Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejkontroverznější kámen - uhlí

Je jedním z nejstarších využívaných kamenů. Umožnil rozvoj civilizace. Nenávidí ho ekologističtí aktivisté. Jak vznikalo uhlí? Tvoří se dnes na naší planetě nové? (délka blogu 5 min.)

Definice říká, že uhlí je sedimentová hornina. Vznikalo nahromaděním a následnou přeměnou odumřelých částí pravěkých stromů a rostlin. 

Přitom se černé a hnědé uhlí liší jen svým stářím a složením. Oba druhy totiž vznikaly stejným procesem. 

Černé uhlí je současníkem dinosaurů. Přesněji - je dokonce starší než první z nich. Rostliny, ze kterých postupně vznikalo černé uhlí, rostly na Zemi před 250 - 350 miliony roky. 

Hnědé uhlí je daleko mladší - jeho vznik spadá do doby, kdy už dinosauři na naší planetě nežili. I ono je ale daleko starší než celá lidská rasa. Pokud budeme považovat za počátek existence lidí na naší planetě dobu před dvěma miliony let, je dokonce i to nejmladší hnědé uhlí 10x starší než my. 

Jak uhlí vznikalo - a tvoří se dodnes?

Pravěké kapradiny, přesličky a jiné rostliny vytvářely v pravěku husté a bažinaté lesy. V tehdejším prostředí a klimatu tu  měly optimální podmínky k růstu, což mělo logicky za následek nadprodukci biomasy. Ta se po odumření hromadila v bažinaté půdě. Pod vodou, kam se odumřelé části rostlin dostaly, nemůže probíhat rozklad organické hmoty stejně dobře jako na vzduchu. Vrstvy nerozložené biomasy se pak prokládaly bahnem a sedimenty - na které se ukládaly další vrstvy biomasy. Výsledkem byl silný nános, který klesal do větších hloubek, kde na něj začala působit vyšší teplota a tlak. 

To byly nakonec také zásadní parametry pro přeměnu původních rostlin na to, čemu dnes říkáme uhlí. 

Vysoký tlak a teplota odštěpuje z původních uhlovodíků (ze kterých se skládal uložený materiál) vodík a kyslík, takže v optimálním případě zůstane jen uhlíková matrice. V reálných podmínkách v materiálu v ní samozřejmě zůstalo ještě něco málo vody a minerálních látek, přítomných v někdejším bahnu. 

Čím déle trval proces přeměny biomasy, tím méně kyslíku a vodíku uhlí obsahuje. Nejprve vznikala rašelina, poté hnědé uhlí, černé uhlí a nakonec grafit.

Novější výzkumy dokonce naznačují, že tvorba černého uhlí byla v tehdejším prostředí obzvláště úspěšná také díky nedostatku organismů rozkládajících dřevo. Byly to právě hnilobné plísně, které se objevily před zhruba 300 miliony roky, kdo ukončil zlatou éru tvorby uhlí na naší planetě. Díky jejím aktivitám se dřevo rozloží a jeho chemické prvky se zapojí do koloběhu uhlíku v přírodě dříve, než stihne klesnout do velké hloubky, kde by se přeměnilo na uhlí. 

To nejspíš odpoví na otázku o možnosti dalšího vzniku uhlí v dnešní době. Máme na planetě dostatek obřích pralesů s optimálními podmínkami pro vznik biomasy? Mají šanci se chránit před plísněmi? 

Poměr mezi množstvím uhlíku a příměsemi je onen parametr, který určuje, o jaký druh uhlí se vlastně jedná. Černé uhlí obsahuje 78 až 90% uhlíku a má nejtmavší barvu. Zatímco rašelina se skládá z 55 až 64% uhlíku, má hnědé uhlí obsah uhlíku 60 až 75%. 

Také barva vrypu je odpovídající - černá nebo hnědá. Pokud se vám tedy dostane do rukou kus uhlí u kterého si nejste jistí - rýpněte do něj tvrdým předmětem. 

Z principu věci se hnědé uhlí nachází v nepříliš velkých hloubkách a těží se proto často v povrchových lomech. Černé uhlí, které vznikalo daleko dříve, se nachází ve větších hloubkách. 

Pokud máte opravdu štěstí, můžete v uhlí nalézt dokonce i zkameněliny. Spíše se vám to ale povede u černé varianty hořlavého kamene, který se měl stát základem naší moderní civilizace. 

Šungit - jiné uhlí

Uhlí ale může být ještě zajímavější. Druh, který se jmenuje šungit, má zvláštní strukturu. Skládá se z mikroskopických globulí, malých kuliček o velikosti několika nanometrů. Je staré kolem dvou miliard roků. Vědci si dlouho lámali hlavu, z čeho vlastně mohlo vznikat. Původní představy vycházely z toho, že se jedná o usazeniny, tvořené prastarými bakteriemi. Novější výzkumy ale potvrzují, že tento zajímavý materiál mohl stejně tak vznikat vysrážením uhlíkových sazí při hoření metanu, unikajícího z podzemí. Šlo by tedy o čistě anorganický materiál, který jen jako uhlí vypadá. Někdy skrývají i úplně obyčejné materiály nečekaná překvapení. 

 

Další informace zde:https://www.pflanzenforschung.de/de/pflanzenwissen/journal/pilzgenome-enthuellen-die-evolution-des-ligninabbaus-1817

 

Autor: Dana Tenzler | čtvrtek 20.8.2020 8:00 | karma článku: 29,75 | přečteno: 830x
  • Další články autora

Dana Tenzler

Pravidlo tří vteřin

Jídlo, které upadlo na zem, se prý může jíst, když neleželo na zemi moc dlouho. Co je pravdy na lidové pověře? (délka blogu 2 min.)

1.7.2024 v 8:00 | Karma: 28,13 | Přečteno: 814x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Voyager 1 - sonda je zachráněna

Na staré sondě, která startovala do vesmíru ze Země v roce 1977, stále ještě fungují čtyři přístroje. Voyager 1 se nyní nachází zhruba 24 miliard kilometrů od Země. Opustil Sluneční soustavu a nachází se v mezihvězdném prostoru.

27.6.2024 v 8:03 | Karma: 25,70 | Přečteno: 352x | Diskuse| Věda

Dana Tenzler

Proč se někdy nepovede dort nebo koláč?

Už se vám někdy při pečení „srazil“ dort, i když jste dodrželi recept i pracovní postup? Pečení dortového korpusu nebo koláčů je komplikovaná záležitost. Na vině je (a vy to tušíte) ... chemie a někdy i fyzika.

24.6.2024 v 8:00 | Karma: 24,69 | Přečteno: 488x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Jak funguje lidová medicína?

Jsou cibulové, tvarohové a octové zábaly spíš jen pro uklidnění nervů - nebo mají skutečný léčebný vliv? Dá se vysvětlit působení lidové medicíny vědeckými metodami?

20.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,75 | Přečteno: 565x | Diskuse| Ostatní

Dana Tenzler

Proč se po alkoholu tloustne?

Alkohol (přesněji řečeno etylalkohol) je opravdu zajímavá chemická látka. Mohl by nás jednoduše otrávit, kdyby evoluce nezařídila, že nám může být svým (dnes kontraproduktivním) způsobem prospě ̈

17.6.2024 v 8:00 | Karma: 26,56 | Přečteno: 731x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Krémová, celistvá pěna a pod ní zlaté pivo. Vyzkoušeli jsme školu čepu

3. července 2024  19:13

I pivaři si na karlovarském filmovém festivalu najdou své, a nemusí přitom ani odejít z centra...

Putin a Si Ťin-pching si notovali v Astaně. Jejich zájmy v regionu se ale kříží

3. července 2024  15:19,  aktualizováno  18:12

Prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching se v hlavním městě Kazachstánu účastní...

Nejbližší týdny rozhodnou, řekl Biden. V kampani spoléhá na rozhovor i pletichy

3. července 2024  13:58,  aktualizováno  18:05

Joe Biden se nehodlá vzdát, alespoň to tak vypadá podle jeho plánů na frontální útok v...

Beryl, nečekané hurikánové monstrum. Žene se k Jamajce a Kajmanským ostrovům

2. července 2024  19:41,  aktualizováno  3.7 17:23

Hurikán nejvyšší kategorie Beryl, jehož větry dosahují rychlosti přes 250 kilometrů v hodině a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 989
  • Celková karma 20,15
  • Průměrná čtenost 1282x
Pokud vás blog pobaví nebo se v něm dočtete něco zajímavého - je jeho účel splněn. Přijďte si popovídat do diskuze, často je ještě zajímavější než blog sám, díky milým a znalým návštěvníkům.