Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

Náš vesmír má zjevně takové parametry, které nevylučují vývoj inteligentního života. Vyvinul se na Zemi - a vyvíjel se přitom z takových chemických prvků, které jsou všudypřítomné, ve vesmíru se jich nalézá velké množství. Život se tedy mohl stejně tak vyvíjet i na velkém množství exoplanet.

K dnešnímu dni bylo objeveno už několik tisíc exoplanet - a to i navzdory tomu, že při jejich sledování jsme omezeni obrovskými vesmírnými vzdálenostmi. Můžeme například sledovat jen ty malé (a Zemi podobné kamenné) planety, které z našeho úhlu pohledu tranzitují přes kotouč své centrální hvězdy. Ve vesmíru tedy musí existovat velké množství planet, na kterých panují dobré podmínky pro vznik života. Přesto nemáme kontakt s žádnou cizí civilizací a nevidíme dokonce ani známky její existence. A tak se logicky musíme ptát spolu s klasikem: „Kde všichni jsou?“

Jednu z možných odpovědí dává samotný vývoj života na Zemi. Je možné… že jsme jedni z prvních, kdo si takovou otázku zadávají.

Vývoj života na Zemi

Naše planeta neměla při svém vzniku atmosféru tak jak ji známe dnes - tedy atmosféru obsahující kyslík. To znamená, že se život začal vyvíjet v (chemicky vzato) redukční atmosféře.

Až později se vyvinuly organismy, které využívaly fotosyntézu a začaly dodávat kyslík do vody moří, oceánů a atmosféry naší planety. Tato událost se často nazývá kyslíkovou katastrofou. Díky ní vyhynula většina prvních organismů, které kdysi Zemi obývaly.

Atmosféra, ve které se objevil kyslík, není přirozená. Pokud by veškerý život ze Země zmizel, ztratila by pozemská atmosféra rychle prakticky veškerý kyslík. Pokud tedy uvidíme kyslík v atmosféře jiné planety, je pravděpodobné, že jsme zároveň nalezli známky mimozemského života našeho typu - života, který využívá kyslíkovou fotosyntézu stejně jako to dělají naše zelené rostliny.

Obrázek: Časová osa vývoje života. Zdroj: LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons, LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons

Na obrázku je vidět časová osa vývoje života na Zemi. Vycházíme z toho, že trvá už kolem 4 miliard roků. Vývoj ovšem nebyl stejnoměrný. Existovala dvě období stagnace a tři epizody velmi rychlé evoluce. Zdá se, že rychlá evoluce byla způsobena zvyšováním koncentrace kyslíku na naší planetě. Ten totiž organismy potřebují nejen pro své dýchání - ale také pro různé jiné procesy, které probíhají v jejich tělech.

Kyslík jako prvek, který je nutný k evoluci života

Bez kyslíku by se například nemohly syntetizovat látky, které umožňují vývin krunýřů, kostí, chrupavek a šlach ale ani kolagenu, který je důležitý pro nižší mnohobuněčné živočichy.

Na Zemi mohl sice volný kyslík vznikat i radiolýzou vody - ta je ale schopna zajistit jen několik tun tohoto silně reaktivního prvku za rok. Množství podobně vzniklého kyslíku se nedá srovnat s tím množstvím, které vyrábí živé organismy za účasti fotosyntézy. Pokud by z nějakého důvodu okamžitě vyhynuly tyto živé organismy (například kvůli výbuchu blízké supernovy), zmizí kyslík z naší planety v rámci několika desítek roků. Kyslík se totiž účastní nejen životního cyklu u živých organismů, ale také různých chemických reakcí při zvětrávání hornin. Kyslík například oxiduje sulfidy a mění oxidační stav železa - z redukovaného dvojmocného železa se v kyslíkové atmosféře stává trojmocné železo. Kyslík by se tedy rychle vyčerpal nejen dýcháním živých organismů, ale hlavně také chemickými reakcemi s anorganickou hmotou - horninami.

Právě tyto chemické procesy a reakce kyslíku s horninami … může vysvětlit, proč kolem sebe nevidíme velké množství cizích civilizací, tvrdí geologové. A právě jejich vysvětlením se bude zabývat příští blog.

Příště: Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)


Autor: Dana Tenzler | pondělí 29.4.2024 8:00 | karma článku: 25,99 | přečteno: 647x

Další články autora

Dana Tenzler

Kazí nám modré světlo spánek?

Také rádi večer ležíte v posteli s telefonem nebo tabletem, projíždíte sociální sítě, čtete zprávy nebo knížku - a máte špatně svědomí, protože to prý kazí spánek? Dobrá zpráva pro všechny závisláky. (délka blogu 3 min.)

19.6.2025 v 8:00 | Karma: 19,94 | Přečteno: 388x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - proč želíruje zmrazený žloutek?

Proč se dá zmrazit syrový vaječný bílek, ze žloutku se ale během zmrazení stává gumová hmota? Jak tomu zabránit? Další blog o chemii ... v kuchyni. (délka blogu 3 min.)

16.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,03 | Přečteno: 466x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Kolský superhluboký vrt

Pro někoho je to velkolepý vědecký projekt, pro jiného je to místo, odkud se ozývají nářky hříšníků a kde se skrývá brána do pekla. Historie Kolského vrtu. (délka blogu 3 min.)

12.6.2025 v 8:00 | Karma: 28,81 | Přečteno: 504x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Může být v oblacích Venuše život?

Může na Venuši existovat primitivní mikrobiální život? Takový exotický život by se mohl nacházet například ve vrstvě oblaků vysoko nad povrchem planety. (délka blogu 3 min.)

9.6.2025 v 8:00 | Karma: 17,60 | Přečteno: 336x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Jak život přetváří planetu? A co hledat na cizích vzdálených světech?

Jak poznat na cizí planetě, že na ní kdysi existoval život, podobný tomu našemu? Jaké stopy po sobě zanechal pradávný život na Zemi? Paradoxně je najdeme právě tam, kde je člověk nečeká - v neživé přírodě.

5.6.2025 v 8:00 | Karma: 16,87 | Přečteno: 167x | Diskuse | Věda

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala

19. června 2025  9:14,  aktualizováno  22:15

Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...

Írán popravil agenta Mosadu, americký útok rozzlobil Húsie, Hamás i Irák

22. června 2025  9:16,  aktualizováno  9:59

Sledujeme online Írán v neděli popravil muže, kterého odsoudil jako agenta izraelské zpravodajské služby Mossad. Jde...

USA zaútočily na Írán neviditelnými B-2, nejdražším vojenským letadlem všech dob

22. června 2025  9:58

Americké bombardéry B-2 Spirit, které USA použily při svém nočním útoku na íránská jaderná...

RECENZE: Alanis Morissette se na Metronomu hlavně přehrabovala v minulosti

22. června 2025  9:38

Premium Hlavní hvězdou sobotního večera festivalu Metronome Prague byla kanadská zpěvačka Alanis...

Zaútočili jsme na jaderné provozy v Íránu, oznámil Trump. Teherán hrozí odvetou

22. června 2025  2:17,  aktualizováno  9:17

Sledujeme online Spojené státy v noci na neděli zaútočily na tři íránské jaderné objekty, které zcela zničily,...

Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me
Ani kapka nazmar: Soutěžíme o dětské designové lahvičky NUK Mini-Me

Hledáte lahvičku, kterou si zamiluje každé dítě? Lahve z řady NUK Mini-Me jsou skvělé pro každodenní použití doma i na cestách. Mají moderní...

  • Počet článků 1090
  • Celková karma 18,37
  • Průměrná čtenost 1261x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům. 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.