Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (1)

Když chceme posuzovat možnosti vývoje života na cizích planetách, můžeme se spolehnout jen na své zkušenosti ze Země. Jaké typy planet jsou nejvhodnější a na jakých planetách se může život vyvíjet jen pomalu? (délka blogu 4 min.)

Náš vesmír má zjevně takové parametry, které nevylučují vývoj inteligentního života. Vyvinul se na Zemi - a vyvíjel se přitom z takových chemických prvků, které jsou všudypřítomné, ve vesmíru se jich nalézá velké množství. Život se tedy mohl stejně tak vyvíjet i na velkém množství exoplanet.

K dnešnímu dni bylo objeveno už několik tisíc exoplanet - a to i navzdory tomu, že při jejich sledování jsme omezeni obrovskými vesmírnými vzdálenostmi. Můžeme například sledovat jen ty malé (a Zemi podobné kamenné) planety, které z našeho úhlu pohledu tranzitují přes kotouč své centrální hvězdy. Ve vesmíru tedy musí existovat velké množství planet, na kterých panují dobré podmínky pro vznik života. Přesto nemáme kontakt s žádnou cizí civilizací a nevidíme dokonce ani známky její existence. A tak se logicky musíme ptát spolu s klasikem: „Kde všichni jsou?“

Jednu z možných odpovědí dává samotný vývoj života na Zemi. Je možné… že jsme jedni z prvních, kdo si takovou otázku zadávají.

Vývoj života na Zemi

Naše planeta neměla při svém vzniku atmosféru tak jak ji známe dnes - tedy atmosféru obsahující kyslík. To znamená, že se život začal vyvíjet v (chemicky vzato) redukční atmosféře.

Až později se vyvinuly organismy, které využívaly fotosyntézu a začaly dodávat kyslík do vody moří, oceánů a atmosféry naší planety. Tato událost se často nazývá kyslíkovou katastrofou. Díky ní vyhynula většina prvních organismů, které kdysi Zemi obývaly.

Atmosféra, ve které se objevil kyslík, není přirozená. Pokud by veškerý život ze Země zmizel, ztratila by pozemská atmosféra rychle prakticky veškerý kyslík. Pokud tedy uvidíme kyslík v atmosféře jiné planety, je pravděpodobné, že jsme zároveň nalezli známky mimozemského života našeho typu - života, který využívá kyslíkovou fotosyntézu stejně jako to dělají naše zelené rostliny.

Obrázek: Časová osa vývoje života. Zdroj: LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons, LadyofHats, CC0, via Wikimedia Commons

Na obrázku je vidět časová osa vývoje života na Zemi. Vycházíme z toho, že trvá už kolem 4 miliard roků. Vývoj ovšem nebyl stejnoměrný. Existovala dvě období stagnace a tři epizody velmi rychlé evoluce. Zdá se, že rychlá evoluce byla způsobena zvyšováním koncentrace kyslíku na naší planetě. Ten totiž organismy potřebují nejen pro své dýchání - ale také pro různé jiné procesy, které probíhají v jejich tělech.

Kyslík jako prvek, který je nutný k evoluci života

Bez kyslíku by se například nemohly syntetizovat látky, které umožňují vývin krunýřů, kostí, chrupavek a šlach ale ani kolagenu, který je důležitý pro nižší mnohobuněčné živočichy.

Na Zemi mohl sice volný kyslík vznikat i radiolýzou vody - ta je ale schopna zajistit jen několik tun tohoto silně reaktivního prvku za rok. Množství podobně vzniklého kyslíku se nedá srovnat s tím množstvím, které vyrábí živé organismy za účasti fotosyntézy. Pokud by z nějakého důvodu okamžitě vyhynuly tyto živé organismy (například kvůli výbuchu blízké supernovy), zmizí kyslík z naší planety v rámci několika desítek roků. Kyslík se totiž účastní nejen životního cyklu u živých organismů, ale také různých chemických reakcí při zvětrávání hornin. Kyslík například oxiduje sulfidy a mění oxidační stav železa - z redukovaného dvojmocného železa se v kyslíkové atmosféře stává trojmocné železo. Kyslík by se tedy rychle vyčerpal nejen dýcháním živých organismů, ale hlavně také chemickými reakcemi s anorganickou hmotou - horninami.

Právě tyto chemické procesy a reakce kyslíku s horninami … může vysvětlit, proč kolem sebe nevidíme velké množství cizích civilizací, tvrdí geologové. A právě jejich vysvětlením se bude zabývat příští blog.

Příště: Proč nevidíme cizí civilizace - vysvětlení geologa (2)


Autor: Dana Tenzler | pondělí 29.4.2024 8:00 | karma článku: 25,99 | přečteno: 617x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Minulost měsíců Marsu a japonská mise MMX

Japonská vesmírná agentura pracuje na misi, která bude zkoumat minulost a vývoj měsíců naší sousední planety, Marsu. O sondě, misi a marsovských měsících. (délka blogu 3 min.)

25.7.2024 v 8:00 | Karma: 15,27 | Přečteno: 165x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Co je nového na Marsu?

Co se v minulých měsících událo na naší sousední planetě? Jak přímo na jejím povrchu tak na její oběžné dráze pracuje několik automatických sond. (délka blogu 3 min.)

22.7.2024 v 8:00 | Karma: 24,24 | Přečteno: 326x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Proč se má při vaření luštěnin přidávat jedlá soda?

Chemie v kuchyni - jedlá soda pomáhá při vaření čočky, fazolí a hrášku. Jak funguje trik se sodou a proč urychluje vaření luštěnin? (délka blogu 3 min.)

18.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,21 | Přečteno: 603x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Chemie v kuchyni - kdy se mají solit luštěniny?

Luštěniny se prý mají solit až po uvaření. Jinak se prý doba, nutná ke změknutí, značně prodlužuje. Je to jen mýtus - nebo je to pravda? (délka blogu 3 min.

15.7.2024 v 8:00 | Karma: 26,43 | Přečteno: 590x | Diskuse | Věda

Dana Tenzler

Čím se projeví kolaps magnetického pole Země?

Sluneční bouři způsobuje silný proud nabitých částic a elektromagnetického záření ze Slunce. Bez magnetického pole Země by tyto sluneční bouře mohly být nebezpečné pro naši technologii a dokonce i pro nás lidi.

11.7.2024 v 8:00 | Karma: 20,90 | Přečteno: 412x | Diskuse | Věda
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Každý den rozdáváme bazény za 100 tisíc Kč

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Léto je v plném proudu, teploty pravidelně stoupají nad 30 stupňů a schladit se ve vodě je jistě...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

22. července 2024  14:31

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Zahájení na lodích a v kapkách deště. Olympiádu zažehli Riner a Pérecová

26. července 2024  18:35,  aktualizováno  27.7

Zahájení, které nemá obdoby. Poprvé v historii se slavnostní ceremoniál přesunul mimo stadion....

Rozvojové země se topí v rekordních dluzích, odnášejí to nejchudší, říká studie

27. července 2024

Většina států po celém světě dlouhodobě bojuje s vysokými dluhy. V případě rozvojových států ale...

Pověst jejich zmrzliny překročila hranice. Vsadili na řemeslnou výrobu

27. července 2024

Za tři dekády se z malé cukrárny na konci světa stalo zmrzlinářské impérium Adria Gold. Vyrábí...

Prsty už slábnou, hlásí Petr Janda. Na pódiu chce ale zůstat až do konce

27. července 2024

Letošní červencová party na zahradě Petra Jandy se nesla v havajském duchu. A její nejzářivější...

  • Počet článků 996
  • Celková karma 21,05
  • Průměrná čtenost 1281x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.