Zlobou vytrestáme jen sami sebe

Naše zloba a snaha vytrestat tzv. establishment dopadne nejvíce na nás samotné. Neplatí, že čím horšího politiky zvolíme, tím hůře bude našim domnělým nepřátelům. Ne, nám samotným se povede hůře.

 Puberťák má dvě cesty jak se prosadit v partě. Mluvit sprostě, kašlat na učení i autority, pít, kouřit, rvát se, čmárat po zdech. A čím je horší, tím lepší. Nebo se může odlišit od svých vrstevníků tím, že bude jejich slušnějším opakem. Podobně, normální politické strany by neměly soutěžit s těmi nenormálními v šíření zloby, strachu, v tom kdo bude horší. Nikdy nemohou „zlé chlapce“ trumfnout. Bohužel v Česku jak se zdá neexistují politici šířící optimismus a úsměv, pouze prudiči, kterým voliči dávají hlasy, aby naštvali ostatní voliče. Mimochodem, kdo sledoval první tiskovou konferenci předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska po ohlášení výsledku voleb, musel se spolu s ním zaprudit až za ušima. Žádný úsměv, pouze křeč, rétorika a grimasy jako při vyhlašování války. Ve vlastním zájmu by jej spolustraníci už neměli vypouštět na veřejnost. Tihle tragédi pouze rozdávají „blbou náladu“.

Lidé mají oprávněný strach ze ztráty zaměstnání, z dluhů a exekutorů. Přitom není zájem řešit zadlužování. Bojí se, zda jejich děti budou žít lépe nebo zda ve svých 50-ti plus naleznou normální práci. K tomu všemu migranti a  teroristé, ovšem pouze v našich hlavách a na (a)sociálních sítích, obsazují Evropu. (Na každého migranta připadají 2 poslanci SPD). Českem se podobně jako celým Západem se rozšířila beznaděj a pomstychtivost. Jako kdyby měl nastat konec všeho. Svět nikdy nebyl dokonalý, ale přes všechny problémy dnes žijeme v nejbezpečnějším a nejbohatším období lidské civilizace. I chudí mají vyšší standard než velmoži v minulosti. Co na tom, že soused vlastní helikoptéru? Rubáš nemá kapsy, do hrobu si to nevezme. Z tohoto pohledu „problém rostoucí  příjmové nerovnosti“ představuje nejhorší blud současnosti, absolutní fake news. K čemu jsou takové statistiky kromě provokování závisti? Nezáleží na tom, jak kdo žije, ale jestli se my sami máme dobře. Problém může být i v tom, že nedokážeme rozpoznat skutečné problémy. V Izraeli musí službou v armádě, to znamená nepohodlím a omezováním, projít nejen muži ale i ženy. Něco takového by dnes občany Česka zahubilo. Místo toho, alespoň jednou za čas vypněme elektřinu, plyn, vodu, datové sítě (což by ostatně nebylo na škodu provádět čas od času na základě zákona stejně jako zkoušky varovných sirén). Zkusme den nejíst, nekouřit, nepít alkohol či nespat. Vypněme televizi a podívejme se na hvězdy nebo si z blízkými zahrajme karty. Přijdeme třeba na jiné myšlenky, získáte jiný názor na to, zda životní prioritou je vypadnutý signál wifi a „kdo za to může?“ a „koho za to žalovat?“. 

Možná ona všeobecná negace pramení z touhy, aby se konečně něco dělo, jedno co. Chceme si z nudy  sami ublížit? Chceme se zbavit se svobody, abychom o ni mohli zase bojovat? Každý hlas odevzdaný ve volbách politické spodině je řezem do vlastních tepen. Uvědomme si, že naše zloba a snaha vytrestat tzv. establishment dopadne nejvíce na nás samotné. Neplatí, že čím horšího politiky zvolíme, tím hůře bude našim domnělým nepřátelům. Ne, nám samotným se povede hůře. Jestliže se oddáme negativnímu pohledu na svět, naše představy a kletby se začnou samy naplňovat, tak jako kdybychom šeptali přání do kouzelného sluchátka Macha a Šebestové. Již v Bibli se píše, dejte si  pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit. Například vystoupení z Unie by jako první litovali voliči, kteří si je nejvíce přejí, protože pracují na nekvalifikovaných místech závislých na volném pohybu zboží a služeb. Ano, jsem pro členství v Unii. Vystoupení by byla hloupost. Vyčítáme Unii podružnosti a úplně zásadní věci pomíjíme, protože je považujeme za samozřejmé.

Jak ukazuje dosavadní průběh brexitu, který jde přirovnat k pitvě živého politického organismu, členské státy Evropská unie jsou k sobě po politické, ekonomické i právní stránce doslova „přirostlé“. Nenechme se mýlit, že stěžejní zákony přijímané Parlamentem jsou výplodem geniality naší lokální politické reprezentace. Jenom namátko. Myslíte si, že zákon o spotřebitelském úvěru chránící žadatele o půjčení peněz pochází z hlav místních politiků nebo jde o přenos směrnice Evropské unie? Za B je správně. U jedné třetiny všech norem se do českého právního řádu pouze přenáší celounijní pravidla, která (a tady pozor) předtím byla schválena členskými vládami nebo reprezentanty jednotlivých zemí. Nejde žádný o diktát Bruselu, ale o holou nutnost, pokud se nemáme dostat na okraj evropské civilizace. Gravitační síla vzoru Unie je obrovská, stejně jako ve své době to byla Římské říše. Barbaři ji vyvrátili, ale potom své vladaříčky nazývali císaři, kopírovali módu, zvyky, právo, jazyk (používali latinu), na hlavy si kladly koruny po vzoru vavřínových věnců Julia Ceasara a jeho následovníků..... Po našem vystoupení z Unie by se místní političtí tajtrlíci zcela určitě začali nazývat .....předsedy komise.

Francie se ještě před rokem zdála být negativistickou, zchátralou parodií Západu. Emanuel Macron dokázal v prezidentských volbách vzbudit u svých spoluobčanů nadšení a členství v Evropské unii podat jako pozitivní hodnotu. Bojujme s mentalitou žebráků, hloupých „chytrých Honzů“ a puberťáků. Mrzí nás snad život v důstojnosti a byť nedokonalé spravedlnosti? To se nechceme stát v ničem pozitivním vzorem? Irsko oslavovalo den, kdy se stalo čistým plátcem do rozpočtu Unie. Nechceme nikdy vyměnit pachuť z přijímání dotací za hrdost a radost z obdarovávání?

(vyšlo v MF Dnes 29.11.2017)

Autor: Vilém Barák | čtvrtek 30.11.2017 11:56 | karma článku: 10,20 | přečteno: 669x

Další články autora

Vilém Barák

Slovensko musí být opět naše

Esej „O historické jednotě Rusů a Ukrajinců“ publikovaná v červenci 2021 ruským vožděm Putinem posloužila jako podklad pro útok na Ukrajinu. Po jejím přečtení zjistíte, že Česko má úplně stejné důvody pro zabrání Slovenska.

1.4.2025 v 5:25 | Karma: 33,25 | Přečteno: 3320x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Poskytněte uchazečům o zaměstnání 50+ pocit důstojnosti, stanou se pokladem

Segment lidí 50+ představuje opomíjenou zásobárnu pracovních sil, poklad neprávem považovaný za nevyužitelný odpad. Jen to chce specifický přístup k „těžbě“ této zlaté žíly. Alfou a omegou je pro ně důstojnost.

17.3.2025 v 15:23 | Karma: 17,78 | Přečteno: 324x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Jak jsem psal Evropské komisi ohledně Green Dealu

Green Deal ničí hospodářskou sílu, a tedy i obranyschopnost Evropy. Současně zasévá do společnosti politický rozkol takové intenzity, že proti tomu jsou všechny ruské dezinformační útoky naprosto nicotné.

2.3.2025 v 12:49 | Karma: 15,89 | Přečteno: 297x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Nastala doba, kdy řešením evropských problémů je válka s Ruskem (část 6),

Můžeme spolu s Ukrajinou přijmout kapitulaci nebo dáme Donaldu Trumpovi „padáka“ a ve spojenectví s Ukrajinou a její 700 000 armádou povedeme válku s Ruskem. Teď, tady, hned, dříve než zesílí a zvolí si samo vhodný čas na útok.

24.2.2025 v 17:03 | Karma: 21,08 | Přečteno: 1039x | Diskuse | Politika

Vilém Barák

Doba, kdy je řešením válka (část 5), raději kapitulovat než strádat

Poblouznění Evropy, že má nezadatelné, vyšší mocí dané právo na spokojený život vede k ochotě raději kapitulovat než strádat.

19.2.2025 v 13:28 | Karma: 13,98 | Přečteno: 487x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...

Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty

15. dubna 2025  14:06

Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Krizový štáb řeší následky nehody vlaku s benzenem. Látka znečistila půdu i jezero

23. dubna 2025  6:30

Krizový štáb ministerstva životního prostředí bude znovu řešit následky velké únorové havárie...

Vláda se připojila ke dni beze spěchu. Po Turkově jízdě ignorující předpisy

23. dubna 2025  6:06

Vláda se symbolicky připojila k Národnímu dni beze spěchu. Má varovat před riziky spěchu za...

IT systém v onkologickém ústavu není ani po roce bez chyb, schází některá data

23. dubna 2025  5:36

V prostorách Masarykova onkologického ústavu v Brně, kde lidé čekají na vyšetření, už téměř rok...

Poslanci schvalují novelu k urychlení výstavby paroplynových elektráren

23. dubna 2025  5:25

K rychlejší výstavbě paroplynových elektráren má pomoci novela energetického zákona, kterou mají...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

  • Počet článků 321
  • Celková karma 20,71
  • Průměrná čtenost 2193x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik