Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Opáčko dějin Předního východu s přihlédnutím k zemi israelské

V prvním opáčku jsme si objasnili některé pojmy, jež jsou v dnešním světě poněkud zastřené, relativizované či zcela překroucené. Dnes se budeme věnovat dějinám.

Území dnešního Israele bylo osídleno Hebrejci před více jak třemi tisíci lety. Je to doloženo jak archeologickým výzkumem, tak i v Bibli a dokonce i v Koránu. V této zemi nikdy, opakuji nikdy, neexistovalo cosi, co by bylo možné nazvat palestinským státem. Palestina je zeměpisný pojem, spíše provincie, jež byla takto pojmenována Římany po porážce židovského povstání a zániku Druhého chrámu v roce 135 po Kristu. Palestinci tedy nejsou potomky biblických Filištínů či Kanaánců, jak se dnes s oblibou tvrdí.

I poté, co Římané vyhnali Židy do exilu, část z nich tam zůstala a ti v diaspoře udržovali silné kulturní i praktické spojení s Jeruzalémem s nadějí, že se dočkají práva na sebeurčení.

Moderní sionistické hnutí (založené koncem 19. století Theodorem Herzlem) bylo reakcí na antisemitismus, útlak, diskriminaci a pronásledování Židů nejen v Evropě. Sionismus byl spojením kulturního a národního židovství a liberálních hodnot. Bližší o sionismu v minulém článku. Už samotný zakladatel netrval na tom, že stát, v němž by židovský národ nalezl své sebeurčení a samosprávu, musel být výlučně židovský. Židovští „pionýři“ přicházeli z celého světa, legálně vykupovali půdu od nepřítomných vlastníků, Turků, křesťanů, Arabů a začali ji kultivovat (některé písemné doklady popisují tuto zemi jako neuvěřitelně zbídačelou, plnou močálů s komáry, přenášející malárii, nehostinnou atd.). Není třeba velké fantazie k představě, jak rádi se někteří vlastníci tohoto „břímě“ zbavovali.

Dne 29.11.1947 přiznala OSN Židům právo na jejich samostatný stát. (jde o rezoluci č. 181). Součástí této rezoluce bylo přidělení nezávislého státu Arabům (kteří se ani náhodou nenazývali Palestinci). Židé rezoluci přijali, Arabové nikoliv.

Dne 15.5.1948 (den pro vyhlášení samostatného státu Israel) napadla arabská koalice sousedních států Israel s jediným cílem – úplně jej zlikvidovat. Israel se ubránil, vyhrál a získal další území. Arabové podepsali příměří (nikoliv mírovou dohodu). Během této války arabské země vyzvaly arabské obyvatelstvo, aby odešlo. Poslechlo cca 700 000, zhruba 150 000 zůstalo. Uprchlíci nebyli okolními zeměmi integrováni, neměli de facto žádná práva a byli internováni do uprchlických táborů. Arabové, kteří zůstali, mají dodnes plná občanská práva jako Židé a další občané státu.

Arabské země – což se příliš nezdůrazňuje – vyhnaly ze svých zemí cca 800 000 Židů, z nichž mnozí přišli do nově vznikajícího státu Israel.

V květnu 1967 v době tzv. šestidenní války (opětovně plán arabské koalice zničit stát israel), Israel opět zvítězil a zabral dobytá území (Golanské výšiny Sýrii, Západní břeh Jordánsku a Sinajský poloostrov a Gazu Egyptu). V listopadu téhož roku přijal Israel rezoluci OSN č 242, která zavedla doktrínu „území za mír“, čímž signalizoval, že vrátí dobyté území výměnou za uznání své existence a trvalý mír. Egypt na to přistoupil.

V této době měl Israel v nejužším místě své země vzdálenost cca 13-18 km od moře k hranicím nepřátelského státu a proto začal budovat osady na Západním břehu. Israel udržoval na tomto území vojenskou kontrolu a čekal na podpis mírové smlouvy, což se děje dodnes. Je naprosto logické, že Arabové na tomto území nejsou z dané situace nadšeni, nicméně na „tahu“ jsou Arabové.

6.10.1973 se odehrála tzv „Jom kipurská“ válka (v čele s Egyptem a Sýrií a dalšími zeměmi), Israel se ubránil jen taktak. Dne 26.3.1979 podepsaly Israel a Egypt mírovou dohodu. Egypt uznal Israel, ten vyklidil osady na Sinaji a vrátili poloostrov Egyptu. Anvar Sádát za tento podpis zaplatil o několik let později životem. Mezi Egyptem trvá chladný, ale pevný mír.

V roce 1993 začala jednání mezi Israelem a tzv. Palestinci (toto označení Arabů v Palestině byl svým způsobem majstrštyk Jásira Arafata). Vše vyústilo podpisem dohody v Oslo 20.8.1993. Byla založena Palestinská autonomie, jež začala získávat svrchovanost nad částí území na Západním břehu a v Gaze jako základ pro budoucí stát. V roce 2000 odmítl Jásir Arafat podepsat konečnou mírovou dohodu a mírové rozhovory se rozpadly. Region zachvátila tzv.“intifáda“, což byly výbuchy v autobusech, náměstích, napadání vojáků, policistů, charedim. Mrtvých byly tisíce.

V roce 1994 podepsal Israel mírovou smlouvu s Jordánskem, které se vzdalo nároků na Západní břeh. Mír chladný, ale trvající dodnes. (Jordánsko se podílelo nedávno na sestřelování raket, vypálených Íránem na Israel).

V roce 2005 tehdejší premiér Šaron nechal vyklidit pásmo Gaza od všech židovských osadníků s tím, že území přejde pod svrchovanou správu Palestinské autonomie. Od té doby nežije v pásmu Gaza jediný Žid a „Palestinci“ si tam vládnou sami. V roce 2006 tam ve volbách zvítězil Hamás a zcela ovládl pásmo. V jeho stanovách je zavedeno právo šaria a cíl – vymazat Israel z mapy. Co by se s občany státu Israel nejspíše dělo, jsme mohli vidět v přímém přenosu v říjnu roku 2023.

Arabové, kteří mají občanství státu israel, mají více svobod a práv, než kterýkoliv občan okolního arabského státu. V Israeli je možno vyznávat kterékoliv náboženství, aniž by se člověk vystavoval ostrakizaci či spíše zabití. Občané Israele se mohou bez problémů přiznat k sexuální odlišnosti, což by ve státech okolo znamenalo jejich jistou likvidaci.

Nyní jsme svědky další historické etapy a tou je snaha Israele porazit a zničit Hamás, který celou krizi posledních 7 měsíců způsobil. Jelikož Israel ví, že jediná jeho porážka by znamenala konec jeho existence, nemůže konat jinak a to navzdory sílícímu mezinárodnímu tlaku, aby celé operace zanechal.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Vodvářka | sobota 11.5.2024 8:44 | karma článku: 39,28 | přečteno: 2099x
  • Další články autora

Tomáš Vodvářka

Mentální prostituce

Prostituce je definována jako poskytování sexuálních služeb za úplatu či jinou protihodnotu. Je prý stará jako lidstvo samo. Jak je to ale s její mentální variantou?

28.5.2024 v 7:15 | Karma: 24,61 | Přečteno: 648x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Jaký bude „Palestinský stát“?

Španělsko, Norsko a Irsko koncem května uznají tzv. “Palestinský stát“. K nim se hodlá časem přidat Malta a Slovinsko. Otázkou je, co je tím myšleno a co bude poté.

23.5.2024 v 5:35 | Karma: 30,79 | Přečteno: 829x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Manželské toccaty a fugy - společný shopping

Každý jen trochu ženatý chlap mi potvrdí, že jedním z traumatických momentů párového soužití je nutnost společných nákupů

22.5.2024 v 11:18 | Karma: 20,80 | Přečteno: 457x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Manželské toccaty a fugy - návštěva wellness

Každý, kdo okusil slasti manželského života mi potvrdí, že nejhorší nejsou trpaslíci, ale rozličná překvapení, která vymýšlí ten druhý k potěše protějšku, což ovšem může mít zcela opačný efekt.

21.5.2024 v 19:40 | Karma: 18,14 | Přečteno: 302x | Diskuse| Společnost

Tomáš Vodvářka

Manželské toccaty a fugy - dokaž, že jsi muž.

V párovém soužití se mohou tu a tam objevovat situace, kdy jde genderová vyváženost - no víte kam, je to na dosah ruky...

20.5.2024 v 17:46 | Karma: 22,75 | Přečteno: 538x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Opozice vyčetla Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno  21:25

Přímý přenos Poslanci opozičního ANO se přeli s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

V čele fakulty po Ševčíkovi bude Zubíková, zvolil ji akademický senát

29. května 2024  21:22

Kandidátkou na děkanku Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze je Adéla...

Senát schválil redefinici znásilnění, potvrdil také zvýšení příspěvků na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  21:12

Ne znamená ne. Senát potvrdil nový pohled na to, co je znásilnění, a schválil změnu jeho vymezení v...

Česko platí vraždy dětí, vykřikovali podporovatelé Palestiny před vládou

29. května 2024  19:28,  aktualizováno  20:31

Na podporu Palestiny se ve středu v podvečer před Úřadem vlády ČR sešlo několik set lidí. Akci...

  • Počet článků 987
  • Celková karma 32,73
  • Průměrná čtenost 2526x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé. Rentiér, který se prací už jen baví, který nikam nespěchá a s nikým nesoutěží. Příležitostný herec a dálkový chodec.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

  • L.A.Sulovská
  • Vladimír Gottwald
  • Jan Pražák
  • Lubomír Stejskal

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

  • www.blogosfera.cz