Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nejsou „zemědělci“ jako zemědělci

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, města včetně Prahy kolabují, účinek je o několik řádů vyšší. 

Co má se společného se zemědělstvím transparent uchycený na traktoru s nápisem: „Putine udělej pořádek na Ukrajině, v Bruselu i v naší vládě“? A co zadržování autobusů na polské hranici s ženami a malými dětmi či blokáda kamionů se zbožím i vojenskými zásobami, které jsou životně důležité pro Ruskem napadenou Ukrajinu? Vůbec nic, jde o aktivity proruských kolaborantů maskovaných za polské zemědělce. Vzhledem k tomu, že farmáři jsou v Polsku "posvátní", jde o naprosto dokonalé krytí. I kdyby polská kontrarozvědka zveřejnila detaily ze zákulisí, tak vzhledem k hloubce příkopu dělícího polskou společnost bude protiruská, ale opoziční strana Právo a Spravedlnost bránit ruské pomahače. A každý, kdo si dává dohromady střípky této mozaiky, bude znevážen nadávkami do nedemokratů a paranoidních rusofobů. V celé Evropě včetně Česka je situace stejná.

Rusko si totiž pro hybridní válka proti Západu našlo skvělou údernou jednotku, tzv. zemědělce. Na první pohled je to s podivem. V rozvinutých evropských zemích agrární odvětví zaměstnává pár procent lidí, stejně marginálně přispívá i k HDP. Používané výrobní postupy jsou staré tisíce let, a i když se to při pohledu na krásnou jarní krajinu nezdá, přírodu ničí. Je to tak a je to nutná daň za velkovýrobu a jen z části to jde dělat jinak. Samotnou technologii produkce potravin zvládají i země třetího světa. Spíše za rozvojovými zeměmi v Unii zaostáváme, když se kvůli pověrám bráníme genetickým modifikacím zvířat a rostlin. Z hospodářského hlediska není zemědělství důležité, přináší občanům spíše výdaje, jenže má obrovskou politickou sílu.      

V podstatě v celé lidské historii a ve všech společnostech jsou ti, kteří pracují na půdě, vnímáni pozitivně. Důvodem jsou nostalgické vzpomínky na pobyty u prarodičů na vesnici, představy klidu a pohody venkova a tato idealizace dopadá i na zemědělství. Spisovatel Charles Dickens šokoval čtenáře popisem živoření obyvatel průmyslových měst, ale na anglickém venkově byla realita daleko drsnější. Nejen hollywoodská studia recyklují příběhy, kterak měšťák (měšťka) přijede do malého městečka a po několika úsměvných peripetiích přilnou k životu na farmě. K tomu přidejme náklonost protisystémových voličů, pro které je každý nepřítel (Rusko, ten kdo škodí státu, demonstruje, blokuje) jejich nepřítele (vlády), nejlepší přítel. Hlavní roli ale hraje strach z hladu. Hesla „soběstačnost“ a „potravinová bezpečnost“ spouští v některých lidských mozcích podmíněný reflex, který naprosto míjí rozumová centra. Stačí, když Babiš s kohoutem vyřkne lež o závadnosti ukrajinského obilí, kterou přímo ve sněmovně ošperkuje arcilží „….ukrajinské obilí má první oběť, Kaufland stáhl mouku.“  Přitom prodejní řetězec mouku laboratorně otestoval (stejně jako to pravidelně dělá  a žádnou závadu nenalezl. 

Za loňský rok se do ČR podle Českého statistického úřadu z Ukrajiny dovezlo pouze 1,16 % obilovin ve srovnání s naší produkcí (8,2 mil. tun), spotřeba činí 5,2 mil. tun, takže Česko vyváží 3 mil. tun obilnin. Veškerý dovoz navíc velmi přísně kontrolují a testují odborníci ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Ukrajina skutečně za nízké celosvětové ceny nemůže. Třech hlavních komodit (pšenice, kukuřice, rýže) vyrobí svět každoročně 2,7 miliardy tun a Ukrajina jen 50 milionů tun,“ Největší dovoz ukrajinské pšenice je v Unii do Španělska, a to kvůli dlouhotrvajícímu suchu a velké živočišné výrobě.

Rok 2022 ukázal, že žádní „naši čeští zemědělci“ neexistují. Miliardové dotace „české“ farmáře neobměkčily, na „české lidi“ kašlali a prodávali za nejvyšší cenu. Takže na otázku: „Co bychom bez nich jedli?“ je zcela na místě odpověď: „Jako vždycky. To, co si koupíme v supermarketu“.

Zemědělci z přízně veřejnosti čerpají svůj pocit výjimečnosti a také přesvědčení, že na dotace „za svoji existenci“ i na kompenzace za vliv jara, léta, podzimu a zimy „mají právo“. Už ne havíř, ale dnes platí, já jsem zemědělec, kdo je víc? Trestní i přestupkovou imunitu jim potom dodávají těžké traktory, kterými podobně jako řidiči kamionů mohou beztrestně blokovat jakoukoliv silnici. Ke škodě většiny, extrémní polarizace západní společnosti brání bezpečnostním složkám zakročit podle práva.

Pěší demonstrace na Václavském náměstí sebou nese riziko, že se pár stovek účastníků vystaví posměchu. Když se stejný počet „demonstrantů“ posadí do traktorů, účinek je o několik řádů vyšší. Proto se připravme, že „zemědělci“ budou protisystémovým figurám stále častěji, chtíc, nechtíc, dělat „užitečné idioty“. Ano, existuje právo demonstrovat, ale nezahrnuje blokování silnic traktory, vyvážení hnoje do ulic, či jako v Bruselu stavění barikád z balíků slámy nebo hořících pneumatik.

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 25.3.2024 16:46 | karma článku: 16,34 | přečteno: 519x
  • Další články autora

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,80 | Přečteno: 1192x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3586x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 537x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

8. května 1945 nedošlo k osvobození

Na 8. květen připadá Den vítězství, výročí porážky nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Jak si ale připomínat tyto události? Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo hovořit o osvobození?

7.5.2024 v 10:15 | Karma: 20,09 | Přečteno: 631x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 13,34 | Přečteno: 308x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Nějakých 400 tisíc migrantů ročně? Spíš jen psychologický problém, míní Peksa

25. června 2024  17:28

Končící pirátský europoslanec Mikuláš Peksa se domnívá, že nelegální migrace stovek tisíc lidí do...

ANO vadí novela lex Ukrajina. Přicházejí totiž muži v produktivním věku

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  16:57

Přímý přenos Hnutí ANO se staví kriticky k návrhu vlády Petra Fialy na další prodlužování dočasné ochrany...

„Historický okamžik“. Ukrajina oficiálně zahájila rozhovory o přistoupení k EU

25. června 2024  16:55

V úterý odpoledne začaly rozhovory o přistoupení Ukrajiny k Evropské unii. Na její úvod označil...

Prezident jednal s Fialou a Babišem o míru a o roli Číny ve válce na Ukrajině

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  16:52

Prezident Petr Pavel v úterý přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS) na společné jednání s...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 24,68
  • Průměrná čtenost 2243x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik