandidátů na bludné planety pozemského typu, i když jich v Galaxii musí existovat velké množství.

Zajímavá data poskytl astronomům mimo jiné i vesmírný teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). TESS byl původně určen k hledání exoplanet pomocí tranzitní metody. Jeho pracovní možnosti (širokoúhlé zobrazování oblohy a přesná fotometrická pozorování, která umožňují zachytit i tak malé změny, které odpovídají zlomkům procenta zářivosti hvězdy) dovolují ovšem také detekci takových jevů jako jsou gravitační mikročočky.

Objev bludné planety podobné Zemi

Mikročočka je samozřejmě velice vzácný jev. Vědci prošli data, odpovídající sledování více než milionu hvězd. Museli mimo jiné rozlišit a odfiltrovat také falešné signály, které způsobily daleko bližší a menší tělesa - asteroidy, které se nacházejí v naší vlastní soustavě. Některé zde nalezené změny jasnosti patřily proměnným hvězdám, jak astronomové zjistili, nebo byly ve skutečnosti způsobeny hvězdným společníkem zkoumané hvězdy.

Z velkého množství kandidátů zbyl nakonec jen jeden signál. Ten byl přiřazen zákrytu hvězdy TIC-107150013.

TIC-107150013 se nachází ve vzdálenosti 3,194 kpc - tedy něco přes 10 000 světelných roků. Hvězda leží pouze 5,03 úhlového stupně pod galaktickým rovníkem v hustě osídlené oblasti Mléčné dráhy.

Zvýšení jasu hvězdy trvalo 0,074 +/- 0,002 dní. Mohlo být vyvoláno bludnou planetou pozemského typu s pozemskou hmotností. Vědci odhadli její rychlost na zhruba 100 km/s - má tedy rychlost, která je u bludných planet očekávaná a shoduje se s rychlostmi různých objektů, pohybujících se v naší galaxii.

Vědci se budu samozřejmě věnovat různým datovým souborům, které zaznamenal vesmírný teleskop TESS, i v budoucnosti. Doufají, že najdou další podobné signály, způsobené bludnými planetami. Možná budou brzy moci i odhadnout, kolik takových planet se vyskytuje v našem blízkém sousedství.


zdroj: https://arxiv.org/abs/2404.11666

Autor: Dana Tenzler | pondělí 22.4.2024 8:00 | karma článku: 20,00 | přečteno: 421x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Světlo, které vrhá stín

Zdá se, že i světlo může vrhat stín. To, co zní jako nadpis ezoterického časopisu, je ve skutečnosti velice důmyslným experimentem a fyzikálním jevem. (délka blogu 3 min.)

12.12.2024 v 8:00 | Karma: 16,69 | Přečteno: 259x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč selhala na Marsu sonda s „krtkem“?

Vědci už vědí, co zmařilo úkol tzv. krtka - sondy, která byla součástí mise InSight a která se měla ponořit do svrchní vrstvy prachu a měřit tam teplotu. (délka blogu 3 min.)

9.12.2024 v 8:00 | Karma: 32,27 | Přečteno: 2215x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Byla Venuše v minulosti podobná Zemi?

Podobala se kdysi Venuše Zemi? Během několika roků bychom mohli na tuto otázku získat podrobnou odpověď. Sonda, která poletí k Venuši, by měla zkoumat tamní sopečné plyny a získat tak přehled o minulosti naší sousední planety.

5.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,54 | Přečteno: 403x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Výbušné zlato

Nic kdysi nefascinovalo alchymisty víc, než zlato. Sice ho nikdy nebyli schopni vyrobit, neustále se o to ale snažili. Ušlechtilý kov chtěli použít ke zhotovení kamene mudrců, případně ho vyrábět z méně ušlechtilých kovů.

2.12.2024 v 8:00 | Karma: 22,81 | Přečteno: 471x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč slavíme Silvestr?

Lidé slaví Silvestr už překvapivě dlouho. Tradice vznikla nejspíš ze starověkých římských a germánských tradic. Lidé tehdy oslavovali začátek nového roku rozdáváním dárků, hodováním a různými slavnostmi.

28.11.2024 v 8:00 | Karma: 23,16 | Přečteno: 411x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese

9. prosince 2024  9:39,  aktualizováno  14:34

Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

7. prosince 2024,  aktualizováno  12.12 12:45

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...

Bývalý syrský prezident Asad je s rodinou v Moskvě. V Rusku získali azyl

8. prosince 2024  11:42,  aktualizováno  20:39

Sledujeme online Bývalý syrský prezident Bašár Asad a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl....

Zmizel manažer e-shopu s hudebními nástroji. Odjel do Krkonoš a nevrátil se

8. prosince 2024  12:28,  aktualizováno  20:15

Policisté pátrají po sedmačtyřicetiletém Filipu Č. manažerovi e-shopu s hudebními nástroji...

Lidl zlevnil až o devadesát procent, zákazníci kvůli tomu oblehli Letňany

12. prosince 2024  14:15

Plastové autíčko za dvacku zlevněné o osmdesát procent, litinový hrnec za sto korun, zlevněný na...

Asad ve spodním prádle. Našly se fotky v tyranově sídle, jsou terčem posměchu

13. prosince 2024  20:41

Po svržení režimu Bašára Asada vtrhli povstalečtí Syřané do jeho paláců a nemovitostí. Našli v nich...

Rusové rozšiřují zařízení na biologické zbraně z dob SSSR. Jen výzkum, tvrdí

13. prosince 2024

Premium Rusko v posledních dvou letech masivně rozšířilo tajné vojenské vědecké zařízení, které v dobách...

„Největší“ blokáda Varšavy trvala sedm minut, policie aktivisty odvlekla

13. prosince 2024  19:57

Aktivisté z hnutí Poslední generace plánovali v pátek zablokovat jednu z hlavních dopravních tepen...

Změna klimatu stvořila novou realitu. Takhle teď vypadá život, hlásí vědci

13. prosince 2024  19:20

Neúnosná vedra, smrtící bouřky a záplavy, před kterými se nedá utéct. V roce 2024 byly miliardy...

Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím
Závist, strach i vztek. Mušlenčiny pohádky učí děti porozumět svým emocím

Knížka Mušlenčiny léčivé pohádky přináší dětem kouzelné příběhy plné laskavosti a porozumění. Díky půvabným ilustracím, empatickému vyprávění a...

  • Počet článků 1036
  • Celková karma 22,94
  • Průměrná čtenost 1274x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.