Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Quo vadis, státní maturito?

Státní maturita funguje osmým rokem a leckdo si myslí, že už si na ni studenti a učitelé zvykli. Opak je pravda, zejména kolem češtiny se vede vášnivá debata, která neustává. 

Maturita z angličtiny je nastavena rozumně, matematiku si volí málo studentů. Pouze z češtiny maturují všichni povinně. Loni na jaře propadlo z didaktického testu 9,8 % maturantů, písemnou práci nenapsalo asi 3,7 %, zhruba 4,7 % neudělalo ústní zkoušku. Čísla nelze sčítat, mnozí maturanti nezvládli dvě či tři disciplíny najednou. Neučili se, zaslouží si to, ozývá se z pléna. Je tomu opravdu tak?  A jaká jsou úskalí téhle zkoušky dospělosti?

Výsledky písemné práce dostanou studenti před začátkem ústních maturit, někteří už tento týden. Loni je doručoval Cermat i večer před zkouškou, což vzbudilo vlnu nevole. Práci nenapsalo na jaře více než 1 700 maturantů, odvolalo se přes 1 000 studentů, z toho 15 % úspěšně. Odvolání podávali i jedničkáři z gymnázií, kteří dostali trojky - mnohým byly body poté navýšeny. Ředitel Cermatu to zdůvodnil selháním lidského faktoru, někteří češtináři však poukazují na chybný systém. Studenti dostávají pouze body a obecnou charakteristiku textu dle kritérií, tedy nevědí, co napsali špatně. O korektnosti jednotlivých kritérií, především prvních dvou (naplnění tématu a útvaru) se češtináři přou od roku 2012, kdy bylo centrální hodnocení zavedeno a na pět let zase zrušeno. Posledním, nezanedbatelným problémem slohů je nepříliš šťastně nastavený výběr zadání.

Letos žádná epizeuxis

Pokud jde o didaktický test, pak každý rok zčeří hladinu nějaká otázka. Jidáš a Pallas Athéna k maturitě snad patří, slavnou epizeuxis bychom klidně oželeli. V poslední době stoupala neúspěšnost v testu ročně o 1,5 %. Ten loňský jarní zaskočil maturanty množstvím textů i úkolů, letošní s ním byl srovnatelný. Problémem je větší výskyt teorie, pojmů a abstrakce, což posiluje volání po dvouúrovňové maturitě, kterou v roce 2012 zrušil ministr Fiala. Její zastánci mnohdy nevědí, že testy z češtiny vyšší úrovně byly svým teoretickým zaměřením vhodné spíš pro studenty bohemistiky a že ani studenti gymnázií nevolili v letech 2011/12 tuto úroveň povinně. Naopak školy, jejichž studenti se jí zúčastnili masivněji, obsadili v maturitních žebříčcích první místa.

Nejméně se píše o ústní zkoušce, ačkoli u ní loni propadlo více studentů než ze slohu. Ve snaze o srovnatelnost a objektivitu Cermat postupně centralizoval její metodiku. Zatímco v roce 2011 mohli učitelé tvořit maturitní četbu pro konkrétní třídu a studenti při zkoušce charakterizovali jedno ze 20 či 30 uměleckých děl plus neumělecky výňatek, dnes musí škola garantovat jednotný maturitní seznam četby a studenti před komisí provádějí analýzu dvou textů. Zkouška je navíc svázána jakýmsi jízdním řádem, obecnou strukturou, čítající asi pětadvacet položek v šesti kritériích,sedmým kritériem je správné užívání jazyka. Během patnáctiminutového rozhovoru může zkoušející některé kousky vynechat,, musí však v každém kritériu přidělit nějaké body.

Tento systém zkoušení s sebou nese několik problémů, první se týká četby. Zatímco dříve studenti na mnoha školách předkládali u maturity široké seznamy přečtených knih, jichž se mohli u zkoušky dotknout, dnes se soustřeďují na „správné“ rozbory svých dvaceti děl. Při troše snahy se tak někteří téměř vyhnou určitým literárním obdobím. Navíc se mnohde maturitní četba ustálila, seznamy jsou seškrtávány a „průměrovány“. Do unifikovaných seznamů těžko pronikají díla moderní či ta, jež nečetl celý češtinářský kabinet. Dalším problémem je striktně předepsaná  analýza textu. Hledání metafor a polopřímých řečí pro rozvoj čtenářství skutečně velký stimul nepředstavuje, literatura se pro mnohé stává spíše postrachem než osvědčenou učebnicí etiky, v níž lze hledat řešení mnoha zásadních problémů lidského života.

Navíc si mnozí studenti ověřili, že je užitečnější naučit se formální rozbor díla tak, jak ho chce češtinář, než pracně hledat na složité otázky vlastní odpovědi (k tomu pak stačí zhlédnout filmový přepis knihy). Záleží jistě na učiteli, jak k literatuře přistupuje, nicméně daný systém mnohé češtináře i studenty limituje a demotivuje. A především – může mít dopad na vztah mladé generace k literatuře jako takové.

Jak prolézt přes maturitu

Maturita z češtiny má samozřejmě vliv na to, co se ve školách učí. Odborné školy se snaží přežít, proto musí jednat prakticky – nacvičovat testy a sloh, volit střídmou maturitní četbu, kterou češtináři stihnou probrat a která co nejvíce konvenuje se Seznamem autorů a směrů k didaktickým testům. Gymnaziální češtinu zase maturitní model svazuje a tlačí k průměru. Odnáší to především literatura a psaní. Zastánci státní maturity tvrdí, že je nutné, aby stát zachoval a garantoval certifikovanou zkoušku z rodného jazyka o třech částech (přiměřeně drahou), odpůrci volají po jejím úplném zrušení, nebo alespoň zeštíhlení. Ani češtináři nejsou ve shodě.

Model státní maturity z češtiny budí vášně i kritiku už dlouho, mimo jiné i kvůli své finanční a časové náročnosti. Budou s ním politici konečně něco dělat?

Psáno pro MF DNES, 14. 5. 2018

 

 

                                                                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | středa 16.5.2018 9:13 | karma článku: 23,13 | přečteno: 1157x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Volit jen podle vlastního svědomí

Včerejší glosa, týká se tajnosti hlasování a rodinných tlaků při volbách. Věším v původním znění. Korespondenční volba prošla, jak se čekalo.

22.6.2024 v 13:03 | Karma: 27,70 | Přečteno: 799x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 37,11 | Přečteno: 1318x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,23 | Přečteno: 699x | Diskuse| Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,34 | Přečteno: 1925x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,42 | Přečteno: 1142x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Stopa vede k Putinovi. Továrnu v Berlíně zapálili Rusové, míní tajné služby

25. června 2024  12:38

Požár, který v květnu v Berlíně zachvátil výrobní halu patřící společnosti produkující systémy...

Prezident Pavel přijal na Hradě Fialu. Později bude jednat s Babišem

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  12:36

Prezident Petr Pavel v úterý krátce po 12. hodině přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS). Od 14...

Poslanci mají jednat o lex Ukrajina, ochraně uprchlíků před Putinovou válkou

25. června 2024  6:10,  aktualizováno  12:30

Přímý přenos Sněmovna by mohla začít jednat o dalším prodlužování dočasné ochrany uprchlíků před Putinovou...

Mladý srnec uvázl v jámě od kopáčů vltavínů, ven mu pomohli až policisté

25. června 2024  12:27

Malého srnce, který uvázl v jámě od kopáčů vltavínů, nalezl houbař v pondělí v podvečer v lese na...

  • Počet článků 465
  • Celková karma 28,92
  • Průměrná čtenost 1666x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz