Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Maratón - povídka na neděli

Už viděl cíl. Za páskou stáli ti, kteří jej znali, které znal on a kteří jej vítali s nadšením jako dávno ztraceného syna. Schválně zpomalil, jako by už vůbec nebyl důležitý faktor času. 

Příliš si nepamatoval, jak se na start dostal. Později mu řekli, že jiní už dávno předtím plánovali jeho účast na tomhle běhu, i když vůbec nebylo jasné, jestli poběží. Zpočátku se tak trochu bál, jeho krok vůbec nebyl jistý, stejně jako kondice na celou tu dobu, kdy bude muset běžet. Vůbec si neuměl představit, co vlastně maratón znamená, co jej na trati čeká, jací budou jeho soupeři a zda-li vůbec doběhne do cíle. 

Přesto to zkusil. Pár kroků, pod vedením zkušených trenérů, kteří stáli vedle něj a snažili se mu objasnit, jakým způsobem bude muset zdolávat tu neuvěřitelně dlouhou trať. Zjistil, že to zase tak těžké není, že stejný závod běží řada jeho vrstevníků, kteří se dostavili stejný den na startovní pole. 

Zpočátku běžel pomalu, šetřil dech a měl spoustu času se rozhlížet okolo sebe. Viděl nádhernou krajinu, cestu, kde dopad jeho nohou byl měkký, nad hlavou svítící slunce a voňavý vzduch. Všechno pro něj bylo nové, vždyť ještě nic podobného neběžel. Ta krása vůkol jej rozptylovala, často měl tendenci seběhnout z vykolíkované trati a zastavit se, aby se pokochal krásným stromořadím, jezírkem s volavkou na starém pařezu či zlatavým vlněním obilí. Ti, co jej doprovázeli, mu však jemným způsobem připomněli, proč je tady a že podstatou závodu je běh. Zpočátku se ještě snažil s nimi usmlouvat aspoň krátkou zastávku, ale byli jemně nemilosrdní. 

Trať začala stoupat. Poprvé cítil, že jeho dech úplně nestačí zvolenému tempu a že bude muset začít přemýšlet, jestli není třeba mírně zpomalit, aby síly vydržely až do konce. Začali jej předbíhat jiní. Měl náhle na výběr, jestli se hnát bezhlavě s nimi dopředu, nebo naopak zvolnit tak, aby stačil ještě vnímat vše okolo. Nevěděl co si počít a zoufale přemýšlel, jak má běžet dál. Náhle se mu do myšlenek vrátilla rada těch, kteří s ním byli na startu. 

"Utíkej tak, abys byl se svým tempem spokojený."

Dech se mu zklidnil a jeho tělo se vrátilo do původního rozpoložení. Měl ze sebe radost, že všechno funguje tak, jak má. Začal opět vnímat okolní krajinu, její mnohotvárnost a poesii, kterou byla nebývale prosycena. Uvědomil si, jak je vše krásné a jak je spokojený se svým během. 

Před sebou v dálce spatřil postavu, která běžela stejným směrem a netrvalo dlouho, až se k ní přiblížil. Když už byl vedle ní, uvědomil si, že je krásná a že běh bok po boku ho těší více než dosavadní samota. Po nějaké době si začal uvědomovat, že i ona běží za stejným cílem, že má za sebou podobný začátek závodu. Nevadilo mu, že musel zvolnit, ubrat ze svého původního tempa, vždyť ten vzájemný běh, kdy se navzájem povzbuzovali, byl mnohem lepší, než osamění či naopak narážení do lidí v hroznu běžců. Čím dále spolu běželi, tím, více si oba uvědomovali, že to vzájemné sepětí je mnohem důležitější, než pochybná sláva  v cíli maratonu. 

Po nějaké době jim došlo, že běží už vlastně hodně dlouho a že celý ten závod je únavně stereotypní se všemi jeho zatáčkami, občerstvovacími stanicemi, davem lidí okolo, z nichž někteří je povzbuzovali a jiní se na ně mračili, Zažili dokonce i uměle postavenou překážku na dráze, kde bylo nutné jeden druhému podat ruce a pomoct s jejím zdoláním. Oběma jim došlo, že pokud by běžel každý sám, jejich maraton by nejspíše u té překážky skončil. 

Vůbec si neuvědomil, jak se to stalo, Ta bytost, co ho doprovázela, se náhle ztratila. Myslel si, že má jen takovou drobnou krizi, že na chvíli zpomalí a pak jej snadno dožene. Když se po nějaké době otočil, už nikoho za sebou neviděl. Zůstal stát na cestě a nevěděl, co má dělat. Vrátit se? Co když ji nenajde? Zastavit se na delší čas a čekat?  Mohlo to dopadnout stejně. Věděl, že je nutné běžet dál, ale náhle jakoby ztratil smysl a cíl svého běhu. Sedl si na patník a s hlavou v dlaních nechal proudit vesmírnou energii, z níž hodlal dostat alespoň nějakou odpověď. Když nepřicházela, vzdor smutku a beznaději se opět pomalu rozběhl k cíli. 

Jeho rychlost byla už pomalá, spíše dělal jen drobné krůčky, bál se, že spadne a skončí. Věděl, že cíl už není daleko, že mu zbývá už jen několik málo kilometrů a on dorazí tam, kam směřoval celý maraton. Všechno jej už bolelo, Svaly, klouby a srdce steskem po té nádherné bytosti, která se mu ztratila bez slova rozloučení. Občas se zbytečně otočil a pátral, jestli přeci jen neuvidí známou postavu, s níž byl jeho běh lehčí a smysluplnější. 

Náhle ho uviděl.  Cíl. Za páskou stál zatím ještě neurčitý dav lidí, slyšel jejich hlasy a smích. Schválně zpomalil, jako by už vůbec nebyl důležitý faktor času. Cesta teď vedla úlevně z mírného kopce, jakoby pořadatel věděl, že poslední kroky už nemusí být razantní a namáhavé. Čím byl blíže, začal rozeznávat jednotlivé tváře davu. Poznal ty, kteří ho postavili ke startu, ty, kteří s ním nějakou dobu běželi. Všichni jej povzbuzovali v jeho již směšném tempu, který spíše připomínal klopotnou chůzi po celodenní náročné práci. 

Vůbec necítil, jak ho páska řízla do prsou, Bylo to spíše jako vydechnutí malého ptáčka kdesi vysoko v korunách. Když zvedl hlavu, aby se znovu nadechl, spatřil před sebou otevřenou náruč té bytosti, po níž poslední kilometry tolik tesknil. Ucítil její vůni a dotek jejich rukou.

Ten pocit byl úžasný, věděl, že celá ta námaha stála za to. Byl v cíli. 

Psáno pro www.blogosfera.cz

Autor: Tomáš Vodvářka | neděle 17.3.2024 7:04 | karma článku: 18,33 | přečteno: 379x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Komunismus forever.....

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla přinejmenším předčasná. Pohrobci zvedají hlavu.

18.7.2024 v 8:17 | Karma: 42,43 | Přečteno: 4377x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

O morálních dilematech dnešní doby

Kolega bloger a můj přítel Jan Andrle napsal zajímavý blog s názvem Děti v Gaze. Pokusím se o jeho rozšíření s vědomím, že patent na pravdu nemám a mít nemohu.

15.7.2024 v 17:48 | Karma: 29,21 | Přečteno: 713x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Laskavé české soudy

Kauza Metrostav už asi nikomu v kolotu dalších moc neřekne. Připomenu, že se v ní omočil i bývalý hejtman David Rath, což jsou už v rytmu událostí prakticky třetihory. A teprve teď se dostala k soudu

11.7.2024 v 18:35 | Karma: 39,30 | Přečteno: 3078x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

„Juden, raus !!“

V 30. letech dvacátého století byl tento „pokyn“ psán na obchody židovských majitelů po celém Německu. Ti s fištrónem zmizeli včas, ti váhající časem taky, ale tak nějak jinam, než asi zamýšleli

3.7.2024 v 19:10 | Karma: 32,60 | Přečteno: 927x | Diskuse | Společnost

Tomáš Vodvářka

Čeká Českou televizi a rozhlas taky noc dlouhých nožů?

President Slovenské republiky podepsal zákon, kterým se mění název a de facto i složení vedení dvou veřejnoprávních médií. I letmým pohledem je patrné, o co jde...

2.7.2024 v 15:03 | Karma: 35,84 | Přečteno: 3397x | Diskuse | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Nahotu v seriálu beru jako poctu, reaguje Žilková na rozhořčení herečky Mórové

24. července 2024

Veroniku Žilkovou (62) překvapilo vyjádření slovenské herečky Diany Mórové (54). Ta si postěžovala...

Auto z bazaru přestalo jezdit, reklamace zamítnuta. Co s tím, radí advokát

24. července 2024

Premium Ačkoli řada autobazarů garantuje jak kontrolu technického stavu vozidla, tak záruku při potížích,...

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

24. července 2024

Český stát momentálně platí 484 tisíc lidí. Státní zaměstnanci v roce 2023 tvořili 10 procent...

Poláci už Čechy dohnali ve mzdách. Díky rostoucí ekonomice mají i lepší vyhlídky

24. července 2024

Premium Rozdíl mezi průměrnou mzdou Čechů a Poláků se už prakticky setřel, Češi tak přicházejí o své...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 1006
  • Celková karma 31,84
  • Průměrná čtenost 2518x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz