Technologie, které jsou vedlejším přínosem misí Apollo
Hned na začátku je třeba zdůraznit: ano, lidé skutečně byli na Měsíci.
Kromě povznášejícího pocitu, že jsme prvním živočišným druhem, který kdy stanul na jiném vesmírném tělese - měly mise Apollo ovšem ještě další pozitivní následky.
Právě díky nim se vyvinulo několik technologií, které (možná překvapivě) využíváme dodnes i v běžném životě.
Případ první - kuchyně
Je to možná udivující - ale právě v rámci misí Apollo byl vyvinut systém, který se dodnes využívá ke sledování kvality potravin.
NASA totiž nechtěla riskovat, že celá mise zkrachuje kvůli zkaženým potravinám, kterými by se mohli astronauti po cestě na Měsíc otrávit.
Do praxe byl tehdy uveden důmyslný systém, který nejen že kontroloval kvalitu potravin pro astronauty, ale hlídal také jejich výrobu a skladování.
To, co kdysi pomohlo při letech na Měsíc, je dodnes aktuální. Systém se ovšem už nestará jen o potraviny, používané v NASA - ale o potraviny, které jíme i my ostatní.
Případ druhý - digitalizace řízení letu
Lety na Měsíc trvaly déle než oblety kolem Země - a samotné letové řízení bylo komplikovanější. Odborníci se tehdy shodli na tom, že je na čase procesy digitalizovat.
A tak zatímco dříve bylo ovládání letu založeno na mechanickém působení páček a lanek, k letům misí Apollo už byly použity elektronické elementy, které sbíraly data senzorů a odesílaly je do centrálních počítačů. Počítače pak dávaly povely k zapálení trysek, apod.
Systému se říká fly-by-wire a dodnes se používá v letadlech a poslední dobou také například v automobilech.
Případ třetí - záchranné deky
Tenhle vynález určitě znáte. Říká se jí izotermická fólie nebo termoizolační fólie. Je používaná ke snížení tepelných ztrát lidského těla především při první pomoci.
Je to velice tenká, lehká a skladná plastová (polyetylenová) fólie. Její tloušťka činí kolem 12 mikrometrů. Na jedné její straně je chemicky nanesena tenká vrstva hliníku.
Vyrábí se důmyslným způsobem. Plastový materiál polyethylentereftalát prochází při výrobě speciálním mechanickým zpracováním, takže má nakonec vysokou pevnost v tahu a chemickou a tepelnou stálost.
Izotermická fólie zabraňuje ztrátám odpařováním a protože mívá vysokou odrazivost tak omezuje ztráty tepla sáláním. To, že se taková fólie musí používat podle barvy jejích povrchů, je mýtus. Ve skutečnosti je jedno, kterou stranu umístíte při záchranných pracech blíže k tělu. Termoizolační schopnosti má díky pokovení - a jsou proto nezávislé na orientaci fólie.
Případ čtvrtý - ochrana před zemětřesením
Technologie, která byla původně vyvinuta k pohlcování otřesů během startu raket na Měsíc, se využívá dodnes - i když v jiném odvětví.
Pro mise Apollo by kdysi vytvořen počítačem řízený systém tlumení nárazů. Na svou dobu byl samozřejmě jedinečný. I po ukončení misí pak společnost, která ho vyvinula, pokračovala ve své práci - jen ho teď už samozřejmě musela přizpůsobit jiným využitím. A tak dnes podobný (i když samozřejmě vylepšený) systém chrání budovy, mosty a další stavby po celém světě před účinky … zemětřesení.
Případ pátý - speciální baterie
Až do objevu lithiových článků měly nejvyšší známou energetickou hustotu stříbro-oxidové baterie. A jistě už tušíte - byly vyvinuty pro použití v misích Apollo a letectví.
Po ukončení misí nezapadly v zapomnění - naopak. Jejich vývoj pokračoval dál.
Zatímco v Apollo byly použity jednorázové baterie, dnes existují i takové, které se dají mnohokrát znovu nabít. Dnes se používají například v naslouchátcích sluchově postižených lidí. Tyto baterie jsou totiž lehké a skladné - vlastnosti, které se ukázaly být optimálními také při někdejších letech na Měsíc.
Takových případů, kdy se započatý výzkum časem využil také v jiných (a často nepříliš příbuzných) oblastech lidského snažení - je ve skutečnosti daleko víc.
Cesty na Měsíc jsou sice už několik desetiletí minulostí - nyní se ale začíná uvažovat o dalších návštěvách našeho souputníka. To, že další vývoj přinese také další zajímavé vynálezy - je prakticky jisté.
Dana Tenzler
Letadlo s jaderným pohonem
Lodě nebo ponorky, které využívají jaderný pohon, dnes nikoho neudiví. Možná ale nevíte, že kdysi existovala i letadla s jaderným pohonem. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Osamělé planety objevené teleskopem Jamese Webba
Planety se podle dnes platné teorie tvoří z rotujícího disku plynu a prachu, kroužícího kolem nově vzniklé hvězdy. Jak se ukázalo, nemusí to být podmínkou. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Budoucí průběh novy v Severní koruně
Co se bude přesně dít během výbuchu novy v Severní koruně? Jevy, které mu předcházejí a ty, které budou následovat. (délka blogu 4 min.)
Dana Tenzler
Nova v souhvězdí Severní koruny
V příštích dnech nebo týdnech se na obloze objeví nova – exploze bílého trpaslíka v souhvězdí Severní koruny. Bude pozorovatelná pouhým okem. (délka blogu 5 min.)
Dana Tenzler
Událost, která vyhubila dinosaury
Před zhruba 66 miliony roků došlo na naší planetě k obrovské katastrofě, při které vymřely tři čtvrtiny všech rostlinných a živočišných druhů. Co ji způsobilo? (délka blogu 5 min.)
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...
Školačka v Domažlicích pobodala dva spolužáky, po ošetření se děti léčí doma
Na základní škole Komenského v Domažlicích dnes jedna z dívek zaútočila nožem na spolužáky....
Bartoš vysvětluje nefunkční stavební řízení. ANO a SPD chtějí jeho rezignaci
Přímý přenos Už více než dva měsíce nefunguje stavební řízení tak, jak by mělo. Ministr pro místní rozvoj a šéf...
Domov pro lidi s demencí vázal klienty k postelím, zamykal je v pokojích
Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na...
Silničáři začínají razit základ tunelu na okruhu v Brně, stavba potrvá osm let
Silničáři v těchto dnech začínají přímo v terénu s přípravami stavby tunelu pod brněnským sídlištěm...
Vyčerpali jsme energetickou síť SSSR, přiznalo Rusko. A přišlo o zisk z uhlí
Rusko vyčerpalo energetické kapacity vybudované za éry Sovětského svazu. Prohlásil to ruský ministr...
Pronájem chaty, celoroční u Mrhalu, Vyhlídky
Jivno, okres České Budějovice
9 000 Kč/měsíc
- Počet článků 1009
- Celková karma 22,30
- Průměrná čtenost 1278x