Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Platby u lékaře jako never ending story

Nedávno se v médiích opět objevil článek o tom, že někteří lékaři vybírají peníze za ošetření pacienta, aniž by na to měli právo. Jako vždy, diskuse "znalců" obsahuje řadu mýtů, nepravd a dokonce i invektiv. Jako to tedy je? 

Je dobrým zvykem si nejprve ujasnit některé pojmy, aby případná diskuse měla úroveň a nesklouzla jen do ničím nepodložených dohadů.

V České republice je zavedena zdravotní daň (zvaná eufemicky zdravotní pojištění), kterou si každý z nás platí. Za výdělečně nečinné ji hradí stát. Z této daně se posléze platí veškeré lékařské výkony, ať jsou to jak preventivní prohlídky u praktického lékaře, tak třeba operace nádoru mozku či transplantace. Je to tzv. "solidární systém", zavedený již od doby vlády kancléře Bismarca. Solidární proto, že ti doposud zdraví (a tedy prostředky nečerpající) platí péči těm, kteří nemají tolik štěstí v životě a lékaře potřebují. A to i těm, u nichž je bohužel pravidlem, že onu péči nadužívají, zneužívají (chroničtí alkoholici, feťáci atd.), kde všichni vědí, že ošetření vede jen k tomu, že se časem objeví se stejným problémem. Platíme to všichni bez rozdílu s vědomím, že jsou to fakticky neúčelně vynaložené prostředky.

Každý lékař v terénní praxi má svou ordinační dobu .To je čas, který věnuje svým pacientům a v němž provádí lékařské výkony. Její rozpis visí na dveřích či nějaké nástěnce. Od ordinační doby je nutno odlišit dobu pracovní. To je časový úsek, kdy se musí věnovat práci, kterou znají všichni ti, co pracují samostatně. Kontakt s úřady, pojištovnami, psaní různých potvrzení, lázní, rehabilitačních ústavů apod. Bývá sice kratší než ta ordinační, ale je nutná k provozu ordinace. Posléze, jako každý člověk, má lékař i dobu odpočinku, kdy má nárok na zasloužené volno.

Každý výkon v ordinaci má vedle svého ohodnocení i předepsaný čas, který mu lékař věnuje. Pokud přichází poprvé, je doba vyšetření delší, než u běžné periodické prohlídky, kde jsou předchozí data, výsledky vyšetření i užívané léky již známy a netřeba jim věnovat víc, než je nutné. Do ordinační doby se tedy vejde jen určitý počet pacientů a je jasné, že nejde nafouknout. Navíc pojišťovny mají možnost kontrolu vynaloženého času na pacienty/den a vím, že u některých lékařů došlo dokonce ke krácení plateb jen proto, že pracovali nad uvedený limit. 

Omlouvám se za poněkud suchý úvod, který je však nutný k pochopení dalšího. Lékařů v terénní praxi je málo, jsou často v důchodovém věku a situace se bude lepšit jen velmi pomalu. Aktuálně všichni vědí, že sehnat specialistu je dost velký problém. 

Někteří situaci neřeší vůbec, mají svůj pool pacientů a nové nepřibírají. Jiní, více empatičtí, se snaží vyhovět, nicméně jak je uvedeno výše, nemají prostor ve své ordinační době. Proto zkrátí svou dobu odpočinku a pracují i v tomto čase. 

Pokud jde o jinou profesi, každý chápe, že odměna zámečníka v 21.00 hod k zaseklému bytovému zámku bude podstatně vyšší, než plánovaný výjezd v denní dobu. U lékaře to zatím někteří nechápou a mají pocit, že jsou okradeni. 

Situace letos je pikantní v tom, že MInisterstvo zdravotnictví ČR snížilo bodovou úhradu za výkony prakticky ve všech odbornostech (v neurologii je to 7%). Tedy - bez ohledu na loňskou inflaci 10,7% (jež by měla být aspoň částečně saturována), naopak pokles proti minulému období. Představa nadšení lékařů z této situace je nejspíše snadno uvěřitelná. 

Rovněž některé materiály, léčebné prostředky nejsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a je tedy legitimní jejich doplatek.

Suma sumárum. Je třeba striktně rozlišovat, jestli lékař vybírá různé poplatky, na které opravdu z podstaty věci nemá  nárok a naopak se smířit s tím, že si prostě za práci navíc musíme připlatit, jak to koneckonců děláme i v jiných případech v běžném životě. 

Na závěr jedna perlička. Pamatuji si, že zde na blogu kdysi psal jeden kolega, který přednášel etiku na medicíně. Pozval si tehdy domů opraváře televizorů. Ten mu vyměnil nějakou elektronku a obraz naskočil. Za těch 20 minut požadoval cca 1000,- Kč (podotýkám, že je historka stará cca 20 let). Když onen opravář zjistil, že dotyčný je lékař, ukázal mu svou dolní končetinu s náběhem na bércový vřed a žádal o radu,. Pak si sundal košili a požádal lékaře, aby se podíval na jeho krční páteř. nakonec konsultoval nějaké léky, co dostal jinde. 

Pan opravář lékaři poděkoval za rady. Lékař - etik - zvažoval (dle mého oprávněně), zda-li by i on měl vystavit účet za konsultace, kterou právě poskytl a která vycházela rovněž z jeho umu. Posléze došel k názoru, že by to pan opravář určitě nepochopil a odešel by rozladěn. 

Je docela možné, že ten pocit dodnes nesdílí jen zmíněný opravář, ale řada našich spoluobčanů. 

 

Autor: Tomáš Vodvářka | pátek 15.3.2024 10:21 | karma článku: 40,37 | přečteno: 5083x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Komunismus forever.....

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla přinejmenším předčasná. Pohrobci zvedají hlavu.

18.7.2024 v 8:17 | Karma: 18,99 | Přečteno: 315x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

O morálních dilematech dnešní doby

Kolega bloger a můj přítel Jan Andrle napsal zajímavý blog s názvem Děti v Gaze. Pokusím se o jeho rozšíření s vědomím, že patent na pravdu nemám a mít nemohu.

15.7.2024 v 17:48 | Karma: 28,08 | Přečteno: 616x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Laskavé české soudy

Kauza Metrostav už asi nikomu v kolotu dalších moc neřekne. Připomenu, že se v ní omočil i bývalý hejtman David Rath, což jsou už v rytmu událostí prakticky třetihory. A teprve teď se dostala k soudu

11.7.2024 v 18:35 | Karma: 39,18 | Přečteno: 3027x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

„Juden, raus !!“

V 30. letech dvacátého století byl tento „pokyn“ psán na obchody židovských majitelů po celém Německu. Ti s fištrónem zmizeli včas, ti váhající časem taky, ale tak nějak jinam, než asi zamýšleli

3.7.2024 v 19:10 | Karma: 32,39 | Přečteno: 900x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Čeká Českou televizi a rozhlas taky noc dlouhých nožů?

President Slovenské republiky podepsal zákon, kterým se mění název a de facto i složení vedení dvou veřejnoprávních médií. I letmým pohledem je patrné, o co jde...

2.7.2024 v 15:03 | Karma: 35,84 | Přečteno: 3387x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Jihočeská kriminálka řeší dvě vraždy, podezřelé už zadržela

18. července 2024  10:37

Jihočeští kriminalisté se zabývají dvěma závažnými zločiny. V pondělí vyráželi k podezřelé...

Adresa hotelu neexistuje. Maďarka přišla o peníze a ve Varech i o iluze

18. července 2024  10:35

Velké rozčarování zažila žena z Maďarska, která v pátek 12. července přijela vlakem do Karlových...

Za podporu Ukrajiny dostalo Česko z EU 245 milionů, další miliony přišly za výcvik

18. července 2024  10:28

Česká republika letos obdržela kompenzaci za vojenský materiál dodaný Ukrajině z Evropského...

Europoslanci rozhodnou, zda von der Leyenová obhájí post šéfky Komise

18. července 2024  9:29,  aktualizováno  10:26

Přímý přenos Europoslance na plenárním zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek čeká nejdůležitější hlasování tohoto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1006
  • Celková karma 30,84
  • Průměrná čtenost 2514x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz