Ty se, Haryku, moc nesměj, za chvíli tu bude mutace "psí", šestsetkrát nakažlivější!
Přijde-li vám žert založený na shodě názvu řeckého písmena a přivlastňovacího zájmena nejlepšího přítele člověka poněkud laciný, tak mě přijde zase nejen laciné, ale i vysloveně blbé ono mediální strašení mutacemi. Mutování je prostě jednou ze základních charakteristik viru. V podstatě žádný vir, který se masově rozšíří, nezůstane ve své neměnné podobě, protože se přizpůsobuje prostředí, aby mohl lépe proniknout do buněk hostitelského organismu. Ve své podstatě tak může skutečně vzniknout mutace ?, která bude vysloveně psí. Vzhledem k množství psů žijících s člověkem to není vůbec nereálné.
Z epidemiologického, potažmo z lékařského hlediska má zkoumání mutací viru pochopitelně smysl, ale z toho mediálního to má váhu asi jako aktuality z prostředí britské královské rodiny, tedy rovnou nule. Laické blábolení o mutacích je jen příspěvkem k oné „mediální pandemii“, v rámci které nás média zásobují zprávami, kde jaká mutace kosí populaci. Naposledy jsem zaznamenal kosení v Japonsku, kde jen v Tokiu byl přírůstek nakažených přes 2800. Uvážíme-li, že je řeč o čtrnáctimilionové metropoli, připadá 20 nově nakažených na 100 000 obyvatel, přičemž o epidemii se obecně mluví, je-li na 100 tisíc obyvatel nakažených více jak 1500.
Podobně „alarmující“ zprávy jsou z Indonésie. Jejich autoři bohužel nevzali v potaz, že je řeč o téměř třistamilionovém státu, ve kterém je 80% obyvatel mimo jakoukoli kontrolu, takže relevance zpráv o nákaze, úmrtnosti a podobně je prakticky opět nulová. Všichni asi chápou, že pokud se covid rozšíří do míst, kde není téměř žádná lékařská péče, mohou tam umírat i ti lidé, kteří by se jinde vyléčili, ale kdyby v tomto smyslu fungovala přímá úměra, my bychom měli mít úmrtnost naprosto minimální a Brazílie by měla vymřít. Realita je ovšem taková, že Brazílie má o něco nižší úmrtnost na 100 000 obyvatel než Česká republika.
Ať dělám, co dělám, nemohu se zbavit pocitu, že vztah mezi informacemi, statistikami, oficiálními restrikcemi a reálným dodržováním předpisů a doporučení vykazuje tak neuchopitelné výsledky, že se moc nedivím konspiračním teoriím, které hovoří o jakémsi globálním podvodu, o spiknutí kohosi s médii, která chrlí do světa informace, ze kterých po i jen zběžné analýze není nikdo moc moudrý. Jako mediální perlu považuji zprávu: „Netopýří žena z laboratoře ve Wu-chanu varuje: Světu hrozí 600krát infekčnější mutace“. Ta válcuje i apokalyptické vize doktora Flegra, který přes léto asi sbírá síly na novou podzimní „covid show“, stejně jako zprávy o „kosení“ aktuální mutací, jež se u nás projevuje denním počtem nakažených kolem 200 a několika hospitalizovanými jedinci.
Osobně se přikláním k názoru těch odborníků, kteří předpokládají, že se tento virus bude s lidskou populací dál sžívat a ona se bude sžívat s ním, což nikterak nevylučuje vznik nových ohnisek nákazy, tím méně dalších mutací, ale pravděpodobný scénář se patrně bude podobat jiným epidemiím, které vznikají a také odeznívají. Pominu-li to, že viry jako nebuněčné organismy nemají žádný záměr a nedovedu si ani představit, že by je někdo řídil, tak „podstatou a smyslem“ viru není hostitele zabíjet a vyhubit. Viry jsou na planetě déle než lidé a budou tady, dokud budou mít hostitele. Potencionálním hostitelům tak nezbývá, než se s tím smířit a jediným řešením je cílené i přirozené posilování vlastní odolnosti vůči nim.
Jiří Turner
Tady „zlaté“ devadesátky ještě neskončily aneb smutek podkrušnohorských měst

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa II.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Takový podivný potok

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní (Etapa I.)

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám.“ „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Jiří Turner
Cesta kolem Česka za 80 dní

„Svoji cestu si buď najdu, nebo si ji udělám“. „Turista netuší, kde byl, cestovatel netuší, kam jde.“
Další články autora |
Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek
V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...
Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení
Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...
Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije
Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....
Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou
O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...
Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka
Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...
Svobodnou Evropu zachraňuje Brusel. Uvolní miliony, které jí sebrali Američani
Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová oznámila, že Evropská unie uvolní 5,5 milionu eur (137...
Šok a ticho. Evropští lídři po telefonátu Trumpa s Putinem nevěřili svým uším
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a evropští lídři oněměli poté, co se s nimi americký...
„Tak a teď tě upečeme.“ Ukrajinská medička líčí šest měsíců v ruském zajetí
Premium Od našich zpravodajů na Ukrajině Přesně před třemi lety padl Mariupol a stovky ukrajinských obránců přístavního města putovaly do...
Zrušte hlasování kvůli vměšování, žádá poražený v rumunských volbách
Neúspěšný kandidát na prezidentský úřad a krajně pravicový rumunský politik George Simion chce, aby...

MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR
D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
Seznam rubrik
- Cesta kolem Česka
- Tenkrát na blízkém Východě
- Komentáře, úvahy a glosy
- Próza
- Poezie
- Básnická abeceda
- Limeriky a jiná satira
- Zápisník přírodouzpitce
- Eseje a fejetony
- Recenze, medailony, historie
- Průvodce dospívající dívky
- Pes by to nežral
- Antické frazémy
- Biblické frazémy
- Brdské historky
- Podbrdské historky