Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Veřejnoprávní masáž v Kabinetu doktora Honzáka

Takové hodnocení jsem si dnes přečetl a bylo to jedno z těch mírných. Někomu přijde tento pořad málo akční, jinému možná málo korektní a jsou patrně i tací, pro které je problémem to, kdo je Radkin Honzák a kdo talk show vysílá.

Tak zvaná talk show není asi mým nejoblíbenějším televizním žánrem, ale obecně mám takové pořady raději než pořady o vaření a gastronomii, které nejsou o vaření a gastronomii, ale mají charakter reality show, nebo talentové soutěže, které připomínají spíše estrádu či konkurz do cirkusu. Každý si však může vybrat dle svého vkusu, a to jistě platí i o talk show, kterou lze pojmout rozličnými způsoby.

Karel Šíp kdysi vsadil na vlídnost a korektnost a vsadil dobře, každý nemusí mít chuť na kontroverze a určitou agresivitu, která je typická třeba pro Jana Krause. Šípův pořad sice může někomu někdy připadat jako takové tlachání o ničem, ale jeho intelektuální náboj stále výrazně převyšuje podobné pořady různých „bavičů“, které vcelku zaslouženě průběžně na všech kanálech u diváků propadávají.

Pro mě osobně je naprostou špičkou tohoto typu pořadu Ebenova talk show Na plovárně. Připadá mi totiž, že je naopak „o něčem“. Hostem je vždy jen jedna zajímavá a někdy i velmi významná osobnost, o níž a o jejích názorech a myšlenkách se něco dozvíme. Zde je také jediným úkolem moderátora se pouze chytře ptát. Přestože má Marek Eben jistě i potenciál někoho bavit, nechává to čistě na svém hostovi. A tento model se mi líbí.

Naopak Jan Kraus má sklon některé své hosty přivádět do úzkých a někdy i rovnou zesměšňovat. Někomu tento přístup evidentně vadí, navíc Kraus kromě oné nekorektnosti nikterak neskrývá své názory včetně těch politických, což asi mnohým přijde jaksi nepatřičné. Tomu sice moc nerozumím, ale není nic snazšího než si přepnout na Primu LOVE.

Kritici Honzákova pořadu upozorňují na určitou těžkopádnost člověka, který je kromě své profese skvělým glosátorem všemožných událostí a společenských témat, ale pro kterého je tato role nová. Vnímají, že mu chybí ona protřelost televizních bavičů, která vynikne zvláště v situacích, kdy hosté moc zábavní nejsou. V tom mají jistě pravdu. Na druhou stranu je přístup psychiatra, který si zve hosty na základě souvztažnosti diskutované problematiky a jejich životních příběhů poměrně originálním prvkem.

Přijde mi však poněkud zbytečné, když se jako ve výše zmíněných případech tato show tváří jako něco jiného, než čím je, tedy jako jakási terapeutická poradna. Určitý „psychiatrický“ problém a náhled na něj ze strany odborníka může být jistě inspirativní, ale neměli bychom však zapomínat, že se stále díváme víceméně na zábavný pořad.  Na prvek určité iluze bychom konečně neměli při sledování televize zapomínat nikdy.

Nemohu se nějak zbavit pocitu určitého nepochopení totální kritiky, kterou předkládají vysloveně negativní recenze (odkazy naleznete pod článkem). Zdá se mi, že řadě lidí patrně nejvíce vadí tento pořad z důvodu, jak na jiných místech Radkin Honzák komentuje veřejné a politické dění. Žijeme v době, kdy se třeba vyjádření soucitu s válečnými uprchlíky stane důvodem někoho navždy ocejchovat jako jakéhosi nepřítele státu. Stejným nepřítelem té „rozumné“ většiny se stane i ten, kdo amorality a chorobné projevy národem vyvolených politiků pojmenuje přímo a bez obalu.

Výsledným postojem se tak stává přijetí jakési konspirační teorie, jejíž podstatou je představa, že jakýmisi pražskokavárenskými, havlistickými a sluníčkářskými živly ovládaná veřejnoprávní televize útočí na chudáka diváka prostřednictvím stejně naladěných spiklenců, jako jsou Moravec, Wollner, Tvarůžková či Fridrichová, ke kterým teď aktuálně přibyl i Radkin Honzák.  V jistém smyslu to tak klidně může být, záleží asi jen na tom, co si kdo pod těmi pejorativními přívlastky představí.  

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/zoufala-uz-nasejejich-ct-jeste-zkusi-na-divaky-zrudnam-psychiatrem

https://www.expres.cz/celebrity/kabinet-dr-honzaka-radkin-honzak-ceska-televize-talkshow.A200302_121228_dx-celebrity_vlt

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vysmival-se-ceskym-blbeckum-Zemana-vyhlasil-za-nejvetsiho-skudce-zeme-Ted-dostane-vlastni-porad-na-CT-1-609595

https://www.novinky.cz/kultura/clanek/nejsledovanejsi-show-ma-sip-honzak-na-urovni-krause-40309960

https://www.idnes.cz/kultura/film-televize/televizionar-kabinet-dr-honzaka.A200110_112636_filmvideo_ts

Autor: Jiří Turner | úterý 3.3.2020 11:16 | karma článku: 22,97 | přečteno: 1978x
  • Další články autora

Jiří Turner

Proč ještě nebyl Babiš vyloučen z ANO?

Tato otázka se v souvislosti s nevyloučením Pavla Novotného z ODS logicky nabízí. Novotný je provokatér, sprosťák, hulvát, bulvární eskamotér a také dost dobrý starosta. A co je Babiš?

14.6.2024 v 8:41 | Karma: 38,44 | Přečteno: 3639x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Možná nejsou radikální, ale jenom pitomí

Mám na mysli určitou část občanů, kteří volí antisystémové strany, a to bez ohledu na nějaké obecné principy. Stačí, aby v nich někdo umně vyvolal pocit nespokojenosti, frustrace a zášti.

12.6.2024 v 11:23 | Karma: 37,84 | Přečteno: 3839x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Kdy postavíme mimo zákon tu nejhorší drogu?

Hystericky jsou stíháni nešťastníci, pěstující pár rostlinek konopí na išias, a produkty s tou nejhorší drogou považujeme za naše národní dědictví.

4.6.2024 v 11:41 | Karma: 37,37 | Přečteno: 4994x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Hokejisté prý posílili naši národní hrdost. A k čemu je to dobré?

S národní hrdostí je to podobné jako s vlastenectvím. Obecně pozitivní emoce se dle mého názoru aktuálně projevují spíše negativně, budí nacionální vášně a tím i konflikty.

30.5.2024 v 15:09 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3195x | Diskuse| Společnost

Jiří Turner

Je Země plochá nebo dutá?

Na Slovensku to asi brzy budou rovnocenná stanoviska se skutečností, že je Země obecně kulatá a že žijeme na jejím povrchu, a ne v dutině.

15.5.2024 v 8:16 | Karma: 17,94 | Přečteno: 390x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!