Literární seminář - Propojme příběhy se životem
Chtěla jsem, aby toto nové a nezvyklé třídění pomohlo studentům pochopit archetypální literární témata a zaujmout k nim osobní postoj. Aby jim i staré příběhy připadaly aktuální a aby si je dokázali propojit s moderní literaturou, která samozřejmě tvoří základ celé koncepce.
Protože příběhy se stále opakují. A je v nich skryta zásadní zkušenost lidstva. Můžeme začít u Krista, který nevytvářel složité filosofické konstrukce. Mluvil v podobenstvích.
Příběh Medey či Klytaimnestry bude aktuální, když ho srovnáme s dnešními porozvodovými spory rodičů. Můžeme přemýšlet, proč se nás stále dotýká osud Viktorky, Markétky či Fantiny a zda jsou literární bratři Dona Quijota šílenci či hrdinové. Antické či biblické rodinné spory budou pochopitelnější, když po nich najdeme podobné hrůzy v Shakespearovi, Dostojevském, Steinbeckovi, Potokovi, Balabánovi či Irvingovi...
Autoři na sebe většinou navazují, přejímají určité obrazy, citují se (zjevně i skrytě) a rozvíjejí dále určitou dějovou linii. Píšou, protože jsou zaujati nějakým tématem, problémem, vizí – ne proto, aby se trefili do určitého literárního směru či „ismu“.
Proto nazýváme literaturu ZRCADLEM života. A smyslem mého tematického třídění je pomoci studentům ZPŘÍTOMNIT příběhy, POROZUMĚT jim a POCHOPIT je v SOUVISLOSTECH.
Tematické celky 2014
1. Rodiče a děti (od Abrahama, Dia, Tantala a Krále Leara k Potokovi, Irvingovi, Balabánovi a Magnólii) - (zobr)
2. Maminka (mariánská tematika, obrazy mateřství a těhotenství - od Bible až k Almodóvarovi, V. Renčovi a Reynkovým pietám) (zobr)
3. Sourozenecké vztahy (od Kaina a Abela k pohádkám, Shakespearovým sourozeneckým půtkám, Bratrům Karamazovým, Steinbeckovi a P. Soukupové)
4. Zlo a jeho podoby + smlouva s ďáblem (obrazy ďábla a pekla a jiné obrazy zla – včetně totality a touhy po moci - Dante, Milton, Goethe, Mannové, Bulgakov, Havel) - (zobr); (zobr)
5. Osudová láska (Existuje osudová láska? Orfeus a Eurydika; Romeo a Julie; Oněgin a Taťjana?; Mistr a Markétka; O. Pamuk: Muzeum nevinnosti…) - (zobr); (zobr)
6. Přátelství v proměnách času (od Gilgameše přes Tři mušketýry až ke Třem kamarádům, Vyvoleným a doktoru Houseovi)
7. Manželské krize v literatuře ( Klytaimnestra, Guinevra, Othello, Paní B., Anna K., Maryša a Nora … najdeme někde řešení?) - (zobr)
8. Pygmalion a jeho Galathey (od řeckého sochaře přes Petruccia, krále Míroslava a profesora, Higginse až k Pretty Woman a muzikálu Chicago) - (zobr)
9. Válka a holokaust (válečná literatura obecně – až ke 2. sv. válce + literatura a filmy o pronásledování Židů) -(zobr); (zobr); (zobr)
10. Kristovské paralely a hledání nesmrtelnosti (od Bible až k Myškinovi, Kazantzakisovi, Bulgakovovi, Keseymu, Irvingovi; Hvězdným válkám a Zelené míli) - (zobr);(zobr);(zobr); (zobr)
11. Jedinec a moc (od Antigony, Sokrata a Krista až k boji jedince se soukolím totalitního režimu – aneb „Smlčí-li spisovatel pravdu, lže“ - Orwell, Bulgakov, Pasternak, Tolkien, Seifert, Škvorecký.....) - (zobr); (zobr); (zobr); (zobr); (zobr) (zobr)
12. Moudrost nebo bláznovství – o životě ve vlastním světě (od Quijota přes barokní vidění světa, Cyrana z Bergeracu, Jaye Gatsbyho až Řehoři Samsovi, Pamukovi, Trevorovi a Jacku Sparrowovi) - (zobr)
13. Fantazie nebo realita – cesty do neznámých světů (cesty do vesmíru i do hlubin fantazie – od Odyssea a Sindibáda přes Gullivera až ke Star Ttrek, Alence, Narnii a dr. Who aneb proměny fantasy a sci-fi) - (zobr)
14. Vina a trest (od Atreovců (Orestés) a Labdakovců (Oidipus) přes Hamleta, Kytici, Dostojevského až k Pasternakovi, Bulgakovovi, Skácelovi i Nohavicovi) - (zobr); (zobr)
15. Statečnost a její podoby (Achilles, Heráklés, Roland a Sedm statečných i sv. Kateřina, spisovatelé v nacistických a komunistických lágrech a farář Doufal-Toufar v Miráklu)
16. Sirotci a dětští hrdinové; dospívání a hledání místa v životě (Dickens, sestry Brontëovy, Irving a Rowlingová; Potok, Škvorecký, King… Nabokov)
17. Cesta za poznáním a proměnou (Theseus, Perseus, Perceval, Hloupý Honza a Frodo Pytlík – hledání Grálu, zachraňování světa i zakletých princezen a jiná záslužná putování)… a role moudrých starců (kdo jsou, odkud přišli a jaký mají úkol) – (od Gilgameše, Hérákla a Psyché až Rabínu Lövovi, Merlinovi, Gandalfovi, Aslanovi, a… Dr. Who) (zobr)
18. Vězni a odsouzenci před popravou + Fenomén uprchlého trestance (od Dantese, Valjeana, Juliana Sorrela a Máchova Máje až k Solženicynovi, Peckovi, Nabokovovi a Camusovi)
19. Velký detektiv (obměny Sherlocka Holmese a jiní oblíbení detektivové až k Ecovi a Pamukovi) - (zobr)
20. Učitel a žák (od Krista a jeho učedníků přes Davida Copperfielda a Janu Eyrovou až k universitnímu románu a Obecné škole) - (zobr); (zobr); (zobr)
21. Lékař a pacient (Od Hippokratovy přísahy k Čapkovu Galénovi, Fitzgeraldovi, Irvingovi, Yalomovi, V. Stýblové a J. Balabánovi…) - (zobr)
Poznámky:
Témata je možné obměnit, spojit, rozdělit či nahradit jinými tématy. Slouží jako orientační body.
V šuplíku Literární seminář pro oktávy jsou články přímo k jednotlivým tematickým okruhům - za některými tématy stačí kliknout na (zobr)
Veronika Valíková Šubová
Souhvězdí žab

Internet je zase plný plukovníka Foltýna, respektive toho, co se stalo na jeho přednášce. Mnohokrát jsem psala, že hrdinové naší generace nebyli generálové a vojáci. Byli to spisovatelé, básníci, dramatici a písničkáři...
Veronika Valíková Šubová
Politici a jiné osobnosti nám lžou do očí. Opravdu si nic jiného nezasloužíme?

Také se vám při pročítání zpráv a sledování politických diskusí občas zdá, že ta vnucovaná realita je křivá či kulhá na obě nohy? Vezměme to od nejvyšších pater.
Veronika Valíková Šubová
Naše Amazonky aneb Dívčí válka v přímém přenosu

Volodymyr Zelenskyj zasakroval v Oválné pracovně a strhla se mela. Víme, že starý pán z Bílého domu a ukrajinský prezident se zrovna nemilují, ale tohle bylo vydatné.
Veronika Valíková Šubová
Vyhlásíme dříve válku Rusku, anebo USA?

J. D. Vance; Mnichovská konference; evropští lídři a hodnoty; prezident Petr Pavel; Král Lávra Karla Havlíčka Borovského.
Veronika Valíková Šubová
Kdo koho vlastně u nás šikanuje?

Šikana je jev starý jako lidstvo a nevyhne se žádné společenské skupině. Když se lovci spikli proti nejlepšímu a shodili ho do jámy na mamuty, měli stejný důvod jako bratři, kteří se zbavili starozákonního Josefa: závist.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu
Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...
Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...
Česko pokořilo zbytek EU. Chudoba jeho obyvatelům hrozí úplně nejméně
Chudobou nebo sociálním vyloučením bylo loni v ČR ohroženo 11,3 procenta obyvatel, což je nejméně z...
Auto najelo v Kodani do lidí. Zraněných je nejméně pět
Pět lidí ve středu utrpělo zranění v dánské metropoli Kodani, když do nich narazil vůz řízený...
Podepište, nebo se vraťte domů, tlačí USA opět Ukrajinu do přijetí dohody naslepo
Ukrajina by mohla během 24 hodin podepsat s USA dohodu o americkém podílu na svém nerostném...
Český Playboy končí, vycházel 34 let. Byli jsme na vrcholu, smutní šéfredaktor
V červnu vyjde poslední číslo české mutace časopisu Playboy. České vydání časopisu pro pány skončí...
- Počet článků 486
- Celková karma 32,27
- Průměrná čtenost 1641x
Knihy:
Sesterské domino - 7. 2. 2025
Sbírka povídek, jejichž zásadními tématy jsou sourozenecké vztahy, láska a hledání cest, které nás nezavedou do pekla. Kulisy se mění: divadlo, vodácký tábor, FFUK, nemocnice i taneční parket. Jsou to spíše ženské příběhy, ale pro pány se v knize také něco najde. Třeba povídka Jak se mistr Villon setkal se svým lyrickým subjektem či námořnická Sluneční dcera.
Češtinářky - 1. 9. 2022
Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.
Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.
Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...
Soukromý nebe - 2004
Pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.
Moje stránky:
https://www.ver-valikova.cz/
Píšu glosy do MF Dnes, které věším na blog, a články o literatuře, které se objevují na lidovky.cz.
Jsem i zde:
https://neviditelnypes.lidovky.cz/novinari/veronika-valikova.N5530
Nově:
www.youtube.com/@veronika.valikova
mail: ver.valikova@seznam.cz
Seznam rubrik
- Kámošky
- Ženy a muži
- Časové a příležitostné
- Bezpečné místo k nadechnutí
- Porodnice a Soukromý nebe
- Škola a maturita
- Literární seminář pro oktávy
- Děti a Sešívané léto
- NEVERMORE
- Moře a další lásky
- PPP - Proti předčasným porodům
- Rodinka jak ze Shakespeara
- Taháky k maturitě
- NE! plošné střídavé péči
- Zvířátka
- Povídky