Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historie Donbasu je komplikovaná pane Paroubku

Značně povrchní a nepřesný je blog Jiřího Paroubka Historik měří dvojím metrem. Opakuje pouze klišé ruské propagandy a k tomu průhledně a okatě lže. Obávám se však, že z jeho strany se jedná o zlý úmysl.

Profesor Jan Rychlík je jeden z nejlepších současných českých historiků, autor Dějin Bulharska a Dějin Ukrajiny z úspěšné edice Nakladatelství Lidových novin, respektovaný odborník na východní Evropu. A teď se podívejme na Paroubkovy mírně řečeno nepřesnosti.

Na Donbase převažovali Ukrajinci

„Řekněme si otevřeně, že hranice dnešní Ukrajiny jsou umělé. Zkonstruovali je zločinní sovětští vůdci Lenin a Stalin v roce 1922, kdy k Ukrajinské sovětské republice připojili průmyslovou oblast Donbasu především s ruským obyvatelstvem,“ napsal Jiří Paroubek.

Nahlédněme na to podrobněji. Jeho tvrzení vyvrací výsledky ruského carského sčítání lidu z roku 1897, na které upozornil článek na webu e15.cz. Podle něj tvořili Ukrajinci 52,4 % populace donbaského regionu, zatímco etničtí Rusové pouze 28,7%. Také zde žili početné skupiny Němců, Židů, Řeků a Tatarů. Není ani překvapením, že carská vláda tehdy neuznala Ukrajince a Bělorusy za samostatné národnosti a započítala je mezi Rusy. Jen díky tomuto statistickému podvodu dosáhl počet Rusů v carské říši 66,8% z celkového počtu obyvatelstva. Bez tohoto švindlu by jejich podíl činil pouze 44,3%.

Je třeba si uvědomit, že Ukrajina byla v éře carského Ruska vystavena brutální rusifikaci. Car Alexandr II. je v Rusku vnímána jako reformátor. Pravdou je, že za jeho vlády bylo v roce 1861 zrušeno nevolnictví, o dva roky později zavedena autonomie univerzit, v roce 1864 zřízeny porotní soudy s možností obhajoby obviněného, což dříve neexistovalo, a zároveň zavedeny moderní státní správa a samospráva. Následující rok pak skončila cenzura knih.

Brutální rusifikace v 19. století

Jenomže zároveň byl tento panovník stoupencem násilné rusifikace. Ukrajinština byla prohlášena za maloruský dialekt, její výuka ve školách byla zakázána, později byly zapovězeny i knihy v ukrajinštině, povolení dostaly pouze folkloristické sbírky. Do ukrajinštiny se nesměly překládat ani díla zahraničních autorů. Jeden čas byly nepovolené i divadelní představení v ukrajinském jazyce a koncerty ukrajinských písní. Ukrajinští národovci byli vyhazováni ze zaměstnání, perzekvování, zavírání do vězení a posíláni do vyhnanství.

Složitá situace nastala na Ukrajině za I. světové války a zvláště po jejím skončení v roce 1918. Většinu Donbasu již v dubnu tohoto roku obsadily jednotky armády Ukrajinské lidové republiky. V této oblasti se vystřídalo více režimů, nakonec ji stejně jako celou Ukrajinu okupovala Rudá armáda vyslána z Moskvy. Bolševické hordy masakrovaly Ukrajince ve velkém. V Kyjevě nastaly krvavé orgie hned v únoru 1919 po komunistickém dobytí, Jen v ukrajinském hlavním městě bylo podle skromných odhadů čekisty zavražděno a umučeno během pouhých dvou měsíců více než tisíc dětí důstojníků carské armády a žáků kadetských škol. Obětmi řádění rudých zločinců se tenkrát stali i volyňští Češi.

Komunistická vláda v čele s V. I. Leninem sice proklamovala, že všechny národy v Rusku si mají být rovné, ale nakonec zůstalo jen u slov. Ve skutečnosti byla země v roce 1922 přejmenovaná na Sovětský svaz centrálně řízena z Moskvy.

Národnostní složení obyvatel na Donbase se začalo výrazně měnit až po Stalinem vyprovokovaném hladomoru, který zasáhl hlavně východní oblasti Ukrajiny a a při němž zemřely miliony lidí, z více než osmdesáti procent etničtí Ukrajinci. Ti byli nahrazováni přistěhovalci z Ruska. Jedním z hlavních strůjců této genocidy ukrajinského národa byl Rus Pavel Postyšev coby druhý tajemník ústředního výboru ukrajinské komunistické strany.

Rozporuplná a spletitá historie Ukrajiny

Je velmi zjednodušující tvrzení, že ukrajinské hranice byly stanoveny až v roce 1922, kdy se Donbas stal součástí Ukrajinské sovětské socialistické republiky. Jak je patrné, za součást Ukrajiny byl považován už dříve, ne až od sovětské éry.

Zhruba do poloviny 17. století bylo území současného Donbasu prakticky neobydlené. Teprve pak začal být osídlován ukrajinskými kozáky. První město vzniklo někdy v sedmdesátých letech sedmnáctého století a jmenovalo se Soledar. Už název napovídá, že se tady těžila sůl. Později v 19. století se stal Donbas významným průmyslovým a těžebním centrem s uhelnými doly, těžbou rud, ocelárnami a dalšími.

Důležitý pro tuto oblast je rok 1667, kdy Polsko a Rusko uzavřely tzv. Andrusovský mír, kterým si de facto rozdělily Ukrajinu. V této zemi se po staletí střetávaly zájmy Polska, Ruska, Litvy, Osmanů, krymského chanátu a dalších.

Východní tzv. pravobřežní (podle řeky Dněpr) Ukrajinu ovládli po povstání kozáckého hetmana (hejtmana) Bohdana Chmelnického v půlce sedmnáctého století kozáci, kteří zde zřídili zpočátku nezávislý ukrajinský kozácký hetmanat, jehož součástí byla i většina Donbasu. Ten později přijal svrchovanost Ruska s podmínkou široké autonomie. Tu však ruští carové často porušovali a tak se proti nim vzbouřil hetman Ivan Mazepa, který se spojil se Švédy a usiloval o nezávislost Ukrajiny na Rusku. V bitvě u Poltavy v roce 1709 však byli Švédové s ukrajinskými kozáky poraženi ruskými vojsky pod vedením cara Petra Velikého. A jsme u prvního velkého dějinného rozporu. Pro Ukrajince je Mazepa národním hrdinou, pro Rusy zrádce. Tak to zkrátka chodí, i v české historii máme podobné příklady. Pro někoho je Jan Žižka vrahem a teroristou, pro jiného vynikající vojevůdce. Definitivně ukrajinský kozácký hetmanat zanikl v polovině 18. století, kdy byl zrušen carevnou Kateřinou II.

Od konce hetmanatu pak Ukrajinci neměli vlastní stát či alespoň autonomii. Rusové je totiž neuznávali jako samostatný národ. Proto území Ukrajiny bylo rozděleno jako celá carská říše na gubernie (kraje). V žádném případě však nelze říci, že by Donbas spadal pod Ukrajinu teprve od éry SSSR a jeho hranice zkonstruovaly sovětští vůdci. To je nesmysl.

Donbas: Pohnutá historie oblasti, kterou trýznil Hitler i Stalin | e15.cz

Historik měří dvojím metrem - Blog iDNES.cz

 

 

 

Autor: Jan Ziegler | pondělí 13.2.2023 13:00 | karma článku: 28,75 | přečteno: 879x
  • Další články autora

Jan Ziegler

Makám, živím rodinu, na politiku a volby kašlu

To je Zdeňkova filozofie, manželka a tři děti na prvním místě. Politika je podle něj pro hlupáky, ke krajským volbám nepůjde, spoléhá se sám na sebe a jak říká, kdyby volby mohly něco změnit, dávno by je zakázali.

20.9.2024 v 12:14 | Karma: 22,01 | Přečteno: 809x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Spor o firmu jako v gangsterce, střelba, mrtví, vítejte v Rusku

Souboj manželů Bakalčukových graduje, u moskevského sídla firmy Wildberries nedaleko Kremlu obě strany po sobě střílely. To není divoký Západ, ale současné putinovské Rusko, kde neplatí zákony, ale právo silnějšího.

19.9.2024 v 12:44 | Karma: 15,47 | Přečteno: 318x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

SPD plácá nesmysly a je absolutně nevolitelná

Bylo by národní katastrofou, kdyby se v některém kraji dostali tomiokamurovci k moci. Místo konkrétních programů nabízí akorát bezobsažné výkřiky a nesmysly. Markantní je to v jižních Čechách, navíc jim chybí schopní lidé.

18.9.2024 v 16:14 | Karma: 22,06 | Přečteno: 645x | Diskuse | Politika

Jan Ziegler

Díky Jakube Krčíne, i ty stále chráníš lidské životy před povodněmi

Tvoje úžasné vodní stavby a především rybník Rožmberk letos opět zachránily lidi a jejich majetky před následky ničivých vodních vln. Nebýt jich, bylo by to daleko horší. Za to vděčíme geniálnímu rybnikáři ze 16. století.

17.9.2024 v 14:49 | Karma: 19,43 | Přečteno: 330x | Diskuse | Společnost

Jan Ziegler

Rudá armáda ve spojenectví s Wehrmachtem aneb gangsteři se dělili o kořist

Stalo se tak před 85 lety, kdy 17. září 1939 Sověti vpadli do zad Polákům statečně se bránících německé invazi. Němci a Sověti mají stejnou vinu za vypuknutí války, komunisté i nacisté se dopustili brutálních zločinů.

16.9.2024 v 18:14 | Karma: 22,13 | Přečteno: 441x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje

14. září 2024  7:45,  aktualizováno  15.9 2:20

Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...

Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku

15. září 2024  3:31,  aktualizováno  23:41

Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...

V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku

18. září 2024  7:59,  aktualizováno  14:33

V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...

Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat

12. září 2024  9:57,  aktualizováno  22:36

Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...

Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá

16. září 2024  1:22,  aktualizováno  13:08

Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...

Kdo nechce jen nadávat, ať volí, řekl prezident. Klaus a Babiš kritizovali

20. září 2024  10:49,  aktualizováno  18:58

Přímý přenos V Česku začaly krajské a senátní volby. Hlasuje se ve všech krajích vyjma Prahy a dále v 27...

Obří tučňák je těžší než oba jeho rodiče dohromady, ovládl internet

20. září 2024  18:40

Videa s devítiměsíčním samčím mládětem tučňáka patagonského zhlédlo na sociálních sítích již více...

Tu pakáž bych vypráskala, ale k urně nepůjdu. Volby rozdělují vyplavený Bohdíkov

20. září 2024  18:26

Na volby kašleme, prdíme, ale i ostřejší výrazy zaznívaly od obyvatel Bohdíkova na Šumpersku, kteří...

Korejci v Dukovanech přinesou zakázky pro české firmy za 240 miliard, říká Fiala

20. září 2024,  aktualizováno  18:21

Turbínu podobnou té, která by měla být i v jednom z nových bloků jaderné elektrárny Dukovany, v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 3390
  • Celková karma 21,53
  • Průměrná čtenost 1787x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz