Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hlášení o fenoménu „dezolát“ v literatuře

Antigona, Sókratés, Kristus, svatý František, Dante Alighieri, Francois Villon, William Shakespeare, Karel Havlíček Borovský, F. M. Dostojevskij, W. Churchill… Jsou důvěryhodní? Můžeme se spolehnout na jejich hodnotový systém?

Ctili oficiální náboženství či ideologii? Nepodléhali dezinformacím a konspiračním teoriím? Nekolaborovali s nepřátelskou velmocí či nebránili veřejně jiné kolaboranty?

Antiognin otec, Oidipus, stejně jako jeho otec Laios, uvěřili dezinformacím a konspiracím z věštírny v Delfách: Laios odložil syna, aby ho podle věštby nezabil, Oidupus opustil adoptivní rodiče, aby je podle věštby nezabil. Nakonec Oidipus zabil Laia někde na cestě, aniž by tušil, že je to jeho otec, oženil se se svou matkou a měli spolu čtyři děti včetně Antigony. Ta se po matčině smrti o slepého a zhrouceného otce obětavě starala. Zřejmě od něj se nakazila protirežimní frustrací, protože přes přísný zákaz svého strýce pohřbila bratra kolaboranta, který se spolčil s nepřátelskou mocností.

Sókratés chodil po tržištích a náměstích a šťouravými otázkami, které nebyly v souladu s oficiální ideologií, nutil lidi přemýšlet a porovnávat aténské hodnoty s božskými principy a etikou. Nelze se divit, že ho bdělí představitelé městského státu vyzvali, aby vypil číši bolehlavu.

Ježíš Kristus praštil ve třiceti letech s řemeslem a tři roky se flákal někde v poušti a u vody, aniž by myslel na důchodové pojištění. Spolčoval se s jasnými dezoláty, jako byl kolaborant celník Matouš Lévi, spolupracující s okupační velmocí, nebo jistá Marie z Magdaly, která své služby nepochybně nabízela i Římanům. O jeho nedůvěryhodnosti svědčí i fakt, že se ho proti velekněžím a jeruzalémskému davu zastával nejvyšší římský představitel ve městě, prokurátor Pilát Pontský. A to ani nezmiňuji výroky z evangelií, které více než k válce s okupanty vybízejí k soukromé válce se zlem a vnitřním nepřítelem. Typický chcimír.

Ta nahatá zadnice svatého Františka na náměstí v rodném Assisi je jasný projev dezolátství, symbolizující jeho neuspořádaný život. Místo aby se ujal rodinného majetku, bydlel ve squtech, povídal si s ptáčky a zvířátky a naučil své spolubratry žebrat!

Dante Alighieri prožil kvůli nesnášenlivé povaze a labilitě část života ve vyhnanství. Svým politickým oponentům se mstil tím, že je strkal do Pekelných kruhů Božské komedie. Francois Villon se spolčoval s gaunery nejhoršího druhu, byl obviněn z loupeží i vražd a zemřel neznámo kde. A Shakespeara by už konečně měl někdo prověřit. Konspirační teorie, kterým sice nevěříme, ale musíme je hlídat, tvrdí, že byl vatikánský troll a papežova děvka, což kolidovalo s tvrdou protikatolickou politikou Alžběty I. Víceméně ho usvědčují z kolaborantství.

Známá firma, Karel Havlíček Borovský… Za toho mluví jeho verše: „Tak to chodí na tom světě/ každou chvíli jinák/ dneska ctí tě za svatého/ zejtra budeš sviňák… Neboť svět je pořád stejný/ lidi ho nezmění/ plivni si stokrát do moře/ ono se nezpění!“ To může napsat jen labilní frustrát, který kvůli nedostatkům vlastní povahy není schopen uspět ve společnosti a uchyluje se k její tvrdé kritice. Jasný dezolát, jak vysvětluje ve svém jazykovědně-psychologickém pojednání jeden správně orientovaný bloger.

Fjodor Michajlovič Dostojevskij byl politický vězeň, alkoholik závislý na karbanu, ve stáří navíc příznivec zpátečnického ruského samoděržaví. Obviňoval Západ z importu šílených nihilistických a bezbožných ideologií, které měly jeho zemi nakazit a zkazit, jako by Rusko nebylo samo tím největším nebezpečím pro Evropu (že toho Lenina propašovali chcimírové z Německa je jen drobný detail potvrzující pravidlo). Dostojevskij je dodnes jedním z nejvlivnějších ruských dezinformátorů a šiřitelů konspiračních teorií. Nedaří se ho umlčet.

Winston Churchill byl deset let parlamentním ztroskotancem. Opravoval dům v Chartwellu, maloval, propadal depresím a nikdo ho nepotřeboval. Do činné politiky se vrátil až koncem třicátých let a druhou světovou válkou se propil. Však ho také vzorný abstinent a vegetarián Adolf Hitler nazýval tlustým alkoholikem a požíračem masa. Churchillův odpor proti Hitlerovu vizionářskému plánu, jak učinit Evropu krásným místem pro život vyvolených a správných jedinců, je typickým příkladem dezolátství. Nebýt Churchillovy tvrdohlavosti a daru jazyka, za nějž nakonec dostal i Nobelovu cenu, byly by moderní dějiny Evropy možná mnohem symetričtější, klidnějsí, uspořádanější a plné vzorných nadlidí.

Toto hlášení prosím berte jen jako malou ukázku mé budoucí vědecké práce, kterou sepíšu, až na ni dostanu patřičný grant. Děkuji za pozornost.

PS: Záměrně jsem zatím vynechala žijící dezoláty. Těm se věnují jiní autoři a jiné instituce.

 

Autor: Veronika Valíková Šubová | pátek 1.12.2023 13:37 | karma článku: 27,86 | přečteno: 531x
  • Další články autora

Veronika Valíková Šubová

Volit jen podle vlastního svědomí

Včerejší glosa, týká se tajnosti hlasování a rodinných tlaků při volbách. Věším v původním znění. Korespondenční volba prošla, jak se čekalo.

22.6.2024 v 13:03 | Karma: 27,71 | Přečteno: 800x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Ošklivost je krása, lež je pravda a nová Miss Alabama.

Hitem internetu posledních dní se stala stopadesátikilová Miss státu Alabama Sara Millikenová. Snad proto, abychom si zvykali na svět, v němž abnormalita je nazývána normalitou a krása ošklivostí.

14.6.2024 v 12:40 | Karma: 37,11 | Přečteno: 1318x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Jak jsem kupovala Cinzano

Tak jsem po několika letech zase v Uherském Hradišti, tedy kousek od něj. Dostala jsem jako dárek nocleh v jednom krásném velkém domě, abych nemusela řešit hotel. Málokde je mi lépe než v této části Moravy.

30.5.2024 v 0:05 | Karma: 17,23 | Přečteno: 699x | Diskuse| Ona

Veronika Valíková Šubová

Kde se vzalo tolik nenávisti?

Odpověď se dnes snaží najít mnozí politici, novináři, mdiální mágové. Proč je společnost rozdělená? Kdo štve lidi proti sobě?

17.5.2024 v 21:10 | Karma: 39,34 | Přečteno: 1925x | Diskuse| Společnost

Veronika Valíková Šubová

Pravidla randění podle babiček

Nějak mi ty sexuální kauzy a skandály celebrit posledních let nejdou na rozum. Zdá se to jenom mně, že se některé slečny chovají značně rizikově?

7.5.2024 v 21:13 | Karma: 32,42 | Přečteno: 1142x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Mezinárodní trestní soud vydal zatykač na Šojgua a Gerasimova

25. června 2024  12:56,  aktualizováno  14:43

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykač na ruského exministra obrany Sergeje Šojgua a...

Soud zprostil Limberského obžaloby z vydírání kvůli investici do kryptoměn

25. června 2024  14:35

Obžaloby z vydírání zprostil v úterý karlovarský okresní soud bývalého fotbalistu Davida...

Jen osm dnů na svobodě a zase kradl. Zloděj vzal prsteny za čtvrt milionu

25. června 2024  14:32

Ve vazbě skončil sedmadvacetiletý muž, který před nedávnem ukradl zlaté prsteny ve zlatnictví v...

Prezident Pavel přijal Fialu i Babiše. Společně jednají po více než roce

25. června 2024  11:24,  aktualizováno  14:30

Přímý přenos Prezident Petr Pavel v úterý krátce po 12. hodině přijal předsedu vlády Petra Fialu (ODS). Od 14...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 465
  • Celková karma 28,92
  • Průměrná čtenost 1666x
Češtinářka a spisovatelka, tisková mluvčí Společnosti učitelů ČJL

Knihy:

Soukromý nebe (2004)  - pohádka o jedné krásné porodnici, rizikových těhotenstvích a lásce v mnoha podobách. A o Čaroději Gralovi, který v té porodnici pomohl mnoha budoucím maminkám.

Češtinářky 1. 9. 2022

Češtinářky jsem psala od roku 2014 do roku 2021. Snad je to román o českém školství, učitelích studentech a literatuře. A témata? Zásadní - láska, přátelství, souboj jedince s mocí a systémem a reakce nadřízených (mobbing a bossing)... V knize si nejvíc cením hovorů o literatuře ve třídách - ani jsem si nemusela moc vymýšlet, moji bývalí studenti vědí. Nejvíc jsem se bála při psaní kapitol o čertech a ďáblech a při učitelských poradách. Nejvíce jsem hlídala slůvka při rozhovorech s Čarodějem. A nejvíc jsem se nadřela při komponování věrohodné Kristovské paralely. Inspirací k ní mi byl skutečný příběh z jednoho gymnázia na Moravě.

Dost jsem si vymýšlela. Ale situaci v českém školství jsem snad zachytila podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Kdo se odchyluje, musí často z kola ven. Boj se systémem bývá fatální. A v posledních letech se to zhoršuje...

Moje stránky:
https://www.cestinarky.cz/

mail: ver.valikova@seznam.cz