Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

Náš vesmír má zjevně takové parametry, které nevylučují vývoj inteligentního života. Vyvinul se na Zemi - a vyvíjel se přitom z takových chemických prvků, které jsou všudypřítomné, ve vesmíru se jich nalézá velké množství. Život se tedy mohl stejně tak vyvíjet i na velkém množství exoplanet.

K dnešnímu dni bylo objeveno už několik tisíc exoplanet - a to i navzdory tomu, že při jejich sledování jsme omezeni obrovskými vesmírnými vzdálenostmi. Můžeme například sledovat jen ty malé (a Zemi podobné kamenné) planety, které z našeho úhlu pohledu tranzitují přes kotouč své centrální hvězdy. Ve vesmíru tedy musí existovat velké množství planet, na kterých panují dobré podmínky pro vznik života. Přesto nemáme kontakt s žádnou cizí civilizací a nevidíme dokonce ani známky její existence. A tak se logicky musíme ptát spolu s klasikem: „Kde všichni jsou?“

Jednu z možných odpovědí dává samotný vývoj života na Zemi. Je možné… že jsme jedni z prvních, kdo si takovou otázku zadávají.

Vývoj života na Zemi

Naše planeta neměla při svém vzniku atmosféru tak jak ji známe dnes - tedy atmosféru obsahující kyslík. To znamená, že se život začal vyvíjet v (chemicky vzato) redukční atmosféře.

Až později se vyvinuly organismy, které využívaly fotosyntézu a začaly dodávat kyslík do vody moří, oceánů a atmosféry naší planety. Tato událost se často nazývá kyslíkovou katastrofou. Díky ní vyhynula většina prvních organismů, které kdysi Zemi obývaly.

Atmosféra, ve které se objevil kyslík, není přirozená. Pokud by veškerý život ze Země zmizel, ztratila by pozemská atmosféra rychle prakticky veškerý kyslík. Pokud tedy uvidíme kyslík v atmosféře jiné planety, je pravděpodobné, že jsme zároveň nalezli známky mimozemského života našeho typu - života, který využívá kyslíkovou fotosyntézu stejně jako to dělají naše zelené rostliny.

Obrázek: Časová osa vývoje života. Zdroj: LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons, LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons

Na obrázku je vidět časová osa vývoje života na Zemi. Vycházíme z toho, že trvá už kolem 4 miliard roků. Vývoj ovšem nebyl stejnoměrný. Existovala dvě období stagnace a tři epizody velmi rychlé evoluce. Zdá se, že rychlá evoluce byla způsobena zvyšováním koncentrace kyslíku na naší planetě. Ten totiž organismy potřebují nejen pro své dýchání - ale také pro různé jiné procesy, které probíhají v jejich tělech.

Kyslík jako prvek, který je nutný k evoluci života

Bez kyslíku by se například nemohly syntetizovat látky, které umožňují vývin krunýřů, kostí, chrupavek a šlach ale ani kolagenu, který je důležitý pro nižší mnohobuněčné živočichy.

Na Zemi mohl sice volný kyslík vznikat i radiolýzou vody - ta je ale schopna zajistit jen několik tun tohoto silně reaktivního prvku za rok. Množství podobně vzniklého kyslíku se nedá srovnat s tím množstvím, které vyrábí živé organismy za účasti fotosyntézy. Pokud by z nějakého důvodu okamžitě vyhynuly tyto živé organismy (například kvůli výbuchu blízké supernovy), zmizí kyslík z naší planety v rámci několika desítek roků. Kyslík se totiž účastní nejen životního cyklu u živých organismů, ale také různých chemických reakcí při zvětrávání hornin. Kyslík například oxiduje sulfidy a mění oxidační stav železa - z redukovaného dvojmocného železa se v kyslíkové atmosféře stává trojmocné železo. Kyslík by se tedy rychle vyčerpal nejen dýcháním živých organismů, ale hlavně také chemickými reakcemi s anorganickou hmotou - horninami.

Právě tyto chemické procesy a reakce kyslíku s horninami … může vysvětlit, proč kolem sebe nevidíme velké množství cizích civilizací, tvrdí geologové. A právě jejich vysvětlením se bude zabývat příští blog.

Příště: Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)


Autor: Dana Tenzler | pondělí 29.4.2024 8:00 | karma článku: 25,99 | přečteno: 626x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Nová metoda hledání diamantů

Diamanty patří k těm nejcennějším drahokamům. Moderní metoda pomáhá odhalit jejich další naleziště. (délka blogu 4 min.)

12.9.2024 v 8:00 | Karma: 17,94 | Přečteno: 203x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Letadlo s jaderným pohonem

Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)

9.9.2024 v 8:00 | Karma: 33,81 | Přečteno: 4058x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba

Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)

5.9.2024 v 8:00 | Karma: 15,23 | Přečteno: 249x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Budoucí průběh novy v Severní koruně

Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)

2.9.2024 v 12:52 | Karma: 16,24 | Přečteno: 334x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Nova v souhvězdí Severní koruny

V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)

29.8.2024 v 8:00 | Karma: 16,53 | Přečteno: 356x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady

11. září 2024  11:26,  aktualizováno  13:32

Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....

Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci

10. září 2024  12:11

Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Modely srážek i situace připomínají katastrofální povodně z let 1997 a 2002

11. září 2024  14:58,  aktualizováno  16:12

V Jeseníkách by mohlo napršet podobné množství vody, jaké spadlo v tomto pohoří a v Beskydech při...

Správný a špatný Apple. Od Irska měl neférovou výjimku, dostal lekci za 14 miliard eur

13. září 2024  7:38

Tahle událost má dvojí výklad. V tom prvním, který ráda používá společnost Apple, si eurounijní...

Na D1 u Devíti křížů ve směru na Brno boural kamion, dálnice je neprůjezdná

13. září 2024  6:54

Kvůli vyproštění nákladního vozidla s přívěsem po noční nehodě je zavřená dálnice D1 u Devíti křížů...

Rotterdam zaplavila „tlustá kola“ z Číny. Úřady jich zabavily tisíce

13. září 2024  6:41

Nizozemské úřady v létě zabavily v přístavu Rotterdam 16 500 nelegálně upravených elektrických kol...

Životně důležité, prohlásil Kim. KLDR poprvé ukázala, kde obohacuje uran

13. září 2024  6:37

Severní Korea v pátek poprvé zveřejnila snímky svých centrifug na obohacování uranu pro výrobu...

Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby
Kosmetika nejen pro první koupání: Vyzkoušejte péči od sebamed Baby

Pokožka novorozenců a kojenců je velmi citlivá, a proto je důležité volit kvalitní a šetrné kosmetické produkty, zejména při koupání. Kosmetika...

  • Počet článků 1010
  • Celková karma 22,49
  • Průměrná čtenost 1279x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.