Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme ztroskotali II

Mořská panna se zaklesla mezi dva šutry někdy v půl sedmé večer. Kormidlo mi v ruce prasklo zhruba v deset. Kolem nás rozvlněné moře, nalevo ostrůvek s majákem, nad námi hvězdy a noc…

Když přijde námořník o kormidlo, ztratí jakoukoli možnost ovládat loď. Za normálních okolností ho samozřejmě může spravit – ale my jsme měli k normálu daleko. Loď se zmítala mezi šutry, které do ní zběsile bušily a hrozily, že ji protrhnou, můj syn odplaval na jakousi jachtu, která odplula i s ním, Jolanka i já jsme se nacházely na pokraji šílenství a Týna na tom byla jen o málo lépe. I Kapitán vzdal poslední pokusy o vyproštění Mořské panny z kamenné pasti.

Čekali jsme na vysvobození.

Někdy v půl jedenácté se v temnotě před námi objevila loď. Potom protrhl ticho přibližující se zvuk motoru. A za chvíli už na levoboku bzučel plochý skútr a muž na něm křičel italsky a anglicky, že si má za něj sednout jedna osoba.

Jolanka popadla cennosti a naskočila na záchranné plavidlo jen s malou taškou, my s Týnou jsme začaly horečně schraňovat to nejcennejší. Do velkého igelitového pytle zahučel počítač, čtečka, mobil, pár kousků oblečení a spacák. Možná se se svými věcmi tady dole už nikdy neshledám, napadlo mě, když jsem opouštěla kajutu. A možná už se nikdy neshledám s Mořskou pannou…

Po Jolance opustila loď Týna, potom i já. Zůstal na ní jenom Kapitán.

Když jsem se vyhrabala na záchrannou loď a uviděla Jolanku i obě své děti, vážně se mi ulevilo. Současně ve mně vybublal strašlivý vztek.

„Vůbec se ke mně nepřibližujte!“ zasyčela jsem na Týnu, která se mě pokoušela obejmout. „Vůbec mi vy dva nechoďte na oči! Jestli Kapitán o tu loď přijde, budete si to hezky dlouho pamatovat!“

Pak jsem zalezla do spacáku a čekala na svého manžela. Skútr se neobjevoval.

„Mami, máš něco jít říct Kapitánovi. Odmítá opustit loď. Prý na ní zůstane do rána,“ vytáhl mě Chum ze spacáku. Vrhla jsem se k lodní vysílačce a na vyzvání začala na Kapitána pištět, ať okamžitě nasedne, že on je důležitější než loď, a i když ji mám ráda, jeho mám raději, ať okamžitě přestane blbnout a nechá se zachránit, jinak že ho zabiju a už s ním nikdy nepopluju na moře …

„Czechoitaliano,“ culili se na mě záchranáři. Pak mi vysvětlili, že na záchranu lodi nemají vybavení ani vhodnou loď, že ji vytáhnou ráno a přivezou do přístavu.

To už připlul skútr a z něho se vyhrabal mokrý Kapitán, v ruce mou tašku s nejlepším oblečením. Když nasedal, uklouzla mu noha. Naštěstí jsem jeho peněženku s kartami vzala s sebou do pytle.

Pak jsme pluli do neznámého přístavu a jeli do hotelu – čekala nás noc v luxusu. Prokřičela jsem ji hrůzou. A když jsem druhý den šla vybírat peníze na zaplacení, nebyla jsem schopná vybavit si PIN, který používám patnáct let.

Muži měli ráno plout pro Mořskou pannu. Když však dorazili do přístavu, právě ji záchranná loď přivážela – Panenka plula rovně, nepotápěla se, nepřeklápěla na stranu. Kapitán se rozzářil. Mořská panna, kterou vlastníma rukama postavil, tu hrůzu přežila!

„Však je to taky pořádná dřevěná loď. Žádná laminátka,“ spokojeně bručel pod krátké fousy. „Tak, nasnídat, vyklidit hotel a do práce!“

San Marco po ztroskotání

 

Městečko, u něhož jsme ztroskotali, se jmenuje San Marco. Týden jsme tu bydleli na velikém oploceném betonovém molu, hned vedle pumpy. Měli jsme veškerý luxus – tekoucí vodu, prostor na vysušení mokrých hadrů i matrací, jeřáb na vytažení lodi a velmi vlídnou guardu costieru. Místní obyvatelé nám nepokrytě fandili. A hned vedle mola se na nás smála pláž s čistým mořem, do něhož jsme padali únavou.

Týna a Chum se proměnili v přístavní dělníky. Zalepili čtyři díry, rozebrali kus motoru, baterie i převodovku a celé to pod Kapitánovým velením zase poskládali. V lodi bylo tak pětašedesát stupňů. My s Jolankou jsme naše úderníky zásobovaly a plnily Kapitánova nepochopitelná přání – sežeňte fén, pořádný drát, doneste odněkud kus roury a nechte ji opilovat...

Ze tří povolených dní se nakonec vyklubalo šest pracovních. Málokdo z místních ještě věřil, že loď dostaneme zpátky na moře, přesto nás noví přátelé z přístavu (Jolanka s Týnou a Chumem samozřejmě neseděli v noci u lodi a spřátelili se s polovinou městečka) neustále povzbuzovali.

A potom přišel den, kdy Kapitán zavelel: „Odplouváme!“

Rozloučili jsme se dětmi i Jolankou, kteří odjížděli na letadlo do Říma, naskočili do lodi, odvázali ji, já zasedla ke kormidlu a Kapitán nastartoval motor…

Mořská panna zakašlala, zahudrala, odplivla si a pomalu se vydala na cestu z  přístavu.

Zase jsme byli na moři!

San Marco před ztroskotáním a po něm

 

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | pátek 29.12.2017 19:57 | karma článku: 14,99 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Volit jen podle vlastního svědomí

Včerejší glosa, týká se tajnosti hlasování a rodinných tlaků při volbách. Věším v původním znění. Korespondenční volba prošla, jak se čekalo.

22.6.2024 v 13:03 | Karma: 13,64 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 37,04 | Přečteno: 1307x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,23 | Přečteno: 697x | Diskuse| Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,29 | Přečteno: 1915x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,42 | Přečteno: 1140x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Ukrajincům dáváme oči. Nepřítele vidí na kilometry, říká bývalý český voják

22. června 2024  15:54

Kapitán ve výslužbě Zdeněk Poul v rozhovoru pro iDNES.cz odhaluje detaily výroby a distribuce dronů...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  15:51

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40,  aktualizováno  15:22

Sledujeme online Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci poškodily energetickou infrastrukturu a...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

  • Počet článků 465
  • Celková karma 27,94
  • Průměrná čtenost 1664x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz