Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stalinův Sovětský svaz, příšerná bída, horší jak za cara

Vřele doporučuji každému, kdo se chce seznámit se skutečnou realitou komunistického Ruska. Jedná se o vynikající knihu historičky Sheily Fitzpatrickové Každodenní stalinismus.

Toto skvělé dílo by se dalo stručně zhodnotit jako Sovětské Rusko ve třicátých letech dvacátého století v éře Stalina dosáhlo celkového kolapsu. Na straně 101 se píše, že v roce 1933 si průměrný ženatý dělník musel vystačit s méně než polovičním množstvím chleba a mouky a méně než dvěma třetinami cukru než jeho protějšek v Petrohradě na začátku 20. století. Lidem se nedostávalo tuků, mléka ani ovoce. Spotřeba masa a ryb byla v třicátých letech pětkrát menší než na přelomu 19. a 20. století. Inu,  za cara na tom byli Rusové lépe než za Stalina.

O pár stránek dál se v kapitole Nedostatek dočteme, že v Penze spí před obchody tisíce vesničanů, kteří sem přijeli 200 kilometrů, aby si koupili chleba. „Ve frontě na chleba stojíme od půlnoci, a i když umíráš hlady, tak ti dají nanejvýš kilový bochník,“ napsala žena z kolchozu v Jaroslavli svému manželovi. Ano, v údajném ráji pracujících v SSSR se stály mnohahodinové fronty na tuto základní potravinu a ani nebylo jisté, že ji lidé dostanou. Často končili o hladu a umírali. A samozřejmě k dostání nebylo ani další zboží. například mléko, máslo, zelenina, o masu ani nemluvě. Dokonce i ryby v oblastech s rozvinutým rybolovem se nedaly koupit, protože jaksi nebyly. V obchodech chyběly i takové obyčejné věci, jako sůl, mýdlo a zápalky. Začátkem třicátých let se dokonce nedala sehnat ani vodka. Těžko se sháněly i oblečení, obuv a další spotřební zboží. V závodních jídelnách stáli dělníci nejen fronty na jídlo, ale také na příbory, protože i jich byl kritický nedostatek.

Problematické bylo také bydlení. Lidé nejčastěji bydleli v tzv. komunálních bytech. To znamená, že třeba čtyřčlenná rodina měla pro sebe jeden pokoj, v některých případech třeba o velikosti pouhých deseti metrů čtverečních. V takovém bytě žilo více rodin, kuchyně a sociální zařízení byly společné. Je jasné, že takové soužití vedlo k hádkám a psychickým poruchám. Ale to ještě nebylo tak hrozné. Téměř pětina obyvatel Magnitogorsku žila v roce 1938 v hliněných chatrčích s doškovými střechami napůl zapuštěných do země, čili v zemljankách. V některých hromadných ubytovnách připadaly na jednoho člověka dva metry čtvereční a lidé neměli ani vlastní postel, museli spát na směny.

Celkově byl stav sovětských měst v třicátých letech katastrofální, dal se charakterizovat asi takto zápach, špína a dezolátní stav všeho. Chyběly vodovody, kanalizace, ulice byly většinou nedlážděné, elektřina často nešla. Není divu, že v takovém prostředí bujely různé choroby, například malárie.

Zemi trápila i obrovská zločinnost, která měla až neskutečně bizarní podoby. Například v některých městech se na nádražích daly jízdenky na vlak koupit pouze prostřednictvím zločineckých gangů. To nevymyslíš. Jinak vraždy, loupeže, násilná napadení kolemjdoucích, hromadné bitky či opilecké rvačky se staly častým a trvalým koloritem života Sovětského svazu.

Takže když Stalin tehdy prohlásil, že se žije lépe a radostněji, tak lidé k tomu lakonicky dodávali, „Stalinovi.“ Přesně tak, komunistická vrchnost problémy většiny obyvatel neznala a ani se o ně nezajímala. Rudí papaláši žili v přepychových luxusních bytech, jezdili na přepychové chaty a nakupovali v obchodech určených jen pro vybrané soudruhy, kam normální smrtelníci neměli přístup, a kde samozřejmě byl dostatek všeho zboží. Jednou nějaký význačný sovětský umělec, který také patřil mezi ty vybrané, požádal o výstavbu chaty s jedenácti pokoji. No, na soudruhy v Kremlu to už bylo moc a povolili mu maximálně deset pokojů.

Knihu by Každodenní stalinismus by si měl každý přečíst, aby pochopil, že komunismus je bezpráví, bída a teror. Je dobře, že autorka staví na vzpomínkách obyčejných lidí a uvádí jejich konkrétní příběhy. Má to však háček. Tato kniha není momentálně k sehnání. Alespoň mně se jí zatím nepodařilo nikde dohledat. Musel jsem si ji tedy půjčit z naší Jihočeské vědecké knihovny. V knihovnách je běžně k dispozici. Stojí za to si ji půjčit a přečíst.

Autor: Jan Ziegler | čtvrtek 30.11.2023 19:40 | karma článku: 27,36 | přečteno: 634x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Makám, živím rodinu, na politiku a volby kašlu

To je Zdeňkova filozofie, manželka a tři děti na prvním místě. Politika je podle něj pro hlupáky, ke krajským volbám nepůjde, spoléhá se sám na sebe a jak říká, kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali.

20.9.2024 v 12:14 | Karma: 6,82 | Přečteno: 120x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Spor o firmu jako v gangsterce, střelba, mrtví, vítejte v Rusku

Souboj manželů Bakalčukových graduje, u moskevského sídla firmy Wildberries nedaleko Kremlu obě strany po sobě střílely. To není divoký Západ, ale současné putinovské Rusko, kde neplatí zákony, ale právo silnějšího.

19.9.2024 v 12:44 | Karma: 15,45 | Přečteno: 311x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

SPD plácá nesmysly a je absolutně nevolitelná

Bylo by národní katastrofou, kdyby se v některém kraji dostali tomiokamurovci k moci. Místo konkrétních programů nabízí akorát bezobsažné výkřiky a nesmysly. Markantní je to v jižních Čechách, navíc jim chybí schopní lidé.

18.9.2024 v 16:14 | Karma: 21,88 | Přečteno: 634x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Díky Jakube Krčíne, i ty stále chráníš lidské životy před povodněmi

Tvoje úžasné vodní stavby a především rybník Rožmberk letos opět zachránily lidi a jejich majetky před následky ničivých vodních vln. Nebýt jich, bylo by to daleko horší. Za to vděčíme geniálnímu rybnikáři ze 16. století.

17.9.2024 v 14:49 | Karma: 19,22 | Přečteno: 327x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Rudá armáda ve spojenectví s Wehrmachtem aneb gangsteři se dělili o kořist

Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících německé invazi. Němci a Sověti mají stejnou vinu za vypuknutí války, komunisté i nacisté se dopustili brutálních zločinů.

16.9.2024 v 18:14 | Karma: 22,12 | Přečteno: 437x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Volební kalkulačka: Váháte, komu v krajských a senátních volbách dát hlas?

18. září 2024  10:54,  aktualizováno  20.9 13:33

Chystáte se k volbám, ale nejste si jistí, která strana sdílí vaše názory a vize? Pomoci může...

Bojíme se i telefonů. Libanon je po útocích v šoku, čeká válku s Izraelem

20. září 2024  13:27

Mezi obyvateli Libanonu, kde tento týden vybuchla komunikační zařízení členů teroristické...

Korejci v Dukovanech znamenají zakázky pro naše firmy za 240 miliard, říká Fiala

20. září 2024,  aktualizováno  13:24

Přímý přenos Úspěch korejské společnosti KHNP, kterou česká vláda vybrala jako vítěze tendru na dostavbu jaderné...

K volbám by šel jen blázen, říkají v Nové Vsi. V obci vzniká provizorní místnost

20. září 2024  13:22

Česká Ves na Jesenicku se pomalu jako řada dalších vzpamatovává po devastujících povodních....

Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA

Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...

  • Počet článků 3390
  • Celková karma 21,17
  • Průměrná čtenost 1787x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz