Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ne věřitel, ale dlužník v prodlení se má stydět

Z principiálního hlediska by měl dlužník při nesplnění rozsudku na zaplacení stát do 14 dnů bez majetku na ulici. Většina z těch co se teď v rozhořčení chytá za srdce a pro exekutory má jenom slova nadávek, by v roli věřitele s touto maximou nadšeně souhlasila.  Dlužníci se již nevsazují do vězení, minula doba, kdy za drobnou krádež následovala šibenice a dlužníkům nikdo neodebírá orgány na úhradu jejich závazků. Veřejná diskuse se ale nesmí zvrhávat k závěru, že věřitel se za své pohledávky má stydět, „chodit kanály“, a dlužník si na něj ještě bude "otevírat hubu", a to nejen osobně, ale i prostřednictvím médií a poslanců.

Ve veřejnosti i v mediích panuje přesvědčení, že exekutoři a insolvenční správci jsou zločinci a proces výkonu rozhodnutí soudu je nespravedlivý. Výraz exekuční mafie se používá jen tak bez obsahu a souvislostí v podobě jedovaného uplivnutí, stejně nepřípadně jako když Miloš Zeman používá hloupou paušalizaci „hloupý novinář“. Česko se neliší od banánových republik, když i ministr spravedlnosti Robert Pelikán označuje lidi, kteří jsou součástí jeho resortu, za exekutorskou mafii.

Exekuce jsou dnes vedeny na majetek 909 tisíc občanů, což znamená 10,82 procent voličů. Proto populismus vítězí a logika zde nemá místo. Veřejné mínění a názory politiků se dostaly do takové shody, že se asi již nepodaří zabránit destrukci systému vymáhání. Jak to tak vypadá, jde o věci diskutovat, nesouhlasit s ní, upozorňovat na možné důsledky politických (rovná se neodborných) zásahů, ale to je tak všechno. Snad někdy v budoucnu, až politici dostanou Česko do pozice současného Řecka, jedním z reformních opatření požadovaných mezinárodními věřiteli, bude odstranění dnes s takovou slávou zaváděných restrikcí exekucí.

Podle analýzy ministerstva spravedlnosti ze srpna 2014, se úspěšnost vynucování pravomocných rozhodnutí pohybovala před nástupem soudních exekutorů (rok 2001) kolem 3 procent. Hrozilo, že čím dál více věřitelů začne získávat své pohledávky nezákonnou cestou. Pracoval jsem v té době v bance a dobře si vzpomínám na bezmoc věřitelů. Když se soudu navrhl výkon rozhodnutí na určitý typ majetku dlužníka, ten se obratem zeptal, kde ho má jako najít. Nebo si pamatuji radu od soudu, „ptejte se na jaře“. V současnosti se úspěšnost exekučního řízení pohybuje kolem 60 procent, u čistě peněžního plnění dosahuje 30 až 40 procent. Zde mějme na paměti, že 350 tisíc dlužníků má 3 a více exekucí a za poslední rok a půl se jejich počet zvýšil o polovinu. Institut soudních exekutorů byl zaveden ve snaze o  vstřícnost, efektivnost, rychlost výkonu rozhodnutí, což mělo nahradit tehdejší pomalost, aroganci, alibismus. Tento cíl byl splněn.

     Exekuce nejsou pekelným strojem, do kterého může spadnout každý. Je pravda, že každý může mít na silnici havárii, ale někteří řídí (a žijí) takovým způsobem, že si o malér přímo říkají. Exekučnímu vymáhání vždy předchází neetické jednáním dlužníka, například nesplácení dluhu, jízda „na černo“, a také ignorování výzev k dobrovolné úhradě.

Proč se pohoršovat se nad existencí továren na strojové vymáhání, které pomocí software spravují desetitisíce soudních nebo exekučních spisů. Snad se ještě dluhy musí platit. Proto na jejich vymáhání nevidím nic neetického ani zvláštního. Není důvod místo pomocí počítačů, z nějakých předsudků, psát žalobní návrhy husími brky namáčenými v kalamáři na oslích kůžích.

 

Z principiálního hlediska by měl dlužník při nesplnění rozsudku na zaplacení stát do 14 dnů bez majetku na ulici. Většina z těch co se teď v rozhořčení chytá za srdce a pro exekutory má jenom slova nadávek, by v roli věřitele s touto maximou nadšeně souhlasila. Otázka, jak moc má být proces exekuce tvrdý nebo sametový je však věc ryze politická. Dlužníci se již nevsazují do vězení, minula doba, kdy za drobnou krádež následovala šibenice a dlužníkům nikdo neodebírá orgány na úhradu jejich závazků. Veřejná diskuse se ale nesmí zvrhávat k závěru, že věřitel se za své pohledávky má stydět, „chodit kanály“, a dlužník si na něj ještě bude otevírat hubu, a to nejen osobně, ale i prostřednictvím médií a poslanců. Zda zabavovat sporák, ledničku či domácí mazlíčky, když si dlužník koupí čivavu za 15.000 korun a ještě utrácí peníze věřitele za její žrádlo, to bude věc stále otevřená. V obluzení populismu ale zapomínáme, že jakákoliv ochrana dlužníků jde na úkor věřitelů, relativizuje rozhodnutí soudu, vede k morálnímu hazardu (dělejme dluhy, však nás politici ochrání), což vše ve výsledku podlamuje ekonomiku.

   

Od nepaměti platí, že více lidí má více práv než jednotlivec. Jeden člověk blokující na pražské magistrále dopravu se stane cílem zákroku policistů. V případě tisícihlavého davu však policie dopravu sama zastaví. Stejně je tomu v případě dluhů. Zákon říká kdo, byť z vědomé nedbalosti (věděl co se může stát, ale spoléhal, že se nic nestane) si přivodí předlužení tím, že činí vydání hrubě nepřiměřená svým majetkovým poměrům, bude potrestán …  Pokud někdo není schopen rozeznat dosah svého jednání, potom nemůže mít způsobilost k právním úkonům a tedy ani volební právo. V opačném případě většina z 909 tisíc dlužníků, na jejichž majetek se vede exekuce, měla být souzena za trestný čin předlužení, a ale jak již bylo řečeno, jde přece o 10,82 procent voličů.   

Za součást „reformy“ exekucí se vydává návrh na teritorialitu exekutorů ve smyslu přidělování případů od určeného soudu, pěkně popořadě. Přízemní ekonomické zájmy na územní kartelizaci jsou zahaleny do krásných slov. Kromě toho, všechny „lidulibé“ záměry teritoriality jsou již dávno splněny jinými a jednoduššími způsoby. Zavedení teritoriality znamená změnu paradigmatu se všemi důsledky. Exekutoři přestanou být podnikateli. Začnou například požadovat zálohy na své služby a náklady na exekuce ukončované pro nemajetnost ponesou místo nich věřitelé. Situace by se vrátila před rok 2001 a exekutoři by se začali chovat jako v té době vymáhací soudy, tedy liknavě, arogantně, alibisticky. Jak plyne z ekonomické teorie i praxe, jde o normální způsob chování každé byrokratické struktury.  Zastánci teritoriality tvrdí, že exekutory donutí k práci dohledové orgány. Podle již zmíněné analýzy ministerstva spravedlnosti, „Za první pololetí roku 2014 bylo u Nejvyššího správního soudu zahájeno 5 kárných řízení na základě žaloby podané ministrem spravedlnosti a bylo uloženo 27 písemných výtek“. Jinak řečeno. U 158 exekučních úřadů bylo za první pololetí 2014 zahájeno 5 kárných řízení, že exekutor „něco udělal“. Dovede si někdo představit, s jakou úspěšností se setkají návrhy na kárné potrestání za to, že exekutor „nic neudělal“?

Řešením situace není ani oddlužení v režimu insolvenčního zákona, kdy dlužník do 5 let musí uhradit minimálně 30 procent pohledávek. Vůči věřitelům se jedná o částečné vyvlastnění bez náhrady. Ti ztrácí 70 procent pohledávky plus úroky za období splátek (přihlášené pohledávky se již dále neúročí). Bude jenom logické, že institut oddlužení se pokusí některý nespokojený věřitel napadnout podnětem k Ústavnímu soudu. Výsledek tohoto spoléhání na záchranu od politiků popisuje článek (http://ekonomika.idnes.cz/cesi-zneuzivaji-osobni-bankroty-dot-/ekonomika.aspx?c=A150430_154613_ekonomika_rny)

Proces exekucí potřebuje více precizovat a zprůhlednit. Například dálkovým přístupem do exekučních spisů, povinným zveřejňováním dražeb pod sankcí jejich neplatnosti (uveřejňování exekuční dražby na http://www.portaldrazeb.cz/ se děje na základě dobrovolnosti), zrovnoprávnění malých věřitelů s velkými (stejný servis), možností za určitých podmínek dražit nemovitost i dalším exekutorům v pořadí (není přece možné, aby zpeněžení pro ostatní věřitele blokoval exekutor „první v pořadí“ 10 let jenom proto, že se jeho oprávněný spokojí s nějakými minimálními platbami), snadnou a bezplatnou změnou exekutorů při jejich nečinnosti, odstranění možnosti hatit exekuční dražbu opakovaným podáváním insolvenčních návrhů..

Energie vynakládaná na změkčování exekucí by se měla věnovat prevenci před vznikem dluhů. Zavedením výuky finanční gramotnosti na školách, restrikcí reklamy na úvěry a půjčky (stejně jako jsou na cigaretových krabičkách varování a v některých zemích obrázky rakovinou prolezlých plic, tak by tato podle mě neetická reklama měly být čistě informativní, prostá rozzářených úsměvů reklamních dlužníků). Hlavně, ve společnosti musí vzniknout klima, že dluhy jsou špatné. Je ale otázkou, zda to může říkat nějaký politik, když stát již není schopen zaplatit dluhy a v podstatě je v bankrotu (http://vilembarak.blog.idnes.cz/c/457099/cekejme-krach-soucasny-statni-dluh-nejde-splatit.html).

Hlady nikdo v Česku neumírá, ledvinu si nikdo na úvěr nepořizuje a na všechny krámy a zbytečnosti (snad s výjimkou hypotéky na přiměřené bydlení) si napřed musíme vydělat, a ne si je kupovat na dluh.  

(článek vyšel 4.5.2015 v Lidových novinách)

(Další články autora na téma exekucí vyšly v MF Dnes a Lidových novinách

http://virtually.cz/journal/?q=nechci-mit-soudem-prideleneho-exekutora-lempla

http://virtually.cz/journal/?q=node/5112

http://virtually.cz/journal/?q=node/4916).

 

Autor: Vilém Barák | pondělí 4.5.2015 12:13 | karma článku: 24,81 | přečteno: 1440x
  • Další články autora

Vilém Barák

Fotbal čeká na první mrtvé na stadionech

Fotbal si říká o sektory s holým betonem, aby nešlo nic vytrhat, zapálit, obehnané mřížemi s přívodem elektrického proudu, se zabudovanými dálkově ovládanými vodními děly, vrhači slzného plynu, zábleskových a ohlušovacích granátů.

23.5.2024 v 18:42 | Karma: 25,80 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Ať i zaměstnanec odůvodňuje svoji výpověď z pracovního poměru

Není něco shnilého v tomto státě, když dnes zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z kvalifikovaných důvodů a v opačném gardu, zaměstnanec může podat výpověď z pracovního poměru kdykoliv, a to bez uvedení důvodu?

22.5.2024 v 13:23 | Karma: 31,72 | Přečteno: 3586x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Jaká je šance Západu na vítězství nad ruskou totalitou?

Žádná předurčenost vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí neexistuje. K tom jsou zapotřebí zbraně a odhodlaní lidé. Pouze si namlouváme, že naše společnost má vůči totalitářským barbarům výhodu v efektivnosti a odolnosti.

16.5.2024 v 15:54 | Karma: 19,21 | Přečteno: 536x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

8. května 1945 nedošlo k osvobození

Na 8. květen připadá Den vítězství, výročí porážky nacismu a ukončení 2. světové války v Evropě. Jak si ale připomínat tyto události? Nastala 8. května 1945 svoboda, aby šlo hovořit o osvobození?

7.5.2024 v 10:15 | Karma: 20,09 | Přečteno: 628x | Diskuse| Politika

Vilém Barák

Pro republikány Trump musí být prezidentem, i kdyby USA i svět měli zhynout

Názory Donalda Trumpa konvenující s míněním běžných Američanů, blokování pomoci Ukrajině kvůli intrikám jeho věrných, nutnost potupného škemrání Evropy za schválení pomoci, to vše vede k závěru, že na USA se již nedá spolehnout.

29.4.2024 v 10:46 | Karma: 13,34 | Přečteno: 308x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Komentátor Schmarz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

V Jizerských horách hořel dům. Požár vypukl v kůlně, hasiči použili i žebřík

20. června 2024  12:51,  aktualizováno  14:11

Mohutné plameny šlehaly z domu v Horním Kořenově v Jizerských horách. Požár vypukl v kůlně, hasiči...

Střelba na fakultě: Pachatel se „uvařil sám v sobě“, zjistila znalkyně

20. června 2024  10:45,  aktualizováno  14:04

Policie komentuje výsledky prošetřování zásahu na FF UK. Policejní prezident Martin Vondrášek...

Pavel ve středu na Hradě přivítá prezidenta Pellegriniho. Symbol usmíření, zní

20. června 2024  14:03

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě ve středu přivítá nového slovenského prezidenta Petera...

Muž upoutal pozornost policisty. Při zásahu se u něj našly zbraně i munice

20. června 2024  13:57

Čtyřiadvacetiletý muž z Ústeckého kraje se choval podezřele. Toho si všiml policista, který si o...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 295
  • Celková karma 23,74
  • Průměrná čtenost 2242x
Každý má právo hledat své štěstí, pokud to není na újmu jiným lidem. Vycházím ze zásady, že stát je tu pro občana a nikoliv naopak. Každý z nás má právo hodnotit, zda pravomoci vykonávané státem by nešly vykonávat lépe nebo jinak, například zda je nevrátit občanům. Neustále je třeba hledat, jak věci dělat levněji, rychleji, přesněji, prostě efektivněji.

Seznam rubrik